Blogi z podróży
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych „RODO”. Prosimy o zapoznanie się, jak będziemy przetwarzać Państwa dane po 25 maja 2018 r. Szczegóły: zakładka "Dane osobowe, Regulamin. Polityka prywatności" w dolnym menu strony.

Wakacje w Watykanie


FLAGA WATYKANU

Flaga Watykanu


HYMN WATYKANU

Inno Pontificio – Hymn Papieski to hymn Stolicy Apostolskiej.
> więcej o hymnie Watykanu


ATRAKCJE TURYSTYCZNE WATYKANU

Plac św. Piotra (Piazza San Pietro) – zbudowany przez Berniniego w latach 1656-57. Ma 240 metrów szerokości i 196 m długości. Otacza go portyk złożony z 284 kolumn, zwieńczony 140 kamiennymi figurami świętych. Stojący tu 25,5-metrowy obelisk Amenemhata II ku czci Boga Słońca sprowadzono z Aleksandrii. Miał niegdyś zdobyć Cyrk Kaliguli, który przed wiekami znajdował się po lewej stronie dzisiejszej bazyliki. Zgodnie z historią, obelisk stał w miejscu, gdzie ukrzyżowany został św. Piotr.  Na środek placu przeniesiony został w 1586 roku. Była to skomplikowana operacja logistyczna. Pracowało przy niej 47 dźwigów, 900 osób i 150 koni. Wszystko trwało 4 miesiące.

Bazylika św. Piotra (San Pietro in Vaticano)
jest jednym z najważniejszych miejsc dla chrześcijan i drugim co do wielkości kościołem na świecie (największym jest Bazylika Matki Boskiej Królowej Pokoju w Jamusukro na Wybrzeżu Kości Słoniowej). Powierzchnia watykańskiej Bazyliki to 23 tys. m kw., długość 187 metrów. Budowana była w latach 1506-1626 i zastąpiła stojącą tu wcześniej bazylikę, która powstała w 349 roku na polecenie cesarza Konstantyna Wielkiego. Przekaz głosi, że stanęła w miejscu ukrzyżowania i grobu  św. Piotra.  Piotr - uważany za pierwszego papieża, zginąć miał w Cyrku Kaliguli w 64 roku. Miejsce  jego pochówku znajduje się bezpośrednio pod głównym ołtarzem. W Bazylice jest 11 kaplic i 45 ołtarzy z licznymi relikwiami świętych. Kopułę zaprojektował Michał Anioł, tu też m.in. znajduje się jedna z jego najwspanialszych rzeźb - Pieta. Bazylikę św. Piotra co roku odwiedza kilkanaście milionów osób. Pod  nią rozciągają się Groty Watykańskie, w których znajduje się wiele grobowców paleochrześcijańskich i papieskich. Bazylika św. Piotra otwarta jest codziennie w godz. 7 – 18.30. Wstęp jest bezpłatny. Konieczny jest odpowiedni strój (zakryte ramiona, długie spodnie).

Watykan. Bazylika
Watykan, Bazylika św. Piotra

Stare i nowe Groty Watykańskie - stare groty to starożytna rzymska nekropolia 10 metrów pod Bazyliką. Tu znajduje się grobowiec św. Piotra i ponad 20 innych grobów. Stare Groty Watykańskie codziennie może zwiedzać nie więcej niż 200 osób w 15-osobowych grupach. Dzieci do lat 15 nie są wpuszczane. Na zwiedzanie trzeba się wcześniej zapisać. Można to zrobić faksem pod numerem +39 0 669 873 017, mailem scavi@fsp.va lub bezpośrednio w biurze Ufficio Scavi na terenie Watykanu. Zwiedzanie jest płatne.

Nowe Groty Watykańskie mieszczą się pod główną nawą bazyliki. Znajdują się tu groby 145 papieży, królów i kardynałów. Zwiedzanie jest bezpłatne i nie wymaga wcześniejszych uzgodnień.

Wirtualne zwiedzanie Grot Watykańskich


Muzea Watykańskie - mieszczą się w pałacach wzniesionych przez Sykstusa IV, Innocentego VII i Juliusza II. Znajduje się tu jedna z najważniejszych kolekcji sztuki na świecie. Do skarbów Watykanu zalicza się m.in. słynna Pinakoteka - zbiór obrazów od średniowiecza do XVIII wieku, zgromadzony przez Piusa XI w 15 salach. Są tu m.in. dzieła Caravaggia, Giotta, Leonarda da Vinci. Muzea Watykańskie to również: – muzea sztuki starożytnej – Muzeum Gregoriańskie z pokaźną kolekcją sarkofagów i mumii egipskich, Muzeum Pio Clementino, w którym znajduje się słynna marmurowa rzeźba Grupa Laokoona, Muzeum Chiaromonti z kolekcją antycznych rzeźb greckich i rzymskich, Muzeum Gregoriańskie z 9 salami skupiającymi sarkofagi, urny, biżuterię odnalezione na terenach dawnych nekropolii etruskich, Muzeum Chrześcijaństwa z odkrytymi w katakumbach zabytkami przedstawiającymi życie pierwszych chreścijan, Muzeum Filatelistyczno-Numizmatyczne ze zbiorem watykańskich znaczków i monet.
Do Muzeów Watykańskich dojść można spiralną rampą z prawej strony Placu św. Piotra. Zwiedzać  je można  4 trasami, oznaczonymi kolorami w zależności od długości. Najkrótsza z nich obliczona została na 90 minut, najdłuższa - na 5 godzin. Wszystkie spotykają się w Kaplicy Sykstyńskiej.
Muzea Watykańskie są otwarte od poniedziałku do piątku w godz. 8.30-18.00, w soboty do 16.00 (ostatnie wejście na 2 godziny przed zamknięciem) z wyjątkiem dni świąt watykańskich. Bilety kosztują 15 euro. W każdą ostatnią niedzielę miesiąca wstęp jest bezpłatny.


Kaplica Sykstyńska – słynie jako miejsce, w którym odbywa się konklawe - zgromadzenie wybierające nowego papieża. Nazwa kaplicy pochodzi od imienia papieża Sykstusa IV - jej fundatora.  Na jego polecenie w 1457 roku najlepsi artyści tamtej epoki namalowali na ścianach freski  przedstawiające  życie Jezusa i Mojżesza. Freski na suficie - przestawiające stworzenie człowieka -  są dziełem Michała Anioła, który pracował nad nimi ponad 4 lata. Dziełem tego samego artysty jest też fresk przedstawiający Sąd Ostateczny (7 lat pracy). Ciekawostką jest to, że początkowo wszystkie postaci na freskach Michała Anioła (a na suficie jest ich ok. 300) były nagie. Dopiero po latach papież Paweł IV polecił je "ubrać".
Kaplica jest częścią Muzeów Watykańskich. Wchodzi się do niej na podstawie biletu do nich.
Wirtualne zwiedzanie Kaplicy Sykstyńskiej

Apartamenty Borgiów – to apartamenty papieża Aleksandra VI Borgia. Składają się z sześciu sal. Ozdobione pięknymi freskami Pinturicchio, dziełami z brązu wykonanymi przez Rodina, ceramiką Picassa.

Biblioteka Watykańska – założona w 1475 roku przez papieża Syskstusa IV to 13 sal z jednym z najbogatszych na świecie księgozbiorów. Jest tam około miliona rzadkich ksiąg i rękopisów, w tym m.in. Ewangelia wg. św. Mateusza z IV wieku, czy praca Marcina Lutra.

Castel Sant'Angleo – Zamek Świętego Anioła z 139 roku. Został wzniesiony jako mauzoleum cesarza Hadriana. Potem był cytadelą, więzieniem, a po połączeniu go ukrytym w murach korytarzem z Watykanem – był siedzibą papieży. Aktualnie w 58 salach mieści się oddział Muzeum Narodowego. Nazwę nadał mu Grzegorz Wielki. Gdy przejeżdżał przez ogarnięty dżumą kraj ukazał  mu się Archanioł Michał, który chowając miecz do pochwy obwieścił koniec epidemii.

Ponte Sant'Angelo – uważany za jeden z najpiękniejszych na świecie most na Tybrem między Zamkiem Świętego Anioła, a drugim brzegiem. "Pilnuje" go 10 marmurowych aniołów projektu Giovanniego Lorenzo Berniniego.

Ogrody Watykańskie - udostępnił je dla zwiedzających dopiero w XX wieku papież Pius XII. Znajdują się tu wiekowe drzewa i rośliny ściągnięte z innych kontynentów oraz liczne kapliczki i groty. Aktualnie ogrody można zwiedzać z watykańskim przewodnikiem. Bilety kupuje się przez internet.

Warto też zobaczyć: Bramę dzwonnicy, fontannę orła, pałace Sykstusa V, Grzegorza XIII, Belwederki, Pocztę Główną, Mury Leoniańskie, wieżę Mikołaja V i dziedziniec Gwardii Szwajcarskiej.


STOLICA

Watykan


USTRÓJ POLITYCZNY

Watykan jest monarchią teokratyczną. O sprawach cywilnych i religijnych decydują dochowni. Najwyższą władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą sprawuje papież wybierany dożywotnio przez Kolegium Kardynałów.


JĘZYKI URZĘDOWE

Łacina, włoski


POWIERZCHNIA KRAJU

0,44 km kw.


LICZBA LUDNOŚCI

Około 1000 osób. Obywatele Watykanu to głównie wysokiej rangi dostojnicy kościelni, księża, zakonnicy, zakonnice i Gwardia Szwajcarska. Oprócz tego na terenie Watykanu zatrudnieni są pracownicy poczty, radia, gazety, dworca kolejowego i służby medycznej.


WALUTA

1 euro = 100 eurocentów (EUR, €)


STREFA CZASOWA

Taka sama jak w Polsce


RELIGIA

Katolicyzm


GOSPODARKA

Watykan utrzymuje się z dochodów z wizyt w Muzeach Watykańskich, pielgrzymek, emisji znaczków pocztowych, rękodzielnictwa. Ma prawo bicia własnych monet, które są gratką do kolekcjonerów.  W Watykanie wydawana jest gazeta "L'Osservatore Romano", funkcjonuje telewizja "Watykański Ośrodek Telewizyjny" i rozgłośnia radiową "Radio Watykańskie". Na terenie Watykanu znajduje się mała stacja kolejowa.
 

HISTORIA

Historia Wzgórza Watykańskiego sięga IV wieku, kiedy cesarz rzymski przekazał biskupom Rzymu jeden z pałaców. Państwo Kościelne, władane przez papieży, powstało później.
>więcej o historii Watykanu


EDUKACJA

Najważniejszą instytucją naukową w Watykanie jest założona w 1603 roku Papieska Akademia Nauk.  Liczy 80 członków, których powołuje papież spośród wybitnych uczonych z całego świata.  Pod egidą Watykanu działa 5 uniwersytetów: Papieski Uniwersytet Gregoriański (Gregorianum, założony w 1553), Papieski Uniwersytet Laterański (założony w 1824), Papieski Uniwersytet Świętego Tomasza z Akwinu (Angelicum, założone w 1909), Papieski Uniwersytet Urbana (założony w 1627), Papieski Uniwersytet Salezjański (założony w 1940), 7 kolegiów teologicznych, 5 instytutów studyjno-badawczych.

PRZEPISY WJAZDOWE

Zgodnie z Traktatem Laterańskim zawartym między Stolicą Apostolską a Włochami wszystkich,  wjeżdżających do Watykanu, obowiązują przepisy pobytowe analogiczne do włoskich. Zalecenia regulujące kwestie praktyczne są podobne do obowiązujących we Włoszech, z uwzględnieniem szczegółowych zasad watykańskich dotyczących np. audiencji u Ojca Świętego, zwiedzania muzeów watykańskich i ogrodów czy korzystania z Archiwum i Biblioteki Watykańskiej.


DOMENA INTERNETOWA
– .va


KOD SAMOCHODOWY – SCV oraz CV

Literami "SCV" na tablicach rejestracyjnych samochodów oraz 5 cyframi oznaczone są auta należące do administracji Watykanu. Literami "CV" i 5 cyframi - samochody należące do mieszkańców. Jednoślady posiadają odpowiednio litery "SCV" i cztery cyfry dla administracji, oraz litery "CV" i cztery cyfry dla mieszkańców. Istnieją też specjalne tablice przeznaczone dla papieża i kardynałów. Posiadają czerwone litery "SCV" na białym tle  i numery od 2 do 100. Numer "SCV 1" to papieski papamobile.

KOD TELEFONICZNY – +379


A TO CIEKAWE

Gwardia Szwajcarska
Przyboczną strażą każdego papieża, poczynając od XVI wieku, jest Gwardia Szwajcarska. To najmniejsza i najstarsza istniejąca cały czas armia świata. Jej powstanie datuje się na 1506 rok. 22 stycznia  tego roku 150 szwajcarskich najemników wkroczyło do Rzymu, by ochraniać papieża Juliusza II.
Aktualnie Gwardia Szwajcarska liczy 110 żołnierzy. Mogą nimi być wyłącznie obywatele Szwajcarii wyznania katolickiego. Żołnierze muszą mieć od 19 do 35 lat i powyżej 174 cm wzrostu oraz być kawalerami o nieskazitelnej opinii. Muszą też najpierw odbyć służbę wojskową w szwajcarskiej armii. Służba w Gwardii Szwajcarskiej trwa 2 lata, ale może być przedłużona. Komendant Gwardii  jest członkiem Rodziny Papieskiej i posiada tytuł Szlachcica Jego Świątobliwości. Mundury, jakie noszą "Szwajcarzy" niemal nie zmieniły się do chwili powołania gwardii. Kolorowy mundur, halabardy, pancerze i miecze to podstawowy ekwipunek żołnierza gwardii. Broń palną noszą jedynie oficerowie i to tylko podczas służby nocnej.


Castel Gandolfo

Castel Gandolfo jest letnią rezydencją papieży. Leży nieco ponad 20 km od Rzymu, w okolicy Mont Albani, nad jeziorem Albano. Otoczony jest ogromnym ogrodem. Nazwa pochodzi od zamku, będącego własnością możnego rodu genueńskiego Gandolfi. Na centralnym placu w mieście Piazza della Liberta jest fontanna dłuta Beniniego. Z placu widać pałac papieski, wzniesiony za czasów Urbana VIII, lecz potem przebudowywany. Wnętrze pałacu zdobią cenne malowidła. Na najwyższym piętrze mieści się Papieskie Obserwatorium Astronomiczne, jedno z najstarszych w Europie. Z tarasu rozciąga się wspaniały widok na całą okolicę.


zwiń treść...

Poznaj ten kraj

Inno Pontificio – Hymn Papieski to hymn Stolicy Apostolskiej. Marcia Pontificale – marsz religijny (pierwsza część tego utworu) został skomponowany przez Charlesa Gounoda...

więcej..
Porady dla turystów

ZAPRASZAMY

Sporturystyka

byłem tam

Jeszcze nikt nie napisał o tym miejscu, możesz być pierwszy
byłeś też, napisz.. ostatnie wpisy..

porady o tym miejscu

Jeszcze nikt nie napisał o tym miejscu, możesz być pierwszy
poradź innym.. ostatnie rady..

na forum o tym miejscu

Jeszcze nikt nie wypowiedział się o tym miejscu, możesz być pierwszy
wypowiedz się.. ostatnio na forum..

Mapa

Kraj Wybrany
kraj
Region Miejsce Wybrane miejsce Obiekt Film Blog Zdjęcie Porada

Wersje językowe

urlopletter

Zapisz się na nasz newsletter, to nie kosztuje.
Zobacz archiwum
Ważne! Nikomu nie udostępniamy Twojego adresu

Zasady cookies

Nasz portal używa plików cookie w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Kursy walut

EUR
4.34
USD
3.93
CHF
3.96
GBP
4.92
Średnie kursy, 23-09-2019
Żródło: NBP