Blogi z podróży

Kalendarz wydarzeń

Czerwiec 2020
pn wt śr cz pt sb nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12

linki

NASZA SONDA

Kartą, czy gotówką? Jak płacisz za granicą?
obojętnie
nie jeżdżę za granicę
wyłącznie kartą
tylko gotówką
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych „RODO”. Prosimy o zapoznanie się, jak będziemy przetwarzać Państwa dane po 25 maja 2018 r. Szczegóły: zakładka "Dane osobowe, Regulamin. Polityka prywatności" w dolnym menu strony.

Blog użytkownika gekon2010

Słowacja nie tylko zimą jest grzechu warta! cz. III

 

10 lipca 2012 roku

 

W uzdrowisku Wyżne Ruszbachy budzi nas świergot ptaków - znak, że niebo ulitowało się nad nami i nie pada. Jemy lekkie śniadanie i ruszamy do krytego basenu wypełnionego wodą mineralną (hotel Strand, w którym mieszkamy, jest z nim bezpośrednio połączony). Parę długości i człowiek czuje się jakby otrzymał dodatkowe siły.

 

Wyżne Ruszbachy (powiększenie)

Wyżne Ruszbachy, wejście na termalne kąpielisko, w głębi hotel Strand, fot. autor

 

Janek dba o to, byśmy nie mieli za dużo wolnego czasu. Witamy się z dyrektorem sprzedaży i marketingu uzdrowiska w Wyżnych Ruszbachach – Martiną Konrádyovą. Ubrana w ludowy strój, który liczy sobie około 50 lat, opowiada nam o historii uzdrowiska i o schorzeniach, które można tutaj leczyć. 

 

Martyna (powiększenie)

Martina Konrádyova w ludowym stroju, fot. autor

 

Krater (powiększenie)

Wyżne Ruszbachy, naturalny krater wypełniony wodą mineralną, fot. autor

 

Historia jest wspaniała. Kurort powstał już w XVI stuleciu. To tutaj, w pierwszej połowie lat 30., XX stulecia zamontowano pierwszą w Europie zjeżdżalnię do wody. W Wyżnych Ruszbachach znajduje się 14 źródeł z leczniczą wodą. Leczone są choroby neurologiczne, kardiologiczne, przewodu pokarmowego, psychiczne, narządów ruchu, onkologiczne, ginekologiczne, dróg oddechowych, dróg moczowych. 

 

Domy szwajcarskie (powiększenie)

Wyżne Ruszbachy, domy w stylu szwajcarskim, fot. autor

 

Kąpiele umożliwia kilka basenów leczniczych wypełnionych wodą mineralną. Można też korzystać z kąpieli wannowych, sauny, sali gimnastycznej, urządzeń do masażu oraz licznych zabiegów wodnych (m.in. kąpiel wirowa, masaż podwodny, bicze szkockie, kąpiele bąbelkowe), fizykoterapii (m.in. masaże, błotne okłady, ćwiczenia rehabilitacyjne), psychoterapii (m.in. hipoterapii, muzykoterapii, klimatoterapii). Czyli – do wyboru do koloru. To wszystko we wspaniałym otoczeniu północno-wschodniego wzgórza Magury Spisza. Podczas spaceru wokół uzdrowiska próbujemy wody ze źródła (bardzo smaczna), oglądamy wypełniony wodą mineralną naturalny krater, w którym również można się kąpać. Domy, w których mieszkają kuracjusze, położone są w pięknym parku. By wjechać samochodem potrzebne jest specjalne zezwolenie. Cisza, ptaszki śpiewają... chciałoby się zostać tu dłużej...Same budynki zwracają uwagę. Mamy tutaj zarówno domy w stylu szwajcarskim jak i kopię...jednego z pałaców Monte Carlo... 

 

> Więcej o uzdrowisku Wyżne Ruszbachy

 

Biały dom (powiększenie)

Wyżne Ruszbachy, Biały Dom, replika jednego z pałaców w Monte Carlo, fot. autor

 

Ale musimy jechać dalej. Tym razem zatrzymujemy się kilka kilometrów za Spiską Białą (Spišska Belá). Czekają już na nas rowery górskie. Jedziemy nowo wybudowaną za fundusze Unii Europejskiej ścieżką. Wytyczono ją obok głównej drogi, oznaczonej numerem 67, prowadzącej w kierunku granicy z Polską na Łysej Polanie. Po ścieżce mogą jeździć i rowerzyści i wielbiciele rolek. Mamy do przejechania około 10 kilometrów. Droga wydaje się łatwa, ale cały czas prowadzi pod górę. Jednak jej nachylenie nie jest aż tak duże, żeby osoba bez super kondycji sobie z przejazdem nie poradziła. Na końcu czeka na nas przydrożny bar. Wszyscy skwapliwie korzystają z jego zapasów (zbójowania nie było, za wszystko oczywiście płaciliśmy).  

 

Rower (powiększenie)

A droga cały czas pod górę..., choć na to nie wygląda, fot. autor

 

Wsiadamy do busa i podjeżdżamy kilka kilometrów. Zatrzymujemy się na parkingu przy Jaskini Bielskiej (Belianska jaskyňa). Znajduje się na północnych stokach Kobylego Wierchu. Wlot do niej położony jest na wysokości 890 metrów. Droga z parkingu prowadzi cały czas do góry i zajmuje około 15-20 minut. Jest to jedyna udostępniona dla zwiedzających jaskinia na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego (TANAP). Wejścia do niej były znane już w XVIII wieku. W roku 1896 w jaskini uruchomiono elektryczne oświetlenie. Trasa zwiedzania liczy 1370 metrów i zajmuje około 70 minut. Jest zimno - około 7 stopni C, pamiętajcie, by ubrać się ciepło.

 

Jaskinia Bielska3 (powiększenie)

Jaskinia Bielska, fot. autor

 

Jeśli chcecie robić zdjęcia, wraz z biletem wstępu kupić trzeba taki uprawniający do fotografowania lub filmowania (10 euro). Nie ma co z tym cwaniakować. Przewodniczki doskonale widzą, kto robi zdjęcia lub kręci film i zdążą każdego zapytać, czy wykupił zezwolenie i poprosić o potwierdzajćy to dokument. Jeżeli stwierdzą, że nie, sprzedadzą je nam na miejscu. Po drodze czeka nas 860 schodów i różnica poziomów wynosząca 122 metry. Zobaczymy między innymi naciekowe wodospady, stalagmity i jeziorka. 

 

Jaskinia Bielska2 (powiększenie)

Jaskinia Bielska, fot. autor 

 

Przewodniczka co jakiś czas zadaje nam pytania sprawdzając, czy słuchaliśmy jej uważnie. Kiedy wychodzimy z jaskini nie ma już intensywnego deszczu, który złapał nas na podejściu. Schodzimy na dół, wsiadamy do samochodu i ruszamy do Bachledovej Doliny. 

 

Jakinia Bielska - język teściowej (powiększenie)

Jaskinia Bielska - język teściowej, fot. autor

 

Znajduje się w niej ośrodek o nazwie Bachledova, oferujący miłośnikom dwóch kółek 130 kilometrów tras crosscountry, w tym downhill, freeride i family. Tutejszą trasę zjazdową chwalił Filip Polc (słowacki górski kolarz). W lecie można również wjechać kolejką  na górę, wejść na wieżę widokową, skąd rozciąga się wspaniały widok na Trzy Korony i Tatry Bielskie. Ale to nie wszystko. Turyści mają możliwość przejechania się na saneczkach po specjalnie na tę okoliczność przygotowanym letnim torze o długości 1200 metrów. Liczy 15 zakrętów, a różnica poziomów wynosi tu 111 metrów. Można na nim jeździć z prędkością do 40 kilometrów na godzinę. 

 

Widok z kolejki (powiększenie)

Kolejka w Bachledovej Dolinie, fot. autor

 

Jemy obiad, podczas którego słuchamy opowiadania gospodarzy o oferowanych atrakcjach. Pogoda poprawiła się na tyle, że możemy wjechać kolejką do góry i przejść do czteropiętrowej, drewnianej wieży widokowej. Na niej znajdziecie lornetkę (płatna), która pomoże w podziwianiu krajobrazu.

 

Widoki (powiększenie)

Jeden z widoków z wieży, fot. autor

 

Tą samą drogą (kolejką) wracamy na dół. Wsiadamy do busa i jedziemy na południe Słowacji. W drodze mijamy Zamek Spiski. Ten położony na wysokości 634 metrów obiekt uważany jest za jeden z największych kompleksów zamkowych w Europie Środkowej (jego powierzchnia przekracza 4 hektary). Jego dzieje sięgają XI – XII wieku. Wzmocniono go po najeździe wojsk tatarskich w 1241 roku (wtedy w bitwie po Legnicą zginął Henryk Pobożny). W 1993 roku wpisany został na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. 

 

Zamek Spiski (powiększenie)

Zamek Spiski, fot. autor

 

Około 19.30 zatrzymujemy się przed hotelem w samym centrum Koszyc. Po kolacji idziemy na spacer. Atmosfera południa. Ludzie siedzą w kafejkach i prowadzą nie kończące się rozmowy. Mamy z Beatką dzisiaj swoje święto. Kupujemy wino i do późna rozmawaimy z naszymi współpodróżnikami. 

 

I jak zwykle, po przyjściu do pokoju nie wiemy, kiedy zasypiamy...

 

Jaskinia Bielska (Belianska jaskyňa) – godziny otwarcia:

●  sezon główny (czerwiec – sierpień): 09.00 – 16.00, regularne wejścia o: 09.00, 10.00, 11.00, 12.00, 13.00, 14.00, 15.00 i 16.00;

● poza sezonem głównym (wrzesień – maj): 09.30 – 14.00, regularne wejścia o: 09.30, 11.00, 12.30 i 14.00;

Nieczynne od 16 listopada do 26 grudnia, 1 stycznia  i we wszystkie poniedziałki;

Ceny i opłaty dodatkowe:

● dorośli – 7 euro;

● młodzież szkolna i emeryci – 6 euro;

● dzieci (6-15 lat), renciści – 3,50 euro;

● foto – 10 euro;

● video – 10 euro;

● wejście specjalne – 50 euro;

 

Bachledova Dolina – ceny – kolejka:

● 1 zjazd – dorosły – 4 euro, dzieci/emeryci – 3 euro;

● 1 zjazd z powrotem – dorosły – 5 euro, dzieci/emeryci – 4 euro;

● 2 godzinny – dorosły – 8 euro, dzieci/emeryci – 6 euro;

● 4 godzinny – dorosły – 11 euro, dzieci/emeryci – 8 euro;

● 1 dzień – dorosły – 14 euro, dzieci/emeryci – 11 euro;

● 2 dni – dorosły – 25 euro, dzieci/emeryci – 17 euro;

● 3 dni – dorosły – 33 euro, dzieci/emeryci – 25 euro;

● sezonowy – dorosły – 130 euro, dzieci/emeryci – 110 euro;

UWAGA: dziecko to osoba w wieku 5 – 12 lat, zaś emeryt to każdy po ukończeniu 60 roku życia;

 

Bachledova dolina – ceny – tor saneczkowy:

● 1 zjazd – dorosły – 3 euro, dzieci/emeryci – 2,50 euro;

● 2 jazdy – dorosły – 6 euro, dzieci/emeryci – 5 euro;

● 3 jazdy – dorosły – 8,50 euro, dzieci/emeryci – 7 euro;

● 5 jazd – dorosły – 14 euro, dzieci/emeryci – 11 euro;

● 10 jazd – dorosły – 25 euro, dzieci/emeryci – 20 euro;

● 3 jazdy + zjazd na dół kolejką – dorosły – 12 euro, dzieci/emeryci – 10 euro;

● 5 jazd + zjazd na dół kolejką – dorosły – 17 euro, dzieci/emeryci – 14 euro;

UWAGA: dziecko to osoba w wieku 5 – 12 lat, zaś emeryt to każdy po ukończeniu 60 roku życia;

Bikepark w Bachledovej Dolinie otwarty jest od piątku do niedzieli w godzinach 09.00 – 16.00;

Na miejscu można wypożyczyć także rowery i ochraniacze. Ceny uzależnione są od rodzaju oraz czasu na jaki bierzemy sprzęt.

 

Zamek Spiski – godziny otwarcia:

● w godzinach 09.00 – 18.00;

● w październiku i kwietniu, pomiędzy 09.00, a 16.00;

● w listopadzie od 10.00 do 16.00;

UWAGA: od grudnia do marca - zamknięte

 

Zamek spiski – ceny biletów:

● dorośli – 5 euro, w nocy – 6 euro;

● ze zniżką – 3 euro, nocą – 3,50 euro;

● bilet rodzinny (dzieci do 15 roku) – 12 euro;

● opłata za używanie autoguida przez więcej niż 90 minut – 10 euro;

● grupy dziecięce (do 15 roku życia) – 2,50 euro za każdą osobę;

● opłata za rezerwację wstępu dla grupy – 10 euro;

 

gekon2010

Przejdź do części IV

 

Zobacz album

 

Dodano: 16.07.2012 17:38
Ostatnia aktualizacja: 02.06.2020
Miejsce: Słowacja

Komentarze: 0

Wersje językowe

urlopletter

Zapisz się na nasz newsletter, to nie kosztuje.
Zobacz archiwum
Ważne! Nikomu nie udostępniamy Twojego adresu

Kursy walut

EUR
4.43
USD
3.95
CHF
4.11
GBP
4.95
Średnie kursy, 05-06-2020
Żródło: NBP

Zasady cookies

Nasz portal używa plików cookie w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.