Blogi z podróży
Atrakcje turystyczne Polski

Kalendarz wydarzeń

Kwiecień 2020
pn wt śr cz pt sb nd
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10

linki

NASZA SONDA

Kartą, czy gotówką? Jak płacisz za granicą?
obojętnie
nie jeżdżę za granicę
wyłącznie kartą
tylko gotówką
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych „RODO”. Prosimy o zapoznanie się, jak będziemy przetwarzać Państwa dane po 25 maja 2018 r. Szczegóły: zakładka "Dane osobowe, Regulamin. Polityka prywatności" w dolnym menu strony.

Wakacje w Polsce. Top atrakcje turystyczne

W naszym kraju wiele wspaniałych miejsc i atrakcji turystycznych, które nie są obowiązkowym punktem wycieczek objazdowych, ale zajęły pokaźny fragment Twojego serca, chętnie do nich wracasz i zatrzymałeś je we wspomnieniach. Napisz nam o nich w wątku na "MOJE TOP ATRAKCJE POLSKI". W ten sposób stworzymy alternatywny ranking. Zapraszamy...


Oto nasz wybór:


Bagna Biebrzańskie

Bagna Biebrzańskie/Wikipedia/Wojsyl/licencja CC-BY-SA 3.0Bagna Biebrzańskie to jedna z największych ostoi dzikiej przyrody w Europie i atrakcji turystycznych Polski. Bagna i torfowiska, leżące w dolinie rzeki Biebrzy na długości ponad 100 km, to prawdziwe królestwo ptaków, na obserwację których zjeżdżają ornitolodzy z całej Europy, szczególnie wiosną w okresie lęgowym. Żyje ich tam ok. 250 gatunków, w tym tak unikalne odmiany jak sowa błotna, czy cietrzew. Większą część tego terenu zajmuje Biebrzański Park Narodowy - największy w Polsce (ponad 59 ha), objęty konwencją Ramsar, chroniącą lęgowiska ptaków i wodno-błotne obszary. Najbardziej charakterystycznym ssakiem Biebrzańskiego Parku Narodowego jest łoś, który tylko tutaj przetrwał II wojnę światową. Natomiast w starych fortach i schronach zimują stada nietoperzy.

Województwo PodlaskieBiałowieża

Białowieski Park Narodowy/Wikipedia/CC-BY-SA 3.0/Konrad KurzaczBiałowieża to niewielka wieś (ok. 2 tys. mieszkańców), leżąca przy samej granicy z Białorusią, 85 km do Białegostoku. Ale jaka to wieś! Swą popularność zawdzięcza Puszczy Białowieskiej oraz Białowieskiemu Parkowi Narodowemu, który - wraz z częścią puszczy leżącej na terenie Białorusi  - wpisany jest na listę światowego dziedzitwa UNESCO. Puszcza zajmuje 105  km kw., z czego 4 km kw. objęte są ścisłą ochroną. Główną atrakcją turystyczną Białowieźy jest Rezerwat Pokazowy Żubrów, utworzony w 1929 roku. Oprócz żubrów spotkać tam można koniki polskie, wilki, żubronie - krzyżówka żubra z bydłem domowym, łosie, jelenie, sarny, dziki. Muzeum Przyrodniczo-Leśne Białowieskiego Parku Narodowego jest jednym z najnowocześniejszych muzeów przyrodniczych w Polsce. Atrakcje Białowieży to też cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy.

Województwo Podlaskie


  

Bieszczady

Połonina Wetlińska
W Bieszczadzkim Parku Narodowym, leżącym w najwyższych partiach  gór, spotkać można około 200 unikalnych gatunków zwierząt, w tym duże ssaki, takie jak żubr, niedźwiedź brunatny, dzik, ryś, wilk, jeleń i żbik. Żyją tu również rzadkie ptaki: sowa uralska, orzeł przedni, płochacz pokrzywnica oraz świergotek.To niewątpliwa atrakcja turystyczna Polski.
Bieszczady rozciągają się nie tylko na terenach Polski, ale i Słowacji oraz  Ukrainy. Najwyższym szczytem jest Pikuj (1405 m n.p.m., na Ukrainie), a w Polsce – Tarnica (1346 m n.p.m.).
Atrakcje turystyczne Bieszczadów to m.in.: Jezioro Solińskie,  bieszczadzkie cerkwie, kolejka wąskotorowa "Bieszczadzka Ciuchcia",  Komańcza, skansen w Sanoku i Szlak Ikon w Dolinie Sanu i Osławy.


Praktycznie:

Głównym węzłem komunikacyjnym Bieszczadów jest Sanok, kolejowym - oddalony od niego o 6 km Zagórz. Z Sanoka dojechać można autobusem do wielu większych polskich miast, jak również do miejscowości leżących na terenie Bieszczadów, które są punktami wypadowymi do wędrówek po regionie np. do Ustrzyk Górnych i Dolnych. Wokół Bieszczadów biegną dwie obwodnice - pierwsza tzw. duża pętla bieszczadzka otacza Jezioro Solińskie i prowadzi do Leska, druga - mała pętla bieszczadzka prowadzi od Ustrzyk do Leska.
Województwo Podkarpackie
   
   


Ciechocinek, tężnie

Tężnie Ciechocinek/Wikipedia/Kaniol/CC-BY-SA 3.0Wzniesiony w XIX wieku zespół trzech tężni solankowych w uzdrowisku Ciechocinek (województwo kujawsko-pomorskie) jest największą tego typu drewnianą budowlą w Europie i wielką atrakcją turystyczną Polski Zaprojektował je Jakub Graff, profesor Akademii Górniczej w Kielcach. Dwie pierwsze tężnie (333 i 719 m długości) powstały w latach 1824-1828. Trzecią, o długości 648 m, dobudowano w roku 1959. Tężnie stoją w Parku Zdrojowym, gdzie w zabytkowym budynku z XIX wieku mieści się pijalnia wód mineralnych. Ściekająca po tarninie solanka paruje i powoduje specyficzny mikroklimat, który leczy głównie choroby układu oddechowego
Kujawsko-pomorskie
Sanktuarium Jasna Góra, Częstochowa

Jasna Góra Częstochowa?Wikipedia/Damian27/CC-BY-SA 3.0Klasztor na Jasnej Górze w Częstochowie, w województwie śląskim, jest jednym z ważniejszym miejsc kultu religinego w Europie i głównym miejscem pielgrzymkowym w Polsce. Znajduje się w nim uważany za cudowny obraz Matki Boskiej Częstochowskiej - Czarnej Madonny, który namalowany, a właściwie napisany, bo jest to ikona - został prawdopodobnie w Jerozolimie. Autorem miał być Łukasz Ewangelista. Dla Polaków ikona stała się bardzo ważna m.in. w 1655 roku, kiedy to Jasna Góra oparła się Szwedom podczas Potopu Szwedzkiego.  Klasztor atakowany był też  przez Rosjan i Niemców, przetrwał jednak jako ostoja polskości. Sam klasztor, wpisany na listę zabytków w 1972 roku, pochodzi z XV wieku.
Sama Częstochowa wielu atrakcji turystycznych nie ma (warto zwiedzić unikalne na skalę Europy  Muzeum Zapałek w starej fabrycie) leży jednak tuż przy Jurze Krakowsko-Częstochowskiej z atrakcjami w postaci Szlaku Orlich Gniazd, zamków w Ogrodzieńcu, Ojcowie i Piaskowej Skale.
Województwo Śląskie
 Gniezno

Drzwi Gnieźnieńskie/Wikipedia/Tomasz Fedor/CC-BY-SA 2.5Gniezno to pierwsza stolica Polski, miejsce chrztu Polski i koronacji pięciu królów. Tutaj znajduje się Muzeum Początków Państwa Polskiego, w którym zgromadzono liczne zbiory związane z początkami naszej państwowości. Najcenniejszymi zabytkami są: Katedra Gnieźnieńska Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (X-XVIII w.) z fragmentami przedromańskiej świątyni oraz słynne brązowe Drzwi Gnieźnieńskie (ok. 1170 r.), na których przedstawiono 18 scen z życia św. Wojciecha. Wewnątrz Katedry znajduje się trumna — relikwiarz Św. Wojciecha (1662 r.) z nagrobkiem (1478-86 r.). Obok jest skarbiec i bogata biblioteka ze zbiorami rękopisów iluminowanych. W dzwonnicy warto obejrzeć Wielkiego Świętego Wojciecha - największy, ważący ponad 6 ton, dzwon i dużą atrakcję turystyczną.
Wielkopolska
Kanał Elbląski

Kanał ElbląskiKanał Elbląski to najdłuższy kanał żeglowny w Polsce, składający się ze śluz i 5 pochylni.  Największym fenomenem tej pruskiej XIX-wiecznej budowli  jest fakt, że na niektórych odcinkach statek "płynie" bez wody, będąc poruszany na specjalnych platformach ustawionych na szynach. Długość  kanału wynosi 83,3 km, pełny rejs kanałem trwa około 11 godzin. Kanał Elbląski łączy Jezioro Drużno z Drwęcą oraz z jeziorem Jeziorak. Z jeziora Drużno, poprzez rzekę Elbląg z Zalewem Wiślanym a także przez kanał Jagielloński, Nogat i Wisłę z Morzem Bałtyckim. Kanał Elbląski to jedna z głównych atrakcji turystycznych Polski północnej.
Warmia i Mazury
Kalwaria Zebrzydowska

Kalwaria zebrzydowska sanktuarium/Wikipedia/fot. Piotrus/CC-BY-SA 3.0Kalwaria Zebrzydowska, leżąca w województwie małopolskim, około 40 km od Krakowa, jest często odwiedzanym miejscem pielgrzymek. Tu znajduje się sanktuarium maryjne, bardzo bliskie sercu papieża Jana Pawła II, który urodził się w oddalonych zaledwie o 4 km Wadowicach. Po objęciu urzędu papieża odwiedził on Kalwarię Zebrzydowską dwukrotnie. Cały zespół architektoniczny -  pochodząca z XVII wieku bazylika, jak i klasztor franciszkański oraz szlak pielgrzymkowy - w 1999 roku wpisane zostały na listę światowego dziedzictwa UNESCO - jako jedyna kalwaria na świecie. Dwa razy w roku kalwaria ściąga tłumy wiernych - w Wielkim Tygodniu, kiedy to  odbywa się Misterium Pańskie oraz 15 sierpnia w dzień Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. W kalwarii chodzi się dwoma szlakami, oba liczą po kilka kilometrów i nie należą do najłatwiejszych.
Województwo Małopolskie
 
Kazimierz Dolny

Kazimierz Dolny Rynek/Wikipedia/ Fot. Jacek Karczmarz/CC-BY-SA 3.0Nazywają go mekką artystów, którzy ściągają tu tłumnie na liczne plenery. Kazimierz Dolny jest jednym z najbardziej urokliwych polskich miasteczek i atrakcją turystyczną woj. lubelskiego. Są tu ruiny zamku, wzgórze Trzech Krzyży, Rynek z zabytkową drewnianą studnią i XVI-wiecznym kościołem farnym (są tam jedne z najstarszych w Polsce organów w modrzewiowej oprawie), kręte uliczki i malownicze zaułki. O Kazimierzu mówi się, że jest perełką polskiego renesansu z powodu dużej liczby zabytków. Co roku w Kazimierzu Dolnym odbywa się kilka imprez kulturalnych - najważniejsze to: Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych (czerwiec) oraz Festiwal Filmowy i Artystyczny "Lato filmów" (sierpień).
Tereny, otaczające Kazimierz Dolny, w 1979 roku zostały przekształcone w park krajobrazowy ze względu m.in. na niespotkaną w innych zakątkach Europy liczbę wąwozów lessowych.
Województwo Lubelskie
Kraków

Wawel Kraków/Wikipedia, fot. Andrzej Barabasz/CC-BY-SA 3.0Niegdyś stolica Polski, dziś drugie co do wielkości miasto kraju, uważane za jedno z najpiękniejszych w Europie. Swoją wyjątkowość Kraków zawdzięcza wspaniałej architekturze, niesamowitej atmosferze, ponad tysiącletniej historii i ogromnej liczbie zabytków. Do największych atrakcji Krakowa należą Wawel - dawna siedziba królów z Zamkiem Królewskim i katedrą,  Stare Miasto z największym w Europie rynkiem i XIV- wiecznymi Sukiennicami - symbolem Krakowa. Koniecznie trzeba też zwiedzić Kazimierz, modną ostatnio dzielnicę Krakowa i poczuć żydowsko-artystyczną atmosferę tego miejsca.
Małopolska
Malbork

Zamek w MalborkuMalbork, miasto leżące na Żuławach Wiślanych, to dawna siedziba Wielkich Mistrzów Zakonu Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie, którzy przenieśli tu swoją siedzibę z Wenecji. Do dziś pozostał po nich ogromny gotycki zamek z czerwonej cegły, zbudowany w latach 1274-1475, który był jedną z największych twierdz Europy, a dziś należy do największych atrakcji woj. pomorskiego. Malbork w latach 1309-1457 był też stolicą Państwa Krzyżackiego. Zamek niszczony, odbudowywany i przebudowywany w trakcie kilku stuleci zachował się do dziś i jest ogromną atrakcją tej części Europy. W grudniu 1997 roku Zamek w Malborku został wpisany na lLstę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.  Co roku odwiedzają go turyści z całego świata. Wyprawa do malborskiej warowni to wspaniała lekcja historii.
Żuławy i Powiśle
Mazury - Kraina Wielkich Jezior

Jezioro Mikołajskie/Wikipedia fot.Merlin, licencja CC-BY-SA 3.0Ponad 1000 jezior, dziewicza przyroda, setki zabytków, w pobliżu Pola Grunwaldzkie, na których w 1410 roku rozegrała się Bitwa pod Grunwaldem. Znajdziemy tu pogańskie kurhany z VI w. p.n.e., a w wioskach oddalonych od głównych miejscowości turystycznych napotkamy domy jak ze skansenu oraz cmentarze - leśne, wiejskie, rodzinne i wojenne - bardzo często opuszczone lub zaniedbane, ostatni ślad po byłych mieszkańcach tej ziemi. Tędy przebiega Kanał Elbląski - osobliwość na skalę europejską, tu mieści się ostatnia kwatera Hitlera "Wilczy Szaniec", Twierdza Boyen w Giżycku i zamki krzyżackie w Barcianach, Giżycku, Kętrzynie, Nidzicy, Rynie, Węgorzewie, Działdowie.
Ale Mazury same w sobie to atrakcja turystyczna. Rozsławiły je przede wszystkiem jeziora, które otaczane są szczególnym kultem przez fanów sportów wodnych. Są tu Śniardwy, największe (113,8 km kw.) w kraju jezioro. Graniczy z nim zamknięte dla ludzi, tajemnicze Łuknajno z rezerwatem łabędzia niemego wpisane na listę rezerwatów biosfery UNESCO. Są i głębokie Mamry.
Warmia i Mazury
Poznań - Ostrów Tumski

Ostrów TumskiOstrów Tumski, wraz z Gnieznem, były głównymi ośrodkami władzy kościelnej i świeckiej w państwie Polan. Dziś oglądać tam można Bazylikę Archikatedralną św. Apostołów Piotra i Pawła - jedną z najstarszych świątyń w Polsce ze Złotą Kaplicą i miejscem pochówku króla Przemysła II oraz według legendy (nie zostało to potwierdzone) również Mieszka I i Bolesława Chrobrego.  Na Ostrowie Tumskim w pałacu arcybiskupim mieści się siedziba poznańskiej kurii metropolitalnej, a XV-wieczny kościół Najświętszej Marii Panny stoi w miejscu, gdzie w X wieku znajdowało się palatium Mieszka I i kaplica zbudowana dla księcia i jego żony Dobrawy - pierwsza świątynia chrześcijańska w Polsce.
Wielkopolska
Oświęcim

Auschwitz- Birkenau, brama wejściowaNiewielkie miasto w Małopolsce, ktore było świadkiem jednej z największych zbrodni w historii ludzkości. W  latach 1940-45 w istniejącym tu niemieckim nazistowskim obozie  koncentracyjnym i zagłady "Auschwitz-Birkenau", życie straciło ok. 1,5 miliona ludzi. Początkowo w obozie przebywali polscy więźniowie polityczni. Od 1942 r. obóz stał się głównie miejscem mordu na Żydach w ramach hitlerowskiego planu ich zagłady. Oświęcim jest dziś symbolem Holocaustu i jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w Polsce. Zwiedzającym udostępnione są tereny i obiekty byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau. Na zapoznanie się z terenem byłych obozów należy przeznaczyć co najmniej 3 godz.
Małopolska
 Słowiński Park Narodowy

Wydmy Łeba/Wikipedia fot. Marcin N./ CC-BY-SA 2.5Największą atrakcją turystyczną leżącego na Pomorzu Słowińskiego Parku Narodowego są ruchome wydmy,  osiągające wysokość ponad 40 metrów.  Najwyższym wzniesieniem jest zalesiona Wydma Czołpińska, na której szczycie znajduje się latarnia morska. W parku można spotkać wiele gatunków rzadkich motyli, chrząszczy, skoczogonków, ważek i roztoczy. W jeziorze Łebsko żyje minóg morski. Żyją tu płazy - padalec, inne jaszczurki, ropuchy, żaby oraz gady - żmija zygzakowata. Z 260 gatunków ptaków aż 140 to gatunki wodne i błotne. Gniazdują tu m.in. orzeł bielik, orlik krzykliwy, orzeł przedni (jedno z ok. 35 stanowisk w Polsce), rybołów (ok. 40 stanowisk w Polsce), a w częściach silnie podtopionych swoje gniazda zakłada żuraw. W czasie wojny testowano tu wyrzutnie rakiet V1 i V2 - ich stanowiska można zwiedzać. Tereny słuźyły również za miejsce ćwiczeń Africa Korps. W 1977 roku UNESCO uznało park za Światowy Rezerwat Biosfery.

Pomorze

Tatry

Tarty Dolina pięciu stawów/Wikipedia/fot. Ogrodnik/licencja CC-BY-SA 3.0Tatry są najwyższym pasmem górskim w łańcuch Karpat. Na terenie Polski leży ich 22 procent, reszta należy do Słowacji. Najwyższym szczytem Tatr jest Gerlach (2655 m n.p.m.), leżący w całości po słowackiej stronie, po polskiej stronie najwyższe są Rysy (2499 m n.p.m.). W Tatrach leży około 200 różnej wielkości stawów, z których największe jest Morskie Oko. Tatry należą do najczęściej odwiedzanych miejsc w Polsce i są dużą atrakcją turystyczną kraju. Są tam liczne trasy spacerowe i wędrówkowe, nartostrady, liczne wyciągi narciarskie, trasy zjazdowe, bogata baza noclegowa. Na terenie Tatr znajduje się park narodowy oraz rezerwat biosfery UNESCO. Żyją tam m.in. niedźwiedzie brunatne, lisy, kozice, świataki, orły. Głównym miastem Tatr po polskiej stronie jest  - zwane zimową stolicą Polski - Zakopane.
Małopolska
Toruń

Torun, Ratusz,/Wikipedia/fot. Pko/ CC-BY-SA 2.5Toruń to miasto urodzin Mikołaja Kopernika oraz toruńskich pierników, wypiekanych tu według tradycyjnej receptury. Ale nie tylko. Toruń to przede wszystkim jedno z najstarszych polskich miast, jego budowę zapoczątkowali Krzyżacy w 1230 roku. W 1997  roku tutejsza Starówka wpisana została na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Od 2004 roku Toruń jest ogólnopolską siedzibą Ligi Polskich Miast UNESCO. Toruński Rynek i Ratusz Staromiejski zajęły 3. miejsce w plebiscycie National Geographic Polska na 30 najpiękniejszych miejsc na świecie. Zabytki Torunia znajdują się na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego. Oprócz licznych średniowiecznych zabytków warto zwrócić uwagę na krzywą wieżę w niczym nie ustępującą tej w Pizie
Kujawsko-Pomorskie
Trójmiasto

GdyniaGdańsk - kolebka "Solidarności", zabytkowe miasto z przepiękną Starówką oraz Bazyliką Mariacką - największym ceglanym kościołem na świecie, położone atrakcyjnie nad brzegiem Zatoki Gdańskiej.  Sopot - wiekowy  kurort i uzdrowisko, słynący z festiwali piosenki w Operze Leśnej i najdłuższego drewnianego mola w Europie. Gdynia - nowoczesne, dynamicznie rozwijające się miasto, w którym po wyzwoleniu spod zaborów powstał pierwszy polski port. Gdańsk, Gdynia i Sopot - miasta oddalone od siebie o zaledwie kilkanaście kilometrów  tworzą Trójmiasto - jeden z najważniejszych ośrodków turystycznych, kulturalnych i przemysłowych w Polsce.
Pomorskie
Warszawa

Warszawa, Pałac Kultury i Nauki/Wikipedia/fot. Galiniak/CC-BY-SA 2.5Warszawa to od XVI wieku niezmiennie stolica Polski i jedno z dynamiczniej rozwijających się miast w kraju. To miasto o burzliwej historii i pełen zabytków ośrodek kulturalny kraju. Zniszczenia, którym Warszawa poważnie uległa podczas II wojny światowej, nie są widoczne. W miejscu wielu zdewastowanych wojennymi działaniami obiektów, pojawiły się ich rekonstrukcje. Warto przespacerować się Traktem Królewskim, obejrzeć Zamek Królewski, zajrzeć w oczy królowi Zygmuntowi III Wazie, który przeniósł tu stolicę, zobaczyć Stare Miasto i Barbakan, zajrzeć do Wilanowa i Łazienek Królewskich. Na koniec popatrzeć na Pałac Kultury i Nauki - dar Józefa Stalina - który nadal góruje nad miastem.
Mazowsze
Wadowice

Dom Jana Pawła II WadowiceWadowice to przede wszystkim miejsce urodzin papieża Jana Pawła II. Tu w chrzcielnicy w bazylice Ofiarowania NMP, stojącej na wadowickim rynku ochrzczony został Karol Wojtyła - późniejszy Ojciec Święty. Przypomina o tym wmurowana w kościele tablica. Niedaleko rynku przy ul. Kościelnej 7 urodził się Karol Wojtyła (18 maja 1920 r.) i mieszkał do 1938 roku. Działa w nim Muzeum Papieskie, o czym przypomina stosowna tablica na murze. Po sąsiedzku obejrzeć można eksponaty Muzeum Miejskiego. Dom i muzeum zwiedzać można codziennie, oprócz poniedziałków. Przez Wadowice prowadzi Szlak Jana Pawła II. Informator o szlaku, opracowany przez Informację Turystyczną Wadowic wydało Wadowickie Centrum Kultury. Informator o Szlaku Jana Pawła II w formacie PDF pobrać możesz tutaj.

Małopolska
Wieliczka

Wieliczka, kopalnia soli/Wikipedia/ fot.Cedric Puisney CC-BY-SA 3.0Wieliczka to niewielka miejscowość pod Krakowem i jedna z  największych atrakcji turystycznych Polski. Jest tu czynna od ponad 700 lat kopalnia soli. Na podziemnej 3-kilometrowej trasie turystycznej obejrzeć można kilkanaście komór solnych, kaplice, Muzeum Żup Krakowskich, pomniki solne, jeziora, a nawet kościoły ukryte 65 m pod ziemią. Kopalnia składa się z ok. 2040 jaskiń  i ok. 300 metrów korytarzy zgrupowanych na 9 poziomach, z których najwyższy jest 65 m pod powierzchnią ziemi, a najniższy - 135 metrów. 8 września 1978 Kopalnia Soli w Wieliczce wpisana została na pierwszą Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO wśród pierwszych 12 obiektów z całego świata. Na podstawie historii Wieliczki, sięgającej czasów średniowiecza,  poznać można jak rozwijały się techniki górnicze, kształtowała się organizacji pracy i zarządzania, powstawały uregulowania prawne w przemyśle. W kopalni funkcjonuje też od niedawna pierwszy  w Europie (a może i na świecie) podziemny szlak pielgrzymkowy.

Małopolska
Wolsztyn - parowozownia

Wolsztyn Parowozowania /Wikipedia, fot. Hubert Śmietanka/CC-BY-SA 2.5Znajdująca się w Wolsztynie przy ul. Fabrycznej parowozownia jest  jedynym w Europie obiektem, gdzie parowozy obsługują nadal ruch planowy. Zgromadzono tu ok. 30 parowozów m.in. dumę Wolsztyna "Piękną Helenę", unikalną lokomotywę Ok1, Ok22 oraz zabytkowe wagony. Najcenniejszym eksponatem jest parowóz Pm36, z 1937 r. wyprodukowany w fabryce w Chrzanowie, który osiąga szybkość do 130 km/h. Parowozy  jeżdżą codziennie między Poznaniem i Lesznem, czasami także puszczane są w ruch składy retro i pociągi okolicznościowe. Codziennie dla zwiedzających pod parą jest przynajmniej jeden parowóz. Parowozownia jest atrakcją turystyczną dostępna dla turystów przez cały rok. Co roku, na początku maja, organizowany jest jedyny taki pokaz - Parada Parowozów, podczas którego prezentują się parowozy z całej Europy.

Wielkopolska
Wrocław

Wrocław rynek/Wikipedia/fot.Kotasik CC-BY-SA 3.0Wrocław - stolica Dolnego Śląska - zbudowany został na kilku wysepkach, które łączy ponad setka mostów. Miasto leży u stóp Sudetów i uważane jest za jedno z piękniejszych w Polsce.  Mimo zniszczeń wojennych (70 proc. miasta było w gruzach) zachowało się wiele zabytków  w stanie oryginalnym lub zostało odrestaurowanych. Turystów przyciąga oryginalną architekturą i bogatą ofertą kulturalną. Wrocławska Starówka w niczym nie ustępuje Staremu Miastu w Krakowie. Warto dojść do Rynku - jednego z większych w Europie i trzeciego co do wielkości w Polsce, obejrzeć skupione na nim renesansowe kamienice, wejść do katedry p.w. Jana Chrzciciela, obejrzeć barkowy gmach Uniwersytetu Wrocławskiego. Warto zwiedzić też Ostrów Tumski - najstarszą zabytkową część miasta.
Dolny Śląsk
Zamość

Zamość, rynek/Wikipedia/fot. Mceurytos CC-By-SA 3.0Zamość nazywany jest często "perłą renesansu" lub "Padwą Europy" za sprawą unikalnego zespołu architektoniczno-budowlanego Starego Miasta. Doceniło to UNESCO, wpisując  zamojskie Stare Miasto w 1992 roku na prestiżową Listę Dziedzictwa Kultury. Zamość miał szczęście - jako jedno z nielicznych polskich miast uniknął zniszczeń wojennych. Najbardziej popularne atrakcje turystyczne miasta to: mury obronne - dzieło wielkiego hetmana Jana Zamojskiego (XVI w.), który nadał miastu jego obecny kształt. Warto obejrzeć: Pałac Zamojskich, Akademię Zamojską oraz wspaniałe kamienice na Wielkim Rynku.
Zamość jest też dobrą bazą wypadową do pobliskiego Roztocza. Kilkanaście kilometrów od miasta rozciąga się Roztoczański Park Narodowy i pięć parków krajobrazowych.
Lubelskie

zwiń treść...

ostatnie zdjęcia z tego miejsca dodaj zdjęcia zobacz wszystkie

Brak zdjęć dla tego miejsca, możesz dodać pierwsze

Poznaj ten kraj

Wodny Świat Aqua Park Basen Sportowo-Rehabilitacyjny ul. Moniuszki 2A 57 - 350 Kudowa-Zdrój e-mail: basen@kudowa.pl

więcej..
Porady dla turystów

Obiekt premium

logo urloplany
To miejsce czeka, by zaprezentować Państwa hotel, pensjonat, kwaterę, ośrodek, restaurację, bar, sklep, wypożyczalnię sprzętu turystycznego, atrakcję turystyczną itp. Chcesz pokazać się w najlepszym miejscu, skontaktuj się z nami: kontakt@urloplany.pl TERAZ SUPER RABATY!
Więcej w Cenniku

inne obiekty..

top 3 obiekty

Huta Julia w Piechowicach obok Szklarskiej Poręby Żymierskiego 73
58-573 Piechowice

tel. 757612413
DW jolanta Zwardoń 120a
34-373 Zwardoń

tel. 33-8646042 6956303
dodaj obiekt..

ZAPRASZAMY

Sporturystyka

byłem tam

Jeszcze nikt nie napisał o tym miejscu, możesz być pierwszy
byłeś też, napisz.. ostatnie wpisy..

na forum o tym miejscu

Jeszcze nikt nie wypowiedział się o tym miejscu, możesz być pierwszy
wypowiedz się.. ostatnio na forum..

Mapa

Kraj Wybrany
kraj
Region Miejsce Wybrane miejsce Obiekt Film Blog Zdjęcie Porada

Wersje językowe

urlopletter

Zapisz się na nasz newsletter, to nie kosztuje.
Zobacz archiwum
Ważne! Nikomu nie udostępniamy Twojego adresu

Zasady cookies

Nasz portal używa plików cookie w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Kursy walut

EUR
4.57
USD
4.23
CHF
4.34
GBP
5.21
Średnie kursy, 04-04-2020
Żródło: NBP