Blogi z podróży
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych „RODO”. Prosimy o zapoznanie się, jak będziemy przetwarzać Państwa dane po 25 maja 2018 r. Szczegóły: zakładka "Dane osobowe, Regulamin. Polityka prywatności" w dolnym menu strony.

Wakacje w Tajlandii. Tajlandia

FLAGA TAJLANDII


Flaga Tajlandii
Trzy kolory: czerwony, biały i niebieski na tajskiej fladze symbolizują odpowiednio: naród, religię (buddyzm) i monarchię. Flaga została przyjęta 28 września 1917 r. przez Króla Vajiravudh (Rama VI). Wcześniej na fladze Tajlandii był biały słoń na czerwonym tle. Jednak kiedyś król zauważył, że gdzieś wisi do góry nogami i postanowił zmienić jej wizerunek. Flaga dla Tajów jest bardzo ważna, podobnie jak hymn i godło. Codziennie o godz. 8:00, nawet w najmniejszej wiosce, flaga jest podnoszona, a o godz. 18:00 opuszczana. Towarzyszy temu odegranie hymnu państwowego.

Poczytaj o hymnie Tajlandii


WAŻNE TELEFONY I ADRESY


  • Zintegrowany numer (Policja, Pogotowie Ratunkowe, Straż Pożarna) - 191
  • Policja Turystyczna - 1155 (można rozmawiać po angielsku, francusku lub niemiecku)
  • Policja Kryminalna ( w razie napadów, gwałtów, zbrodni itp. - 195 lub (662) 513 3844
  • Tajska Organizacja Turystyczna (TAT) call centre - 1672

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Królestwie Tajlandii
Bangkok, 100/81-82. 25th floor. Vongvanij Building B, Rama 9 Road, Huaykwang, 10310
Tel.: +66 2645 0367- 9 Tel. dyżurny: +66 819 364 618 Faks: +66 2645 0365
bangkok.amb.sekretariat@msz.gov.pl, www.bangkok.msz.gov.pl

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Phuket
konsul honorowy: Anuwat Burapachaisri (język konsula tajski, angielski)
 Phuket, Avantika Boutique Hotel, 4/1 Thaweewong Road, Patong, Kathu, 83150
Tel.: (00-66-7) 629-28-01 do 5 Faks: (00-66-7) 629-28-08 do 9
anuwat@mec.co.th, www.polandconsul.netATRAKCJE TURYSTYCZNE TAJLANDII


BANGKOK


Stare Miasto Królewskie
na sztucznej wyspie Rattanakosin. Tu znajdują się najciekawsze zabytki Bangkoku: Wielki Pałac, Muzeum Narodowe, Galeria Narodowa, liczne świątynie, m.in. Świątynia Szmaragdowego Buddy - Wat Phra Kaeo z najsłynniejszym 75-cm posążkiem Buddy z jadeitu, Świątynia Wat Pho w XVI w. - największa i najstarsza w Bangkoku z ogromnym, pozłacanym posągiem leżącego Buddy (15 m wysokości i 46 metrów długości) oraz szkołą tajskiego masażu (można z niego skorzystać zwiedzając świątynię). Po drugiej stronie rzeki w Thon Buri (dziś dzielnica Bangkoku, kiedyś stolica kraju) znajduje się Świątynia Świtu Wat Arun o porcelanowych wieżach. Można się do niej dostać łodzią ekspresową lub promem (wstęp za niewielką opłatą). Chatuchak Market - jeden z największych weekendowych targów na świecie. Park Dusit - pełen królewskich rezydencji z Marmurową Świątynią - jedną z najpiękniejszych w Bangkoku ze wspaniałą kolekcją posążków Buddy (stoi za zespołem pałacowym, w którym mieszka król Tajlandii) i pałacem Vimanmek - największym na świecie i najpiękniejszym wzniesionym w 1901 roku z drewna tekowego bez ani jednego gwoździa (dawna rezydencja królewska). Chińska dzielnica ze Świątynią Złotego Buddy, w której znajduje się największy na świecie posąg Buddy, wykonany ze szczerego złota (5,5 tony wagi i ponad 3 m wysokości). Muzeum Narodowe - słynie z bogatych zbiorów ilustrujących historię kraju. Wycieczka kanałami po rzece Menam (Chao Phraya River) - łodziami z każdej większej przystani w Bangkoku (popytaj o ceny, są różne). Jim Thompson’s House - tradycyjny, tekowy dom kupca jedwabiu. Lumpini Park - najpopularniejszy i największy park Bangkoku (przy ulicach Silom i Satorn). Wielka Huśtawka - przed wejściem do świątyni Wat Sutat - atrakcja turystyczna, ale też obiekt reigijny. Używano jej do jednej z 12 najważniejszych ceremonii bramińskich. Zwyczaj zarzucono w 1935 r. ze względów bezpieczeństwa. Ko Kret - 2 km wyspa na rzece Menam (dojazd łodzią), gdzie można ochłonąć do zgiełku Bangkoku - słynie z wyrobów garncarskich. Wieża Bayoke Sky Tower - hotel i najwyższy budynek Bangkoku, świetne miejsce do zrobienia zdjęcia panoramy Bangkoku (by wejść na taras trzeba być gościem jednej z restauracji lub baru). Pat Pong - słynna dzielnica domów publicznych i klubów go-go, ale znajduje się tu też równie słynny nocny bazar z pamiątkami (należy się ostro targować).


W okolicy Bangkoku


Damnoen Saduak
- pływający targ  - ok. 120 km od Bangkoku - egzotyczne owoce, kwiaty, rękodzieło, tradycyjne dania tajskiej kuchni sprzedaje się z wrzecionowatych łodzi. Farma kokosowa - w okolicy targu wodnego - pokazy wszystkiego co robi się z kokosa. Ancient City (Muang Boran) - najważniejsze zabytki Tajlandii w miniaturze - około 30 km od Bangkoku. Farma krokodyli - jedna z największych na świecie, leży w okolicy Muang Boran. Powstała w celu ochrony ginących gatunków krokodyli. Turyści mogą przyjrzeć się rzadko spotykanym gadom, zgłębić tajniki ich tresury oraz obejrzeć widowiskowe krokodyle zapasy. Pałac Bang Pa-In, zwany też Pałacem Letnim. Fama węży - otwarta w roku 1923 jako część Instytutu Tajskiego Czerwonego Krzyża, aby badać jadowite węże oraz zbierać ich jad do produkcji serum. Można też zobaczyć pokazy ich tresury. Safari World - wiele gatunków dzikich zwierząt w jednym miejscu (zwiedza się go samochodem lub busem, można też zrobić wycieczkę łodzią przez dżunglę). Nakon Patom - jedno z najstarszych miast Tajlandii (z ok. VI wieku) ze świątynią Pra Patom Chedi, która jest najwyższym obiektem kultu religijnego na świecie (127 m wysokości). Ogród różany - w Nakon Patom, godzinę jazdy od Bangkoku - znajduje się tu m.in teatr, gdzie prezentowane są pokazy tajskiej kultury, można obejrzeć tajski boks, samemu spróbować sztuki sadzenia ryżu.


AJUTTHAYA


Historyczna stolica
Tajlandii (w latach 1350 – 1767) leży ok. 85 km od Bangkoku w centrum miasta o tej samej nazwie. Wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Położona jest na wyspie otoczonej wodami trzech rzek. W centrum warto odziedzić jezioro Phra Ram, wokół którego stoi kilka ważnych świątyń. Najważniejsze to: Wat Phra Mahathat z kamienną głową Buddy w konarach drzewa, Wat Rathaburana z XV w. (niedaleko Wat Phra Mahathat), ruiny dawnego Pałacu Królewskiego i świątynia Wat Phra Sri Sanphet z XV w. Do Ajutthaya można dojechać z Bangkoku pociągiem (z dworca Hualamphong). Podróż trwa ok. 1,5-2 godz. Do centrum przepływa się łodzią przez rzekę Pasak przystań ok. 100 m na zachód od dworca). Można też autobusem (1,5-2 godz.) z Dworca Północnego lub spod Pomnika Zwycięstwa w Bangkoku oraz łodzią. W Ajutthaya można wypożyczyć rower (ok. 50 bathów na dzień) lub zwiedzać tuk-tukiem (nie należy płacić więcej niż 300 bathów za godzinę, ale warto się targować). W okolicy warto zobaczyć Wat Muang w mieście Ang Thong (40 km Ajutthaya) - najwyższy posąg Buddy w Tajlandii i dziewiąty najwyższy na świecie. Ma 92 metry wysokości i 63 metry szerokości. Dojazd: najpierw autobusem do Ang Thong, potem z dworca autobusowego tuk-tukiem albo minivanem nr 951 lub 952 z głównej drogi (ok. 20 bathów). Wysiadasz na początku drogi prowadzącej do celu, potem pieszo ok. 500 metrów.


CHIANG MAI


Leży ok. 700 km od Bangkoku. Koniecznie trzeba zwiedzić Stare Miasto (prowadzi do niego 5 bram), a w nim świątynie: Wat Phra Singh z XIV wieku - najcenniejsza w Chiang Mai z manuskryptami zapisanymi na liściach palmowych i cennymi wizerunkami Buddy, Wat Chiang Man - najstarsza w mieście z kryształowym i kamiennym Buddą oraz Wat Chedi Luang, zwana "Filarem Miasta". Poza Starym Miastem: świątynie Wat Phra That Doi Suthep - uważana za najpiękniejszą w mieście. Stoi na wzgórzu Doi Suthep na zachód od miasta, wchodzi się do niej po 306 stopniach.  Park Narodowy Doi Suthep-Pui (16 km od centrum Chiang Mai)- a w nim dwa szczyty: Doi Pui (1685 m n.p.m.) i Doi Suthep (1676 m n.p.m.) - wytyczono tu trasy wycieczkowe, przy wejściu do parku otrzymuje się mapę. Wstęp jest płatny, turystów do parku dowożą songthaewy z przystanku na wprost uniwersytetu w Chiang Mai. W parku można skorzystać z nocnego safari. Park Narodowy Doi Inthanon - wokół najwyższego szczytu Tajlandii (2565 m n.p.m.) z pięknymi wodospadami, klifami, jaskiniami. Na szczyt prowadzą dwa szlaki - z Kiu Mae oraz spod wodospadu Mae Klang. Do parku dostaniemy się autobusem z Chiang Mai - dojeżdża do samych wodospadów Mae Klang. Wstęp do parku płatny. Nocny bazar - na przedmieściach Chang Mai (u wylotu Changklan Road) - można kupić dosłownie wszystko i - o ile potrafimy się targować - najtaniej w Tajlanii. Ogród Botaniczny Królowej Sirikit - wytyczono tu szlaki wycieczkowe, wśród palm, sosen i drzew brzoskwiniowych nad strumienie i malownicze wodospady. Można obejrzeć wspaniałą kolekcję orchidei. Ogród leży ok. 25 km od Chiang Mai. Jedną z najważniejszych atrakcji Chiang Mai są wyprawy trekkingowe do plemion górskich - w mieście jest wiele biur je organizujących - trwają zwykle 1-3 dni.


KANCHANABURI


Przepiękna przyroda i słynny Most na rzece Kwai. To tu ok. 60 tys. jeńców wojennych i 250 tys. Tajlandczyków zmuszonych było do budowy tzw. "kolei śmierci", mającej przez dżunglę połączyć Bangkok ze stolicą Birmy, by dowozić zaopatrzenie japońskim wojskom stacjonującym w Birmie. Prace trwały rok - zmarło ok. 12 tysięcy jeńców wojennych i ponad 100 tys. miejscowej ludności. Warto przejechać się 77-km odcinkiem "kolei śmierci" z Kanchanaburi do stacji Nam Tok wiodącym przez środek dżungli, zwiedzić cmentarz wojenny (ok. 1 km od centrum miasta), gdzie pochowano ok. 7 000 aliantów. Dużą atrakcją jest Park Narodowy Erawan z 7-poziomowy wodospadem w dżungli (uznawany za napiękniejszy w Tajlandii). Park leży ok. 80 km od Kanchanaburi (dojazd autobusem z dworca miejskiego - ok. 1,5 godziny). Park Narodowy Sai Yok z wodospadem wpadającym do rzeki Kwai. Warto też spróbować typowej dla tego regionu galaretki z orzechów kokosowych i konserowanych mango. Kanchanaburi leży ok. 120 km od Bangkoku. Dojazd z Bangkoku autobusem z Dworca Południowego (ok. 3 godz.) lub pociągiem z Thon Buri Railway Station (ok. 3 godz.). W weekendy z dworca Hua Lamphong w Bangkoku wyrusza wcześnie rano pociąg specjalny, do Bangkoku wraca ok. godz. 20.


W okolicy Kanchanaburi


Wat Pa Luangta Bua - Świątynia Tygrysa
, w której buddyjscy mnisi mieszkają razem w tygrysami. Świątynia jest uznanym przez rząd Tajlandii centrum ochrony tych zwierząt. Leży blisko granicy z Birmą pomiędzy Kanchanaburi, a miastem Say Yok. Jest dużą atrakcją turystyczną, tygrysy są oswojone, można się z nimi nawet pobawić. Plemiona górskie - można je odwiedzić w wioskach Ban Nong Khao (ok. 12 km od Kanchanaburi) i Ban Khao Lek w Parku Narodowym Chaloem Rattanakosin. W Kanchanaburi można wykupić trekking w te miejsca.


WYSPA PHUKET


Plaże
- najbardziej znane to Mai Kao (najdłuższa - leży częściowo na terenie Parku Narodowego Sirinath, gdzie żółwie skórzaste od listopada do lutego składają jaja), Nai Thon, Nai Yang (obie również na terenie Parku Narodowego Sirinath), Bang Tao (jedna z najdłuższych), Patong (najbardziej znana i okropnie zatłoczona). Świątynie - Wat Chalong - najważniejsza na wyspie słynąca z uzdrowień, Wat Phra Tong - druga pod względem ważności na wyspie - jej atrakcją jest zakopany po tors złoty Budda, Wat Phra Nang Sang - najstarsza na wyspie. Warto też zobaczyć skalne maczugi m.in. w zatoce Phang Nga


PATTAYA


Rozrywkowe centrum Tajlandii nad Zatoką Tajlandzką ok. 150 km od Bangkoku. Pełno tu dyskotek, klubów nocnych, ale również atrakcji sportowych (nurkowanie, surfowanie, narty wodne, golf itp.) oraz plaż. Warto zobaczyć niezwykle piękną, drewnianą świątynię Satchatham Prasat, zwaną też Sanctuary of Truth, (przy północnej plaży Naklua Beach). Świątynia jest nowa, jej budowę rozpoczął w 1981 roku tajski milioner i jest ciągle rozbudowywana. Drugą ważną i bardzo piękną świątynią jest Wat Yanasangwararam Woramahawihan, zwana bardziej swojsko Wat Yan (15 km od Pattayi) zbudowana w 1976 roku. Mini Siam - to muzeum pełne minatur obiektów z całego świata w skali 1:25. Million Years Stone Park and Crocodile Farm (ok. 15 minut jazdy od Pattayi) - czyli skalny ogród (200 letnie drzewka bonsai oraz liczące milion lat skamieliny), a także farma krokodyli (można obejrzeć pokaz ich tresury). Underwater World Pattaya - bardzo ciekawe oceanarium

KO SAMUI


„Wyspa kokosowych drzew” - trzecia co do wielkości w Tajlandii (21 km długości i 25 km szerokości) leży w południowej części Zatoki Tajlandzkiej. Piękna, ale pełna turystów. Ciągną się tu kilometry plaż, plantacje palm kokosowych i urokliwe małe wioski. Ceny są tu wysokie, taniej można spędzić czas na pobliskiej wyspie Ko Pha Ngan. Na Ko Samui warto wstąpić do świątyni Wat Kunaram, by obejrzeć zmumifikowane ciało buddyjskiego mnicha


KRABI


Piękne plaże, m.in. Railay, uznawana za jedną z najpiękniejszych na świecie (dopłynąć można do niej tylko łodzią), Ao Nang - 20 km od Krabi (dobre miejsce na wypady na sąsiednie wyspy Ko Lanta i Ko Phi Phi) i sąsiadująca z nią Hat Noppharat Thara. Fossil Shell Beach, czyli cmentarz muszli (jedna z niewielu takich ciekawostek geologicznych na świecie), Mu Ko Hong - archipelag małych wysepek z rafami koralowymi (dopłynąć tu można łodzią z Ao Nang), Koh Jum - piękna i spokojna wysepka. Świątynia Wat Tham Seua "Jaskinia Tygrysa" (5 km od Krabi) z szokującymi zdjęciami zbliżeń ludzkich wnętrzności, mających przypominać o przemijaniu

SUKHOTHAI


Stolica pierwszego państwa tajskiego wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO ok. 450 km od Bangkoku. Warto zwiedzić Park Historyczny Sukhotai - kilkadziesiąt świątyń, zajmujących ok. 70 km kw. oraz Miasto Królewskie. Teren najlepiej zwiedzać rowerem, który można tu tanio wypożyczyć. Park Historyczny Kamphaeng Phet (5 km od miasta o tej samej nazwie) - XV-wieczne ruiny Starego Miasta, Muzeum Narodowe z ciekawą kolekcją posągów Buddy, ruiny dwóch świątyń i klasztoru. Park historyczny Si Satchanalai-Chaliang (ok. 50 km od Nowego Sukhotai) - kilka świątyń datowanych na XIII i XIV wiek


ZŁOTY TRÓJKĄT


Tworzy go granica między trzema krajami: Tajlandią, Birmą i Laosem. To górzysty obszar słynący z upraw i handlu opium. Warto odwiedzić Muzeum Opium, które przedstawia jego historię


> Poczytaj też: Obiekty UNESCO w Tajlandii

GEOGRAFIA TAJLANDII

Tajlandia leży w południowo-wschodniej Azji na Półwyspie Indochińskim i częściowo na Półwyspie Malajskim. Kraj wyrósł między wodami Oceanu Indyjskiego i Spokojnego. Od zachodu Tajlandię oblewa Morze Andamańskie, od wschodu i południa  Zatoka Tajlandzka, będąca częścią Morza Południowochińskiego.

Tajlandia składa się z dwóch części. Północna leży na Półwysie Indochińskim. Jest szeroka na ok. 670 km i długa na ok. 830 km. Południowa leżąca na Półwyspie Malajskim ma długość ok. 880 km i szerokość ok. 120 km, ale są miejsca, gdzie jest zwężona raptem do 20 km. Granica lądowa Tajlandii ma 4 863 km.

Linia brzegowa Tajlandii liczy 3219 km. Tajlandia graniczy z Kambodżą – 803 km, Laosem – 1754 km, Malezją – 506 km i Birmą (Mjanma) – 1800 km. Największe wyspy Tajlandii: Phuket (542 km²) na Morzu Andamańskim, Ko Samui (280 km²) i Phangan (168 km²) w Zatoce Tajlandzkiej.


NAJWYŻSZY PUNKT, NAJNIŻSZY PUNKT


Najwyższy punkt: Doi Inthanon 2595 m n.p.m - szczyt w górach Thanon Tong Chai, najwyższym pasmie Tajlandii
Najniższy punkt: Zatoka Tajlandzka - 0 m n.p.m.


FAUNA I FLORA TAJLANDII

Lasy zajmują około 30 proc. powierzchni kraju. W środkowej części Tajlandii występują lasy monsunowe z drzewami sandałowymi, hebanowymi i tekowymi. Zrzucają one liście w porze suchej. Na Półwyspie Malajskim las zmienia się w wilgotny, zawsze zielony las równikowy, zwany dżunglą. Na wybrzeżach występują wiecznie zielone lasy namorzynowe. Ich korzenie oblepione są małżami. To tereny żerowania drapieżników, m.in. węży, krokodyli, tygrysów oraz żerowiska małp. 

W Tajlandii żyją słonie indyjskie i nosorożce sumatrzańskie oraz bawoły banteng. Największym drapieżnikiem jest tygrys, występują też niedźwiedzie malajskie, lamparty oraz liczne małpy i ptaki. Najbardziej interesującym ptakiem Tajlandii jest bielik białobrzuchy. W wilgotnych podrównikowych regionach Tajlandii żyją węże na czele z największym (dorasta do 10 metrów długości) pytonem siatkowanym. W lasach żyje też wiele gatunków jadowitych pająków.


STOLICA TAJLANDII


Stolicą Tajlandii jest Bangkok (ok. 7 milionów mieszkańców)


PODZIAŁ ADMINISTRACYJNY TAJLANDII


Tajlandia dzieli się na 6 regionów: Centralny, Zachodni, Wschodni, Północny, Północno-Wschodni i Południowy) oraz 77 prowincji tzw. changwat. Ich nazwy są równocześnie nazwami stolic tych prowincji. Każda z prowincji dzieli się na dzielnice, tzw. amphoe, a te z kolei na poddzielnice. W Tajlandii są też dwa specjalne dystrykty: Bankok i Pattaya. Sam Bankok podzielony jest na 50 dzielnic tzw. khet.USTRÓJ POLITYCZNY TAJLANDII


Tajlandia jest monarchią konstytucyjną. Głową państwa jest król, którego darzy się ogromnym szacunkiem. Od 1946 roku panuje Rama IX Bhumibol Adulyadej. Władzę ustawodawczą sprawuje 2-izbowe Zgromadzenie Narodowe. Składa się z niższej Izby Reprezentantów - 500 członków, wybieranych na czteroletnią kadencję oraz wyższej Senatu – 200 członków, wybieranych na sześć lat. Władzę wykonawczą sprawuje rząd. Przewodzi mu premier.


JĘZYKI URZĘDOWE


Tajski. Co ciekawe używany on jest jedynie w Bangkoku i okolicach. Na północy, południu oraz w regionie północno-wschodnim mówi się innymi odmianami języka tajskiego. Angielski w Tajlandii jest językiem elit.


POWIERZCHNIA KRAJU


513 120 km2


LUDNOŚĆ


W Tajlandii mieszka ok. 67,5 milionów ludzi (dane z lipca 2013).  75% to Tajlandczycy,  14% Chińczycy, 11% -
Długoszyja kobieta z plemienia Karen
  Długoszyja kobieta z plemienia Karen
  Fot. © www.urloplany.pl
inne nacje. Około 2% ludności stanowią tzw. plemiona górskie. Podzielone na ok. 20 grup, zachowują swoje zwyczaje, wierzenia, stroje etniczne. To dla nich turyści zapuszczają się w odległe górskie tereny, stanowią bowiem nie lada atrakcję. Najliczniejsze plemię to Karenowie. Jest ich około 320 tysięcy osób. Pochodzą z Birmy skąd przybyli na tereny Tajlandii w XVIII wieku. Posługują się dwoma dialektami zupełnie od siebie odmiennymi: sgaw i pwo.

To właśnie długoszyje kobiety z tego plemienia są ogromną atrakcją turystyczną. Już jako dzieci mają zakładane na szyje obręcze, z którymi nie rozstają się do końca życia. Drugim co do wielkości plemieniem górskim są Miao (Hmong). Liczy około 120 tysięcy osób, które w XX wieku przywędrowały z Laosu. Hmong dzieli się na Białych i NIebieskich.

Inne znane plemiona to Akha (ok. 50 tys.) znane z bogatych strojów, czy Lahu, wierzące, że dusze zmarłych wnikają w rośliny i zwierzęta.WALUTA

Baht (THB) = 100 satangów.
W Tajlandii nie można płacić obcą walutą, więc wymiana jest konieczna. Pieniądze najlepiej wymieniać w bankach lub kantorach wymiany walut. W hotelach, czy na lotniskach kurs jest znacznie gorszy. Kurs wymiany walut jest tym lepszy im wyższą ma wartość banknot dolarowy, który chcemy wymienić. Przy wymienie euro nie ma to znaczenia. Jeśli bierzemy ze sobą dolary należy zwrócić uwagę na daty ich emisji - niektóre kantory nie chcą przyjmować amerykańskiej waluty sprzed 2002 roku.

Co zabrać: gotówkę, czy kartę i inne porady finansoweSTREFA CZASOWA


Czas w Tajlandii to UTC/GMT +7 godzin. Między Polską a Tajlandią jest 6 godzin różnicy zimą i 5 godzin latem. Zegarki przestawiamy np. z godz. 17 na 23 zimą i z 17 na 22, gdy u nas czas zmieniany jest na letni. W Tajlandii nie ma czasu letniego.

 

KLIMAT - KIEDY JECHAĆ NA WAKACJE DO TAJLANDII


W całej niemal Tajlandii występuje klimat zwrotnikowy monsunowy. Jedynie półwysep Malajski jest pod wpływem klimatu równikowego. W kraju rozróżnia się 3 pory roku: gorącą suchą (marzec-maj, temperatura w Bankoku może sięgać nawet 40°C), gorącą-wilgotną, zwaną też deszczową (czerwiec-październik (temperatury są niższe, ale z powodu ciągłych opadów wilgotność sięga nawet 98%) i ciepłą suchą (listopad-luty - to najlepszy okres na zwiedzanie Tajlandii). Mimo tego podziału nie zawsze jest jasne, w który region i kiedy się wybrać, bowiem pogoda różni się w poszczególnych regionach.NA GRANICY TAJLANDII


Od 11 stycznia 2011 roku polscy turyści przy wjeździe do Tajlandii nie potrzebują wiz, o ile zamierzają w tym kraju spędzić nie więcej niż 30 dni. Dotyczy to jednak tylko pasażerów podróżujących samolotami. Przy wjeździe drogą lądową bez wizy można tu spędzić jedynie 15 dni. Paszport musi być ważny co najmniej 6 miesięcy, w przeciwnym wypadku turysta zostanie zawrócony do kraju. W Tajlandii bardzo surowe są przepisy antynarkotykowe. Posiadanie przy sobie nawet minimalnej ilość narkotyków lub przedmiotów służących do ich zażywania np. strzykawki może być karane wieloletnim więzieniem, a nawet śmiercią. Nie wolno wywozić z kraju posążków lub wizerunków Buddy większej wartości (potrzebne jest zezwolenie). Przepis nie dotyczy przedmiotów kupowanych na bazarach.

Więcej o przepisach granicznychKOSZTY I ZAKUPY


Ceny w Tajlandii nie są wysokie w przypadku kupowania wyrobów krajowych. Artykuły z importu są droższe niż w Europie. Bardzo tanie są owoce i warzywa, niedrogie są mięsa i ryby. Regułą - jak zresztą wszędzie na świecie - jest, że ceny wyższe są w miejscowościach turystycznych oraz w sezonie (listopad-luty). Chleb 0,5 kg - 35 THB, woda butelkowana (1,5 l) - 16 THB, mięso z kurczaka (1 kg) - 105 THB, jajka - (12 szt.) - 55 THB, piwo krajowe (0,5 l) - 52 THB, piwo zagraniczne (0,33 l) - 95 THB, pomidory - (1 kg) - 23 THB, kokos (1 szt) - 10 THB, ananas (1 kg) - 12 THB, posiłek na ulicy - 50-80THB, obiad w restauracji średniej klasy - 250- 400 THB, taksówka za godz. - 107 THB, za km - 6,7 THB (ceny z 2012 roku).


RELIGIA

Oficjalną religią Tajlandii jest buddyzm, wyznaje go 94,6% Tajów. Nieodłącznym elementem krajobrazu, oprócz bogatych świątyń, są tzw. "domki dla duchów". Każdy kto buduje dom, sklep czy hotel ma obowiązek takowy postawić. To mini świątynie, które powstają, by uspokoić duchy zdenerwowane procesem budowy oraz zapewnić schronienie dla duchów wędrownych. Zostawia im się świeże jedzenie i napoje.  Islam wyznaje 4,6%, chrześcijaństwo 0,7%


GOSPODARKA TAJLANDII


Tajlandia jest dobrym krajem do robienia interesów - z dobrze rozwiniętą infrastrukturą, wolną gospodarką rynkową, proinwestycyjną polityką i silnym eksportem osiąga stały wzrost - największy w przemyśle i eksporcie. Głównie do Chin, Japonii, Malezji i Indonezji eksportuje się elektronikę, części komputerowe, produkty rolne, samochody i części do nich, żywność, maszyny, tekstylia, ryż, maniok, gumę, kokosy, soję. Tajladnia jest jednym z krajów świata, w których jest najmniejsze bezrobocie (0,7% w 2012 roku). Dzieje się tak pomimo faktu, że zatrudnionych jest tu ok. 2,5 mln emigrantów z krajów sąsiednich. Ich najniższe zarobki zatwierdza rząd - w 2012 roku nie mogły być niższe niż 300 bathów dziennie (ok. 10 USD). Nie oznacza to, że tajska gospodarka nie przeżywała kryzysów w ostatnich latach. Globalny kryzys światowy sprawił, że znacznie spadł eksport, w 2011 roku z kolei powódź w Bangkoku zaszkodziła poważnie produkcji przemysłowej. W 2012 roku rząd wprowadził warty 11,7 mld dolarów projekt mający zapobiec skutkom kolejnych powodzi w stolicy.OPIEKA MEDYCZNA W TAJLANDII


Jak wynika z danych MSZ, obecnie (W 2013 r.) w Tajlandii nie są wymagane żadne specjalne szczepienia. Należy jednak o wiele bardziej rygorystycznie podchodzić do przestrzegania zasad higieny. Nie należy pić wody z kranu, nie powinno się nawet myć w niej zębów, czy płukać owoców. W sprzedaży jest butelkowana woda filtrowana lub mineralna. Dostęp do opieki medycznej jest nieograniczony. Usługi te są w Tajlandii na bardzo wysokim poziomie, ale drogie. Cena standardowej wizyty lekarskiej wynosi około 800-1.800 THB (80 do 180 zł), a doba w szpitalu (zależnie od standardu) od 2.000 do nawet 20.000 THB (200-2 000 zł). Przed wyjazdem konieczne jest wykupienie ubezpieczenie zdrowotnego ważnego na Tajlandię.

Więcej o zdrowiu w Tajlandii


BEZPIECZEŃSTWO W TAJLANDII


Tajlandia nie jest krajem zbyt bezpiecznym dla turystów, jednak zachowując środki ostrożności, można uniknąć przykrych sytuacji. Turyści mogą się spotkać z kradzieżami nie tylko pieniędzy na ulicach, ale nawet dokumentów zdeponowanych w hotelowych sejfach. Uważać należy na ulicach, bowiem na porządku dziennym, zwłaszcza w większych miastach, jest wyrywanie torebek i plecaków przez złodziei jeżdżących na motocyklach lub skuterach. Nocą można się spotkać z zupełnie niesprowokowaną agresją w stosunku do turystów. Na porządku dziennym są oszustwa i wyłudzenia. W Bangkoku, choć nie tylko, zdarzają się demonstracje o podłożu politycznym. Lepiej trzymać się od nich z daleka, gdyż nie jest wiadome jaki charakter przyjmą.

Więcej o bezpieczeństwie w Tajlandii i wskazówki jak nie stać się ofiarą


HISTORIA TAJLANDII


Królestwo Tajlandii powstało w połowie XIV wieku. Do 1939 roku znane było jako Syjam. Tajlandia jest jedynym krajem południowo-wschodniej Azji, który nigdy nie był europejską kolonią. Bezkrwawa rewolucja z 1932 roku doprowadziła do powstania monarchii konstytucyjnej. Podczas II wojny światowej Tajlandia była sojusznikiem Japonii, natomiast w 1954 roku stała się sojusznikiem Stanów Zjednoczonych po wysłaniu wojsk do Korei. Również wraz z Amerykanami walczyła w Wietnamie. Od 2005 roku było tu wiele politycznych zawirowań, łącznie z zamachem stanu w 2006 roku. Protesty uliczne na większą skalę zwalczających się wzajemnie frakcji politycznych miały tu miejsce w 2008, 2009 i 2010. Najgorszy obrót przybrały w 2010 roku, kiedy to zginęły przynajmniej 92 osoby, a straty oszacowano na 1,5 mld dolarów.  Innym problemem są konflikty etniczne. Od stycznia 2004 roku tysiące osób zostało zabitych i rannych podczas zamieszek na południu Półwyspu Malajskiego, zamieszkiwanego przez mniejszość muzułmańską.


KUCHNIA TAJLANDII


Tajska kuchnia nie jest jednorodna - na południu jada się dużo owoców morza, ryb, krabów, kalmarów, kałamarnic oraz używa się kokosa w różnych postaciach. Do większości potrw dodawane jest mleczko kokosowe, natomiast na oleju z kokosa smaży się jedzenie, co nadaje potrawom specyficzny smak.

Północ pod względem kuchni jest zupełnie inna - jada się tu znacznie więcej mięsa niż ryb, zwłaszcza wołowiny, popularna jest kapusta w różnych postaciach. Jeszcze inaczej jest w prowincjach wschodnich - jedzenie jest tu znacznie ostrzejsze niż w innych regionach, można też skosztować smażonych mrówek, koników polnych, czy szarańczy.

Podstawą tajskiej kuchni jest ryż dodawany niemal do każdej potrawy. Najpopularniejszą potrawą jest curry - ryż z bardziej lub mniej gęstym sosem z mięsem lub rybą. Bogactwem Tajlandii są owoce - można tu skosztować m.in. papai, kantalupy, gujawy i koniecznie słynnego duriana, z którym nie radzimy wchodzić do hotelu, bo można zostać wyproszonym.

Więcej o kuchni Tajlandii oraz jak jeść


DOJAZD DO TAJLANDII


Do Tajlandii można dostać się na kilka sposobów:

Samolotem - w Tajlandii jest wiele lotnisk, z czego kilka to lotniska międzynarodowe. Najważniejsze z nich to: Bangkok (Suvarnabhumi), Phuket (Phuket International Airport), Chiang Mai (Chiang Mai International Airport), Chiang Rai (Mae Fah Luang-Chiang Rai International Airport), Ko Samui (Samui International Airport). Z Polski nie ma bezpośredniego liniowego połączenia do Tajlandii (stan na 2014 rok), natomiast wiele europejskich linii lata do Bangkoku - mają je w rozkładach m.in. Finnair, Lufthansa, Air France. Łapiąc okazję można kupić bilet nawet za 1600 zł w dwie strony, jednak zwykle trzeba się liczyć z wydatkiem 2 500- 3500 zł. Z Polski dolecieć można bezpośrednio samolotami czarterowymi, jednak o taki bilet nie jest łatwo (zależy od tego ile miejsc wykorzysta biuro podróży organizujące czarter). Lot z Polski do Bangkoku trwa kilkanaście godzin i trzeba się liczyć z jedną lub dwoma przesiadkami.

Sprawdź jak dojechać z lotniska w Bangkoku do centrum miasta

Pociągiem i autobusem - można dojechać z Malezji lub Singapuru. W Tajlandii jest 4,071 km tras kolejowych. Pociągi z Malezji (z miejscowości Butterworth) dojeżdżają do Bangkoku na dworzec Hualamphong. Podróż trwa kilkanaście godzin, a bilet na drugą klasę pociągu sypialnego kosztuje ok. 40 USD. Pociągi z Malezji dojeżdżają też na południe kraju, do głównego węzła kolejowego Hat Yai. Stamtąd dojechać można m.in. na Phuket i do Krabi.

Jak latać samolotem
Jak przemieszczać się łodzią
Jak jeździć po Tajlandii autobusem
Jak jeździć po Tajlandii pociągiem


Pieszo - z Laosu na teren Tajlandii dostać się można mostem przerzuconym przez rzekę Mekong. Most Przyjaźni Tajsko-Laotańskiej liczy 1170 metrów - są na nim szerokie jezdnie i chodniki dla pieszych. Do przejścia granicznego na moście ze stolicy Laosu Wientian można dojechać taksówką (ok. 25 km). Po stronie tajskiej trzeba udać się do Nong Khai lub Udon Thani, skąd można pojechać dalej.


DOMENA INTERNETOWA – .th

KOD SAMOCHODOWY – TH

KOD TELEFONICZNY – +66
zwiń treść...

Lista regionów

Poznaj ten kraj

Pociągi w Tajlandii są zwykle bezpieczne. Spokój mogą zakłócić kieszonkowcy, dlatego bagaże trzeba mieć cały czas na oku, a pieniądze przewozić w bezpiecznych...

więcej..
Porady dla turystów

ZAPRASZAMY

Sporturystyka

Mapa

Kraj Wybrany
kraj
Region Miejsce Wybrane miejsce Obiekt Film Blog Zdjęcie Porada

Wersje językowe

urlopletter

Zapisz się na nasz newsletter, to nie kosztuje.
Zobacz archiwum
Ważne! Nikomu nie udostępniamy Twojego adresu

Zasady cookies

Nasz portal używa plików cookie w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Kursy walut

EUR
4.26
USD
3.87
CHF
3.99
GBP
5.07
Średnie kursy, 28-01-2020
Żródło: NBP