Blogi z podróży
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych „RODO”. Prosimy o zapoznanie się, jak będziemy przetwarzać Państwa dane po 25 maja 2018 r. Szczegóły: zakładka "Dane osobowe, Regulamin. Polityka prywatności" w dolnym menu strony.

Wakacje w Szwecji. Szwecja

FLAGA SZWECJI


Flaga Szwecji
Flaga Szwecji wzrowana jest na fladze duńskiej. Najstarsze wizerunki niebieskiej flagi z żółtym krzyżem pochodzą z końca XVI w. Oficjalnie używana jest od 6 czerwca 1663 roku. Co roku, 6 czerwca, w Szwecji obchodzony jest Dzień Flagi (Svenska Flaggans Dag), który jest świętem narodowym.
WAŻNE TELEFONY I ADRESY

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Królestwie Szwecji
Sztokholm, Karlavägen 35, 114 31
Tel.: +46 8 50575000 Tel. dyżurny: +46 8 50575000 Faks: +46 8 50575086
sztokholm.amb.sekretariat@msz.gov.pl, www.sztokholm.polemb.net


Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Malmö
Malmö, Adolf Fredriksgatan 13, 217 74
Tel.: +46 40 987 987 Tel. dyżurny: +46 709 122 744 Faks: +46 40 914 339
malmo-info@msz.gov.pl, www.malmokg.polemb.net
  • Telefon alarmowy - 112 - można powiadomić o wypadku lub zagrożeniu oraz wezwać policję, pogotowie, straż pożarną lub inne służby ratownicze.
  • Policja - 114 14
  • Centrala Pomocy Drogowej - 020 91 00 40 lub 020 38 38 38ATRAKCJE TURYSTYCZNE SZWECJI


Sztokholm i okolice


Stare Miasto (Gamla Stan) - labirynt wąskich, średniowiecznych uliczek. Zamek Królewski (Kungliga Slottet) z XVII-XVIII w. Królewska zbrojownia i skarbiec. Wielki Kościół (Storkyrkan) z XIII w., gdzie odbywają się ceremonie koronacji królów. Ratusz na wyspie Kungsholmen, gdzie w Złotej Sali odbywają się bankiety na cześć laureatów Nagrody Nobla. Drottningholm - renesansowy pałac na przedmieściach, będący kolejną królewską rezydencją. Skansen z XIX w., w którym jest ok. 150 obiektów z całej Szwecji). Fascynujący okręt z XVII w. podniesiony z dna sztokholmskiego portu. Birka nad jeziorem Melar - historia Wikingów oglądana w miejscu, gdzie niegdyś wznosiły się zabudowania najstarszego miasta Szwecji. Uppsala (godzina drogi samochodem od Sztokholmu) z uniwersytetem, piękną, średniowieczną zabudową oraz gotycką katedrą Domkyrkan - największą w Skandynawii. Gamla Uppsala - 5 kilometrów od miasta zwiedzić można kopce królewskie, w których grzebano lokalnych władców z V i VI wieku.Goeteborg i okolice


Galeria Fürstenberg - największa atrakcja Muzeum Sztuki. Muzeum Morskie, które przybliża rozwój żeglarstwa od czasów Wikingów.  Marstrand - forteca na wybrzeżu Bohuslän. Fiskebĺckskil - malownicza wioska rybacka na wybrzeżu Bohuslän. Kinekulle - „góra kwiatów” na brzegu jeziora Wener, słynąca z kamieni runicznych i średniowiecznych kościołów. Lunapark Lisberg - jeden z piękniejszych obiektów tego typu w Europie.


Południe Szwecji


Twierdza w Varbergu. Katedra w Lund - jeden z ważniejszych zabytków sakralnych w Europie i najwspanialsza romańska katedra na północy naszego kontynentu z niesamowitą kryptą, w której – jak głosi legenda – wielkolud Finn zamienił się w kamień. Sandhammaren - wspaniałe plaże na wybrzeżu Skanii, Karlskrona - z portem Marynarki Wojennej Szwecji wpisanym na listę dziedzictwa UNESCO, bastionami i uroczą dzielnicą domków rybackich. Zamek w Kalmarze. Växjö w Smĺlandzie - Dom Emigrantów - losy milionów Szwedów zmuszonych do emigracji do USA w XIX w. Vadstena - urocze miasto na brzegu jeziora Wetter ze słynnym klasztorem założonym przez pierwszą kanonizowaną kobietę w Szwecji, św. Brygidę. Fabryki włókiennicze w Norrköping. Visby, Gotlandia - mury dawnej hanzeatyckiej twierdzy.


Szwecja środkowa


Park Niedźwiedzi Grönklitt w Orsa, Dalarna - największy park niedźwiedzi w Europie. Podróż pociągiem Inlandsbanan - miniaturowa wersja kolei transsyberyjskiej, która łączy Kristinehamn i Gällivare (ok. 1300 km) - zapewnia wspaniałe widoki. Karlstadt - spływ rzeką Klarälven - budowa tratwy i spływ najbardziej malowniczą rzeką Värmlandu. Östersund - miasto nad jeziorem, które ma zamieszkiwać odpowiednik potwora z Loch Ness. Jezioro Siljan - leży w kraterze, który powstał po uderzeniu meteorytu o ziemię. Kopalnia miedzi w Falun -  w XVII i XVIII była największą kopalnią miedzi na świecie, w 2001 roku wpisana została na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.


Północ - szwedzka Laponia


Lappstaden, Arvidsjaur - udostępnione do zwiedzania drewniane domki na planie kwadratu w lapońskiej wiosce. Szlak Kungsleden, Jäkkvik - jeden z najmniej uczęszczanych i najpiękniejszych odcinków szlaku wędrówkowego na północy, prowadzący przez Park Narodowy Pieljekaise. Krąg polarny, Jokkmokk - najlepsze miejsce do podziwiania zorzy polarnej. Lodowy Hotel, Jukkasjärvi - możliwość spędzenia nocy w temperaturze –5°C. Dwa najpiękniejsze parki narodowe Szwecji: Sarek i Abisko.


Gotlandia


Największa wyspa Bałtyku. Co roku magiczną - według Wikingów - Gotlandię odwiedza milion turystów. Stolicą wyspy jest Visby - atrakcyjne zwłaszcza podczas Tygodnia Średniowiecza na początku sierpnia.

Zobacz zabytki Szwecji wpisane na listę UNESCO
Na granicyCAŁKOWITA GRANICA MORSKA SZWECJI
3 218 km
CAŁKOWITA GRANICA LĄDOWA SZWECJI - 2 208 km


SĄSIEDZI

Szwecja graniczy lądem z dwoma krajami: Finlandią (długość granicy 589 km) oraz z Norwegią (1619 km). Natomiast granicę morską posiada z: Niemcami, Polską, Rosją, Litwą, Łotwą, Estonią oraz Danią, z którą połączona jest  Mostem nad Sundem.


NAJWYŻSZY PUNKT –  Kebnekaise 2 111 m n.p.m. - szczyt w Górach Skandynawskich, w północnej Szwecji.

NAJNIŻSZY PUNKT
: zatoka jeziora Hammarsjon, koło Kristianstad, -2.4STOLICA SZWECJI

Stolicą Szwecji jest Sztokholm (ok. 800 tys. mieszkańców). Inne ważne ośrodki to: Göteborg (ok. 500 tys. ), Malmö (ok. 250 tys.), Uppsala (ok. 130 tys.)PODZIAŁ ADMINISTRACYJNY SZWECJI

Szwecja podzielona jest na 21 regionów administracyjnych (län) - odpowiedników naszych województw. Regiony te dzielą się na 290 gmin (kommuner).


USTRÓJ POLITYCZNY SZWECJI

Szwecja jest monarchią konstytucyjną. Na czele kraju stoi król, który ma jednak niewielkie uprawnienia, nie jest np. zwierzchnikiem sił zbrojnych. Reprezentuje m.in. Szwecję na zewnątrz, jest zwierzchnikiem Kościoła Luterańskiego w kraju, wręcza Nagrodę Nobla. Obecnie na tronie Szwecji zasiada Karol XVI Gustaw. Szwecja posiada jednoizbowy parlament Riksdag (349 posłów wybieranych na 4-letnią kadencję). Władzę wykonawczą sprawuje rząd z premierem na czele, który powołuje ministrów. W Szwecji są dwie kategorie ministrów. Pierwsza to ministrowie kierujący ministerstwami, druga to ministrowie bez teki (tzw. radcy konsultanci). W Szwecji jest też Komisja Konstytucyjna Riksdagu, która sprawdza, czy rząd kieruje się w polityce interesem Królestwa.JĘZYKI URZĘDOWE

Językiem urzędowym jest szwedzki. W użyciu są również: lapoński, fiński, meänkieli, jidisz, romski


POWIERZCHNIA KRAJU

449 964 km kw.


LICZBA LUDNOŚCI

ok. 9,5 miliona


WALUTA

1 korona szwedzka (SEK) = 100 öre. 1 SEK to ok. 0,5 zł


STREFA CZASOWA

W Szwecji jest taki sam czas jak w Polsce.KLIMAT - KIEDY JECHAĆ NA WAKACJE DO SZWECJI

Na większości terytorium Szwecji panuje klimat umiarkowany. Występują tu łagodne temperatury przez wszystkie pory roku. Kraj można podzielić na trzy strefy klimatyczne: południe (klimat morski), centrum (klimat kontynentalny wilgotny) oraz północ (klimat subpolarny). Jednak klimat Szwecji jest cieplejszy i suchszy niż innych krajów tej samej szerokości geograficznej, co spowodowane jest głównie przez Golfsztrom. Południe i centrum to ciepłe lata i chłodne zimy - średnie najwyższe temperatury wynoszą tutaj od 20 do 25 °C,  a najniższe między 12 a 15 °C w lecie. W zimie średnia temperatura waha się od od -4 do 2 °C. W północnej części kraju lata są krótsze i chłodniejsze, a zimy dłuższe i bardziej obfite w śnieg. Temperatura na północy często spada poniżej zera również  od września do maja.


KOSZTY

Szwecja jest dość drogim krajem. Najlepiej robić zakupy w dużych centrach handlowych, z których najpopularniejszymi są ICA, Netto i Lidl. Przykładowe ceny (2012 r.): butelka wody mineralnej (1,5 l) - 14 SEK, pomidory (1 kg) - 25-40 SEK, mleko (1 l) - 10 SEK, bułka - 2-3 SEK, bagietka - 24 SEK, jogurt - 10-18 SEK, hamburger w budce - 32 SEK, kebab - 60 SEK, mięso mielone (1 kg ) - 80-90 SEK, jajka (10 szt) - 30 SEK, jednodaniowy posiłek w restauracji - od 80 SEK w górę.


RELIGIA

Teoretycznie 82% mieszkańców Szwecji to członkowie Kościoła Szwedzkiego (luterańskiego). W praktyce jednak według badań przeprowadzonych w 2004 r. aż 64% Szwedów deklaruje się jako ateiści


GOSPODARKA SZWECJI

Ważną częścią gospodarki szwedzkiej są bogactwa naturalne, m.in. wysokiej jakości rudy żelaza oraz lasy. W XVII i XVIII wieku Szwecja zapewniała około połowy całej europejskiej produkcji stali oraz drewna.
Najważniejsze towary eksportowe Szwecji to: produkty przemysłu papierniczego, sprzęt elektryczny i komputerowy, produkty przemysłu samochodowego, chemicznego, farmaceutycznego, spożywczego, maszyny, stal i żelazo. Znane marki szwedzkie to: Volvo, Saab, Scania, Ericsson, Electrolux, Husqvarna, Vattenfall AB, Skanska AB, Nordea Bank, Tetra Pak, H&M i IKEA.
OPIEKA MEDYCZNA W SZWECJI

W Szwecji jest honorowana Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), wydawana przez polski NFZ. EKUZ jednak uprawnia tylko do ko­rzystania z podstawowych usług medycznych, dlatego zaleca się wykupienie dodatkowych ubezpieczeń prywatnych, które w razie konieczności pokryją koszty leczenia. W Szwecji opieka medyczna dla osób ubezpieczonych nie jest bezpłatna. Odpłat­ność za poszczególne usługi jest określana przez szwedzkie władze lokalne. Polacy, objęci w naszym kraju ubezpieczeniem, zapłacą taką samą kwotę jak obywatele Szwecji: za wizytę u specjalisty lub pomoc w nagłym wypadku (w zależności od województwa i specjalności lekarza) od 130 do 300 SEK. Leczenie dzieci osób ubezpieczonych (do lat 20) jest bezpłatne. Za lekarstwa na receptę do kwoty 900 SEK obowiązuje odpłatność w 100%. Na kolejne zakupy przysługują zniżki. W przypadkach nagłych zachorowań można udać się także na ostry dyżur do najbliższego szpitala lub  wezwać karetkę, korzystając z numeru alarmowego 112.

Ze względu na wysokie koszty usług medycznych w Szwecji zaleca się wykupienie indywidualnej polisy ubezpieczeniowej od kosztów leczenia, od następstw nieszczęśliwych wypadków oraz na powrót chorego do kraju.

Więcej o opiece medycznej w SzwecjiBEZPIECZEŃSTWO

Szwecja jest krajem bezpiecznym, kradzieże zdarzają się tutaj rzadko, jedynie w większych miastach warto zwrócić uwagę na kieszonkowców. Woda jest dobrej jakości i nadaje się do bezpośredniego spożycia. Alkohol jest dostępny dla osób od 20 roku życia, jednak jeśli kupuje się go w restauracji lub nocnym klubie wystarczy 18 lat.HISTORIA SZWECJI

W średniowieczu południowa część dzisiejszej Szwecji (Skania) była miejscem zamieszkania Germanów, północna i środkowa - skandynawskich plemion Normanów. Późniejsza Szwecja to Wikingowie, którzy brali udział w wyprawach głównie na Ruś i Bizancjum. Losy Szwecji wielokrotnie splatały się z losami Polski. W latach 1592-1599 Szwecja była złączona unią personalną z Rzeczpospolitą (unią polsko-szwedzką). W XVII wieku toczyła z nami walki o dominację w rejonie Morza Bałtyckiego, zwane "potopem szwedzkim" (1655 r.) Dzisiejsza Szwecja to liberalne i nowoczesne państwo.
Więcej o historii SzwecjiKUCHNIA SZWECJI

Kuchnia szwedzka jest jedną z najprostszych kuchni w Europie. Charakteryzuje się głównie tym, że jest... słodka. Niegdyś Szwedzi dodawali cukier niemal do wszystkiego. Obecnie nie stosuje się już tak dużych ilości cukru, jednak ciągle wiele potraw jest słodkich. Podstawą szwedzkiej kuchni są ryby, a zwłaszcza śledzie, które są powszechnie dostępne w wielu postaciach (wędzone, suszone, marynowane, kiszone). Jada się też sporo owoców morza. Szwedzi piją dużo jogurtu, a do niego spożywają znane tu od stuleci placki z mąki owsianej. Do najpularniejszych zup należą: rybna na białym winie z ziemniakami, piwna z żółtkiem i skórką pomarańczową, fasolowa - z boczkiem i cebulą. Do najpopularniejszych potraw należą:
  • Flygande Jakob – pieczony kurczak z bananami, orzechami i sosem chilli.
  • Köttbullar – kulki mięsne z purée ziemniaczanym i dżemem z borówek
  • Blodpudding – danie z krwi wieprzowej, mleka, mąki żytniej, smalcu, piwa lub syropu z przyprawami.
  • Pyttipanna – drobno pokrojone ziemniaki, cebula i mięso podsmażone na patelni podawane  z jajkiem sadzonym i burakami.
  • Surströmming – kiszony śledź o silnym zapachu sprzedawany w zalewie solnej w puszkach.
Szwedzi piją też sporo mocnej kawy ze śmietanką. Piwo sprzedawane w szwedzkich sklepach jest niskoprocentowe, a wysokoprocentowe trunki sprzedawane są tylko w wyspecjalizowanych sklepach.DOJAZD DO SZWECJI

Promem: Z Polski do Szwecji najlepiej dopłynąć jest promem. Z Gdańska pływają promy do Naynashamn (niedaleko Szokholmu), z Gdyni - do Karlskrony, a ze Świnoujścia do Ystadt. Promy przewożą samochody osobowe, przyczepy campingowe i samochody ciężarowe. Dla pasażerów przygotowano wygodne kabiny pasażerskie oraz wiele atrakcji.  Zobacz połączenia promowe

Samochodem: Z Polski do Szwecji nie ma bezpośredniego połączenia drogowego. Trzeba przejechać przez Niemcy i Danię, a następnie np. mostem Oresund dotrzeć do Malmö. Alternatywą dla przeprawy przez most jest połączenie promowe pomiędzy Helsingor a Helsingborg, oferowane przez Scandlines, podróż promem trwa 20 minut.
Zobacz jakie przepisy obowiązują w Szwecji

Autokarem: Do wielu szwedzkich miast, m.in. Goeteborga, Sztokholmu, Malmö można dojechać autokarem ► Sprawdź połączenia autokarowe i ceny

Samolotem: Z wielu polskich miast można się dostać do Szwecji samolotem. W różne regiony Szwecji kursują zarówno samoloty tzw. tanich linii, jaki i przewoźnicy liniowi
Sprawdź połączenia lotnicze


DOMENA INTERNETOWA – .se

KOD SAMOCHODOWY – S

KOD TELEFONICZNY – +46
zwiń treść...

Lista regionów

Poznaj ten kraj

Polskie prawo jazdy jest ważne na terenie Szwecji, jednak samochód prowadzić może wyłącznie osoba, która ukończyła 18 lat. Nie jest potrzebna zielona karta, honorowane jest...

więcej..
Porady dla turystów

ZAPRASZAMY

Sporturystyka

Mapa

Kraj Wybrany
kraj
Region Miejsce Wybrane miejsce Obiekt Film Blog Zdjęcie Porada

Wersje językowe

urlopletter

Zapisz się na nasz newsletter, to nie kosztuje.
Zobacz archiwum
Ważne! Nikomu nie udostępniamy Twojego adresu

Zasady cookies

Nasz portal używa plików cookie w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Kursy walut

EUR
4.24
USD
3.83
CHF
3.95
GBP
5.03
Średnie kursy, 24-01-2020
Żródło: NBP