Blogi z podróży

Kalendarz wydarzeń

Czerwiec 2019
pn wt śr cz pt sb nd
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7

linki

NASZA SONDA

Kartą, czy gotówką? Jak płacisz za granicą?
obojętnie
nie jeżdżę za granicę
wyłącznie kartą
tylko gotówką
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych „RODO”. Prosimy o zapoznanie się, jak będziemy przetwarzać Państwa dane po 25 maja 2018 r. Szczegóły: zakładka "Dane osobowe, Regulamin. Polityka prywatności" w dolnym menu strony.

Blog użytkownika gekon2010

Portugalia, Portugalia – niedziela, czyli Belém i inne atrakcje

 

Po śniadaniu idziemy na Rua Braancamp. Tam wsiadamy w autobus linii 727, kasujemy po raz pierwszy bilety (jest to o tyle ważne, że od teraz liczy się nam 96 godzin, na które je kupiliśmy) i dojeżdżamy do klasztoru Mosteiro dos Jerónimos. Na razie nie odwiedzamy go jednak. Swoje kroki kierujemy najpierw do Pomnika Odkrywców, czyli  Padrão dos Descobrimentos. Znajduje się nad samym Tagiem. Ma kształt karaweli. Wzniesiono go w obecnej formie na początku lat 60. XX stulecia. Liczy sobie ponad 50 metrów wysokości.

 

Lisboa7 (powiększenie)

Lizbona, park przed Mosteiro Jerónimos, fot. autor 

 

Niewątpliwą atrakcją jest taras widokowy na samej górze budowli, gdzie możemy wjechać windą. Na samym monumencie, w dolnej części, znajdujemy postaci ważne dla odkryć geograficznych. Są tam między innymi Henryk Żeglarz, Vasco da Gama czy też Ferdynand Magellan.

 

Lisboa8 (powiększenie)

Lizbona, Padrão dos Descobrimentos, fot. autor

 

Do środka można wejść od 10.00 do 19.00 w lecie, czyli od maja do września (ostatnie wejście możliwe jest o 18.30, zwiedzanie każdego dnia) oraz od 10.00 do 18.00 zimą,  przez co rozumieć należy czas od października do kwietnia (w tym przypadku graniczną godziną jest 17.30, zwiedzać zaś można od wtorku do niedzieli). Osoba dorosła zapłaci za bilet 2,50 euro, bilet rodzinny (dwie osoby dorosłe, dwójka dzieci w wieku od 12 do 18 lat) kosztuje 6,00 euro, 1,50 euro zapłacą dzieci i młodzież w wieku od 12 do 18 lat, studenci, emeryci i renciści. Grupy muszą się liczyć z kosztem 1 euro od osoby. Posiadacze Lisbon Card kupią wejściówki z 30% upustem, a nie zapłacą za nie dzieci w wieku do 12 lat, nauczyciele towarzyszący szkolnym wycieczkom oraz tłumacze.

 

Lisboa9 (powiększenie)

Lizbona, rzeźby na Padrão dos Descobrimentos, fot. autor

 

Oglądamy mozaikę przed pomnikiem przedstawiającą mapę świata. Potem spacerujemy wzdłuż mariny. Podziwiamy Ponte 25 Abril (Most 25 Kwietnia). Oficjalnie oddano go do użytku 6 sierpnia 1966 roku. Do 1974 roku nazywał się Mostem Salazara. Ma dwie platformy. Górną dla samochodów i dolną dla pociągów. Dalej idziemy w kierunku Torre de Belém, czyli wieży Belem, miejscem, z którym, o dziwo, na pewien czas związał swoje losy jeden z

naszych rodaków, bohater dwóch narodów.

 

Lisboa10 (powiększenie)

Lizbona, Torre de Belém, fot. autor

 

Ta wzniesiona w latach 20. XVI wieku na polecenie króla Manuela I Szczęśliwego budowla jest doskonałym przykładem stylu w architekturze nazywanego od tego władcy manuelińskim (połączenie gotyku i renesansu).  W 1833 roku przez pewien czas więziony był w niej … gen. Józef Bem, który miał sformować Legion Polski przy boku byłego władcy Brazylii Piotra I pretendującego do tronu Portugalii.    

 

Lisboa11 (powiększenie)

Lizbona, Torre de Belém, fot. autor

 

Wieżę można odwiedzać od października do kwietnia pomiędzy 10.00, a 17.30 oraz od maja do września w godzinach 10.00 – 18.30. W poniedziałki, niedzielę wielkanocną, 1 maja oraz w Boże Narodzenie pocałujemy klamki. W niedzielę i święta od 10.00 do 14.00 – wstęp wolny. Warto rozpatrzyć tę opcję. Bilet dla osoby dorosłej kosztuje 5,00 euro. Jeżeli chcemy obejrzeć Klasztor Hieronimitów i wieżę – za obie atrakcje zapłacimy 10,00 euro. Rodziny mogą liczyć na 50 % zniżkę, zaś dzieci do ukończenia 14 roku życia na to, że w każdej porze obejrzą zabytek za darmo.

 

Lisboa12 (powiększenie)

Lizbona, Torre de Belém, fot. autor

 

Wchodzimy do środka. Podziwiamy szczegóły budowli. Ludzi tyle, że ho, ho. Ale nie ma się co dziwić. Jest niedziela i każdy chce skorzystać z bezpłatnego wejścia. A tak swoją droga warto wybierając się do Portugalii sprawdzić na stronach internetowych interesujących nas zabytków, czy w ofercie nie ma darmowych wejść. Zawsze można zaoszczędzić parę euro.    

 

Lisboa13 (powiększenie)

Lizbona, Torre de Belém, fot. autor

 

Kilkadziesiąt metrów od wieży Belem przystajemy na chwilę przed Monumento aos Combatentes do Ultramar. Płonie wieczny ogień, a warta honorowa strzeże poległych w wojnach kolonialnych w Mozambiku, Angoli i Gwinei Bissau w latach 1961 - 1974.

 

Lisboa14 (powiększenie)

Lizbona, Monumento aos Combatentes do Ultramar, fot. autor

 

Czas upływa, a my mamy na dzisiaj jeszcze zaplanowanych kilka rzeczy. Szybkim krokiem przechodzimy obok repliki hydroplanu Fairey III – B „Santa Cruz”, którym w 1922 roku dwóch portugalskich pilotów morskich przebyło trasę z Lizbony do Rio de Janeiro. Owi śmiałkowie to: Carlos Viegas Gago Coutinho i Artur de Sacadura Freire Cabral. Podróż trwała od 30 marca do 17 czerwca 1922 roku.

 

Lisboa15 (powiększenie)

Lizbona, replika hydroplanu Fairey III – B „Santa Cruz”, fot. autor

 

Przed nami wyłania się kolejna perła stylu manuelińskiego, czyli Klasztor Hieronimitów (Mosteiro dos Jerónimos). Jego budowa zaczęła się w 1501 roku.

 

Lisboa16 (powiększenie)

Lizbona, Mosteiro dos Jerónimos, fot. autor

 

Wchodzimy do środka, gdzie między innymi odwiedzamy grobowiec Vasco da Gamy.

 

Lisboa17 (powiększenie)

Lizbona, Mosteiro dos Jerónimos, grobowiec Vasco da Gamy, fot. autor

 

Podziwiam wspaniałe witraże i rzeźby wewnątrz budowli. Pomimo ogromnego ruchu człowiek znajduje chwilę ciszy, by w spokoju zdać rachunek ze swoich postępków. Jest niedziela i do 14.00 można zwiedzać budowlę za darmo. W innym terminie niezbędne będzie wydanie 7,00 euro – widać teraz, że (jeśli to nie jest niedziela) opłaca się kupić wejściówki tutaj oraz do wieży Belém. Budynki te łączy także to, że zarówno jeden jak i drugi wpisane są na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Warto przyjrzeć się również manuelińskim drzwiom prowadzącym do kościoła i przepięknym rzeźbom. 

 

Lisboa19 (powiększenie)

Lizbona, Mosteiro dos Jerónimos, rzeźby nad drzwiami do świątyni, fot. autor

 

Nieopodal klasztoru znajduje się Pastéis de Belém, czyli miejsce, które każdy szanujący się turysta bez względu na to, czy lubi słodkości czy nie musi odwiedzić. To jednak nie wszystko. Powinien jeszcze kupić za 0,95 euro babeczki, wytwarzane od 1837 roku na podstawie przepisu braciszków mieszkających kiedyś w klasztorze. Robione są ręcznie, przy użyciu tradycyjnych metod. Kupujemy kilka sztuk. Dostajemy do nich cynamon i cukier puder (przed konsumpcją babeczki koniecznie trzeba nimi posypać). Próbujemy… Tutaj mogę tylko westchnąć i użyć wyświechtanego frazesu – niebo w gębie. 

 

Po wprowadzeniu setek kalorii do organizmu (absolutnie nie mam z tego powodu wyrzutów sumienia) wskakujemy do autobusu i jedziemy do centrum. W drodze widzimy jak dwoje turystów wsiada do niego środkowymi drzwiami. Reakcja kierowcy jest natychmiastowa. Zatrzymuje pojazd i prosi o odbicie biletów w elektronicznym kasowniku. Pamiętajcie o tym. W Portugalii do autobusów i starych tramwajów wsiada się przednimi drzwiami, natychmiast kasuje się bilet. Pamiętać także trzeba o naciśnięciu przycisku STOP przed naszym przystankiem, a czekając na pojazd o  machaniu ręką, tak, żeby kierowca lub motorniczy to zauważyli.  

 

Wysiadamy na Praça da Figueira. Przysiadamy w jednej z kawiarni i znajdujemy kolejną rzecz, którą się warto podzielić. Otóż w niektórych lokalach ceny uzależnione są od miejsca, w którym zamawiamy posiłek lub napój. Najtaniej jest przy barze, natomiast najdrożej na zewnątrz. Dobrze przed zajęciem miejsc sprawdzić ile to kosztuje. A różnice potrafią być znaczne.

 

Lisboa18 (powiększenie)

Lizbona, Praça da Figueira, pomnik króla João I de Portugal, fot. autor

 

Idziemy do Elevadora de Santa Justa. Tutaj mała uwaga. Wjedziemy nim na taras, z którego rozciąga się ładna panorama dzielnicy Baixa. Jednak wejście na drugi, wyżej położony o dwa, może trzy metry jest dodatkowo płatne (1,5 euro). Ci, którzy kupują bilety jednorazowe za 5 euro mogą wejść bez dopłaty, ci zaś, którzy mają bilety wieloprzejazdowe muszą dopłacić. Według mnie widok tak z górnego jak i z dolnego tarasu jednakowo piękny i mając bilety wieloprzejazdowe nie warto dopłacać.

 

Lisboa20 (powiększenie)

Lizbona, drzwi do windy w Elevadorze de Santa Justa, fot. autor

 

Kabina w Elevadorze de Santa Justa zabiera jednorazowo 35 osób (15 miejsc siedzących i 20 stojących). Zbudowano go, według projektu ucznia Gustava Eiffela - Raula Mesniera de Ponsard na początku XX wieku. Uroczyste otwarcie miało miejsce  10 lipca 1902 roku. Można nim jeździć zimą od 07.00 do 22.00 oraz oczywiście latem od 07.00 do 23.00. My oczywiście tak długo nie mamy zamiaru tutaj pozostać.

 

Lisboa21 (powiększenie)

Plac Rossio widziany z Elevadora de Santa Justa, fot. autor

 

Przez Rossio i Praça dos Restauradores (jego charakterystycznym punktem jest wzniesiony w 1886 roku obelisk upamiętniający zwycięstwo nad Hiszpanią w 1640 roku) podchodzimy do Elevadora da Gloria. Po kilku chwilach od ruszenia jesteśmy na górze. Ta przyjemność, dla kogoś, kto nie ma biletu komunikacji kosztuje 3,50 euro, naprawdę warto więc poruszać się po mieście z biletem wieloprzejazdowym.   

 

Lisboa22 (powiększenie)

Lizbona, Praça dos Restauradores z obeliskiem upamiętniającym zwycięstwo nad Hiszpanią w 1640 roku, fot. autor

 

Rua de São Pedro de Alcãntara dochodzimy do Largo Trindade Coelho, gdzie stajemy przed kościołem São Roque. Wzniesiono go w XVI wieku. Przetrwał trzęsienie ziemi w 1755 roku. Fasada świątyni jest remontowana. Wchodzimy do niego przez Museu de São Roque (czynny we wtorki, środy, piątki, soboty i niedziele od 10.00 do 18.00 oraz we czwartki od 14.00 do 21.00, zamknięte w poniedziałki, czwartki rano i święta państwowe). Podziwiamy drewniany sufit i boczne kaplice. Niestety,  nie możemy obejrzeć najbardziej znanej, pochodzącej z połowy XVIII wieku kaplicy św. Jana Chrzciciela zaprojektowaną przez włoskiego architekta Luigi Vanvitellego . Jest szczelnie zakryta i remontowana. Ciekawostką jest to, że pierwszą mszę świętą odprawiono  w niej w … Watykanie. Następnie została przewieziona do Lizbony i z powrotem zbudowana.

 

Lisboa23 (powiększenie)

Lizbona, wnętrze kościoła São Roque, fot. autor 

 

Idziemy w kierunku Chiado. Na chwilę przystajemy przed znaną, można rzec kultową kawiarnią A Brasileira,  gdzie przychodził między innymi Fernando Pessoa – znany portugalski poeta. Oglądamy z zewnątrz Igreja Nossa Senhora do Loreto, zwany również włoskim kościołem, a to dlatego, że kult Matki Bożej z Loreto przywieźli ze sobą osiedlający się tutaj Genueńczycy i Wenecjanie. Kościół zbudowano w pierwszej połowie XVI wieku. W XVII wieku był przebudowany. Było to również konieczne po tragicznym dla miasta trzęsieniu ziemi.

 

Lisboa24 (powiększenie)

Lizbona, fasada Igreja Nossa Senhora do Loreto, fot. autor

 

Na Praça dos Camões wsiadamy w tramwaj linii 28 i ruszamy w kierunku Alfamy. Chcemy na razie tylko przejechać się tym trzęsącym się, skrzypiącym, liczącym dobrych parę lat wagonikiem. Mijamy lizbońską katedrę, wjeżdżamy na Alfamę. Trasa kończy się. Przesiadamy się do kolejnego tramwaju, tym razem linii 12 i dojeżdżamy nim do Praça da Figueira. Stamtąd dochodzimy do metra (stacja Restauradores), by po paru minutach wysiąść na Estação Marquês de Pombal i spokojnie dojść do hotelu.

 

Lisboa25 (powiększenie)

Lizbona, 12 na trasie, fot. autor

 

gekon2010

 

Czytaj dalej

 

Dodano: 28.10.2011 12:46
Ostatnia aktualizacja: 16.06.2019
Miejsce: Portugalia

Komentarze: 0

Wersje językowe

urlopletter

Zapisz się na nasz newsletter, to nie kosztuje.
Zobacz archiwum
Ważne! Nikomu nie udostępniamy Twojego adresu

Kursy walut

EUR
4.26
USD
3.80
CHF
3.80
GBP
4.77
Średnie kursy, 19-06-2019
Żródło: NBP

Zasady cookies

Nasz portal używa plików cookie w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.