Strefa Rezerwacji
TOP OKAZJE - najlepsze oferty biletów lotniczych, wycieczek i wyjazdów narciarskich. Sprawdź górne menu - druga zakładka od lewej.

Porady użytkownika cynamon

Praga - ważne rady, jeśli tam jedziesz

  1. Wchodząc do metra w Pradze nie przekraczaj białej linii, jeśli nie masz ważnego biletu na przejazd. Jej przekroczenie traktowane jest tak jak byłbyś już w metrze. Kontroler ma prawo wymierzyć ci mandat nawet na schodach lub na peronie. Zwykle koło białej linii są kasowniki i tablice z ostrzeżeniem.
  2. W Pradze jest mnóstwo kantorów wymiany walut. Przeważająca większość informuje na dużych tablicach, że nie pobiera prowizji  (0% comission). Bardzo dokładnie sprawdź, zanim wymienisz jakiekolwiek pieniądze na korony czeskie (złotówki też wymieniają, ale kurs jest słaby), bowiem zwykle taka prowizja jest pobierana! Teoretycznie tablice nie kłamią, bo rzeczywiście prowizji kantor nie bierze, jeśli wymienia się większe kwoty 2,5 -3,5 tysiąca koron czeskich. Bywa też, że napis 0% comission dotyczy nie sprzedaży, a kupna walut! Przy wymianie waluty w czeskim banku z reguły pobierana jest prowizja — najczęściej w wysokości 2% od wymienianej kwoty.
  3. Kartą kredytową możesz płacić w Pradze tam, gdzie na szybie wystawowej jest naklejka z wizerunkiem karty. Ciągle jednak w wielu miejscach akceptowana jest tylko gotówka. Nie przyjmuj nigdy za pewnik, że za obiad zapłacisz kartą – zwracaj uwagę na naklejki lub noś zawsze przy sobie nieco gotówki.
  4. Niemal zawsze w restauracji przyniosą ci przed posiłkiem pieczywo. Jeśli nie masz na nie ochoty od razu podziękuj kelnerowi. Jeśli pieczywo zostanie na stole – nawet jeśli go nie ruszysz – jego cena zostanie dopisana do rachunku
  5. W wielu barach, czy kawiarniach,  by wejść do toalety,  trzeba wklepać na drzwiach kod. Cyfry kodu znajdziesz na rachunku, jaki otrzymasz po zapłaceniu za swoje zamówienie (w wielu miejscach płaci się przy zamawianiu, a nie po). Jeśli zamierzasz więc skorzystać z toalety, weź rachunek!
  6. Kartę turystyczną Prague Card, która umożliwia bezpłatne wejście do kilkudziesięciu obiektów turystycznych, kupuj tylko wtedy, jeśli jesteś miłośnikiem galerii i muzeów oraz zamierzasz rzeczywiście dużo ich odwiedzić. W innym przypadku nie zwróci ci się zapłacona kwota

Dodano: 22.03.2013 17:43
Ostatnia aktualizacja: 20.02.2018
Komentarze: 0

Wersje językowe

Kursy walut

EUR
4.14
USD
3.34
CHF
3.60
GBP
4.68
Średnie kursy, 20-02-2018
Żródło: NBP

UWAGA KONKURS!

Konkurs KUBEK ZA RADY trwa
► Zobacz co radzą nasi użytkownicy

kubek
Nagrodziliśmy uczestników 33. edycji SPRAWDŹ
Trwa 34. edycja

Rozkład jazdy PKP

Kontakt

Zglos problem