Blogi z podróży
Willa Home

ul. Tadeusza Kościuszki 20
87-720 Ciechocinek

Dlaczego warto dodać | Ostatnio dodane
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych „RODO”. Prosimy o zapoznanie się, jak będziemy przetwarzać Państwa dane po 25 maja 2018 r. Szczegóły: zakładka "Dane osobowe, Regulamin. Polityka prywatności" w dolnym menu strony.

Wakacje w Serbii. Serbia

FLAGA SERBII


Flaga Serbii
Flaga Serbii podzielona jest na trzy pasy: czerwony, niebieski i biały. Na niej znajduje się godło, choć obecnie dopuszcza się stosowanie flagi bez godła. Barwy flagi Serbii nawiązują do tzw. flagi wszechsłowiańskiej, symbolizują rewolucyjne ideały oraz wspólne korzenie wszystkich Słowian. Ten wzór flagi wprowadzono w 2010 roku.
Poczytaj o hymnie Serbii "Bože pravde"


WAŻNE TELEFONY I ADRESY


  • Policja - 92
  • Pogotowie ratunkowe - 94
  • Straż pożarna - 93
  • Pomoc drogowa - 987
  • Ogólny numer alarmowy - 112

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Serbii, Belgrad, Kneza Miloša 38
Tel.: +381 11 2065301 lub +381 11 2065318 Tel. dyżurny: +381 63643942 Faks: +381 11 3617576 lub +381 11 3616939 e-mail: belgrad.amb.sekretariat@msz.gov.pl, strona internetowa: www.belgrad.msz.gov.pl
ATRAKCJE TURYSTYCZNE SERBII


Belgrad

Stolica kraju i liczące ponad 7 tysięcy lat miasto u ujścia rzeki Sawy do Dunaju. Warto zobaczyć: Skadarlija - XIX-wieczną artystyczną dzielnicę miasta, skosztować dań kuchni serbskiej w najstarszej restauracji Belgradu oraz piwa w najstarszym browarze Serbii. XVII-wieczna twierdza Kalemegdan z 30-hektarowym parkiem i katakumbami - jedna z najstarszych budowli Belgradu. Cerkiew św. Sawy - jedna z największych cerkwi świata. Cerkiew św. Marka - z sarkofagiem cara Dusana. Ogród zoologiczny (blisko twierdzy) - jeden z największych ogrodów na Bałkanach (ciekawostką są białe lwy i szkarłatne ibisy). Ada Ciganlija - jedna z 16 wysp Dunaju i Sawy - tereny wypoczynkowe Belgradu z plażami o długości 7 km. Muzeum Narodowe, Muzeum Nikola Tesli, Muzeum Etnograficzne - z bogatymi zbiorami z historii Serbii,  200-metrowa Avala TV Tower, z której roztacza się wspaniały widok na  miasto. Ulica Księcia Michała (Knez Mihailova) - jedna z najpiękniejszych ulic Belgradu. Monumentalny budynek parlamentu.


Dom na rzece Drinie

Ciekawostka ściągająca rzesze turystów. Malutki, stojący na skale na środku rzeki, dom - obowiązkowy punkt wycieczek na Bałkany, nominowany do tytułu 7 cudów Serbii. Stoi nieopodal miasta Bajina Bašta (zachodnia Serbia). Został zbudowany w 1969 roku przez grupkę chłopców szukających miejsca do odpoczynku. Leży we wschodniej części Parku Narodowego Tara.


Golubac

Leży w północno-wschodniej części kraju i jest powiązany z historią Polski. Tu, przy próbie odbicia twierdzy Golubac, z rąk Turków, zginął nasz rycerz Zawisza Czarny. Warto zwiedzić ową twierdzę (4 km od miasta), która jest też bramą do Parku Narodowego i kanionu Đerdap. Kanion liczy 100 km długości, wiedzie przez niego droga wzdłuż granicy z Rumunią. Niedaleko jest Srebrno jezero - sztuczne jezioro i raj dla sportów wodnych oraz Jaskinia Rajkova - najdłuższa w Sebii (2304 metry) z rzeką w środku.


Miasto Diabła

Đavolja Varoš, czyli Miasto Diabła - skalna kraina w południowej części kraju, niecałe 30 kilometrów od miasta Kuršumlija. Przypomina turecką Kapadocję. Znajduje się tu około 200 czerwonych strzelistych wież o różnych kształtach i wielkościach. Z miejscem wiąże się wiele legend, a wiatr buszujący między skałami potęguje uczucie strachu.


Nisz

Jedno z najstarszych miast na Bałkanach, znane z dobrych win, tytoniu, ostrej kuchni i mięsa z grilla (we wrześniu w miejscowości Leskovac odbywa się festiwal mięsa z rożna). Z Niszu wywodzi się ogólnobałkański specjał - burek. Warto zobaczyć: Twierdza (Niska Tvrdava), zbudowana przez Turków, która miała bronić drogi do Istambułu. Wieża Czaszek - na którą składają się obcięte przez Turków głowy Serbów (pierwotnie było ich 952, dziś zostało 58). Medijana - pozostałości po letniej rezydencji cesarza Konstantyna Wielkiego, w której podpisał podział Cesarstwa Rzymskiego na Zachodnie i Wschodnie. Obóz Czerwony Krzyż - muzeum obozu koncentracyjnego, gdzie w czasie II wojny światowej więziono Serbów, Żydów i Romów. W okolicy Niszu (10 km) leży słynne serbskie uzdrowisko Niska Banja


Novi Pazar

Najbardziej muzułmańskie miasto Serbii z dużą liczbą meczetów i miejsce wyrobu znakomitych serów. W okolicy warto obejrzeć Stari Ras - pierwszą stolicę wczesnośredniowiecznego państwa serbskiego Raszki. Stari Ras znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Jest tu też twierdza Gradina i cerkiew św. Piotra (obie z IX wieku) oraz słynny monastyr Sopoćani z freskami w stylu biznatyjskim. W okolicy (w pobliżu Kraljeva na wschodzie kraju) znajduje się XII-wieczna Studenica - największy i najbogatszy klasztor Serbii, wpisany na listę UNESCO.


Novi Sad

Wielokulturowe, drugie co do wielkości (po Belgradzie) miasto Serbii z zabytkową starówką, imponującym ratuszem na Placu Wolności oraz górująca nad miastem fortecą Petrovaradin. Warto zobaczyć Kościół Mariacki, cerkiew Soborową, synagogę, monastery Fruskiej Gory. Dużą popularnością cieszy się także pobliski Park Narodowy Fruška Gora oraz naddunajskie plaże.


► Zobacz też parki narodowe Serbii oraz obiekty wpisane na listę UNESCO
Uzdrowiska w Serbii
► Gdzie w Serbii pojeździć na nartach a gdzie na rowerze


SĄSIEDZI SERBII


Serbia nie posiada dostępu do morza, jednak dzięki rzece Dunaj można do niej dopłynąć statkiem. 2/3 kraju leży na Bałkanach. Serbia graniczy z ośmioma - a jeśli uznaje się za osobny kraj Kosowo - to z dziewięciom krajami: Bośnią i Hercegowiną – 302 km, Czarnogórą – 203 km, Chorwacją – 241 km, Węgrami – 151 km, Rumunią – 476 km, Bułgarią – 318 km, Macedonią – 221 km, Albanią – 115 km. Osobną sprawą jest status Kosowa (stolica Prisztina) - do 2008 roku autonomicznej republiki Serbii. Kosowo uznawane jest za osobny kraj przez 100 ze 193 państw ONZ oraz 22 z 28 państw Unii Europejskiej, jednakże formalnie jest państwem nieuznawanym.

► Zobacz też: Na granicy Serbii


NAJWYŻSZY PUNKT, NAJNIŻSZY PUNKT


  • Najniższy punkt: dolina Dunaju
  • Najwyższy punkt: Miżdżur -  2.169 m n.p.m. lub Đeravica (Kosowo) - 2656 m n.p.m.


STOLICA SERBII


Stolicą Serbii jest Belgrad (Beograd) - ok. 1,6 mln mieszkańców. Inne ważne ośrodki to: Novi Sad - ok. 250 tys. mieszkańców, Nisz - ok. 250 tys., Kragujevac - ok. 150 tys., Subotica - ok. 98 tys.PODZIAŁ ADMINISTRACYJNY SERBII


Serbia dzieli się na 24 okręgi (wraz z Kosowem jest ich 29), te z kolei są podzielone na gminy. Odrębną jednostką administracyjną jest miasto Belgrad. W skład Serbii wchodzi też region autonomiczny: Wojwodina. Do 2008 roku regionem autonomicznym Serbii było również Kosowo. Ogłosiło ono niepodległość, której serbski rząd nie uznaje (stan na 2013 rok). Kosowo uznawane jest przez 100 ze 193 państw ONZ oraz 22 z 28 państw Unii Europejskiej, ale formalnie jest państwem nieuznawanym.USTRÓJ POLITYCZNY SERBII


Serbia jest republiką. Powstała 5 czerwca 2006 roku po rozpadzie federacji Serbii i Czarnogóry. Wcześniej wchodziła w skład Jugosławii. Ustrój polityczny państwa reguluje konstytucja z 2006 roku. Prezydent jest wybierany w wyborach powszechnych i ma bardzo szerokie uprawnienia. Rząd kierowany jest przez premiera, którego wybiera parlament, ale akceptuje prezydent. Od 29 lutego 2012 r. Serbia posiada status oficjalnego kandydata do Unii Europejskiej.


JĘZYKI URZĘDOWE


Oficjalnym językiem urzędowym Serbii jest serbski, zaliczany do grupy języków słowiańskich, a oficjalnym alfabetem - cyrylica, składająca się z 30 liter. Jednak zarówno na znakach w miastach, jak i w mediach używany jest także alfabet łaciński. Oba alfabety nauczane są w szkołach. Mniejszości etniczne mają konstytucyjne prawo oficjalnego używania swoich języków i alfabetów w miejscu swojego zamieszkania.


POWIERZCHNIA SERBII


88 361 km². W najszerszym miejscu (równoleżnikowym) Serbia liczy ok. 310 km, w najdłuższym (południkowym) - 480 km. Powierzchnia tu podana liczona jest wraz z Kosowem.LICZBA LUDNOŚCI

Blisko 8 milionów. Serbia jest bardzo zróżnicowanym etnicznie krajem. Według Wikipedii - Serbowie stanowią ok. 82%, Węgrzy ok. 4%, Boszniacy ok. 2%, Romowie ok. 1%. Mieszkają tu też Chorwaci, Słowacy, Czarnogórcy, Bułgarzy, Rumuni. 

► Zobacz też: Serbia i jej mieszkańcy


WALUTA


Walutą Serbii jest dinar (RSD). 1 dinar = 100 para. 1 euro to ok. 104 dinary (lipiec 2013). W obiegu są monety o wartości: 1, 2, 5, 10, 20 dinarów oraz banknoty: 10, 20, 50, 100, 200, 500, 1000, 5000 dinarów.

Zobacz też: banki i bankomaty w Serbii


STREFA CZASOWA


W Serbii obowiązuje taki sam czas jak w Polsce


KLIMAT - KIEDY JECHAĆ NA WAKACJE DO SERBII


Serbia leży na granicy dwóch stref klimatycznych - umiarkowanej ciepłej na północy i podzwrotnikowej na południu. Zimy bywają tu chłodne, czasem mroźne, zwykle z temperaturą od −1 °C do +3 °C. Lata są gorące ze średnią temparaturą 23 °C - 28 °C. W górach klimat jest bardziej surowy, a w wyższych partiach Gór Dynarskich ujemne temperatury i śnieg mogą utrzymywać się nawet do maja. Wiosną, latem i jesienią pada deszcz, przy czym na terenach nisko położonych latem deszcze są niewielkie, często występują kilkutygodniowe susze.


NA GRANICY SERBII


Polscy turyści nie potrzebują wiz, jeśli w Serbii chcą spędzić nie więcej niż 90 dni. Granicę przekraczać można zarówno na podstawie paszportu, jak i dowodu osobistego, jednak w wielu miejscach potrzebny jest paszport. Przy wjeździe do Serbii należy zgłosić przewożone środki płatnicze powyżej 10 000 EUR. Brak pisemnego potwierdzenia wwiezienia tych pieniędzy może spowodować, że przy wyjeździe zostaną one zatrzymane. Postępowanie odwoławcze jest długotrwałe, a szansa na odzyskanie pieniędzy - niewielka.

Więcej: na granicy Serbii oraz o przepisach celnych poza Unią EuropejskąKOSZTY I ZAKUPY


Ceny w Serbii są nieco niższe od cen w Polsce, choć ceny w samym Belgradzie mogą być wyższe niż u nas. Bochenek chleba kosztuje w przeliczeniu na złotówki - ok. 1,50 PLN, 0,5 litra wody mineralnej - 1,30 PLN, butelka serbskiego wina - ok. 15 PLN, duża pizza - ok.  15 PLN. O wiele tańsze niż w Polsce są bilety komunikacji miejskiej i  międzymiastowej. Bankomatów jest wszędzie sporo. W powszechnym użyciu są karty kredytowe (Visa i MasterCard). Warto jednak mieć przy sobie trochę dinarów, sprzedawcy często mają problemy z wydaniem reszty.

► Więcej o zakupach i cenach w Serbii


RELIGIA


Większość (ok. 83%) Serbów wyznaje prawosławie. Serbski Kościół Prawosławny jest kościołem autokefalicznym od 1219 roku. Przez wieki odgrywał bardzo ważną rolę w rozwoju i zachowaniu serbskiej tożsamości narodowej. Około 6% stanowią katolicy - większość z nich skupiona jest w metropolii Belgradu i w rejonie Wojwodiny. Islam wyznaje około 3% populacji, niewiele ponad 1 % to protestanci.GOSPODARKA SERBII


Za czasów Jugosławii, Serbia i Słowenia były najbardziej rozwiniętym regionami. Wojna domowa w latach 90. i embargo ONZ nałożone na Jugosławię spowodowały głęboki kryzys gospodarczy. Dopiero w XXI wieku gospodarka Serbii zaczęła się podnosić. Obecnie najwięcej osób zatrudnionych jest w usługach, nieco mniej w przemyśle i rolnictwie. W Serbii eksploatuje się rudy miedzi, żelaza, cynku i ołowiu. Kwitnie przemysł maszynowy, spożywczy, chemiczny. Rolnictwo najlepiej rozwinięte jest w Wojwodinie, Kosowie i dolinach dużych rzek. Uprawia się głównie kukurydzę, jęczmień, pszenicę, rzepak, buraki cukrowe, a także warzywa - paprykę, pomidory, fasolę. Na wyżynach popularne są sady, głównie z uprawą śliwy. Duże znaczenie ma żegluga śródlądowa na Dunaju, Sawie, Cisie i łączących je kanałach. Główne porty rzeczne to: Belgrad, Smederevo, Nowy Sad.OPIEKA MEDYCZNA W SERBII


Serbia nie należy do Unii Europejskiej, jednak obywatele polscy (również Słowacy, Bułgarzy i Brytyjczycy) mają prawo do opieki lekarskiej w nagłych wypadach na podstawie dokumentów, świadczących o ubezpieczeniu w swoim kraju. Tak informują Serbowie, jednak polski NFZ twierdzi, że karta Europejskiego Ubezpiecznia Zdrowotnego (EKUZ) nie jest w Serbii honorowana. Dla własnego bezpieczeństwa najlepiej przed wyjazdem koniecznie zaopatrzyć się w komercyjne ubezpiecznie turystyczne.

► Więcej o opiece medycznej w SerbiiBEZPIECZEŃSTWO


Podróżowanie po Serbii jest bezpieczne. Jednak - jak w każdym kraju - należy przestrzegać pewnych zasad. Zdarzają się kradzieże kieszonkowe, zwłaszcza w miejscach odwiedzanych przez turystów. Nie należy nosić przy sobie wartościowych przedmiotów i zostawiać ich w samochodach. Torby, plecaki, sprzęt elektroniczny mogą stanowić zachętę do włamania. Należy zachować ostrożność podczas postojów na małych, niestrzeżonych parkingach przydrożnych - najlepiej w ogóle się na nich nie zatrzymywać w nocy. Ze względu na kradzieże dokumentów, pieniędzy i kart płatniczych zaleca się noszenie ich oddzielnie. Warto mieć też przy sobie kserokopię ważniejszych dokumentów.

► Więcej o bezpieczeństwie w SerbiiHISTORIA SERBII


Korzenie państwa serbskiego sięgają VII wieku, kiedy to z południowo-zachodniej Polski i północnych Czech przywędrowało na Bałkany słowiańskie plemię, które założyło tu związek plemienny. Związek rozpadł się w IX wieku, a w jego miejsce dwa wieki później powstało Królestwo Serbskie. Przetrwało do XII wieku.

► Więcej o historii SerbiiKUCHNIA SERBII


Na kuchnię serbską duży wpływ miały kuchnie innych narodów: Turcji, Austro-Węgier oraz śródziemnomorska. Większość dzisiejszych serbskich dań powstaje według zmodyfikowanych przepisów tureckich. Do tradycyjnych serbskich potraw należą: dania z grillowanego mięsa, zupy rybne, gulasze, wędzone lub mielone mięso, nadziewane warzywa i kebaby. Spożywa się dużo jogurtów, a na deser bakalii. Najbardziej znaną potrawą serbską jest fasola (pasulj) z żeberkami. Oprócz mięs Serbowie jadają też sałatki ze świeżych warzyw, często podawane z serem. Bardzo popularny jest burek - rodzaj ciasta podobnego do francuskiego nadziewany mięsem lub serem. Pije się mocną kawę, a z alkoholi rakiję i wina.

Więcej o kuchni Serbii


DOJAZD DO SERBII


Do Serbii można dostać się na kilka sposobów:

Samolotem - Serbia ma dwa międzynarodowe lotniska - w Belgradzie i Nišu. Samoloty z Polski lądują na ogół na lotnisku Nikola Tesla (www.beg.aero), oddalonym o około 18 km od centrum Belgradu. Do miasta (przystanek Zeleni Venac w centrum Belgradu) najwygodniej dostać się autobusem nr 72. Bilety kosztują od 75 RDS - jeśli kupowane są w kiosku do 170 RDS - jeśli kupowane są u kierowcy.
► Więcej: Jak dojechać do Serbii samolotem

Pociągiem - do Serbii nie ma bezpośrednich pociągów z Polski. Najłatwiej dojechać z Warszawy do Budapesztu (dworzec Keleti) i stamtąd z przesiadką dostać się do Belgradu. To nie jest krótka podróż - do Budapesztu jedzie się ok. 11-12 godzin, do Belgradu kolejne 8. Możemy również skorzystać z pociągu nocnego Warszawa-Wiedeń z wagonami do Budapesztu. Najważniejsze węzły kolejowe w Serbii to Belgrad, Subotica i Nowy Sad.

Autobusem - nie ma bezpośrednich połączeń autobusowych z Polski do Serbii. Autokarami z Polski można dojechać do Chorwacji, np. do Zagrzebia, Splitu czy Dubrownika, skąd jeżdżą autobusy m.in. do Belgradu.

Samochodem - najkrótsza droga z Polski południowej i wschodniej wiedzie przez Słowację i Węgry. Można wybrać wariant przez Bańską Bystrzycę, Budapeszt, Szekszárd i Osijek lub za Budapesztem odbić na południowy zachód (nad Balatonem albo przez Pécs) i wjechać na drogę E661, która prowadzi prosto na południe. Odległość samochodem z Belgradu do Warszawy to 1250 km.

ZOBACZ TEŻ: JAK PORUSZAĆ SIĘ PO SERBII:

Samochodem
Autobusem
Pociągiem
Taksówką

DOMENA INTERNETOWA – .rs

KOD SAMOCHODOWY – SRB

KOD TELEFONICZNY – +381
zwiń treść...

Lista regionów

Poznaj ten kraj

Polscy turyści nie potrzebują wiz, jeśli w Serbii chcą spędzić nie więcej niż 90 dni. Granicę przekraczać można zarówno na podstawie paszportu, jak i dowodu osobistego,...

więcej..
Porady dla turystów

ZAPRASZAMY

Sporturystyka

Mapa

Kraj Wybrany
kraj
Region Miejsce Wybrane miejsce Obiekt Film Blog Zdjęcie Porada

Wersje językowe

urlopletter

Zapisz się na nasz newsletter, to nie kosztuje.
Zobacz archiwum
Ważne! Nikomu nie udostępniamy Twojego adresu

Zasady cookies

Nasz portal używa plików cookie w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Kursy walut

EUR
4.52
USD
4.15
CHF
4.26
GBP
5.05
Średnie kursy, 25-05-2020
Żródło: NBP