Blogi z podróży
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych „RODO”. Prosimy o zapoznanie się, jak będziemy przetwarzać Państwa dane po 25 maja 2018 r. Szczegóły: zakładka "Dane osobowe, Regulamin. Polityka prywatności" w dolnym menu strony.

Wakacje w Irlandii. Irlandia


FLAGA IRLANDII

Flaga Irlandii
 
Oficjalnie uznawana jest za flagę Irlandii od 1916 roku. Potocznie nazywana jest Irish Tricolour. Przyjmuje się, że kolor zielony oznacza katolików, pomarańczowy – protestantów, a biały – dążenie do pokoju między nimi. Inna interpretacja kolorów: pomarańczowy - oznacza wierność, zielony- symbolizuje republikę, a biały - pokój.WAŻNE TELEFONY I ADRESY


Pomoc w nagłych wypadkach: 999 lub 112.

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Irlandii
Irlandia, Dublin, 5 Ailesbury Road, Dublin 4
Tel.: +353 1 2830855
dublin.amb.sekretariat@msz.gov.pl, www.dublin.polemb.net

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Cork

Wydział Konsularny Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Dublinie
Irlandia, Dublin, 4-8 Eden Quay, Dublin 1
Tel.: (+353-1) 871 80 20 Tel.: 087 22 77 085 (tel. alarmowy) Faks: (+353-1) 872 77 92
dublin.consul@msz.gov.plATRAKCJE TURYSTYCZNE IRLANDII


 • Dublin - Katedra św. Patryka, Trinity College, browar Guinness Storehouse ze słynnym ciemnym piwem, Jameson distillary - muzeum poświęcone irlandzkiej whiskey (dawniejsza destylarnia), Spire - 120-metrowa wieża - wybudowana na  nowe tysiąclecie , klify Howt
 • Cork - miasto na wschodzie wyspy, w którym można podziwiać m.in. 200-letnie dzwony w kościele św. Anny i Kylemore Abbey (Opactwo Kylemore) z zamkiem i mauzoleum
 • Klify Moheru (Cliffs of Moher) - są atrakcją, której nie można nie obejrzeć w Irlandii. Niektóre z klifów mają ponad 200 metrów wysokości. Leżą w zachodniej części wyspy i rozciągają się na długości 8 km na granicy Irlandii z Oceanem Atlantyckim. Najwyższym punktem klifów jest XIX-wieczna wieża - O'Brian's Tower. 
 • Drogheda - historyczny port Normanów niedaleko ujścia rzeki Boyne. Dziś to urocze miasteczko
 • Wyspy Aran (Aran Islands) - leżą na granicy zatoki Galway i Oceanu Atlantyckiego, w zachodniej części Irlandii. Składają się z trzech wysp: Inishmore, Inishmaan i Inisheer. Naciekawszym miejscem jest położony na Inishmore prehistoryczny kamienny fort - Dún Aonghasa, uważany za "najokazalszy barbarzyński monument w Europie". Wisi na krawędzi stumetrowego klifu i jest świetnym miejscem widokowym. Warto też obejrzeć Black Fort, XIV-wieczny zamek O'Brien'a (O'Brien's Castle), jeden z najmniejszych na świecie kościołów - Tempull Bheanáin. Warto tu też posłuchać jak rozmawiają Irlandczycy. Na Aranach używają oni nadal oryginalnego języka irlandzkiego (Gaelic).
 • Park Narodowy Killarney (Killarney National Park) - stara puszcza pełna mokradeł, bagien i jezior z najwyższym w Irlandii pasmem górskim. Rośnie tu cisowy las - jeden z trzech tego typu lasów w Europie. Podziwiać można Muckross House - wiktoriański pałacyk z XIX wieku z pięknymi ogrodami, wodospad Torc, Ross Castle - średniowieczną wieżę, urokliwy wąwóz górski Dunloe, ruiny klasztoru z VII wieku na wsypie Inisfallen.
 • Grobla Olbrzyma (Giant's Causeway) - wpisana na listę UNESCO formacja skalna. Stworzona z 37 tysięcy skał (wysokość niektórych dochodzi do 12 metrów) o ciekawych kształtach.
 • Półwysep Dingle - tajemnicze miejsce z wczesnochrześcijańską kaplicą Gallarusa, romańskimi kościołami, pustelniami i fortami. Wokół pólwyspu można podglądać z bliska baraszkujące delfiny, okolice są świetnym miejscem do uprawiania windsurfingu.
 • Glendalough - Dolina Dwóch Jezior - osada z VI wieku położona w malowniczej dolinie pełna zabytków z epoki wczesnego chrześcijaństwa. Warto obejrzeć kamienną wieżę, w której ukrywali się mieszkańcy podczas najazdów, cmentarz, na którym spoczywają ofiary Wielkiego Głodu, pobliski wodospad w Powerscourt (Powerscourt Waterfall) oraz ogrody Powerscourt (Powerscourt Gardens)
 • Newgrange - neolityczny grobowiec, starszy od egipskich piramid. Komnata grobowca jest rozświetlana wiązką promieni słonecznych tylko raz w roku na ok. 15 minut.
 • Zamek Blarney - jeden z najważniejszych zabytków Irlandii - średniowieczny zamek ze wspaniałymi ogrodami. Warto ucałować tam Kamień Elokwencji (Stone of Eloquence), dzięki czemu zawsze na każdy temat będzie się miało coś do powiedzenia. Warto też odwiedzić Schody Życzeń (Wishing Steps). Jeśli się pokona je w obie strony z zamkniętymi oczami, pomyślane życzenie spełni się w ciągu roku. W okolicy znajdują się jeszcze: ołtarz ofiarny Druidów, prehistoryczny grobowiec - Dolmen, Skała Czarownicy (Witch's Stone) i wiele innych  i zabytków.
 • Zamek Dunluce - z XIII wieku. Był jedną z najpotężniejszych twierdz na północy wyspy.
 • Cashel - wzniesiona na skałach twierdza. Przez ponad 1000 lat była symbolem królewskiej i kościelnej władzy. Znaleźć w niej można oryginalny krzyż św. Patryka .
 • Bunratty Castle - cudny zamek z XV wieku o kwadratowej podstawie. Są w nim urządzane średniowieczne uczty, które są wielką atrakcją turystyczną
 • Clonmacnoise - średniowieczny klasztor nad rzeką Shannon. W 1979 roku podczas swojej pielgrzymki Jan Paweł II odprawił tutaj mszę świętą.
 • Antrim Coast – wybrzeże świetnie nadające się do uprawiania sportów wodnych z pięknymi plażami i popularnymi kurortami Portstewart, Portrush czy Ballycastle
 • Góry Wicklow - dziki i odludny teren
Zobacz zabytki Irlandii wpisane na listę UNESCO
Parki narodowe Irlandii


GRANICA MORSKA IRLANDII – 1448 km
GRANICA LĄDOWA - 360 km (z Irlandią Północną, która jest częścią Wielkiej Brytanii)


SĄSIEDZI

Irlandia Północna


NAJWYŻSZY PUNKT – Carrantuohill 1041 m n.p.m.  - szczyt w górach Macgillycuddy's Reeks (hrabstwo Kerry)
NAJNIŻSZY PUNKT - Ocean Atlantycki 0 m n.p.m.


STOLICA IRLANDII

Dublin. Inne większe miasta to:  Cork, Limerick, Galway, Waterford.


PODZIAŁ ADMINISTRACYJNY IRLANDII

Irlandia dzieli się na 29 hrabstw, jednak w wielu przypadkach (np. dla celów pocztowych) kraj podzielony jest na 26 hrabstw. Podział ten wynika z zaszłości historycznych.


USTRÓJ POLITYCZNY IRLANDII

Republika, demokracja parlamentarna. Głową państwa jest prezydent wybierany w wyborach bezpośrednich na siedem lat. Może pełnić najwyżej dwie kadencje. Na czele rządu stoi premier, mianowany przez prezydenta na wniosek izby niższej parlamentu. Może on nominować członków rządu (nie mniej niż 7, ale nie więcej niż 15). Irlandzki parlament jest dwuizbowy. W izbie niższej (Dáil Éireann) zasiada 166 parlamentarzystów, w wyższej (Seanad Éireann) - 60 senatorów. Od 1973 roku Irlandia jest w Unii Europejskiej, ale pozostaje poza Układem z Schengen. Mimo to, dzięki specjalnym rozporządzeniom (zw. Common Travel Area), pasażerowie nie muszą posiadać paszportów, podróżując między Zjednoczonym Królestwem a Irlandią. Mogą być jednak wymagane dodatkowe dokumenty, potwierdzające tożsamość.


JĘZYKI URZĘDOWE

Angielski i irlandzki


POWIERZCHNIA KRAJU

70 273 km²

LICZBA LUDNOŚCI

ok. 4,5 mln

WALUTA

1 euro (€) = 100 centów


STREFA CZASOWA

Wyjeżdżając do Irlandii należy przestawić zegarki godzinę do tyłu w stosunku do czasu w Polsce, np z godz. 17 na 16.


KLIMAT - KIEDY JECHAĆ DO IRLANDII

Mówi się, że w Irlandii pada tylko dwa razy w tygodniu - raz przez trzy dni, drugi raz przez cztery. Irlandia rzeczywiście jest krajem, gdzie deszcz pada często bez względu na porę roku, równie częste są mgły. Kraj najlepiej jest zwiedzać od wiosny do wczesnej jesieni - do maja do września. Najcieplej jest w lipcu i sierpniu, wtedy też narzadziej pada. Maj i czerwiec są chłodniejsze, ale atutem jest mniejsza liczba turystów, a dzięki temu niższe ceny. Odradzamy przyjazd tu zimą i późną jesienią. Jest buro i ponuro, a śnieg jest rzadkością. Bez względu na porę, jaką wybierzemy na przyjazd do Irlandii, koniecznie trzeba zabrać ciepłą, przecideszczową kurtkę i nieprzemakalne buty.


KOSZTY

Koszty życia w Irlandii należą do najwyższych w Europie, w 2011 roku były o 18% wyższe niż średnie ceny w UE. Irlandia jest piątym najdroższym krajem Europy po Danii, Finlandii, Luksemburgu i Szwecji. Artykuły spożywcze i chemiczne kupisz najtaniej w sklepach sieci handlowych Aldi, Tesco, Lidl oraz Londis i Spar. 
Przykładowe ceny: mały chleb – 2-3 €, mleko 2l – 2,50 €, herbata 80 torebek – 2,90 €, kawa rozpuszczalna niewielki słoiczek – ok. 6 €, piersi z kurczaka (4 szt.) – ok. 8 €, butelka Coca-Coli 2l – 1,80 €, sok owocowy 2l – 1,90 €, lody – 2,50 €, wódka O,7 l - 25 €, piwo w sklepie – 1,80 €, piwo w pubie - 6 €, pizza średnia - 14 €, ziemniaki (kg) - 6 €, ser żółty (kg) - 9-15 €, wino (butelka) - od 8 €, obiad (jedno danie) w przeciętnej restauracji – 15-20 €.


RELIGIA

Największą wspólnotą religijną Irlandii są katolicy. W 2006 roku przynależność do kościoła rzymskokatolickiego deklarowało ponad 86% społeczeństwa. Irlandia ma też najwyższy w Europie procent katolików uczęszczających na msze święte. W 2006 roku stanowili oni ponad 40% społeczeństwa. Drugą największą społecznością chrześcijańską są członkowie Kościoła Irlandii (Church of Ireland), będącego częścią kościoła anglikańskiego. Patronem Irlandii jest święty Patryk, związany z wcześniejszą formą Kościoła Irlandii.


GOSPODARKA IRLANDII

Jedną z najważniejszych gałęzi gospodarki Irlandii jest rolnictwo. Produkuje się tu wołowinę i mleko oraz uprawia ziemniaki, buraki cukrowe i zboża. Dobre zyski daje też przemysł, a zwłaszcza wysokie technologie. Ważna jest też produkcja wysokoprocentowych alkoholi – whisky oraz piwa. Siłę napędową gospodarki Irlandii stanowiło też budownictwo. Jednak od 2008 roku kraj przeżywał recesjĘ spowodowaną m.in. załamaniem się trwającego przez dziesięć lat boomu budowlanego. W pierwszej połowie 2011 roku powoli zaczął wychodzić na prostą.


OPIEKA MEDYCZNA W IRLANDII

W Irlandii nie ma żadnych specjalnych zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych. Nie są wymagane szczepienia. Nie ma problemu z dostępem do opieki medycznej, choć najczęściej jest ona płatna. Dlatego  przed wyjazdem należy zaopatrzyć się w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego – EKUZ, która uprawnia do bezpłatnego korzystania z podstawowych usług medycznych, na zasadach obowiązujących w Republice Irlandii. W skład tych usług wchodzą sytuacje zagrożenia zdrowia bądź życia, nagłe wypadki, zatrucia czy zachorowania. Wyjeżdżającym do Irlandii zaleca się wykupienie indywidualnego ubezpieczenia zawierającego ubezpieczenie NW, pokrywające koszty leczenia oraz przewiezienia chorego do Polski, jak również koszty opieki medycznej w prywatnych szpitalach i klinikach

Więcej o opiece medycznej w Irlandii


BEZPIECZEŃSTWO

Irlandia jest krajem w miarę bezpiecznym. W centrach dużych miast problemem jest coraz większa liczba narkomanów. Napadów na turystów i rozbojów jest niewiele, zdarzają się jednak kradzieże kieszonkowe. Szczególnie w dużych miastach problemem są włamania do samochodów, przy czym ubezpieczenia zazwyczaj ich nie pokrywają. Irlandczycy w kontaktach towarzyskich są bardzo otwarci i przyjacielscy, jednak w rozmowach z przypadkowo poznanymi osobami (w pociągu, pubie itp.) należy unikać sporów lub kategorycznych opinii na temat konfliktu w Irlandii Północnej, języka i religii.HISTORIA IRLANDII

Najwcześniejsze ślady ludzkiej bytności na wyspie pochodzą z VI tysiąclecia p.n.e., kiedy to pierwsi mieszkańcy budowali tu megalityczne budowle, m.in. w Newgrange, Loughcrew. Celtowie, od których tak naprawdę w Irlandii wszystko się zaczęło dotarli na wyspę w 500-200 roku p.n.e., a między 430, a 490 rokiem naszej ery na wyspie "działał" św. Patryk, który schrystianizował Irlandię i dziś jest jej patronem.

Więcej o historii Irlandii


KUCHNIA IRLANDII

Nabiał, mięso, ryby oraz owoce morza, ziemniaki - na tych produktach opiera się kuchnia irlandzka. Irlandia słynie też z doskonałych, znanych na całym świecie, serów Gubbeen i Cashel Blue, ostryg z hrabstwa Gaillimh. A jeśli chodzi o napoje - z ciemnego piwa Guinness, whiskey Jameson. Stąd też wywodzi się Irish Coffee  - kawa z whisky, cukrem i śmietanką.

Więcej o kuchni Irlandii


DOJAZD DO IRLANDII

Do Irlandii najwygodniej dostać się z Polski samolotem. Lot trwa około 2-3 godzin. Do Dublina latają samoloty rejsowe oraz tanie linie lotnicze. Jeśli ktoś się uprze, może jechać pociągiem. Z Polski jednak nie ma bezpośredniego połączenia. Korzystać trzeba z przesiadek, a koszty są wysokie. Na wyspę można również dostać się autokarem. W tym wypadku podróż trwa około 40 godzin. Można również dojechać samochodem oraz promem. Z Polski do Irlandii jest około 2 000 km, no i pod uwagę wziąć trzeba ruch lewostronny, jaki obowiązuje w Wielkiej Brytanii i Irlandii.

Jak dojechać do Irlandii:
Samolotem
Samochodem
Autokarem
Na granicy Irlandii


DOMENA INTERNETOWA – .ie

KOD SAMOCHODOWY – IRL

KOD TELEFONICZNY – +353

zwiń treść...

ostatnie zdjęcia z tego miejsca dodaj zdjęcia zobacz wszystkie

Brak zdjęć dla tego miejsca, możesz dodać pierwsze

Lista regionów

Dublin  

Poznaj ten kraj

Zespół archeologiczny doliny Boyne (1993) Trzy główne stanowiska prahistoryczne zespołu Br na Bóinne: Newgrange, Knowth i Dowth, znajdują się na północnym...

więcej..
Porady dla turystów

ZAPRASZAMY

Sporturystyka

byłem tam

Jeszcze nikt nie napisał o tym miejscu, możesz być pierwszy
byłeś też, napisz.. ostatnie wpisy..

na forum o tym miejscu

Jeszcze nikt nie wypowiedział się o tym miejscu, możesz być pierwszy
wypowiedz się.. ostatnio na forum..

Mapa

Kraj Wybrany
kraj
Region Miejsce Wybrane miejsce Obiekt Film Blog Zdjęcie Porada

Wersje językowe

urlopletter

Zapisz się na nasz newsletter, to nie kosztuje.
Zobacz archiwum
Ważne! Nikomu nie udostępniamy Twojego adresu

Zasady cookies

Nasz portal używa plików cookie w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Kursy walut

EUR
4.52
USD
4.15
CHF
4.26
GBP
5.05
Średnie kursy, 25-05-2020
Żródło: NBP