Blogi z podróży
Willa Home

ul. Tadeusza Kościuszki 20
87-720 Ciechocinek

Dlaczego warto dodać | Ostatnio dodane
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych „RODO”. Prosimy o zapoznanie się, jak będziemy przetwarzać Państwa dane po 25 maja 2018 r. Szczegóły: zakładka "Dane osobowe, Regulamin. Polityka prywatności" w dolnym menu strony.

Wakacje w Liechtensteinie

FLAGA LIECHTENSTEINU

Flaga Liechtensteinu

Barwy flagi Liechtensteinu wzięły się z kolorów liberii używanej w XVIII w. na dworze księcia Józefa Wacława. Dwukolorowa flaga została uznana za narodową w konstytucji z 5 października 1921, a 24 czerwca 1937 dodano koronę, aby odróżnić ją od flagi Haiti.


HYMN LIECHTENSTEINU


Hymnem Liechtensteinu jest "Oben am jungen Rhein" ("Nad młodym Renem").  Melodia hymnu jest identyczna jak melodia hymnu Wielkiej Brytanii "God Save the Queen". Słowa hymnu napisał w 1850 r. Jakob Josef Jauch. 
Słowa hymnu LiechtensteinuWAŻNE TELEFONY I ADRESY

 • Policja - 117
 • Straż Pożarna - 118
 • Pogotowie ratunkowe - 144

Biuro Informacji Turystycznej
Städle 37
9490 Vaduz
Tel. +423 239 63 00
Fax +423 239 63 01
E-mail: touristinfo@lie-net.li
Internet: www.FuerstlicheMomente.li

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Vaduz
konsul honorowy: Thomas Zwiefelhofer (język konsula niemiecki, francuski, angielski, łaciński, rosyjski)
Liechtenstein, Vaduz, Lettstr. 8, FL-9490
Tel.: (00-423) 233-34-02 Faks: (00-423) 233-34-05
konsulat_polen@adon.li


ATRAKCJE TURYSTYCZNE W LIECHTENSTEINIE

Vaduz

  • Zamek rodziny książęcej górujący nad stolicą - można podejść pod jego mury (20 minut spacerem w górę z centrum miasta). Zamek nie jest udostępniony do zwiedzania, ale koniecznie trzeba tu podejść, bo ze wzgórza roztacza się fantastyczny widok na miasto. Warto wiedzieć, że książęca kolekcja dzieł sztuki w zamku, jest jedną z najważniejszych prywatnych kolekcji tego typu na świecie. Zamek jest siedzibą rodziny książęcej od 1938 roku, kiedy to przeniósł swą rezydencją do Vaduz książę Franz Josef. Jego syn - panujący obecenie książę Hans Adam II jest pierwszym w historii księciem urodzonym w Liechtensteinie. Jeśli książę Hans Adam II jest w domu, nad zamkiem powiewa flaga.
  • Hofkellerei - książęce piwnice pełne doskonałego wina - są udostępnione do zwiedzania dla turystów. By do nich dojść warto przejść przez winnice pełne rosnących krzewów winorośli (próbowaliśmy - są tak wspaniałe, że ich smak długo się pamięta!). Chodząc po winnicy warto zwrócić uwagę na 12 tablic opisujących co dzieje się w winnicach w każdym miesiącu roku. Spacer zakończyć trzeba degustacją (bezpłatną, jeśli wcześniej w Biurze Informacji Turystycznej zakupi się karty "Liechtenstein - all inclusive"). Butelka książęcego wina jest najczęściej kupowaną pamiątką z Liechtensteinu
  • Budynek Parlamentu (Landstag) - ciekawy architektonicznie obiekt przy głównym deptaku Vaduz. Szczególnie pięknie prezentuje się wieczorem. Warto wspomnieć, że Liechtenstein ma zaledwie 25 parlamentarzystów i 5 ministrów!

Liechtenstein - piwnice
Vaduz, piwnice Księcia, obok położne są winnice, fot. www.urloplany.pl
 • Stempel w paszporcie - można poprosić o wbicie go do paszportu w Centrum Informacji Turystycznej (Städle 37). Stempel w paszporcie uważany jest za jedną z najciekawszych pamiątek z Liechtensteinu.
 • City-train - jeżdżący po stolicy pociąg na kołach. 35 - minutowa przejażdżka zapewnia odwiedzenie ciekawych miejsc w stolicy

Malbun

 • Ośrodek narciarski i snowboardowy o powierzchni 3,600 m kw. położony na wysokości 1600-2000 metrów n.p.m. z trasami zjazdowymi odpowiednimi zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych   ► Więcej o ośrodku narciarskim w Malbun
Liechtenstein - Malbun
Widok na Malbun (1602 m n.p.m.), fot. www.urloplany.pl
 • Centrum sokolnictwa Galina - codziennie (oprócz poniedziałków) o godz. 15 rozpoczyna się pokaz z udziałem orłów, sokołów, jastrzębi i sowy. Widzowie mogą oglądać inscenizacje polowań, a także podnieść sobie poziom adrenaliny na widok drapieżnika pikującego w ich stronę z prędkością 300 km/h.
 • Czteroosobowy wyciąg krzesełkowy - czynny  latem, który wywozi turystów na wysokość 2000 metrów n.p.m. w idealne miejsce na szlaki wędrówkowe na kolejne szczyty.CAŁKOWITA GRANICA LĄDOWA LIECHTENSTEINU

78 km


DŁUGOŚĆ GRANIC Z SĄSIADAMI

Szwajcaria: 41 km
Austria: 35 km


NAJWYŻSZY PUNKT – Grausptz: 2 599 m n.p.m.

NAJNIŻSZY PUNKT – Ruggeller Riet: 430 m n.p.m.

Liechtenstein ma w najdłuższym miejscu 24,6 km, w najszerszym 12,4 km


STOLICA LIECHTENSTEINU


Vaduz. Inne miasta to: Malbun, Triesen, Triesenberg, Steg, Balzers, Schaan, Planken, Eschen/Nendeln, Mauren, Gamprin, Schellenberg, Ruggell


PODZIAŁ ADMINISTRACYJNY LIECHTENSTEINU

Liechtenstein składa się z 11 gmin. 6 z nich (w tym stolica kraju Vaduz) należy do Oberlandu, pozostałe do Unterlandu. Jednostki administracyjne są bardzo rozdrobnione (np. gmina Vaduz składa się z 6 części), co wynika z dawnego podziału feudalnego księstwa.


USTRÓJ POLITYCZNY LIECHTENSTEINU

Monarchia konstytucyjna. Od 1989 roku panuje tu książę Hans Adam II, który część swoich obowiązków  w 2004 roku przekazał najstarszemu synowi Aloisowi (zwłaszcza bieżące sprawy polityczne).
Władza prawodawcza należy do księcia i parlamentu składającego się z 25 posłów, wybieranych co 4 lata. Książe ma szerokie uprawnienia, m.in. prawo absolutnego veta.

Vaduz, parlament
Vaduz, siedziba parlamentu (Landtagu), fot. www.urloplany.plWładzę wykonawczą sprawuje premier i czterech członków rządu. Systemem sądowniczym zawiaduje 5 sędziów Sądu Najwyższego, mianowanych przez księcia.

Liechtenstein, Vaduz
Vaduz, siedziba rządu, znajduje się dosłownie parę metrów od siedziby parlamentu,
fot. www.urloplany.pl
Interesy zewnętrzne Liechtensteinu prowadzi Szwajcaria. Polska utrzymuje stosunki dyplomatyczne w Liechtensteinem od 1992 roku. Książę Alois, następca tronu, wziął udział 11 listopada 2008 r. w uroczystościach z okazji 90. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

JĘZYKI URZĘDOWE

Jedynym urzędowym językiem jest niemiecki, jednak ludność na co dzień używa tzw. Schwyzer Dytsch - alemańskiego dialektu języka niemieckiego


POWIERZCHNIA KRAJU

160 km kw., co plasuje go na 4 miejscu od końca wśród krajów Europy. Liechtenstein jest 2 000 razy mniejszy niż Polska i trzy razy mniejszy... niż  Warszawa. Połowa Liechtensteinu leży w dolinie Renu, druga połowa na terenie Alp.


LICZBA LUDNOŚCI

36 000 (2008 r.). Ponad 33 % to cudzoziemcy. Ludność kraju jest bardzo zróżnicowana i obejmuje aż 90 różnych narodowości. Na 1 km kw. kraju mieszka 221 osób. W Polsce dla porównania 122 osoby. Przeciętny obywatel Liechtensteinu ma 39,6 lat (w Polsce 36 lat). W Liechtensteinie mieszka na stałe 12 polskich obywateli


WALUTA


Frank szwajcarski (CHF) = 100 centymów lub rappów
Euro jest w powszechnym obiegu, nie trzeba pieniędzy wymieniać na franki


STREFA CZASOWA

Czas środkowoeuropejski (GMT/UTC+1), czyli ten sam co w Polsce.


KLIMAT - KIEDY JECHAĆ NA WAKACJE DO LIECHTENSTEINU

Latem temperatura w Liechtensteinie osiąga 20-28 stopni C, zimą najchłodniejsza temeratura jaką odnotowano to minus 15 stopni C. Średnia roczna temperatura w Vaduz w 2008 r. wyniosła 10,7 stopnia C. Dla porównania w Polsce w tym samym czasie 9,8 stopni C. Roczna suma opadów w tym samym roku w Vaduz to 826,8 mm (Warszawa 537 mm)

KOSZTY

chleb - 3,20 CHF
10 jaj - 6,50 CHF
mąka - 4,90 CHF
sałata - 2,50 CHF
brokuły - 4,95 CHF
jabłka - 4,20 CHF
papierosy - ok 7,20 CHF
whisky 0,7 l - 18,45 CHF
małe piwo w restauracji - 4,60 CHF
woda mineralna w restauracji - 4,20 CHF
obiad w restauracji -15-30 CHF od osoby

RELIGIA

79% katolicy, 8% protestanci, 13 % inne religie

Vaduz, Katedra
Vaduz, Katedra, siedziba arcybiskupstwa, fot. www.urloplany.pl


GOSPODARKA LIECHTENSTEINU

Liechtenstein jest jednym z najbogatszych państw świata. Uważany jest za raj podatkowy, mają tu siedziby zagraniczne firmy i towarzystwa  finansowe. Podstawą gospodarki jest nowoczesny przemysł (zwłaszcza precyzyjny) oraz usługi i rolnictwo, zwłaszcza winnice, gdzie produkuje się doskonałe wina.
► Więcej o gospodarce LiechtensteinuTURYSTYKA W LIECHTENSTEINIE

Co roku Liechtenstein odwiedza około 100 tysięcy turystów, głównie z Niemiec, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Francji, Przyciągają ich średniowieczne zabytki architektury oraz ośrodki sportów zimowych.TRANSPORT

W Liechtensteinie jest 323 km dróg o twardej nawierzchni. Linii kolejowych jest 19 km, a śródlądowych szlaków wodnych 26 km.

Liechtenstein, komunikacja
Podróżowanie po Księstwie zapewnia także świetnie rozwinięta sieć komunikacji
publicznej, fot. www.urloplany.plHISTORIA LIECHTENSTEINU

Obecne tereny Liechtensteinu ponad 1500 lat temu zostały zasiedlone przez Alemanów i innych Germanów. Przez wieki te tereny były podzielone na dwa hrabstwa: jedno ze stolicą w Vaduz, drugie w Schellenbergu. Obydwa hrabstwa kupił ród Liechtenstein (jego nazwa pochodzi od twierdzy w pobliżu Wiednia o takiej samej nazwie).
W 1719 roku te ziemie zostały uznane przez Austrię za suwerenne księstwo w granicach Cesarstwa Niemieckiego. Podczas I wojny światowej państwo było neutralne. Po wojnie więzy z Austrią zostały zastąpione przez kontakty ze Szwajcarią. W 1921 r. w Liechtensteinie ustanowiono konstytucję, według której kraj jest monarchią o demokratyczno-parlamentarnej formie rządów. W 1924 r. państwo weszło w skład szwajcarskiego związku celnego. Liechtenstein związał się ze Szwajcarią również unią monetarną i pocztową.
W 1949 roku państwo zostało członkiem Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości, a w 1978 zostało przyjęte do Rady Europy.  W 1989 roku zmarł książę Franciszek Józef II, a władzę przejął obecny książę, Hans Adam II. W 2003 roku ogólnonarodowe referendum zwiększyło uprawnienia monarchy. Tym samym Księstwo zostało pierwszym państwem europejskim, które przywróciło klasyczną monarchię, ograniczając demokrację parlamentarną.
Na podstawie "Wikipedii"


ŚWIĘTA NARODOWE 

15 sierpnia -  oficjalne święto narodowe. Książę zaprasza wtedy gości na zamek, a w całym kraju odbywają się imprezy. Kulminacją jest wielki pokaz fajerwerków odpalanych z zamku punktualnie o godz. 22.DOJAZD DO LIECHTENSTEINU

Samochodem z Polski do Liechtensteinu dojechać można przez Niemcy lub Czechy, a następnie przez Austrię. Wybierając się na trasę zimą koniecznie trzeba zaopatrzyć się w opony zimowe, dobrze jest też mieć łańcuchy. Na austriackich i szwajcarskich autostradach obowiązują winiety. Międzynarodowe prawo jazdy nie jest konieczne.

► Więcej jak dojechać do Liechtensteinu
► Jak poruszać się samochodem po Liechtensteinie
Samolotem do Liechtensteinu nie dolecimy. Księstwo nie posiada lotniska. Najbliżej można dolecieć do Zürich-Kloten (115 km), Altenrhein (50 km) czy Friedrichshafen (85 km).

Pociągiem z Polski dojedzie się do Księstwa z dwoma przesiadkami - z Warszawy do Wiednia, gdzie należy się przesiąść w pociąg do Buchs (Szwajacaria). Z Buchs najlepiej dojechać dalej autobusem.


PRZEPISY WJAZDOWE

Dokumentem podróży uprawniającym do wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) na terytorium Księstwa Liechtensteinu do 90 dni jest paszport bądź dowód osobisty. Paszport musi być ważny minimum 3 miesiące dłużej niż planowany czas pobytu. Nie ma formalnego obowiązku posiadania określonej sumy pieniędzy na każdy dzień pobytu, należy jednak liczyć się z dość wysokimi cenami towarów i usług.


PRZEPISY CELNE

Nie ma ograniczeń co do kwoty posiadanych pieniędzy przy przyjeździe. Przy wwozie psów lub kotów na terytorium Szwajcarii i Liechtensteinu trzeba posiadać świadectwo szczepień,a pupil musi posiadać tatuaż lub mikroczipa.

ZDROWIE

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) jest w Liechtensteinie honorowana. W Liechtensteinie jest tylko jeden szpital (w Vaduz). Leczenie wymaga skierowania od lekarza, jednak w nagłych przypadkach można się zgłaszać bezpośrednio. Za porady lekarskie i leczenie ambulatoryjne w szpitalu ponosi się opłaty ryczałtowe. Zwolnione z opłat są osoby poniżej 20 roku życia, emeryci zaś mają zniżkę w wysokości 50%. Leczenie dentystyczne jest w pełni płatne.BEZPIECZEŃSTWO

Nie ma ograniczeń w podróżowaniu, nie występuje też zagrożenie przestępczościąKOMUNIKACJA

W Liechtensteinie warto zostawić samochód na parkingu i zdać się na komunikację miejską. Autobusy Liechtenstein Bus docierają nie tylko do małych wiosek, można też dojechać nimi do granicznych miast - Feldkirch (Austria) oraz Buchs i Sargans (Szwajcaria). Bilety, w zależności od strefy kosztują od 2 do 5,80 CHFZAKUPY

Sklepy w Liechtensteinie otwarte są przeważnie od poniedziałku do piątku w godz. 8-12 i 13.30-18.30, w soboty w godz. 8-16. Od kwietnia do października sklepy z pamiątkami otwarte są również w niedziele i święta


DOMENA INTERNETOWA – .li

KOD SAMOCHODOWY – FL


KOD TELEFONICZNY
– +423


Polecamy:

►Użyteczny blog z Liechtensteinu
►Album zdjęć z Liechtensteinu
► Narty w Liechtensteinie


zwiń treść...

Lista regionów

Malbun   Vaduz  

Poznaj ten kraj

Około 400 km dobrze przygotowanych tras turystycznych czeka w Liechtensteinie na amatorów pieszych wędrówek  - 160 km górskich i 240 km szlaków w dolinie Renu....

więcej..
Porady dla turystów

ZAPRASZAMY

Sporturystyka

Mapa

Kraj Wybrany
kraj
Region Miejsce Wybrane miejsce Obiekt Film Blog Zdjęcie Porada

Wersje językowe

urlopletter

Zapisz się na nasz newsletter, to nie kosztuje.
Zobacz archiwum
Ważne! Nikomu nie udostępniamy Twojego adresu

Zasady cookies

Nasz portal używa plików cookie w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Kursy walut

EUR
4.48
USD
4.08
CHF
4.22
GBP
5.02
Średnie kursy, 27-05-2020
Żródło: NBP