Blogi z podróży

Kalendarz wydarzeń

Styczeń 2020
pn wt śr cz pt sb nd
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9

linki

NASZA SONDA

Kartą, czy gotówką? Jak płacisz za granicą?
obojętnie
nie jeżdżę za granicę
wyłącznie kartą
tylko gotówką
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych „RODO”. Prosimy o zapoznanie się, jak będziemy przetwarzać Państwa dane po 25 maja 2018 r. Szczegóły: zakładka "Dane osobowe, Regulamin. Polityka prywatności" w dolnym menu strony.

Blog użytkownika gekon2010

Złota Praga w cztery dni – część 4, czyli o miejscu, gdzie powstało Miasto

 

Budzimy się około 7.00. Po codziennej porannej krzątaninie i zjedzeniu śniadania wychodzimy na przystanek tramwajowy. Linią 22 dojeżdżamy do I.P. Pavlova, a stamtąd metrem (kierunek Háje) do przystanku Vyšehrad. 

 

Wyszehrad1 (powiększenie)

Wyszehrad, brama Taborska, fot. autor

 

Po drodze rozmawiamy o tym jak powstała Praga. Według legendy, księżniczka Libusza miała sen, w którym widziała człowieka ciosającego próg domu. W tym miejscu miało powstać nowe miasto. Księżniczka opowiedziała o tym. Po jakimś czasie we wskazanym przez nią miejscu rzeczywiście znaleziono gościa z progiem. Cały czas ciosał. Cóż było robić... Założono miasto o takiej właśnie nazwie. Próg po czesku to nic innego jak "práh", czyli Praga. 

 

Wyszehrad2 (powiększenie)

Wyszehrad, fragment średniowiecznych murów, dzisiaj znajduje się tutaj punkt Informacji Turystycznej, fot. autor

 

Niebo jest nam dzisiaj przychylne. Przede wszystkim widzimy, że ma wreszcie tak lubiany przez nas niebieski kolor. Po wyjściu z metra mijamy centrum konferencyjne, a dalej, zgodnie z drogowskazami, dochodzimy do Wyszehradu. 

 

Wyszehrad3 (powiększenie)

Wyszehrad, pozostałości po fortyfikacjach, fot. autor

 

Wyszehrad około 1000 lat temu był siedzibą czeskich królów. Rządzić stąd miał Wratysław II Czeski. Był on pierwszym czeskim królem. Koronę otrzymał w 1085 roku od cesarza Henryka IV (tego samego, który w 1077 roku zasuwał do Kanossy, by ukorzyć się przed papieżem Grzegorzem VII). Co ciekawe, cesarz podarował mu również dożywotni tytuł króla polskiego. Z Wyszehradu prowadziła droga królewska. Za czasów Karola IV powstała tutaj twierdza, która poddała się powstańcom podczas husyckiej zawieruchy i na wiele lat straciła swoje znaczenie. Zyskała je ponownie w połowie XVII wieku, kiedy powstały nowe fortyfikacje. Spełniała swoją rolę do połowy XIX stulecia. Dzisiaj umocnienia są atrakcję turystyczną.

 

Idziemy od strony ulicy Na Bučance. Pierwszym budynkiem jest Brama Taborska. Renesensowa, zbudowana w połowie XVII wieku.

 

Następnie mijamy fragment średniowiecznych murów. Jest tutaj punkt informacji turystycznej. Za mapkę z planem wzgórza płacimy 20 koron (3,40 zł). 

 

Kolejną bramą jest Brama Leopolda. To właściwa brama wjazdowa na wzgórze. Bogato zdobiona zbudowana została w drugiej połowie XVII wieku. 

 

Wyszehrad4 (powiększenie)

Wyszehrad, Brama Leopolda, fot. autor

 

Najstarszą budowlą na Wyszehradzie jest rotunda św. Marcina. Romańska, wzniesiona w XI wieku, kilka wieków później służyła za prochownię. Obok niej stoi kaplica Najświętszej Marii Panny na Wałach. Barokowa, zbudowana została w połowie XVIII wieku. Jest tutaj również kapliczka postawiona przed 1685 rokiem. 

 

Wyszehrad5 (powiększenie)

Wyszehrad, rotunda św. Marcina, fot. autor

 

Skręcamy w ulicę K Rotundě. Przed nami neogotycka bazylika świętych Piotra i Pawła. Zbudowano ją na przełomie wieków XIX i XX. Jej budowla z charakterystycznymi wieżami góruje nad Wyszehradem i jest świetnym punktem orientacyjnym. We wnętrzu znajduje się podobno całkiem ciekawa secesyjna polichromia. Piszę "podobno", ponieważ wejście do świątyni jest płatne, my zaś stwierdziliśmy, że jeżeli możemy to jeszcze zrozumieć w przypadku katedry na Hradczanach, to tutaj już niekoniecznie i darowaliśmy sobie szczegółowe oglądanie.

 

  • Wejście do bazyliki kosztuje 30 koron, czyli około 5 złotych (dorosły) i 10 koron, to znaczy około 1,70 zł (studenci do 26 roku życia i seniorzy powyżej 65 roku życia). Dzieci wchodzą za darmo. We wnętrzu nie można fotografować z fleszem. Bazylika jest dostępna dla turystów od poniedziałku do soboty w godzinach 10.00 – 16.00 oraz w niedziele pomiędzy 10.30, a 16.00. Zwiedzanie jest niemożliwe w czasie uroczystości kościelnych, chyba, że chcecie w nich uczestniczyć. Wtedy nikt nie powinien Wam tego zabronić...

 

 

Wyszehrad6 (powiększenie)

Wyszehrad, bazylika św. św. Piotra i Pawła, fot. autor

 

Przy świątyni jest cmentarz. Spoczywają tutaj między innymi kompozytorzy Bedřich Smetana i Antonín Dvořák, czy pisarze Božena Němcová i Karel Čapek. Głównym punktem nekropolii jest Slavin, czyli Panteon, zbudowany pod koniec XIX wieku. Cmentarz na Wyszehradzie istniał już w XIII wieku. Śmiało można o nim powiedzieć, że jest narodową czeską nekropolią...

 

Wyszehrad7 (powiększenie)

Wyszehrad, grób Bedřicha Smetany, fot. autor

 

  • Godziny otwarcia cmentarza uzależnione są od miesiąca. W styczniu, lutym, listopadzie i grudniu zwiedzanie jest możliwe pomiędzy 08.00, a 17.00. W marcu, kwietniu i październiku można tutaj zajrzeć od 08.00 do 18.00, zaś w maju, czerwcu, sierpniu i wrześniu pomiędzy 08.00, a 19.00.

 

 

Wyszehrad8 (powiększenie)

Wyszehrad, Slavin, fot. autor

 

Z cmentarza idziemy w kierunku wyszehradzkiej galerii. W wiekach średnich była tutaj wieża strażnicza. W środku całkiem fajne obrazy i fotografie. Można je sobie od razu kupić. Pani, która tutaj pracuje, dowiedziawszy się, że jesteśmy Polakami, uśmiecha się i zaczyna mówić w naszym języku. Opowiada nam legendę o Czechu i Lechu. Ani słowa o Rusu. Bracia Czesi w swojej wersji  tego klienta nie przewidują... Lech, kiedy żegnał się z Czechem, miał mu powiedzieć, że oddali się tylko na , by widzieć ogniska na górze Rzip. Według opowieści był on założycielem czeskiego miasta Kouřim.

 

  • Wejście do galerii jest płatne. Trzeba zapłacić 20 koron od osoby (3,40 zł). Osoby, które wykupiły wcześniej praską kartę turystyczną mają wstęp bezpłatny. 

 

 

Wyszehrad9 (powiększenie)

Budynek galerii, fot. autor

 

Wzgórze musi być piękne szczególnie wiosną, kiedy zieleń przypomina o swoim istnieniu z podwójną siłą. My tymczasem kierujemy się do gotyckiej piwnicy. Jest tam wystawa o przeszłości wzgórza. Zobaczyć można także szaty liturgiczne.

 

  • Wstęp do piwnicy jest bezpłatny dla posiadaczy kart turystycznych. Pozostali płacą 50 lub 30 koron (8,50 i 5,1 zł). Wszystko zależy od tego czy za bilet płaci dorosły, czy dziecko.  

 

 

Spacerujemy dalej. Mijamy nową plebanię. Dwupiętrowy budynek wzniesiono pod koniec XIX wieku według projektu  Josefa Niklase.         

 

Wyszehrad10 (powiększenie)

Wyszehrad, nowa plebania, fot. autor

 

Powoli kończymy naszą wizytę na Wyszehradzie. Przechodzimy jeszcze do Bramy Ceglanej. To pozostałość po tutejszych fortyfikacjach. Znajduje się tutaj stała wystawa o historii praskiego systemu obronnego, ze szczególnym uwzględnieniem roli jaką odgrywały w nim wyszehradzkie umocnienia.

 

  • Wstęp – 20 koron (3,40 zł). Otwarte od 09.30 do 17.00 (styczeń – marzec i listopad – grudzień) oraz od 09.30 do 18.00 (kwiecień – październik). 

 

 

Wyszehrad11 (powiększenie)

Wyszehrad, Brama Ceglana, fot. autor

 

Spod Bramy Ceglanej ruszamy na wycieczkę po kazamatach. Wejście jest tylko z przewodnikiem o każdej pełnej godzinie. Wąskim korytarzem (2 metry wysokości, 1,5 metra szerokości) dochodzimy do Gorlic. Potężnej sali, w której zgromadzono sześć XVIII wiecznych figur świętych, które wcześniej były na Moście Karola. Kiedy rządziło w tym miejscu wojsko, przechowywano tutaj żywność i amunicję. Latem odbywają się w Gorlicach inne wystawy i urządzane są przedstawienia teatralne.

 

Wyszehrad12 (powiększenie)

Wyszehrad, Gorlice, fot. autor

 

  • Za wstęp do kazamatów dorosły płaci 50 koron (8,50 zł), zaś za dziecko trzeba wyłożyć 30 koron (5,1 zł). Są czynne od 09.30 do 17.00 (styczeń – marzec i listopad – grudzień) oraz od 09.30 do 18.00 (kwiecień – październik). Jeżeli macie kartę turystyczną nie będziecie płacić za zwiedzanie.    

 

 

Wyszehrad13 (powiększenie)

Wyszehrad, wystawa z kazamatach, fot. autor

 

Jedziemy na Stare Miasto. Metrem docieramy do przystanku Muzeum C. Tam przesiadamy się na linię A (zielona) jadącą w kierunku Dejvická. Z kolejki wysiadamy na Starym Mieście (stacja Staroměstská). Podchodzimy na Rynek. Tam, przy kościele św. Mikołaja znajduje się punkt, z którego mamy dwugodzinnny przejazd busem po Pradze. Kosztuje ta przyjemność 390 koron od osoby (66 zł). My jednak mamy ją w cenie karty turystycznej. Samo podróżowanie po mieście zajmuje około godziny. Na trasie dodatkowo samochód zatrzymuje się na czterdzieści minut przy zamku na Hradczanach. W ramach tej wycieczki nie zostaniemy jednak zawiezieni na Wyszehrad. Po co wtedy tracić czas na Hradczanach? Nie wiem. 40 minut to za mało na zwiedzanie tutejszych atrakcji. Praktycznie można tylko wejść do katedry i dosłownie rzucić okiem na jej piękne wnętrze. W busiku, dostępny jest także komentarz w języku polskim. Musimy tylko założyć słuchawki i ustawić odpowiedni kanał. Dla kogoś, kto jest w Pradze pierwszy raz i ma w zapasie tylko kilka godzin, to chyba najlepsza opcja by zobaczyć jej główne atrakcje.

 

Wyszehrad14 (powiększenie)

Wyszehrad, kaplica NMP na Wałach, fot. autor

 

Po wycieczce wracamy do siebie. Godziny szczytu. Tramwaje jadą jeden za drugim. Pomimo tego tłoczno. Nie ma się jednak co dziwić. Wszak w Pradze mieszka około 1 300 000 ludzi...

 

Wyszehrad16 (powiększenie)

Grób Karela Čapka, fot. autor

 

Czas na zakupy. Mamy parę upatrzonych rzeczy, które kupujemy zawsze jak jesteśmy w Czechach lub na Słowacji. Mija 20 minut i jesteśmy w hipermarkecie firmy, która także w Polsce ma swoje sklepy. Musimy zabrać ze sobą smażony ser. Świetna sprawa. Wrzucasz to do piekarnika, dodajesz frytki, sos tatarski i masz pełnowartościowy obiad. Oczywiście nie może zabraknąć czeskiego piwa... Czytałem gdzieś (nie pamiętam dzisiaj gdzie dokładnie), że podczas negocjacji przed wstąpieniem Czech i Słowacji do Unii Europejskiej uzgodniono niższą akcyzę na złocisty napój. Rzeczywiście podniesienie cen piwa mogłoby wywołać tu, jeżeli nie rewolucję to co najmniej niepokoje społeczne... 

 

Wyszehrad15 (powiększenie)

Kapliczka przy rotundzie św. Marcina, fot. autor

 

Wracając jednak do sklepu. Za 200 gramowe opakowanie gotowego do przygotowania sera Hermelin płacimy 54,90 koron (około 9,3 zł). Rogale kosztują po 2,30 korony (około 40 gr). Małe masło (125 gramów) – 20,90 koron (około 3,60 zł), duże – 30,60 koron (około 5,2 zł), ołomuckie twarożki (100 gram) – 28,50 koron (około 4,90 zł). Alkohol (poza piwem) nie jest już taki tani jak jeszcze było parę lat temu. Na przykład za butelkę Becherovki o pojemności 0.35 l trzeba zapłacić 149,90 koron (około 25 zł), a za 0.70 l słowackiej Spiskiej Borowiczki 255 koron (43,35 zł) i jest to jedna z niższych cen. Cena butelki wody mineralnej (1,5 l) kształtuje się w granicach 12 – 15 koron (2,04 – 2,55 zł). Duopak Coca-Coli (butelka po 2 l) kosztuje 55,90 koron (około 9,50 zł). Półlitrowa butelka piwa to wydatek rzędu 12 – 18 koron, czyli 2 – 3 złotych (zależy od gatunku). Do każdej doliczane są 3 korony (0,50 zł) kaucji. Trzeba tylko pamiętać, w którym sklepie kupowało się chmielowy produkt. Inny może mieć nie te gatunki i buteleczki nie zostaną przyjęte.

 

Kiedy to zleciało? Jutro musimy się pakować...

 

gekon2010

 

Przejdź do części 5

 

Dodano: 13.04.2013 19:15
Ostatnia aktualizacja: 23.01.2020
Miejsce: Czechy

Komentarze: 0

Wersje językowe

urlopletter

Zapisz się na nasz newsletter, to nie kosztuje.
Zobacz archiwum
Ważne! Nikomu nie udostępniamy Twojego adresu

Kursy walut

EUR
4.24
USD
3.83
CHF
3.95
GBP
5.03
Średnie kursy, 24-01-2020
Żródło: NBP

Zasady cookies

Nasz portal używa plików cookie w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.