Blogi z podróży
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych „RODO”. Prosimy o zapoznanie się, jak będziemy przetwarzać Państwa dane po 25 maja 2018 r. Szczegóły: zakładka "Dane osobowe, Regulamin. Polityka prywatności" w dolnym menu strony.

Wakacje w Norwegii. Norwegia

FLAGA NORWEGII

Flaga Norwegii
 
Aż do XIX wieku Norwegia, będąca pod panowaniem innych państw (Danii i Szwecji), nie posiadała własnej flagi. Posługiwała się flagami tych państw. Jednak niechęć wobec Unii ze Szwecją spowodowała, iż w 1898 r. parlament norweski zmienił wygląd flagi kraju, usuwając z niej unijne symbole. Od 1 stycznia 1899 r. zmiana  weszła w życie. Nowa flaga mogła jednak być używana tylko wewnątrz kraju i jako bandera handlowa. Marynarka wojenna nadal korzystała z flagi Unii. Po rozpadzie Unii szwedzko-norweskiej stosowanie flagi norweskiej w obecnej wersji rozciągnięte zostało na wszystkie dziedziny życia.
WAŻNE TELEFONY I ADRESY

110 - straż pożarna
112 - policja
911 - policja (tylko z telefonu komórkowego)
113 - pogotowie ratunkowe
120 - pogotowie morskie

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Królestwie Norwegii
Oslo, Olav Kyrres plass 1, 0244, Tel.: +47 24110850 Tel. dyżurny: +47 91337757 Faks: +47 22444839
oslo.amb.sekretariat@msz.gov.pl, www.oslo.polemb.net

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Bergen
Bergen, Kalfarveien 57 A, 5808, Tel.: +47 55559100 Faks: +47 55559201
oystein@brg.no, www.oslo.polemb.net

Wydział Konsularny Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Oslo
Oslo, Nedre Vollgate 5, 0158 Oslo, Tel.: +47 21 03 72 00 Faks: +47 21 03 72 01

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Stavanger
Stavanger, Kongsgårdbakken 3, PB. 24 Sentrum, 4001, Tel.: +47 51510070 Faks: +47 51510071
ues@steenstrup.no, www.oslo.polemb.net

Generalny Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Trondheim
Trondheim, Dyre Halses gate 1 A, PB. 5670 Sluppen, 7485
Tel.: +47 73876900 Faks: +47 73876901, hlydersen@deloitte.no, www.polemb.netATRAKCJE TURYSTYCZNE NORWEGII

Oslo i Oslofjord: twierdza Akershus, gmach Opery Norweskiej - największy w kraju budynek kulturalny od czasu zbudowania Katedry Nidarosdomen w Trondheim w XIV wieku, Muzeum Muncha, park Vigelanda - ze 192 rzeźbami z brązu i granitu, w tym ze słynnym 14 metrowym Monolitem, skocznia narciarska Holmenkollen - najnowocześniejszy taki obiekt na świecie, Drammen – 1650-metrowy spiralny tunel prowadzący na wzgórze Bragernes, Półwysep Bygdoy (Muzeum Łodzi Wikingów, Muzeum Kon-Tiki, Muzeum Ludowe, Muzeum Morskie, Muzeum Polarne).

Norwegia Południowa: Telemark znany z kanału, starych farm, górskiego regionu wokół Gaustatoppen i wybrzeża niedaleko Kragerø, Sørlandet - wybrzeże ze szkierami, wyspami i przytulnymi wioskami, Rauland - Park Narodowy Hardangervidda i lodowiec Nupsfonn, Lindesnes - najstarsza latarnia morska w kraju

Norwegia Wschodnia: Lillehammer - słynie z ośrodków narciarskich, skoczni narciarskiej, nowoczesnego centrum i starych farm, góry i Park Narodowy Jotunheimen z najwyższym szczytem Norwegii, Hemsedal - jeden z najważniejszych ośrodków narciarskich w północnej Europie, Park Vassfaret, gdzie w naturalnym otoczeniu można oglądać niedźwiedzie i łosie, Nesbyen - „stare miasto" w dolinie Hallingdal, z bogatą kulturą i tradycjami.

Bergen i fiordy południowo-zachodnie i zachodnie: Bergen- znane z hanzeatyckiego portu Bryggen, targu rybnego i fiordów takich jak Hardangerfjord i Sognefjord, fiordy Geirangerfjord i Nærøyfjorden wpisane są na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, Ålesund pełne fiordów i wysokich szczytów Alp Sunnmøre, kolejka Flåm - stromo pnąca się pod górę linia kolejowa, jadąca obok malowniczych wodospadów aż do Aurlandsfjordu.

Norwegia Centralna: Stare górnicze Miasto w Roros, wpisane na listę UNESCO, Droga Kystriksveien - 650 kilometrów wyjątkowego krajobrazu morskiego. Wyspa Vega znajduje się na liście UNESCO, Trondheim - stolica techniki i miasto uniwersyteckie ze słynną katedrą Nidaros, Innherred z rytami naskalnymi, wędkowanie w rzece Namsen

Norwegia Północna: Narwik - znane miejsce bitwy podczas II wojny światowej, Finnmark - ojczyzna Samów, norweskich aborygenów, widok zorzy polarnej i białych nocy, przekraczanie koła podbiegunowego, renifery i ryty naskalne, Lofoty słynące ze wspaniałych atrakcji dla wędkarzy i miłośników natury oraz wielorybich safari, Tromsø - stolica Arktyki.


Zobacz zabytki Norwegii wpisane na listę UNESCO
Na granicy NorwegiiCAŁKOWITA GRANICA MORSKA NORWEGII

Biorąc pod uwagę fiordy i przybrzeżne wyspy - 25 148 km


SĄSIEDZI

Norwegia sąsiaduje ze Szwecją (długość granicy 1619 km), z Finlandią (727 km) oraz z Rosją (196 km)


NAJWYŻSZY PUNKT

Najwyższym szczytem Norwegii, Gór Skandynawskich i całego Półwyspu Skandynawskiego jest Galdhøpiggen (2469 m n.p.m.). Góra leży w pobliżu miejscowości Lom w Parku Narodowym Jotunheimen w łańcuchu górskim Jotunheimen. Wejście na nią nie jest trudne, na wierzchołku kiedyś znajdował się schron dla turystów, których pod drodze zastało załamanie pogody. Teraz jest tam bufet.


STOLICA NORWEGII

Stolicą Norwegii jest Oslo (ok. 600 tysięcy mieszkańców). Inne duże miasta to: Bergen, Stavanger, Trondheim, Tromsø, Drammen, Fredrikstad, Molde, Lillestrøm, Kristiansand, Narwik.


PODZIAŁ ADMINISTRACYJNY NORWEGII

Norwegia podzielona jest na 5 regionów (landsdeler), 19 okręgów (fylker), które z kolei dzielą się na 433 gminy. Regiony to: Norwegia Południowa, Norwegia Wschodnia, Norwegia fiordów, Norwegia Centralna i Norwegia Północna.


USTRÓJ POLITYCZNY NORWEGII

Norwegia jest monarchią konstytucyjną. Na czele kraju stoi król, który ma bardzo szerokie uprawnienia. Jest m.in. naczelnym dowódcą sił lądowych i morskich, wybiera rząd, w skład którego wchodzi premier i co najmniej 7 członków, mianuje urzędników cywilnych, wojskowych i kościelnych. Władza ustawodawcza jest w rękach Stortingu - jednoizbowego parlamentu (169 posłów), władzę wykonawczą sprawuje rząd z premierem na czele. Parlament wybierany jest na cztery lata.


JĘZYKI URZĘDOWE

Norweski - język północnogermański blisko spokrewniony z językiem duńskim i szwedzkim


POWIERZCHNIA KRAJU

324 220 km²


LICZBA LUDNOŚCI

ok. 4,8 milionów mieszkańców. Dominują Norwegowie (97% ludności kraju). W północnej części mieszka około 45 tysięcy Samów i Finów, na południu niewielka liczba Duńczyków i Szwedów.

WALUTA

Korona norweska (NOK), 1 NOK = 100 oere


STREFA CZASOWA

W Norwegii jest taki sam czas jak w Polsce. Tak jak w Polsce od końca marca do końca października wprowadza się czas letni (zegar przesuwa się o godzinę do przodu).


KLIMAT - KIEDY JECHAĆ NA WAKACJE DO NORWEGII

Pogoda w Norwegii potrafi być kapryśna i zmieniać się z dnia na dzień. Dlatego wybierając się do tego kraju warto wziąć takie rzeczy, by móc ubrać się "na cebulkę". Zimą konieczny jest ciepły ubiór, wiosną rzeczy nieprzemakalne. Sezon turystyczny w Norwegii rozpoczyna się na początku lipca. Lato jest krótkie, zwłaszcza na północy kraju, a słońce wtedy prawie nie zachodzi za horyzont. Białe noce najlepiej oglądać na Lofotach, za kołem podbiegunowym od 28 maja do 14 czerwca i na przylądku Nordkapp od 13 maja do 29 lipca. Latem bywają dni gorące, kiedy temperatura sięga 25 st.C, ale są i takie, kiedy jest tylko 10 st. C, a w górach nocą nawet do 0 st. C.
Sezon narciarski w Norwegii rozpoczyna się w październiku i trwa aż do maja. Na północy śnieg utrzymuje się cały rok, a temperatura dochodzi nawet do -30 °C


KOSZTY

Norwegia jest jednym z najdroższych krajów Europy. Średnio 1 zł to 2 korony norweskie. Oto kilka przykładowych cen: chleb (bochenek) 20-35 NOK, mleko 1 l - 15 NOK, jajka 12 szt - 22-30 NOK, typowy norweski ser żółty Gudbrandsdalsost - 66 NOK za kg (opłaca się kupić 1 kg opakowanie, pół kg jest niewiele tańsze), pomidory 1 kg - 20-30 NOK, krewetki 400 g - 32 NOK,  pizza w pizzerii - 120-150 NOK, danie główne w restauracji od 200 NOK, piwo w pubie 60-70 NOK, pokój dla 2 osób w tanim hoteliku - 800 NOK, w luksusowym hotelu - 1600 NOK, miejsce na kempingu - 150 NOK, bilet autobusowy - 25-30 NOK, butelka wina w sklepie - od 80 NOK, 1 litr bezyny - ok. 14 NOK, taxi 1 km - 19 NOK. Najtańsze sieci sklepów: Rema 100, Rimi i Kiwi Mini Pris.
By zaoszczędzić, w sklepach najlepiej szukać towarów oznaczonych znakiem Lavpris (niska cena). Niedrogie noclegi (za ok. 100 NOK) można znaleźć w schroniskach młodzieżowych lub na kempingach.  W dużych miastach, jak Oslo czy Bergen najlepiej kupić karty miejskie uprawniające do szeregu bonifikat.


RELIGIA

Głównym wyznaniem w Norwegii jest luteranizm. Blisko 85% mieszkańców kraju należy do luterańskiego Kościoła Norwegii. Oficjalnie głową Kościoła jest król.


GOSPODARKA NORWEGII

Norwegia jest wysoko rozwiniętym krajem. Dzięki odkrycia złóż ropy naftowej i gazu ziemnego pod dnem Morza Północnego w latach 60. i 70. XX wieku, Norwegia jest obecnie jednym z najbogatszych krajów świata. Ale kraj posiada też i inne surowce, m.in. rudy żelaza, miedzi, tytanu, niklu, cynku, ołowiu. Dobrze rozwinięty jest sektor energetyczny i przemysł przetwórczy, zwłaszcza rybny. Łowi się głównie śledzie, makrele i dorsze, a największymi portami pozostają Bergen i Stavanger. Ważny jest sektor leśny i hodowla, m.in. owiec, a na północy - reniferów.OPIEKA MEDYCZNA W NORWEGII

W Norwegii nie ma zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych, nie ma też potrzeby robienia dodatkowych szczepień przed wyjazdem. Jest honorowana Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), ale tylko w nagłych wypadkach. Jednak nawet posiadając EKUZ uzyskanie porady medycznej w publicznej służbie zdrowia wymaga opłacenia tzw. udziału własnego, który nie podlega refundacji. Przykładowe wysokości udziału własnego: wizyta u lekarza podstawowej opieki – 125 NOK w ciągu dnia, 210 NOK w nocy i w święta. Wizyta u lekarza specjalisty w ciągu dnia – 265 NOK. Leczenie stomatologiczne jest pełnopłatne. Koszty leczenia w Norwegii są bardzo wysokie. Cena prywatnej wizyty u internisty to 400–600 NOK, u stomatologa 1000–1500 NOK, koszt jednej doby w szpitalu – ok. 3000 NOK, bez zabiegów i operacji. Jadąc do Norwegii warto więc wykupić turystyczne ubezpiecznie komercyjne.

Więcej o opiece medycznej w NorwegiiBEZPIECZEŃSTWO

Norwegia jest krajem bezpiecznym. Jednak latem, szczególnie w dużych ośrodkach miejskich, rośnie liczba kradzieży kieszonkowych. Nie ma ograniczeń w podróżowaniu kraju. Trzeba jednak pamiętać, że miasta (szczególnie na północy) leżą w znacznych odległościach od siebie. Wybierając się samochodem na północ, najlepiej jechać w okresie od końca maja do końca września. W innych miesiącach  niektóre drogi, mosty i przeprawy promowe mogą być zamknięte. Jeśli udajesz się na Spitsbergen (prowincja Svalbard) koniecznie należy zapoznać się z aktualnymi przepisami gubernatora Svalbardu dotyczącymi zasad poruszania się w regionie.


HISTORIA NORWEGII

Teren obecnej Norwegii zasiedlony jest od niepamiętnych czasów. Najstarsze ślady człowieka odkryto w okręgu Finnmark i niedaleko Fosna w Nordmøre - na północy kraju. Pochodzą z ok. 9000 p.n.e. – 8000 p.n.e. Norwegia to kraj Wikingów, którzy od VIII wieku - pływając na długich łodziach - najeżdżali porty Europy. Tak dotarli m.in. do Islandii, Irlandii, na Grenlandię, a nawet do Ameryki. Norwegia w swojej historii tworzyła unię z Danią i Szwecją (od końca XIV wieku), potem mocno uzależniła się od Danii, by w końcu stać się częścią Szwecji. Pełną niepodległość uzyskała dopiero w 1905 roku. Norwegia należy do NATO, nie przystąpiła jednak do Unii Europejskiej. Dwa referenda (w 1972 i 1994 roku) wykazały, że mieszkańcy tego nie chcą. I pewnie nie jest im to potrzebne - po odkryciu złóż ropy naftowej i gazu ziemnego pod dnem Morza Północnego w latach 70. XX wieku, Norwegia jest jednym z najbogatszych krajów świata.


KUCHNIA NORWEGII

Kuchnia norweska kieruje się prostymi zasadami: ma być prosto i pożywnie, a z przyprawami nie ma co przesadzać. W Norwegii (jakżeby inaczej) je się zdecydowanie więcej ryb niż mięsa. Ryby przyrządzane są na dziesiątki sposobów - gotowane, smażone, wędzone, solone, czy tylko zaparzane, są w postaci filetów, kotletów mielonych, zup. Najwięcej je się dorszy, ale również śledzie, łososie, pstrągi, czy owoce morza. Popularna w całym kraju jest lapońska potrawa finnebiff: pokrojone zamrożone wcześniej mięso reniferów bez rozmrażania podsmaża się i dusi, a sos rozrzedza obficie kwaśną śmietaną. Najbardziej popularne norweskie dania to: Reinsdyrstek - kotlet z renifera, Gravlaks - łosoś marynowany. Norwegia to też kraj serów. Warto spróbować popularnego tu łagodnego jarlsberga, gjetosta - słodkawego sera koziego o smaku karmelu, nokkelost - mocno przyprawionego sera

Więcej o kuchni Norwegii


DOJAZD DO NORWEGII

Samolot
Samolot to najwygodniejszy i najszybszy sposób na dostanie się do Norwegii. Z Polski, m.in. z Gdańska, Warszawy, Wrocławia, Poznania i Krakowa latają samoloty do wielu portów lotniczych w Norwegii. Można się dostać do: Oslo, Bergen, Stavanger, Hauagesund, Trondheim. Za podróż tanimi liniami Wizzair z Gdańska do Oslo zapłacić można od 60 zł w obie strony, a w promocji nawet taniej.

► Więcej: jak dolecieć samolotem do Norwegii

Autokar
Autokarem do Norwegii można dostać się z wielu polskich miast, podróż trwa około 27 godzin. Ceny biletów autokarowych np. z Gdańska do Oslo zaczynają się od 350 zł za osobę w jedną stronę.


Pociąg

Z Polski nie ma bezpośrednich pociągów do Norwegii. Jeśli ktoś się jednak uprze, może jechać przez Niemcy, Szwecję, czy kraje bałtyckie i Finlandię, ale łączy to się z licznymi przesiadkami. Bilet kolejowy w takim przypadku przewyższy koszt połączenia samolotem.


Samochód
Samochodem z Polski do Norwegii można się dostać promem przez Świnoujście (do Ystad - Szwecja), Gdynię (do Karlskrony - Szwecja) lub bezpośrednio przez Kopenhagę (Dania).


Z Ystadt, czy Karlskrony  można dalej jechać samochodem. Zakładając, że podróż zaczyna się w Warszawie, trasa do Oslo będzie mierzyć około 950 km (z przeprawą Gdynia-Karlskrona) lub 1100 km (z przeprawą Świnoujście-Ystad).
Z Danii do Szwecji można się też dostać przez most Øresundsbro (wtedy nie jest konieczne połączenie
promowe). Most jednak jest płatny. Aktualne ceny na stronie uk.oresundsbron.com

Jak jeździć samochodem po NorwegiiDOMENA INTERNETOWA – .no

KOD SAMOCHODOWY – N

KOD TELEFONICZNY – +47


zwiń treść...

Lista regionów

Oslo  

Poznaj ten kraj

Autokarem do Norwegii można dostać się z wielu polskich miast, podróż trwa około 27 godzin. Ceny biletów autokarowych np. z Gdańska do Oslo zaczynają się od 350 zł za...

więcej..
Porady dla turystów

ZAPRASZAMY

Sporturystyka

Mapa

Kraj Wybrany
kraj
Region Miejsce Wybrane miejsce Obiekt Film Blog Zdjęcie Porada

Wersje językowe

urlopletter

Zapisz się na nasz newsletter, to nie kosztuje.
Zobacz archiwum
Ważne! Nikomu nie udostępniamy Twojego adresu

Zasady cookies

Nasz portal używa plików cookie w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Kursy walut

EUR
4.48
USD
4.08
CHF
4.22
GBP
5.02
Średnie kursy, 27-05-2020
Żródło: NBP