Blogi z podróży
Willa Home

ul. Tadeusza Kościuszki 20
87-720 Ciechocinek

Dlaczego warto dodać | Ostatnio dodane
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych „RODO”. Prosimy o zapoznanie się, jak będziemy przetwarzać Państwa dane po 25 maja 2018 r. Szczegóły: zakładka "Dane osobowe, Regulamin. Polityka prywatności" w dolnym menu strony.

Wakacje w Holandii. Holandia


FLAGA HOLANDII


Flaga Holandii
 
Flaga Holandii jest jedną z najstarszych flag państwowych w Europie. Choć została przyjęta oficjalnie dekretem królowej Wilhelminy 19 lutego 1937 roku, była w użyciu już od XVI wieku. Kolory niebieski, biały i pomarańczowy były barwami noszonymi przez wojska księcia holenderskiego Wilhelma I Orańskiego hrabiego von Nassau w okresie wojny Holandii o niepodległość. W XVII wieku kolor pomarańczowy zastąpiono czerwonym. WAŻNE TELEFONY I ADRESY


Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Królestwie Niderlandów

Holandia, Haga, Alexanderstraat 25, 2514 JM
Tel.: +3170 7990 100 Tel.: +3170 7990 110 Tel. dyżurny: +31 615 852 600 Faks: +3170 7990 137
haga.amb.sekretariat@msz.gov.pl, www.haga.polemb.net

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Amsterdamie
Holandia, Amsterdam, Herengraht 479, 1017 BS
Tel.: (00-31) 6466-152-72 (kom.) Tel.: (00-31-20) 428-46-31 Faks: (00-31-20) 428-53-44
Dutilh@Poolsconsulaat.nl, Jurysdykcja: Prowincja Geldria (Gelderland)

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Apeldoorn

Holandia, Apeldoorn, Sophialaan 46, 7311 PD, P.O. Box 4, 7300 AA
Tel.: (00-31-55) 527-46-10 Tel.: (00-31-55) 527-47-89 Faks: (00-31-55) 521-52-86
hans.bax@talens.com info@talens.com, Jurysdykcja: Prowincja Północna Holandia (Noord-Holland)

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Heusden
Holandia, Heusden, Pelsestraat 12, 5256 AT
Tel. dyżurny: +31 619 468 988
marechal@consulaatpolen.nl, www.consulaatpolen.nl. Jurysdykcja: Prowincje: Limburgia (Limburg), Północna Brabancja (Noord-Brabant) i Zelandia (Zeeland)


ATRAKCJE TURYSTYCZNE HOLANDII

 • Amsterdam: szlifiernie diamentów, pałac królewski, rejs po kanałach, dzielnica czerwonych latarni, Muzeum Van Gogha, Rijksmuseum z dziełami m.in Rembrandta, Dom Rembrandta (Museum Het Rembrandthuis), Muzeum Historyczne.
 • W okolicy Amsterdamu: skansen De Zaanse Schans z zachowanymi starymi wiatrakami i zakładami rzemieślniczymi – wytwórnią chodaków, fabryką naczyń cynowych, farmą serową. Rybackie miasteczka Marken i Volendam, gdzie mieszkańcy na co dzień noszą regionalne stroje. Edam, od którego nazwę wziął znany ser. Hoorn - niegdyś ważny port. Broek op Langedijk z najstarszą w Holandii zabytkową giełdą warzywną. Słynące z targu serowego miasteczko Alkmaar. Aalsmeer ze słynną giełdą kwiatową. Haarlem ze znanym muzeum Fransa Halsa. Ogrody Keukenhof - największy w Europie park kwiatów cebulowych.
 • Haga: Pałac Pokoju - siedziba Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości, Binnenhof - budynki parlamentu, Omniversum - niezwykłe kino, gdzie ma się złudzenie, że uczestniczy się w akcji filmu, Dunirell - park wodny z trójwymiarowym kinem i największym w Europie krytym basenem, Mauritshuis - Królewska Galeria Malarstwa uznawana za jedną z najlepszych w Europie, Panorama Mesdaag - największa na świecie panorama autorstwa Hendrika Mesdaga
 • W okolicy Hagi: Madurodam - wszystkie najważniejsze miejsca w Holandii w miniaturze, Scheveningen z Sea Life Scheveningen - ciekawym oceanarium oraz ładną plażą, Delft - historyczne śliczne miasteczko z Królewską Fabryką Porcelany
 • Rotterdam z drugim co do wielkości pod względem przeładunków portem na świecie
 • Arnhem - miasto znane z bitwy podczas II wojny światowej, w której polscy żołnierze zasłynęli bohaterską walką
 • De Hoge Veluwe - największy park narodowy Holandii w prowincji Gelderland z 42 kilometrami ścieżek rowerowych, po których kursują tzw. białe rowery wypożyczane turystom bezpłatnie
 • Giethoorn w prowincji Overijssel - jedyna wioska w Holandii, gdzie cały transport odbywa się wodą
 • Efteling w prowincji Noord-Brabant - nagrodzony międzynarodowymi nagrodami niesamowity park rozrywki
 • Maastricht - piękne średniowieczne miasto, najstarsze w Holandii, gdzie w 1992 r. podpisano traktat tworzący Unię Europejską.
 • Utrecht - uniwersyteckie miasto, słynące z pięknych nabrzeży i tarasów nad kanałami

Zobacz zabytki Holandii wpisane na listę UNESCO
Parki narodowe Holandii


CAŁKOWITA GRANICA MORSKA HOLANDII
Ponad 750 km, wraz z wyspami ponad 1000 km


SĄSIEDZI
Od wschodu Holandia graniczy z Niemcami (590 km), od południa z Królestwem Belgii (480 km), zachodnią i północną granicę stanowi Morze Północne


NAJWYŻSZY PUNKT
Vaalserberg - 322 m n.p.m. leży na granicy trzech państw Holandii - Belgii - Niemiec. Miejsce potocznie zwane Drielandenpunt. Na szczycie jest pal graniczny oraz wieża widokowa z piękną panoramą Limburgii, Ardenów i Akwizygranu, labirynt i kilka restauracji.  Jednak od października 2010 do terytorium Niderlandów dołączono byłą holenderską kolonię wyspę Saba (niedaleko Puerto Rico na Karaibach) i jej góra Mount Scenery o wysokości 888 m.n.p.m. jest teraz najwyższym wzniesieniem Królestwa Niderlandów.


STOLICA HOLANDII

Amsterdam - stolica konstytucyjna, Haga - stolica administracyjna. Inne większe miasta: Rotterdam, Utrecht, Eindhoven


PODZIAŁ ADMINISTRACYJNY HOLANDII

Holandia podzielona jest na 12 prowincji. Te zaś dzielą się z kolei na 458 gmin.USTRÓJ POLITYCZNY HOLANDII

Holandia jest od 1815 roku jest monarchią konstytucyjną, na czele państwa stoi obecnie królowa Beatrycze. Reprezentuje ona kraj na zewnątrz i mianuje premiera, który kieruje polityką wewnętrzną i zagraniczną państwa. Parlament jest dwuizbowy. Izba niższa to Tweede Kamer, izba wyższa to senat Eerste Kamer


JĘZYKI URZĘDOWE

Niderlandzki i fryzyjski (drugi język we Fryzji)


POWIERZCHNIA KRAJU

41 526 km kw.


LICZBA LUDNOŚCI

ok. 16,5 mln. Holandia jest jednym z najmniejszych, a przy tym najgęściej zaludnionych krajów świata.


WALUTA

1 euro (€) = 100 centów


STREFA CZASOWA

Czas środkowoeuropejski, czyli taki sam jak w Polsce.


KLIMAT - KIEDY JECHAĆ DO HOLANDII

Holandia leży w strefie klimatu morskiego, umiarkowanego i ciepłego. W lipcu temperatura wynosi od +17 °C do +19 °C nad morzem i do +20 °C w głębi kraju. Średnia temperatura stycznia wynosi od +1 °C na wschodzie do +3 °C na zachodzie. Częstym zjawiskiem są mgły.


KOSZTY

Najtaniej jest robić zakupy w sklepach Lidl i Aldi, o wiele drożej jest w popularnych w tym kraju sklepach Albert Hein. Przykładowe ceny:
Chleb - ok. 1-2 EUR, bagietka - 1,5 EUR, udka z kurczaka (1 kg) – 3,5 EUR, ser żółty (425 g) – 2,99 EUR, czekolada - 1,5 EUR, sok owocowy (1,5 l) – 1,25 EUR, butelka wody mineralnej (1,5 l) - ok. 0,60 EUR wynajem roweru na dobę - ok. 10 EUR, lunch w restauracji - od 15 do 60 EUR.RELIGIA

Ze statystyk wynika, że około 40% Holendrów nie należy do żadnej wspólnoty religijnej. Wiele kościołów zostało przekształconych w muzea, galerie sztuki, czy dyskoteki. Największymi kościołami w Holandii są Kościół Rzymskokatolicki oraz Kościół Protestancki. Pozostałe kościoły, takie jak: Kościół Apostolski, Kościół Luterański, czy kościoły prawosławne liczą niewielu wiernych. Obecnie najwięcej Holendrów jest wyznania katolickiego (ponad 32%), protestantyzm wyznaje około 22%, a niewiele ponad 5% to muzułmanie.


GOSPODARKA HOLANDII

Holandia jest małym, ale bogatym krajem. Ekonomiści plasują ją między 16, a 22 gospodarką świata. Ten niewielki kraj posiada drugi na świecie, a pierwszy w Europie port pod względem przeładunków. Holandia jest trzecim po USA i Francji eksporterem żywności i ósmym na świecie wydobywcą gazu ziemnego. Bardzo ważną rolę w odgrywa też eksport kwiatów, głównie tulipanów. Holandia to kraj bardzo ekologiczny - ważne są tu segregacja śmieci i wykorzystanie alternatywnych źródeł energii.


OPIEKA MEDYCZNA W HOLANDII

W Holandii nie ma żadnych zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych. Nie są też wymagane żadne szczepienia ochronne. W przypadku pobytów turystycznych korzystanie z usług medycznych w podstawowym zakresie zapewnia Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Biorąc pod uwagę wysokie koszty usług medycznych nie refundowanych w ramach EKUZ wskazane jest wykupienie dodatkowych ubezpieczeń indywidualnych, które w razie konieczności pokryją koszty leczenia w szerszym zakresie, jak również koszty opieki medycznej w prywatnych szpitalach i klinikach.
Więcej o opiece medycznej w Holandii


BEZPIECZEŃSTWO

Zagrożenie przestępczością w Holandii nie jest większe niż w innych państwach europejskich. W Amsterdamie oraz w innych dużych miastach, z uwagi na kradzieże kieszonkowe, należy zachować szczególną ostrożność w środkach komunikacji publicznej, na ulicach oraz w sklepach.

HISTORIA HOLANDII

W I wieku p.n.e. tereny dzisiejszej Holandii wraz z resztą Galii włączone zostały przez Juliusza Cezara do Cesarstwa Rzymskiego. Granice stanowił Ren. Aż do okresu wędrówki ludów tereny te przeżywały rozkwit gospodarczy i demograficzny. Rzymski rodowód ma wiele miast dzisiejszej Holandii, np. Utrecht, Nijmegen, czy Lejda.
Więcej o historii Holandii


KUCHNIA HOLANDII

Kuchnia Holandii nie jest zbyt wyszukana. Dominują w niej tzw. dania jednogarnkowe, których podstawą są ziemniaki purre w warzywami, czy boczkiem. Holandia to przede wszystkim sery i to z takich miast jak Gouda, czy Edam. Ich smak jest bardzo urozmaicony - od twardych i ostrych, po łagodne i miękkie. Holendrzy są wielkimi amatorami frytek, wynalezionych przez ich sąsiadów - Belgów. A trunkiem, bez którego nie mogą się obejść jest piwo, a z mocniejszych alkoholi preferują Jenever, czyli jałowcówkę.
Więcej o kuchni Holandii

Alkmaar, Holandia, sery
Smakowite żółte sery z Alkmaar

DOJAZD DO HOLANDII

Do Holandii można dojechać zarówno samochodem wygodnymi autostradami przez Niemcy, jak również autokarem. Wielu przewoźników organizuje regularne połączenia autokarowe do Królestwa Niderlandów. Można też dolecieć samolotem, a także dostać się bezpośrednim pociągiem z Warszawy.

Jak dojechać do Holandii:
Samolotem
Pociągiem
Autokarem
Na granicy Holandii

DOMENA INTERNETOWA – .nl

KOD SAMOCHODOWY – NL

KOD TELEFONICZNY – +31
zwiń treść...

Lista regionów

Amsterdam   Haga  

Poznaj ten kraj

Holandia to kraj wody. Z 230-kilometrową linią brzegową i ok. 4,5 tys. kilometrów szlaków wodnych jest idealnym miejscem dla wodniaków. Ma też najważniejszą zaletę....

więcej..
Porady dla turystów

ZAPRASZAMY

Sporturystyka

byłem tam

Jeszcze nikt nie napisał o tym miejscu, możesz być pierwszy
byłeś też, napisz.. ostatnie wpisy..

porady o tym miejscu

Jeszcze nikt nie napisał o tym miejscu, możesz być pierwszy
poradź innym.. ostatnie rady..

na forum o tym miejscu

Jeszcze nikt nie wypowiedział się o tym miejscu, możesz być pierwszy
wypowiedz się.. ostatnio na forum..

Mapa

Kraj Wybrany
kraj
Region Miejsce Wybrane miejsce Obiekt Film Blog Zdjęcie Porada

Wersje językowe

urlopletter

Zapisz się na nasz newsletter, to nie kosztuje.
Zobacz archiwum
Ważne! Nikomu nie udostępniamy Twojego adresu

Zasady cookies

Nasz portal używa plików cookie w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Kursy walut

EUR
4.51
USD
4.14
CHF
4.26
GBP
5.04
Średnie kursy, 26-05-2020
Żródło: NBP