Blogi z podróży
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych „RODO”. Prosimy o zapoznanie się, jak będziemy przetwarzać Państwa dane po 25 maja 2018 r. Szczegóły: zakładka "Dane osobowe, Regulamin. Polityka prywatności" w dolnym menu strony.

Wakacje w Rumunii. Rumunia

FLAGA RUMUNII

 

Flaga Rumunii
Flaga Rumunii to prostokąt podzielony na trzy pionowe pasy: niebieski, żółty i czerwony. Czerwony i żółty to kolory Hospodarstwa Wołoszczyzny. Żółty i niebieski to kolory Hospodarstwa Mołdawii. Kolorystycznie flaga Rumunii jest taka sama jak flaga Czadu, choć nie są one w żaden sposób ze sobą powiązane i mają różne pochodzenie.Hymn Rumunii
WAŻNE TELEFONY I ADRESY

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej
Bukareszt, Aleea Alexandru 23, 011821
Tel. dyżurny: +40 21 3082200 Faks: +40 21 2303252
e-mail: bukareszt.wpe@msz.gov.pl, www.bukareszt.msz.gov.pl

Instytut Polski w Bukareszcie
Bukareszt, str. Popa Savu 28, 011433
Tel.: +40 21 224 45 56 Tel.: +40 21 224 56 94 Faks: +40 21 224 56 93
e-mail: bukareszt@instytutpolski.org, www.culturapoloneza.ro

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Câmpia Turzii
konsul honorowy: Robert Milczarek (język konsula: polski, rumuński, angielski, niemiecki, hiszpański, rosyjski, włoski, czeski, słowacki)
Câmpia Turzii, str. Noua nr 1 bl. T2 sc. B ap. 23, 405100 Câmpia Turzii, jud. Cluj
Tel.: +407 24286003 Tel. dyżurny: +407 24286003 Faks: +402 64289027
e-mail: konsulathonorowy.rumunia@yahoo.ro


ATRAKCJE TURYSTYCZNE RUMUNII


Bukareszt - stolica Rumunii i największe jej miasto. Na pierwszy rzut oka nie jest dużą atrakcją turystyczną, lecz ze względu na ładne położenie, ciekawe zabytki i orientalny charakter warto poświęcić mu choć jeden dzień. Warto zobaczyć: XVI-wieczną cerkiew Curtea Veche, klasztor Marcuta i Mihai Voda, cerkiew Patroarchy, Cretulescu, kościół św. Jana częściowo wykuty w skale, pałac Mogosoaia, Biserica Patriarhei (główny kościół rumuńskiego prawosławia), łuk "Arcul de Triumf", Casa Poporului (Pałac Ludu) - symbol panowania Ceausescu. Warto zwiedzić Narodowe Muzeum Historyczne, wstąpić do jednego z parków i zobaczyć skansen na przedmieściach miasta.

Delta Dunaju - zajmuje powierzchnię ponad 6000 km, jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO i jest Światowym Rezerwatem Biosfery. Tu znajduje się też najgłębszy kanion Europy – wąwóz Bicaz.  Dunaj u ujścia do Morza Czarnego dzieli się na 3 odnogi: Kilia, Sulina i Sfantu Gheorghe. Rośnie tu ponad 1 200 gatunków roślin, występuje 300 gatunków ptaków, co czyni deltę prawdziwym rajem dla obserwatorów ptaków.

Północna Rumunia - koniecznie zobaczyć trzeba wpisane na listę UNESCO tzw. malowane klasztory. Warto pooglądać wtopione w krajobraz budowle ludowe, poczuć bogaty folklor, odwiedzić polskie wioski. Koniecznie zwiedzić Maramuresz w Karpatach wschodnich, gdzie kultywuje się tradycje ludowe oraz żywe są legendy o wampirach, żyjących w zamkach Siedmiogrodu. Warto obejrzeć drewniane cerkwie, rzeźbione bramy i zagrody oraz przyjrzeć się noszonym przez mieszkańców na co dzień strojom ludowym.

Południowa Rumunia - to Wołoszczyzna ze stolicą w Bukareszcie. Warto zobaczyć miasta: Turnu Severin, Craiova, Tirgu Jiu, Trigoviste i Ploiesti oraz monastyry: Tismana, Horezu, Cozia czy Curtea de Arges, dolinę Prahowy z górskimi kurortami Bisteni i Sinaia oraz ze wspaniałym pałacem królewskim.

Wschodnia Rumunia - to wyżynne tereny między wschodnimi Karpatami a Prutem ze stolicą w historycznym mieście Jassy. Ciekawy jest region Neamt z historycznymi klasztorami u podnóża Karpat,  winnice Cotnari, uzdrowisko Slanic Moldova, czy Gałaczs - historyczny port na Dunajem. Warto spędzić trochę czasu na szerokich plażach nad Morzem Czarnym w kurortach Mamaia, Eforia, Costinesti, Neptun, Jupiter, czy Mangalia. Warto odwiedzić Dobrudżę i jej port z licznymi zabytkami oraz antyczne ruiny Histrii, meczety Mangalii i Babadag oraz winnice Murfatlaru.

Zachodnia Rumunia - to region Siedmiogrodu i Transylwanii z licznymi zabytkami oraz średniowiecznymi miastami Sybin, Medias, Sighisoara (jedno z najlepiej zachowanych średniowiecznych miast w Europie Wschodniej), Kluż-Napoka, Braszów, a także warownymi kościołami i grodami wiejskimi. Znajduje się tu wiele twierdz i zamków, m.in. Bran, Hunedoara. Jest tu szlak prowadzący po historycznych i legendarnych miejscach związanych ze słynnym Drakulą. W regionie Arges stoi prawdziwy zamek Poenari hrabiego Włada Palownika, zwanego Drakulą. Jego postać stała się inspiracją dla pisarza Brama Stokera, który w 1897 roku napisał „Drakulę”. Dostęp do zamku Drakuli prowadzi po schodach liczących 1500 stopni.CAŁKOWITA GRANICA MORSKA I LĄDOWA RUMUNII

247,4 km - granica morska
1.816,9 km - granica wód lądowych
1.085,6 km - granica lądowa


SĄSIEDZI


Rumunia graniczy z Węgrami (448 km) i Serbią (546,4 km) na zachodzie, Bułgarią (631,3 km) na południu wzdłuż Dunaju oraz Ukrainą (649,4 km) i Mołdawią (681,3 km) na północy. Ma też dostęp do Morza Czarnego.


NAJWYŻSZY I NAJNIŻSZY PUNKT

Najwyższe szczyty Rumunii: Moldoveanu (2544 m), Negoiu (2535 m) i Viştea Mare (2527 m) w Górach Fogaraskich.
Najniższy punkt - Morze Czarne 0 m n.p.m.


STOLICA RUMUNII

Bukareszt - blisko 2 mln mieszkańców. Inne ważne ośrodki miejskie: Timişoara (ok. 300 tys.), Jassy (ok. 300 tys.), Kluż-Napoka (ok. 300 tys.), Konstanca (ok. 300 tys.)


PODZIAŁ ADMINISTRACYJNY RUMUNII

Rumunia dzieli się na 41 okręgów (judeţ) oraz jedno miasto wydzielone – Bukareszt. Poza oficjalnym podziałem administracyjnym, tradycyjnie wydziela się także krainy historyczne. To: Wołoszczyzna (która dzieli się na Oltenię na zachodzie ze stolicą w Krajowej oraz Muntenię obejmującą pozostałą część), Mołdawia (z Bukowiną na północy, która była kolebką państwowości mołdawskiej), Dobrudża, Siedmiogród (Transylwania), Banat, Kriszana i Marmarosz (Maramuresz).

► Więcej o podziale administracyjnym Rumunii


USTRÓJ POLITYCZNY RUMUNII

Rumunia jest demokracją o systemie parlamentarno-gabinetowym. Władzę ustawodawczą reprezentuje dwuizbowy parlament: Izba Deputowanych (Camera Deputaţilor) oraz Senat (Senate). Izba Deputowanych liczy 315 członków, Senat - 137. Na czele władzy wykonawczej stoi prezydent wybierany w wyborach bezpośrednich co 5 lat, jednak rzeczywista władza jest w rękach premiera.


JĘZYKI URZĘDOWE

Językiem urzędowym jest rumuński. W powszechnym użyciu jest również węgierski. Język rumuński wywodzi się z potocznej łaciny, którą posługiwali się zamieszkujący te ziemie Dako-Romanie. Zbliżony jest do języków romańskich: włoskiego, francuskiego i hiszpańskiego.


POWIERZCHNIA KRAJU


238 391 km²


LICZBA LUDNOŚCI

Około 19 milionówWALUTA

1 lej = 100 bani (RON)


STREFA CZASOWA


Obowiązuje czas wschodnioeuropejski: GMT/UTC+2 - zima oraz UTC +3 – lato - czyli godzina do przodu w stosunku do Polski


KIEDY JECHAĆ NA WAKACJE DO RUMUNII

Klimat Rumunii, określany jako umiarkowanie ciepły kontynentalny. Jest zróżnicowany w zależności od regionu. Opady są najobfitsze w maju i w czerwcu. Najlepszym okresem na zwiedzanie Rumunii jest koniec września i październik, kiedy drzewa mienią się barwami jesieni. Najlepsze warunki dla amatorów górskich wycieczek panują od maja do września. Dla turystów lubiących wybrzeże i ciepłe morze najlepsze miesiące to czerwiec i wrzesień, kiedy plaże są mniej zatłoczone, a ceny często o połowę niższe w porównaniu ze szczytem sezonu. Sporty zimowe można uprawiać od grudnia do kwietnia.


KOSZTY W RUMUNII

 
Do Rumunii najlepiej zabrać dolary lub euro, które można na miejscu wymienić na leje.  W niektórych punktach przy wymianie jest wymagany paszport. Często w głębi kraju kurs jest korzystniejszy niż na samej granicy.  W miastach można posługiwać się kartami płatniczymi, bankomaty czynne są 24 godziny na dobę.
Rumunia nadal jeszcze jest krajem dość tanim, choć ceny rosną tu szybko. W lepszych restauracjach obiad kosztuje niewiele mniej niż w Polsce, tańsze są fast foody i cukiernie. Przykładowe ceny w sklepach (kwiecień 2012 r.): bochenek chleba - 2-3 L, bułka - 0,3-0,4 L, woda mineralna (2 l) - 2-2,5 L, coca cola (2 l) - ok. 6 L, piwo 2-3 L, ser kg - 20-30 L, mleko (1 l) - 2,5-3 L, jogurt (0,4 l) - ok. 3 L.


 

RELIGIA W RUMUNII


Rumunia jest krajem prawosławnym (85%). Katolicy stanowią około 7%, a protestanci prawie 5% ludności. Odradza się judaizm – około 1% mieszkańców określa się jako wyznawców religii mojżeszowej.


 

OPIEKA MEDYCZNA W RUMUNII


Warunkiem do uzyskania bezpłatnej pomocy medycznej w Rumunii w nagłym wypadku jest posiadanie karty EKUZ (Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego) dostępnej bezpłatnie w oddziale NFZ. Bez niej opłaty za świadczenia pokryć trzeba z własnej kieszeni. Wizyty u lekarzy są bezpłatne pod warunkiem podpisania przez lekarza umowy z Zakładem Ubezpieczeń Zdrowotnych, o czym należy się upewnić przed skorzystaniem z porady.  By mieć lepszą opiekę i w razie czego zapewniony transport do Polski trzeba koniecznie wykupić prywatne ubezpieczenie turystyczne.
Rumunia jest krajem bezpiecznym dla zdrowia, jeśli przestrzega się podstawowych zasad higieny (dokładne mycie owoców i warzyw, gotowanie wody, sceptyczne podejście do lodów sprzedawanych na ulicy, jak najrzadsze korzystanie z publicznych toalet itp.).
W razie nagłego wypadku należy zadzwonić po karetkę pogotowia (salvarea, tel. 961). Sprzęt medyczny jest przestarzały i często się psuje, dlatego lepiej nie mieć styczności z rumuńskimi szpitalami. W kraju jest jednak wiele prywatnych klinik (najwięcej w Bukareszcie), z których można korzystać posiadając prywatne ubezpiecznie.
Przy wjeździe do Rumunii nie są wymagane żadne szczepienia. Podczas upalnych miesięcy letnich zdarzają się przypadki cholery i zapalenia opon mózgowych (głównie na południu kraju), dlatego latem nie należy pić nieprzegotowanej wody. Usługi ambulatoryjne i większość lekarstw są częściowo odpłatne, podobnie usługi stomatologiczne - z wyjątkiem przypadków nagłych.


NAJBARWNIEJSZE ŚWIĘTA


1 i 2 stycznia - Nowy Rok, Wielkanoc (także poniedziałek), 1 maja, 1 grudnia - Narodowe Święto Zjednoczenia. Poza tymi świętami istnieje wiele festiwali ludowych.
Region Maramuresz słynie z mnóstwa świąt. Jednym z ciekawszych jest Tânjaua – święto pierwszej orki w roku. Sâmbra Oilor to uroczystość z okazji wyjścia pasterzy ze stadami owiec w góry, na odległe hale, czyli znanego również w Polsce redyku (słowo to wywodzi się właśnie z języka rumuńskiego). Sâmbra Oilor jest organizowane nie tylko w Maramureszu, ale również w innych rejonach górskich.
Interesujące są też odbywające się w lecie spotkania, na których młode panny dowiadują się, jakie mają szanse na zamążpójście. W niektórych wołoskich wioskach w okresie żniw sześć przebranych dziewcząt głośnymi śpiewami odpędza od plonów złe duchy.
 


BEZPIECZEŃSTWO W RUMUNII

Nie ma szczególnego zagrożenia przestępczością. Należy jednak zachować ostrożność w dużych miastach (okolice dworców kolejowych, placów targowych, środki komunikacji miejskiej), gdzie często zdarzają się kradzieże kieszonkowe dokonywane także przez dzieci, oraz na obwodnicach aglomeracji, zwłaszcza w okolicach przejazdów kolejowych. Odnotowuje się kradzieże towarów przewożonych transportem samochodowym. Utrudnieniem w przypadku kontaktu z policją są kłopoty ze znalezieniem tłumaczy języka polskiego, niezbędnych do przeprowadzenia czynności dochodzeniowych.


HISTORIA RUMUNII

Rumunia jest dość młodym państwem. Powstała w 1859 roku z połączenia księstw Mołdawii i Wołoszczyzny, do tej pory uznających zwierzchnictwo tureckie. Księstwa przyjęły wspólną nazwę Rumunia. Pełną niepodległość Rumunia uzyskała w 1878 roku. Po I wojnie światowej, w której stanęła po stronie aliantów, uzyskała nowe terytoria, głównie Transylwanię. W 1940 roku wzięła udział w niemieckiej inwazji na ZSRR w 1941 roku, a trzy lata później, zajęta przez wojska radzieckie, podpisała zawieszenie broni. Powojenna okupacja radziecka doprowadziła do powstania komunistycznej republiki ludowej w 1947 roku i abdykacji króla. Wieloletnie rządy dyktatora Nicolae Ceaucescu, który doszedł do władzy w 1965 roku, i wszechwładza tajnej policji Securitate stały się szczególnie drakońskie w latach 80. Ceaucescu został obalony i stracony pod koniec 1989 roku. Do 1996 roku w rządzie dominowali komuniści. W marcu 2004 roku Rumunia została członkiem NATO, a w 2007 roku - UE.


KUCHNIA RUMUNII

W rumuńskich lokalach nadal można zjeść smacznie i stosunkowo tanio. Typowym daniem rumuńskim jest sarmale - potrawa zbliżona do naszych gołąbków – mięso mielone zawijane w liście kapusty bądź winorośli. Kuchnia rumuńska wiele czerpie z kuchni tureckiej - na śniadanie jada się solony jogurt turecki, na obiad często podawana jest zupa ciorba. Popularna jest mamałyga - papka z kaszy kukurydzianej jadana na ciepło z mlekiem, śmietaną, jajami i serem, na słodko lub słono.
Wódkę w Rumunii sprzedaje się w małych buteleczkach 0,33 l z kapslem lub w kartoniku niemal na każdy rogu. Jest średniej jakości, warto natomiast spróbować wina. Rumuni zwykli zaczynać biesiadę od aperitifu. Najczęściej jest to śliwowica lub owocowa brandy - ţuică na Wołoszczyznie i Mołdawii, palincă w Siedmogrodzie, horincă w Marameruszu 

DOJAZD DO RUMUNII

Między Rumunią a Ukrainą i Bułgarią płaci się specjalne podatki za „ekologię” i „dezynfekcję” . Aby wjechać do Rumunii przez kraje Unii Europejskiej wystarczy dowód osobisty. Paszport niezbędny jest jedynie w przypadku tranzytu przez Ukrainę.


Samolot

Z Warszawy do Bukaresztu można dolecieć kilkoma liniami lotniczymi. Bezpośrednie połącznie oferuje LOT. Podróż trwa ok. 2 godziny. Można też dostać się Lufthansą z przesiadką w Monachium, Austrian - z przesiadką w Wiedniu, Swiss - z przesiadką w Zurichu.

Pociąg

Z Polski do Rumunii nie ma bezpośrednich pociągów. Dojechać można tam z 2-3 przesiadkami - zwykle w Budapeszcie, Devie i Debrecenie. Podróż, w zależności od liczby przesiadek, trwa od ponad 28 do 34 godzin.

 

Samochód

Najlepsza i najbezpieczniejsza trasa do Rumunii prowadzi przez Słowację i Węgry. Dla kierowców z północno-wschodniej Polski, którzy chcieliby zwiedzić tylko Bukowinę, nie jest to wariant najkrótszy, ale jazda przez Ukrainę, a zwłaszcza przekraczanie granicy, to stresujące przeżycie. Natychmiast po przekroczeniu granicy rumuńskiej należy wykupić obowiązkowe tutaj winiety.

Jak się poruszać samochodem po Rumunii


DOMENA INTERNETOWA
– .ro

KOD SAMOCHODOWY – RO

KOD TELEFONICZNY – +40


zwiń treść...

ostatnie zdjęcia z tego miejsca dodaj zdjęcia zobacz wszystkie

Brak zdjęć dla tego miejsca, możesz dodać pierwsze

Poznaj ten kraj

Obywatele polscy mogą przejeżdżać tranzytem, wjeżdżać do Rumunii i przebywać w jej terenie przez 90 dni na podstawie dowodu osobistego. Czas ten liczony jest w ciągu 6 miesięcy od daty...

więcej..
Porady dla turystów

ZAPRASZAMY

Sporturystyka

porady o tym miejscu

Jeszcze nikt nie napisał o tym miejscu, możesz być pierwszy
poradź innym.. ostatnie rady..

na forum o tym miejscu

Jeszcze nikt nie wypowiedział się o tym miejscu, możesz być pierwszy
wypowiedz się.. ostatnio na forum..

Mapa

Kraj Wybrany
kraj
Region Miejsce Wybrane miejsce Obiekt Film Blog Zdjęcie Porada

Wersje językowe

urlopletter

Zapisz się na nasz newsletter, to nie kosztuje.
Zobacz archiwum
Ważne! Nikomu nie udostępniamy Twojego adresu

Zasady cookies

Nasz portal używa plików cookie w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Kursy walut

EUR
4.51
USD
4.14
CHF
4.26
GBP
5.04
Średnie kursy, 26-05-2020
Żródło: NBP