Blogi z podróży
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych „RODO”. Prosimy o zapoznanie się, jak będziemy przetwarzać Państwa dane po 25 maja 2018 r. Szczegóły: zakładka "Dane osobowe, Regulamin. Polityka prywatności" w dolnym menu strony.

Wakacje w Islandii. Islandia

FLAGA ISLANDII

Flaga Islandii
 
Niebieski i biały to tradycyjne kolory Islandii. Zwłaszcza niebieski uważany jest przez Islandczyków za barwę narodową. Nawiązuje do islandzkich gór, biały symbolizuje stoki pokryte śniegiem, czerwony - ognia wydobywającego się z wulkanów. Islandia do 1915 r. używała flagi Danii, pod której panowaniem była. Wprawdzie już w 1913 r. królewskim dekretem przyjęto, iż Islandia ma prawo do własnej flagi, ale tylko na terenie kraju oraz na wodach przybrzeżnych. Ostatecznie flagę zatwierdzono w 1918 r., kiedy Islandia uzyskała niepodległość, stając się królestwem w unii personalnej z Danią.

Zobacz też: Hymn Islandii


WAŻNE TELEFONY I ADRESY

Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Reykjaviku
Reykjavik, Skulatun 2, 105
Tel.: +354 520 50 50 Tel. dyżurny: +354 520 50 50 Faks: +354 511 11 20
reykjavik.info@msz.gov.pl, www.reykjavik.polemb.net

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Seltjarnarnes
Seltjarnarnes, Solbraut 18, 170
Tel.: (00-354) 561-17-61 Faks: (00-354) 580-53-00
fridrikgunn@simnet.is

112 - telefon alarmowy do zintegrowanego systemu: policji, pogotowia ratunkowego, straży pożarnej.ATRAKCJE TURYSTYCZNE ISLANDII

Reykiavik i okolice
Muzeum Narodowe z ekspozycją z czasów wikingów, kościół Hallgrímskirkja o kształcie bazaltowych skał, jezioro Tjörnin z ratuszem na wyspie, Sólfar - symbol Reykjaviku - pomnik przedstawiający rybi szkielet i łódź wikingów, Hofdi House - drewniany dom nad morzem, w którym spotkali się Ronald Reagan z Michaiłem Gorbaczowem, co zapoczątkowało koniec zimnej wojny, widoki z kompleksu Perlan stojącego na wielkich zbiornikach z gorącą wodą, Laguna Nauthólsvík, Reykjanesfólkvangur - rezerwat geotermalny z gorącymi źródłami, Błękitna Laguna (Bláa Lónidh) - najpopularniejsze kąpielisko i uzdrowisko Islandii wykorzystujące lecznicze wody geotermalne.

Północna część wyspy
Akureyri - miasto z ogrodem botanicznym i muzeami pamięci w domach najważniejszych mieszkańców, Wyspa Grímsey - 40 km od wybrzeży Islandii, przez którą przechodzi koło podbiegunowe, Húsavík - stąd wypływają wyprawy na obserwacje wielorybów i delfinów, Muzeum Wielorybów, Islandzkie Muzeum Fallologiczne - jedyne na świecie muzeum z kolekcją penisów ssaków morskich i lądowych żyjących  na Islandii, Jökulsárgljúfur - kanion rzeki Jökulsá z wodospadami. Tu znajduje się m.in. Dettifoss - największy  pod względem ilości przepływu wody wodospad w Europie (50 m wysokości i 100 m szerokości)

Zachodnia część wyspy
P
ółwysep Snaefellnes z lodowcem i wulkanem Snaefellsjökull, Deildartunga - jedno z największych gorących źródeł na świecie, jaskinie Hallmundarhraun, Hraunfossar - wodospady wypływające spod lawy, Glymur - najwyższy wodospad na Islandii (200 m), Hvalfjördur - czyli Wielorybi Fiord, plaża Sandvik - najpiękniejsza plaża wyspy, rezerwat Hornstrandir - teren zamieszkiwany przez foki, lisy arktyczne, wieloryby.

Wschodnia część wyspy
Lagarfljót - najdłuższe jezioro w kraju ze 130-metrowym wodospadem Hengifoss, Vatnajökull - największy w Europie lodowiec z najwyższym szczytem Islandii - Hvannadalshnúkur (2119 m) oraz  lodowymi jaskiniami w rejonie Kverkfjöllu, Park Narodowy Skaftafell - 3 lodowce, lasy brzozowe, wodospad Svartifoss utworzony ze słupów bazaltowych.

Południe wyspy
Geysir i Strokkur - największe gejzery na wyspie, Hveragerdi - miasto na obszarze aktywnym geotermalnie, Thórsmörk - Lasy Thora: zielona dolina pośród lodowców, Thingvellir - piękna dolina z wodospadem, jeziorem, kościołem z  "dzwonem Islandii" i świętymi dla Islandczyków miejscami, gdzie od 930 r. odbywały się zebrania Althingu, najstarszego parlamentu nowożytnej Europy, Skálholt - dawna siedziba biskupów Islandii i ważne historycznie miejsce, Park Narodowy Skaftafell z wodospadem Svartifoss, uważany za najbardziej oszałamiających wodospadów na świecie

Interior
Kerlingarfjöll - popularne wśród narciarzy góry z licznymi polami geotermalnymi, Hofsökull i Langjökull - największe, po Vatnajökull, lodowce Islandii, wodospad Aldeyjarfoss, góry Dyngjufjöll z wąwozem Drekagil oraz kraterem wulkanu Askja.

Na co warto zwrócić szczególną uwagę:

Gejzery - kojarzą się niepodzielnie z Islandią. Chociaż największy z nich - Geisir - jest już nieaktywny, to znajdujący się obok Strokkur jest wielką atrakcją wyrzucając co kilka minut kilkunastometrowy słup gorącej wody.

Thingvellir - miejsce obrad średniowiecznego islandzkiego parlamentu, położone dokładnie na styku 2 płyt kontynentalnych i nad największym jeziorem wyspy. Atrakcją jest możliwość nurkowania w skalnej szczelinie, której woda o temperaturze 2 stopni C zapewnia idealną widoczność.

Wodospady - warto zobaczyć Dettifoss - najpotężniejszy wodospad Europy, wielopoziomowy Gullfoss, rozległy Godafoss czy Seljalandfoss, pozwalający przejść wzdłuż skał poza strumień wody spadający z wysokości ponad 60 metrów wody.

Landmannalaugar - ogromne pole geotermalne otoczone kolorowymi górami - jedno z najbardziej niezwykłych miejsc Islandii. Można tu  wędrować wśród skał i relaksować się w gorących źródłach.

Þorsmork - Lasy Thora - zielona dolina wciśnięta pomiędzy trzy lodowce - Eyjafjallajökull, Myrdalsjökull i Tindfjallajökull. Jeden z ulubionych zakątków Islandczyków i idealne miejsce zarówno na krótki spacer jak i  kilkudniowe wędrówki.

Vestmannaeyjar - archipelag małych wysp przy południowym wybrzeżu Islandii o wyjątkowej aktywności wulkanicznej. Na jedynej zamieszkałej wyspie - Heimaey - ostatnia erupcja miała miejsce w 1973, niszcząc jedną trzecią miasta, ale też powiększając powierzchnię wyspy o ponad 2 km kw. Piękne klify opadające do oceanu, będące bardzo dobrą lokalizacją na obserwację maskonurów.

Vik -  wybrzeże z czarnym piaskiem, niezwykłe formy skalne wyrastające z oceanu i góry otaczające okolicę

Jokulsarlon - laguna wypełniona górami lodowymi, odłamującymi się od Vatnajökull - największego lodowca Europy. Miejsce przypomina biegun.

Błękitna Laguna - geotermalne spa, pozwalające na kąpiel w słonej, naturalnie gorącej wodzie o temperaturze do 40 stopni C, jedno z najpopularniejszych turystycznie miejsc Islandii. Można je odwiedzić tuż po przylocie, w drodze z lotniska w Keflaviku do Reykjaviku lub bezpośrednio przed wylotem z Islandii.

Wyspa Grimsey (ok. 100 mieszkańców) - leży ok. 40 km na północ od Islandii. Przechodzi przez nią Krąg Polarny.

Zobacz zabytki Islandii wpisane na listę UNESCO
Parki narodowe Islandii

CAŁKOWITA GRANICA MORSKA ISLANDII - 4988 km

ODLEGŁOŚĆ OD INNYCH KRAJÓW: Szkocji - 798 km, Grenlandii - 287 km, Norwegii - 970 km, Wysp Owczych - 420 km


NAJWYŻSZY PUNKT – lodowiec Hvannadalshnjúkur 2119 m n.p.m.


STOLICA ISLANDII

Reykjavik - ok. 120 tys. mieszkańców. Inne większe miasta: Kópavogur (ok. 30 tys.), Hafnarfjörður (ok. 25,3 tys.), Akureyri (ok. 17,3 tys.), Keflavík (ok. 14 tys.)PODZIAŁ ADMINISTRACYJNY ISLANDII

Islandia dzieli się na 23 regiony administracyjne, tzw. sýsla i 14 niezależnych miast, zwanych kaupstaður. 


USTRÓJ POLITYCZNY ISLANDII

Islandia jest republiką o ustroju demokratycznym. Parlament, zwany Althingiem, jest jednoizbowy: 63 posłów wybieranych jest w bezpośrednich wyborach co cztery lata. Althing jest najstarszym parlamentem na świecie. Na czele kraju stoi prezydent, który mianuje premiera. Wybory prezydenckie odbywają się co cztery lata.


JĘZYKI URZĘDOWE

Islandzki. W Islandii można się też porozumieć po angielsku, choć starsi ludzie lepiej znają duński. Język islandzki to najstarszy używany język w Europie. To taki sam język, jakim posługiwali się Wikingowie tysiąc lat temu. Jest to też jeden z najtrudniejszych języków.


POWIERZCHNIA KRAJU

103 125 km²


LICZBA LUDNOŚCI

Ok. 311 tysięcy. Islandia jest najrzadziej zaludnionym krajem w Europie. Średnio na 1 km kw. przypada 2,5 osoby. Co ciekawe, Islandczycy są jedynym narodem w Europie nie używającym nazwisk. Nawet książki telefoniczne są tu układane na podstawie imion. Dziecko przyjmuje imię ojca wraz z określeniem "son" w przypadku syna i "dottir" w przypadku córki. Jeśli na przykład mężczyzna o imieniu Fridrik ma syna o imieniu Gunnar - syn będzie się nazywał Gunnar Fridrikson. Jeśli będzie to córka o imieniu Ana - będzie to Ana Fridrikdottir. Kobiety nie zmieniają nazwisk po ślubie.


WALUTA

Korona islandzka (ISK) = 100 aurar. Aurary nie są obecnie używane. 100 ISK= 2,41 PLN (według kursu z sierpnia 2011)


STREFA CZASOWA

Różnica między czasem w Islandii i Polsce wynosi 2 godziny (według czasu letniego). Gdy w Polsce jest godzina 20, w Islandii jest godzina 18. Zimą zegarki przesuwamy o godzinę. Islandia nie stosuje rozróżnienia na czas letni i zimowy.KLIMAT - KIEDY JECHAĆ NA WAKACJE DO ISLANDII

Islandia leży w strefie klimatu podbiegunowego oceanicznego. Średnia temperatura stycznia waha się od 0°C na południu do -4°C na północy. Średnia temperatura lipca od 9 do 12°C. We wnętrzu wyspy klimat jest znacznie surowszy. Zimy są dość łagodne, ale wietrzne, lata chłodne. Duży wpływ na klimat Islandii ma Golfsztrom. Islandia leży na Kole Podbiegunowym, w czerwcu Słońce niemal nie zachodzi przez całą dobę. Występuje tu zjawisko białych nocy. W marcu i wrześniu długość dnia i nocy jest mniej więcej równa. Natomiast w grudniu przez blisko 20 godzin na dobę jest ciemno. Najlepszym czasem na zwiedzanie Islandii jest lato, jednak ceny w sezonie idą w górę. Dobrym okresem jest też początek lub koniec zimy, np. pod koniec stycznia widno jest w godz. 10-17, ceny są zdecydowanie niższe, a pokryte śniegiem góry wyglądają niesamowicie pięknie.


KOSZTY

Islandia jest jednym z droższych krajów Europy. Ceny są tu wyższe niż w Polsce. Za Konsulatem Generalnym w Reykjaviku podajemy przykładowe ceny. Bagietka - 150-300 ISK, litr mleka - 150 ISK, 10 jajek 400-600 ISK, litr paliwa PB 95 - 128 ISK, pokój jednoosobowy za dobę latem 60-150 EUR. 100 ISK - 2,41 PLN (kurs z sierpnia 2011)

► Więcej zakupy na Islandii


RELIGIA

Powszechnie wyznawaną religią na Islandii jest luteranizm. Do islandzkiego kościoła luterańskiego należy 82,1% Islandczyków. Katolików jest tu niewielu - ok. 2,5%. Prawie tyle samo wiernych ma Wolny Kościół Reykjawiku (2,3%), a niewiele mniej Wolny Kościół Hafnarfjörðuru (1,6%).


GOSPODARKA ISLANDII

Podstawą gospodarki Islandii jest rybołówstwo. Popularne ryby łowione w morzu koło Islandii to błękitek, śledź, gromadnik i dorsz. Popularne są też farmy rybne, gdzie hoduje się ryby. Drugą ważną gałęzią gospodarki Islandii jest hodowla owiec. Szacuje się, że żyje tu cztery razy więcej owiec niż ludzi. Funkcjonuje tu też przemysł, głównie spożywczy, który zajmuje się przetwórstwem ryb i przerobem skór. Na Islandii dużą rolę odgrywa też wykorzystanie energii geotermalnej do ogrzewania. Islandzki parlament, jako pierwszy w świecie, całkowicie zrezygnował w 2007 roku z paliw kopalnych i powszechnie zaczął tu być wykorzystywany wodór. W 2008 roku gospodarka Islandii załamała się na skutek kryzysu, a banki wymagały pomocy Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Gwałtownie wzrosło bezrobocie, a wiele firm zbankrutowało.


TURYSTYKA NA ISLANDII

Wysoki sezon turystyczny jest na Islandii krótki - trwa od 15 czerwca do 15 sierpnia. Ceny hoteli w tym czasie mogą być nawet 50-60% wyższe. Mimo tego hotele trzeba rezerwować z wyprzedzeniem. Poza sezonem letnim hotele są  puste, a ceny w nich atrakcyjne. Baza noclegowa jest doskonale rozwinięta. Do największych atrakcji wyspy należą: wyprawy kucami islandzkimi, obserwacje wielorybów, wyprawy poza koło podbiegunowe (wyspa Grímsey), wyjazdy jeepami na tereny niezamieszkane, wycieczki po lodowcach. Bardzo atrakcyjne są też: gejzery, lodowce, wodospady, klify. Każda, nawet najmniejsza miejscowość, posiada basen z ciepłą wodą. Wielu turystów przyciąga stolica kraju Reykjavik.

Hotele, hostele, pensjonaty
Co robić w wakacje: narty na Islandii, gorące źródła i SPA, z dziećmi, na ryby


OPIEKA MEDYCZNA NA ISLANDII

W Islandii nie ma zagrożeń epidemiologicznych. Szczepienia przed przyjazdem nie są obowiązkowe. Polscy obywatele, objęci w kraju ubezpieczeniem NFZ, mają zagwarantowany dostęp do pomocy medycznej na  Islandii w nagłych przy­padkach – po okazaniu Euro­pej­skiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). EKUZ jednak uprawnia tylko do korzystania z podsta­wowych usług medycznych, dlatego zalecane jest wykupienie dodatkowych ubezpieczeń, które pokryją koszty leczenia w szerszym zakresie,  następstwa nieszczęśliwych wypadków oraz transport chorego do kraju. W Islandii uzyskanie porady medycznej związane jest z opłaceniem tzw. udziału własnego (opłata nie podle­gająca refundacji). Koszty leczenia w Islandii dla osoby nie ubezpieczonej są bardzo wysokie.

Więcej o opiece medycznej na Islandii


BEZPIECZEŃSTWO

Islandia jest jednym z najbezpieczniejszych krajów świata, kradzieże niemal się nie zdarzają. Jedynym wyjątkiem jest Reykjavík, gdzie można paść ofiarą drobnej kradzieży, a nawet rozboju. Nie ma ograniczeń w podróżowaniu po kraju. Należy jed­nak pamiętać o surowości klimatu, bardzo dużych odległościach między obszarami zamieszkanymi oraz gwałtownych zmianach pogody niezależnie od pory roku.

W Islandii jest wiele dróg szutrowych, często są one bardzo wąskie (na szerokość jednego samochodu), dotyczy to również mostów. Zalecana jest daleko idąca ostrożność podczas jazdy samochodem. Wiele dróg w górach jest otwartych tylko w okresie letnim. Do poruszania się po nich niezbędny jest samochód terenowy z napędem na cztery koła i wysokim zawieszeniem. Zalecana jest jazda w grupach (2-3 samochody). Przed  podróżą samochodem w rejony górskie należy zapoznać się z informacją o stanie dróg na stronie internetowej Urzędu Drogowego. Za przekroczenie prędkości wymierzane są  wysokie mandaty. Podobnie za tzw. jazdę “off-road” poza wyznaczonymi miejscami.


HISTORIA ISLANDII

Islandia jest jednym z najpóźniej zasiedlonych obszarów Europy. Pierwsi osadnicy przybyli tu w 874 roku. Byli to norwescy wikingowie oraz celtyccy osadnicy. W 930 roku zebrali się oni po raz pierwszy na zgromadzeniu ogólnym, zwanym Althingiem.

Więcej o historii Islandii


KUCHNIA ISLANDII

Podstawą kuchni islandzkiej są ryby. Mięsa jada się tu niewiele i jest drogie - oprócz baraniny i jagnięciny. Prawdziwym islandzkim przysmakiem jest hakarl - pocięte na paseczki mięso rekina, suszone, wędzone i jeszcze raz suszone. Islandzkim wynalazkiej jest też skyr - rodzaj białego sera.

Więcej o kuchni Islandii


DOJAZD NA  ISLANDIĘ

Na Islandię najłatwiej jest z Polski dotrzeć samolotem. Połączenia obsługuje wielu przewoźników. Najpopularniejszymi liniami, które obsługują połączenia z kontynentu na wyspę są islandzkie linie Icelandair i Iceland Express (tanie linie lotnicze). Jeśli ktoś nie jest fanem lotów może wybrać się na Islandię promem. Z Danii, Norwegii i Szkocji można się dostać na wyspę liniami Smyril Line, które oferują połączenia od kwietnia do końca września do wschodniej Islandii. Islandia nie posiada kolei.

Jak dojechać na Islandię:
Samolotem
Promem
Na granicy Islandii

DOMENA INTERNETOWA – .is

KOD SAMOCHODOWY – IS

KOD TELEFONICZNY – +354

zwiń treść...

ostatnie zdjęcia z tego miejsca dodaj zdjęcia zobacz wszystkie

Brak zdjęć dla tego miejsca, możesz dodać pierwsze

Lista regionów

Poznaj ten kraj

Islandia ma trzy parki narodowe. Tak jest od 2008 r., kiedy dotychczasowe dwa parki Jökulsárgljúfur i Skaftafell zostały włączone do Parku Narodowego Vatnajökull,...

więcej..
Porady dla turystów

ZAPRASZAMY

Sporturystyka

Mapa

Kraj Wybrany
kraj
Region Miejsce Wybrane miejsce Obiekt Film Blog Zdjęcie Porada

Wersje językowe

urlopletter

Zapisz się na nasz newsletter, to nie kosztuje.
Zobacz archiwum
Ważne! Nikomu nie udostępniamy Twojego adresu

Zasady cookies

Nasz portal używa plików cookie w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Kursy walut

EUR
4.28
USD
3.85
CHF
3.91
GBP
5.07
Średnie kursy, 13-12-2019
Żródło: NBP