Nurkowanie w Chorwacji
Nurkowanie w Chorwacji dozwolone jest jedynie na wyznaczonych akwenach bądź z zezwoleniem na nurkowanie poza nimi.
W parkach narodowych (Kornati i Mljet, wyspy Palagruža i Jabuka) nurkowanie bez zezwolenia chorwackiego Ministerstwa Ochrony Środowiska jest niedozwolone. Natomiast w parkach narodowych Krka i Brijuni, rezerwatach morskich i innych obszarach chronionych nurkować nie wolno w ogóle.
Sezon nurkowy w Chorwacji trwa od wiosny do jesieni. Biura turystyczne wydają specjalne przewodniki dla nurków i płetwonurków z opisem podwodnych atrakcji. A tych jest wiele - od oglądania ukwiałów, gąbek, kolorowych ryb i ośmiornic poczynając - na zatopionych przed laty wrakach statków kończąc.
PRZEPISY
Pływanie z maską i rurką nie wymaga żadnych pozwoleń, można bez przeszkód pływać tam, gdzie nie ma żadnych zakazów. Natomiast nurkowie i płetwonurkowie muszą wykupić specjalne legitymacje nurkowe. By je otrzymać muszą się wykazać stosownymi uprawnieniami. Legitymacje kosztują 100 kun, można je kupić w chorwackim kapitanacie portu oraz w tamtejszych klubach nurkowych.CO OGLĄDAĆ POD WODĄ
- wrak statku „Baron Gautsch”, który zatonął w 1914 roku niedaleko Rovinja na Istrii. Leży na głębokości 28–42 metrów
- wrak statku „Peltastis” leży 50 metrów od wyspy Krk na głębokości 7–32 metrów
- wrak statku „Taranto” koło Dubrownika znajduje się na głębokości 23–55 metrów
- podwodne jaskinie w zatoce Široka na głębokość 4–40 metrów.
Opcja tylko dla zalogowanych
Wybrana opcja dostępna jest wyłącznie dla zalogowanych użytkowników. Zarejestruj się już teraz, szybko, łatwo i za darmo!