Blogi z podróży

Kalendarz wydarzeń

Styczeń 2020
pn wt śr cz pt sb nd
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9

linki

NASZA SONDA

Kartą, czy gotówką? Jak płacisz za granicą?
obojętnie
nie jeżdżę za granicę
wyłącznie kartą
tylko gotówką
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych „RODO”. Prosimy o zapoznanie się, jak będziemy przetwarzać Państwa dane po 25 maja 2018 r. Szczegóły: zakładka "Dane osobowe, Regulamin. Polityka prywatności" w dolnym menu strony.

Blog użytkownika gekon2010

Karlskrona, czyli wycieczka z grupowych zakupów – część 2

 

Piątek, 24 lutego 2012 roku

 

Budzimy się na promie około 07.00. Szybki prysznic i na śniadanie. Przy wejściu do restauracji okazujemy swoje karty pokładowe. Pani przeciąga je przez terminal i zaprasza na posiłek. Przygotowano, nomem omen, szwedzki stół. Jemy trochę więcej niż w domu. Chcemy mieć jak najwięcej sił i czasu na zwiedzanie miasta. 

 

O 07.30 załoga informuje pasażerów, że zaczyna sprzątać kabiny. Swoje spakowane rzeczy można pozostawić w nich jeszcze przez godzinę. Na 30 minut przed końcem rejsu należy je zabrać i pozostawić kabinę pustą. 

 

Po śniadaniu wracamy po rzeczy. Ubieramy się i wychodzimy na zewnątrz. Widać już Karlskronę. Mijamy pozostałości po czasach, kiedy miasto strzegło Szwecji przed atakiem z wody. 

 

Karlskrona1 (powiększenie)

Godnatt jedna z fortyfikacji chroniących Karlskronę przed atakiem z zewnątrz, fot. autor

 

Karlskrona założona została w 1680 roku przez syna Karola X Gustawa (tego od Potopu) Karola XI. Powstała, by umocnić nową szwedzką władzę. A było to potrzebne. Tereny, na których wzniesiono miasto do 1658 roku pozostawały pod władzą Danii. Szwecja uzyskała je na mocy Traktatu z Roskilde (tak, tak, to tam latem odbywa się jeden z największych festiwali rockowych). Nazwa miasta w tłumaczeniu to „korona Karola”. Liczy około 30 tysięcy mieszkańców i jest stolicą regionu Blekinge. W 1998 roku miasto zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Położona jest na ponad 30 wyspach. Centrum znajduje się na Trossö.  

 

Karlskrona2 (powiększenie)

Panorama miasta od strony morza, fot. autor

 

Do brzegu przybijamy o 9.10. Terminal promowy położony jest na wyspie Verkö. Na nim wita nas...Gdyniaplatsen.

 

Karlskrona3 (powiększenie)

Gdyniaplatsen na wyspie Verkö, fot. autor

 

Do centrum Karlskrony najlepiej dojechać autobusem linii 6. Bilet w jedną stronę kosztuje 20 szwedzkich koron. Jeżeli jesteście w grupie od 2 do 5 osób warto kupić jeden duo/familie ticket. Kosztuje 36 koron i jest ważny na jeden przejazd. Oczywiście najbardziej opłaca się, kiedy podróżujemy w 5 osób. Wtedy jeden pasażer płaci za przejazd nie 20, lecz niewiele ponad 7 koron. Jeżeli chcemy jeździć po mieście autobusami (ze względów zdrowotnych polecam jednak spacery) możemy kupić za 50 koron kartę przejazdową (Resekortet), na podstawie której przez jeden dzień możemy jeździć wszystkimi 10 miejskimi liniami autobusowymi. Karty można kupić na terminalu promowym, w biurze informacji turystycznej i na miejscowym dworcu kolejowym. 

 

Kiedy mamy ochotę na podróż do Sztokholmu i Göteborga, z dworca kolejowego oraz ze stacji Bergåsa trzeba pojechać autobusem (Tågbussen Tbuss) do Emmabody i tam przesiąść się na pociągi, które zawiozą nas do celu. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie Blekingetrafiken (informacja o połączeniach jest przygotowana także w języku polskim). 

 

Autobusy linii 6 jeżdżą średnio co dwadzieścia minut od poniedziałku do piątku (Måndag – Fredag, pierwszy o godzinie 6.09, ostatni o 23.14), co pół godziny i co godzinę w soboty (Lördag, pierwszy o 7.04, ostatni o 22.02, częstotliwość odjazdów zależy od pory dnia, częściej jeżdżą do godziny 15.00, później rzadziej) i co godzinę w niedziele (Söndag, pierwszy odjazd o 7.04, ostatni o 21.09). My łapiemy się na ten o 09.19. Kupujemy u kierowcy bilety, siadamy i ruszamy do centrum. Zwyczaje, nazwijmy to autobusowe, są w Szwecji podobne do tych panujących na Zachodzie Europy. Do pojazdu wsiada się przednimi drzwiami. Kierowca sprzedaje nam bilet lub przykładamy swój bilet okresowy do terminala, który odpowiednim sygnałem daje znać, że nie jedziemy na gapę. Zanim wysiądziemy, musimy nacisnąć przycisk STOP. Inaczej kierowca nie zatrzyma się. Wysiadamy środkowymi drzwiami. Czekając na przystanku i widząc zbliżający się pojazd dobrze pomachać  dłonią. Mamy wtedy pewność, że kierowca zatrzyma auto.         

 

Przejazd do centrum zajmuje nam około 30 minut. Wysiadamy na ostatnim przystanku, po północnej stronie Hoglands Park. Stamtąd mamy około 20 metrów do hotelu znajdującego się na Västra Köpmansgaten. Wprawdzie doba hotelowa zaczyna się o godzinie 14.00, to jednak gospodarze większości przybyszom wręczają klucze (elektroniczne) do pokojów. Ci, którzy nie mają tego szczęścia mogą złożyć bagaże w wyznaczonym do tego pomieszczeniu. Poza kluczami dostajemy także kartkę na jutrzejsze śniadanie. Pokój mamy na drugim piętrze. Jest duży i przestronny. Sprawdzamy czy „chodzi” internet. Okazuje się, że tak. Beatka załatwia jeszcze najpilniejsze sprawy i wreszcie około 10.30 wychodzimy na pierwszy karlskroński spacer.

 

Karlskrona4 (powiększenie)

Karlskrona, Hoglands Park, fot. autor

 

Przechodzimy przez Hoglands Park i Norra Kungsgatan. Przecinamy Ronnebygatan (pryncypialny deptak, przy którym swoje siedziby mają przede wszystkim sklepy) i wchodzimy na Stortorget, czyli Rynek Główny. Po prawej stronie widzimy ratusz (Rådhuset). Sam budynek wzniesiony został pod koniec XVIII wieku. Obok niego znajduje się kościół pw. Świętej Trójcy (Heliga Trefaldighets kyrka). Zbudowali go na przełomie XVII i XVIII wieku zamieszkujący te tereny Niemcy według projektu Nicodemusa Tessina młodszego.

 

Karlskrona5 (powiększenie)

Karlskrona , kościół Świętej Trójcy, fot. autor

 

Po lewej stronie świątyni, patrząc na południe widzimy pochodzącą z 1863 roku wieżę wodną (Vattenborgen). Dzisiaj jest siedzibą muzeum. Kolejnym wyróżniającym się na Rynku budynkiem jest bryła kościoła Fryderyka (Fredrikskyrkan). Jego budowa zaczęła się w roku 1720. Projektantem był również Nicodemus Tessin młodszy. Fasada świątyni miała być wzorowana na rzymskiej Santa Trinità dei Monti, chociaż ci, którzy znają ten kościół mogą mieć inne zdanie. I nie będzie ono pozbawione racji. Kościół w Karlskronie jest zdecydowanie bardziej surowy. Na Rynku nie może oczywiście zabraknąć pomnika założyciela Karlskrony, czyli króla Karola XI. Pochodzi z końca XIX wieku. 

 

Karlskrona6 (powiększenie)

Karlskrona, Rynek Główny, na pierwszym planie pomnik Karola XI na drugim kościół Fryderyka, fot. autor

 

Na chwilę zaglądamy do biura informacji turystycznej (Karlskrona Turistbyrå). Znajduje się ono na Stortorget przy Kyrkogatan, ulicy prowadzącej do wyspy Stumholmen. W biurze całkiem pokaźna liczba bezpłatnych materiałów po polsku. Dla jednodniowego turysty najważniejsza jest mapa miasta z zaznaczonymi najważniejszymi godnymi zwiedzenia miejscami. Biuro czynne jest od 1 października do 30 kwietnia w poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki od 09.00 do 17.00, w środy od 12.00 do 17.00 oraz w soboty pomiędzy 10.00, a 14.00, w maju i wrześniu tak jak od października do kwietnia z tą różnicą, że w środy jest czynne od 09.00 do 17.00, zaś w soboty od 09.00 do 14.00 oraz od 1 czerwca do 31 sierpnia, codziennie pomiędzy 09.00, a 19.00.     

 

Ronnebygatan przechodzimy na Östra Hamngatan. Kilkadziesiąt metrów dalej, przez most wchodzimy na wyspę Stumholmen.

 

Karlskrona7 (powiększenie)

Karlskrona, Ronnebygatan, fot. autor

 

Dalej prowadzić nas będzie Bastionsgatan. Mijamy XVIII wieczną Królewską Piekarnię (Kronobageriet), spełniającą dzisiaj funkcje mieszkalne. Następnie przechodzimy obok wzniesionych w 1921 roku zakładów odzieżowych, czyli Beklädnadsverkstaden (dzisiaj także tam są mieszkania), pochodzących z połowy XIX stulecia koszarów marynarskich (Båtsmanskasernen) i zbudowanego pod koniec drugiej dekady XVIII wieku Magazynu Beczek (Tunnebodsmagasinet).

 

Karlskrona8 (powiększenie)

Karlskrona, po lewej Królewska Piekarnia, po prawej zakłady odzieżowe, fot. autor

 

Zbliżamy się do wzniesionego pod koniec XVII stulecia Bastionu Kungshall. Wokoło tłumy ludzi. Wchodząc na wyspę zastanawialiśmy się dokąd tak biegną. Nagle słyszymy wystrzały armatnie. Z baterii na bastionie oddawane są salwy. Robią to marynarze ubrani w galowe mundury. Bateria dział bastionowych  należy do jednych z trzech miejsc w Szwecji, gdzie oddawane są salwy podczas ważnych wydarzeń państwowych. Zaczynamy myśleć co to za okazja. Powód okazuje się niezwykle ważny dla Królestwa Szwecji. Wszak wczoraj Victoria - następczyni tronu urodziła córkę – księżniczkę, której nadano imiona Estelle Silvia Ewa Mary. Przy bastionie znajduje się magazyn (Kungshallmagasinet).

 

Karlskrona9 (powiększenie)

Karlskrona, uroczystość na cześć księżniczki Estell, córki następczyni tronu, fot. autor

 

Obchodzimy Stumholmen. Widzimy hangary lotnicze (Flyghangarena) wzniesione w latach 30. XX wieku. Podchodzimy pod Numer 1, czyli pierwszy szwedzki okręt podwodny. Hajen (po szwedzku rekin) zwodowany został 16 lipca 1904 roku. W służbie szwedzkiej marynarki wojennej pozostawał do 1922 roku. Jego „ojcem” był inżynier okrętowy Carl Richson.

 

Karlskrona10 (powiększenie)

Hajen, czyli Rekin, zwodowany w 1904 roku, fot. autor

 

Mijamy budynki Królewskiego Aresztu (Kronohäktet) datowanego na 1911 rok, XVIII wiecznej wartowni (Corps de Garde) i Hangar Slupów i Barkasów (Slup-och barkasskjulet). Ten ostatni, wzniesiony pod koniec XVIII wieku, wyróżnia się dachem składającym się z dziesięciu krzyżujących się dwuspadowych dachów.  

 

Karlskrona11 (powiększenie)

Karlskrona, Hangar Slupów i Barkasów, fot. autor

 

Drottnigatan docieramy do Vallgatan. Podchodzimy do punktu, na którym oznaczono odległości do miast partnerskich Karlskrony. Dowiadujemy się, że do Gdyni są stąd 263 kilometry. Spoglądamy na biało-różowy budynek dawnej rezydencji gubernatora. Przed nim stoi pomnik Eryka Dahlberga – królewskiego fortyfikatora i projektanta wielu miejskich budynków. Na lewo od pomnika, patrząc w kierunku Parku Admiralicji, położony jest Bastion Aurora. 

 

Karlskrona12 (powiększenie)

Karlskrona, rezydencja gubernatora, fot. autor

 

Dosłownie parę kroków i podziwiamy największy drewniany kościół w Szwecji, czyli Kościół Admiralicji (Amiralitetskyrkan). Ciekawostką jest, że miał być li tylko prowizorycznym kościołem marynarskim, a stoi już ponad 300 lat (zbudowano go w 1685 roku i uznawany jest za najstarszy budynek w mieście). Pomalowany jest na czerwono.

 

Karlskrona13 (powiększenie)

Karlskrona, Kościół Admiralicji, fot. autor

 

Przed świątynią stoi z wyciągniętą prawą dłonią Mats Rosenbom. Według legendy po tym jak stracił pracę w stoczni otrzymał od władz miasta pozwolenie na zbieranie datków. Umrzeć miał właśnie pod kościołem. Jego drewniana postać stała tam pod koniec XVIII wieku, ale skąd się wzięła, do końca nie wiadomo. Postać przed Kościołem Admiralicji jest kopią. Oryginał znajduje się w przedsionku świątyni, po prawej stronie. Jeżeli macie ochotę wspomóc działalność charytatywną parafii musicie podnieść kapelusz Rosenboma i wrzucić datek. 

 

Karlskrona14 (powiększenie)

Karlskrona, Mats Rosenbom przed kościołem Admiralicji, fot. autor

 

Powoli mamy na dzisiaj dosyć. Mijamy budynki Bataljon af Trolle i podchodzimy pod Dzwonnicę Admiralicji (Amiralitetsklockstapeln). Zbudowano ją pod koniec XVII wieku. Wyznaczała czas pracy w stoczni i porcie wojennym. Dzisiejszy kształt budowli pochodzi z połowy XIX stulecia. 

 

Karlskrona15 (powiększenie)

Karlskrona, Dzwonnica Admiralicji, fot. autor

 

Wiatr przywiał ciężkie, bure chmury. Zrobiło się zimno. Robimy jeszcze małe zakupy (duża butelka wody mineralnej – 23 korony, serek 250 gram – 14 koron i jogurt – także 14 koron) i Amiralitetsgatan, Stortorget, Rädhusgatan i Landbrogatan wchodzimy na ulicę, na której znajduje się nasz hotel.

 

 

Jakiś czas odpoczywamy. Wieczorem robimy sobie jeszcze krótki spacer na Rynek Główny, a po powrocie do hotelu dosyć szybko zasypiamy.  

 

Karlskrona16 (powiększenie)

Karlskrona, Ratusz wieczorową porą, fot. autor

 

gekon2010

 

Dodano: 29.02.2012 12:55
Ostatnia aktualizacja: 28.01.2020
Miejsce: Szwecja » Szwecja Południowa » Karlskrona

Komentarze: 0

Wersje językowe

urlopletter

Zapisz się na nasz newsletter, to nie kosztuje.
Zobacz archiwum
Ważne! Nikomu nie udostępniamy Twojego adresu

Kursy walut

EUR
4.26
USD
3.87
CHF
3.99
GBP
5.07
Średnie kursy, 28-01-2020
Żródło: NBP

Zasady cookies

Nasz portal używa plików cookie w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.