Blogi z podróży
Sewilla

Kalendarz wydarzeń

Październik 2019
pn wt śr cz pt sb nd
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10

linki

NASZA SONDA

Kartą, czy gotówką? Jak płacisz za granicą?
obojętnie
nie jeżdżę za granicę
wyłącznie kartą
tylko gotówką
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych „RODO”. Prosimy o zapoznanie się, jak będziemy przetwarzać Państwa dane po 25 maja 2018 r. Szczegóły: zakładka "Dane osobowe, Regulamin. Polityka prywatności" w dolnym menu strony.

Wakacje w Hiszpanii. Sewilla


KRÓTKA HISTORIA SEWILII

Według legendy, Sewilla została założona przez Herkulesa. Natomiast, zdaniem historyków, powstała prawdopodobnie w II wieku p.n.e. za sprawą Iberów, którzy założyli tu osadę pod nazwą Hispalis. W 206 p.n.e. Scypion Afrykański Starszy zorganizował tu miejsce dla weteranów wojennych Italica. W 45 p.n.e. miejscowość zdobyta została przez Cezara, na którego polecenie wzniesiono mury obronne, a nazwę zmieniono na Colonia Julia Romana.

Od V w. mieściła się tu stolica archidiecezji, aż do roku 712, kiedy miasto opanowane zostało przez Maurów i przez kilka wieków pozostawało w cieniu Kordoby. Długie panowanie Maurów - do roku 1248 - pozostawiło po sobie wiele śladów, nie tylko w Sewilli, ale i całej Andaluzji. W tym czasie nastąpił znaczny rozkwit miasta, powstały takie budowle jak La Giralda – wieża meczetu – dziś symbol Sewilli. W 1248 roku miasto zajęte zostało przez Ferdynanda III Kastylijskiego, a w 1480 roku rozpoczął tam działalność pierwszy Trybunał Inkwizycji.

W 1492 roku miasto stało się punktem przeładunkowym w handlu z zamorskimi koloniami Hiszpanii. W ówczesnym czasie Sewilla była trzecim pod względem wielkości miastem zachodniego świata (ok. 150 000 mieszkańców). Po epidemii dżumy w 1649 roku, która zdziesiątkowała społeczeństwo, nastąpiło powolne osłabianie potęgi gospodarczej miasta.

Jednak XVII wiek był okresem rozkwitu artystycznego miasta. Tacy malarze jak Velázquez, Murillo i Valdés Leal oraz rzeźbiarze Martínez Montańés urodzili się w Sewilli i tam wykonali swoje najważniejsze dzieła. Miasto pełniło też ważną rolę w literaturze, jako m.in. miejsce urodzin Don Juana, miejsce do życia Carmen Bizeta i cyrulika sewilskiego Rossiniego. Na początku XX wieku Sewilla dostąpiła zaszczytu zostania gospodarzem odbywającego się w 1929 roku Latin American Exhibition, która pozostawiła po sobie wiele ciekawych obiektów w mieście. Podobnie jak Expo 92, które przeobraziło Sewillę w nowoczesne, dynamiczne miasto.


ATRAKCJE TURYSTYCZNE SEWILLII

 • Alkazar – najstarszy w Europie pałac królewski non stop zajmowany przez władców Hiszpanii. Jego początki sięgają XI w., kiedy rezydowali tutaj przedstawiciele kalifatu kordobańskiego, rozbudowany w latach 1350-69 przez Piotra I Okrutnego w stylu mudejar. Późniejsi królowie kontynuowali rozbudowę, przystosowując rezydencję do własnych potrzeb. Tutaj podejmowano decyzje o wysłaniu ekspedycji, m.in. Ferdynanda Magellana, tutaj Krzysztof Kolumb został przyjęty przez Izabelę Kastylijską i Ferdynanda Aragońskiego po podróży do Ameryki. Budowla zawiera wiele sal i ogrodów. Bogactwo ornamentów, dekoracji ceramicznych i komnat sprawia, że sewilski Alkazar zalicza się do najwspanialszych kompleksów pałacowych w Hiszpanii. Obecnie górne jego piętra nadal pozostają do dyspozycji hiszpańskiej rodziny królewskiej.
 • Katedra de Santa María – jest największym i jednym z najwspanialszych gotyckich kościołów na świecie. Powstała w latach 1402-1506 w miejscu meczetu z lat 1184-1196. Pozostawiony minaret Giralda o wysokości 97 m wkomponowano w bryłę kościoła, uzupełniając o dzwonnicę. Jest on dziś symbolem miasta. We wnętrzu zwracają uwagę kaplice – Capilla Mayor i Capilla Real, chór i grobowiec Krzysztofa Kolumba (jest on prawdopodobnie symboliczny, Kolumb niemal na pewno spoczywa w Santo Domingo w Dominikanie).
 • Ratusz – wspaniała renesansowa budowla zbudowana na dawnym placu turniejowym w latach 1527-64.
 • Giełda – renesansowy budynek giełdy handlowej z lat 1583-98. W XVIII wieku Karol III umieścił tutaj Główne Archiwum Indii, gromadzące dokumenty związane z dziejami odkrywania i podboju Nowego Świata.
 • Torre del Oro (Złota Wieża) z XIII wieku, jedna ze 166 w systemie obronnym Maurów, potem przebudowana. Nazwę zawdzięcza nie tylko ówczesnej okładzinie złocistymi płytkami azulejos, ale faktowi przechowywania w niej złota złupionego w koloniach. Była również istotna z punktu widzenia obronnego, ponieważ pomiędzy nią, a bliźniaczą już nie istniejącą wieżą po drugiej stronie Gwadalkiviru, można było rozpiąć łańcuch blokujący wejście do portu. Obecnie mieści w niej Museo Maritimo poświęcone zabytkom i mapom morskim.
 • Arena walk byków (hiszp. La Plaza de Toros de la Real Maestranza de Caballería de Sevilla), amfiteatr zbudowany w latach 1749-1881, mieszczący 12 500 widzów. Wewnątrz znajduje się muzeum corridy eksponujące kolekcję kostiumów (w tym pomalowana przez Picassa purpurowa kapa torreadora), portrety i afisze.
 • Główne Archiwum Indii – wpisane na listę UNESCO archiwum zawierające dokumentację posiadłości zamorskich Hiszpanii.
 • Szpital Miłosierdzia (hiszp. Hospital de la Caridad), szpital ufundowany w XVII wieku przez Miguela de Maňara. Powstał na terenie Stoczni Królewskiej. Przy szpitalu zbudowany został również barokowy kościół, w którym znajduje się bogata kolekcja malarstwa hiszpańskiego.
 • Dom Piłata (hiszp. Casa de Pilatos), XV-wieczny pałac zbudowany na wzór domu Piłata. Jego budowę rozpoczął w 1492 roku Pedro Enriquez, królewski namiestnik, którego żoną była Catalina de Ribera. Budowę zakończył jego syn Fadrique, pierwszy markiz de Tarifa. On to po pielgrzymce do Jerozolimy w latach 1519-1512 stwierdził, że odległość z pałacu do kościoła Cruz del Campo jest taka sama jak z domu Piłata do Golgoty i rozkazał umieścić stacje drogi krzyżowej od pałacu (pierwsza stacja) do kościoła (ostatnia stacja).
 • Plac Hiszpański (hiszp. Plaza de España), zbudowany w latach 20. XX wieku na podstawie projektu sewillskiego architekta Aníbala Gonzálesa półkolisty plac z jednej strony zamknięty pałacem, którego środkowa fasada zbudowana został w stylu barokowym, pozostała część budynku natomiast w stylu renesansowym. Dodatkowo zbudowano dwie wieże narożne wzorowane na Giraldzie.

MUZEA
 • Muzeum Sztuk Pięknych (Museo de Bellas Artes) – muzeum sztuk pięknych zawierające zbiory od średniowiecza do XX wieku.
 • Museum Archeologiczne – znajduje się w nim wspaniała kolekcja, od sztuki fenickiej począwszy (słynna fenicka statuetka oraz skarb Carambolo), przez sztukę rzymską, na ceramice mudejar skończywszy.


PARKI SEWILLII
 • Park Marii Luizy - jest jednym z największych w Sewilli. Zaprojektowany został przez Francuza Forestiera jako rzymski ogród przy pałacu Sam Telmo w 1929 roku z okazji Latin American Exhibitions
 • Park Murillo - graniczy z murem Alkazaru, jest utrzymany w takim stylu jak cała Sewilla – pełen wyrobów z ceramiki, kwiatów, arkad.


PRAKTYCZNIE

Biuro Informacji Turystycznej mieści się przy Paseo de las Delicias 9
Tel. +34 954234465 Fax +34 954236243

Port lotniczy San Pablo położony jest 12 km na północ od miasta, połączony jest z centrum autostradą E-5 (kierunek Madryt). Autobusem jedzie się do cnetrum około 30 minut. Koszt ok. 2.40 euro. Taksówką około 18 euro w dzień, a po godzinie 22 i weekendy/wakacje 21 euro. Można też pojechać autobusem, jaki odjeżdża sprzed terminalu lotniska. Ostatnim przystankiem jest Prado San Sebastian.

San Pablo Airport Information:
Ctra. Nacional IV (Madrid-Cadiz)
Tel.: (+34) 954 449 000 / 954 672 981
Bilety: (+34) 954 675 210


Autobusy
Sewilla jest dobrze skomunikowanym miastem, bilet na autobus w jedną stronę kosztuje 1,20 euro. Kupuje się go u kierowcy przy wejściu. Można również się zaopatrzyć w trajeta de 10 viajes, czyli karnet na 10 przejazdów. Kosztuje 5 euro lub trajeta de 10 viajes con transbordo – karnet na 10 przejazdów z przesiadką. Kosztuje 6 euro, kupuje się go w sklepie z biletami, gdzie również można za darmo dostać mapę Sewilli z zaznaczonymi trasami komunikacji miejskiej.
Komunikacja nocna: od poniedziałku do piątku do godz. 2 w nocy jeździ 6 autobusów nocnych co godzinę. W soboty i niedziele autobusy jeżdżą co godzinę do rana. Ceny przejazdów nocnych są takie same jak dziennych - 1,2 euro za jeden przejazd.

Dworzec Autobusowy Plaza de Armas
Avenida del Cristo de la Expiración.
Telefon: 95 490 80 40

Dworzec Autobusowy Prado
Calle Manuel Vázquez Sagastizábal
Telefon: 95 441 71 11

Pociągi
Od 1992 roku Sewilla jest połączona z Madrytem szybkim pociągiem AVE. Czas przejazdu na dworzec Puerta de Atocha w Madrycie to 2,5 godziny. Pociąg jeździ z Sewilli do Madrytu 15 razy dziennie, zatrzymuje się w Kordobie i Ciudad Real.

Santa Justa Train Station:
Avda. de Kansas City s/n
Tel.: 902 24 02 02 (24 godziny na dobę informacja i rezerwacja)

Dojazd do dworca z centrum miasta
Najlepiej skorzystać z dworca kolejowego Santa Justa. Pokonanie tego dystansu pieszo z centrum zajmuje ok. 15-20 minut. Za kurs taksówką zapłacimy 4-6 €. Do dworca dojeżdżają dwie linie autobusowe: numer 32 oraz C-2.

Taksówki
Taksówki mają postoje na kilku centralnych ulicach i skwerach. Jeśli są wolne oznaczone są napisem "libre" lub zieloną lampką.
Radio-Taxi:
Tel: 95 467 55 55
Tel.: 95 458 00 00

Źródło: Wikipedia, licencja CC-BY-SA 3.0
zwiń treść...

ostatnie zdjęcia z tego miejsca dodaj zdjęcia zobacz wszystkie

Brak zdjęć dla tego miejsca, możesz dodać pierwsze
Porady dla turystów

ZAPRASZAMY

Sporturystyka

top 3 obiekty

dodaj obiekt..

Obiekt premium

logo urloplany
To miejsce czeka, by zaprezentować Państwa hotel, pensjonat, kwaterę, ośrodek, restaurację, bar, sklep, wypożyczalnię sprzętu turystycznego, atrakcję turystyczną itp. Chcesz pokazać się w najlepszym miejscu, skontaktuj się z nami: kontakt@urloplany.pl TERAZ SUPER RABATY!
Więcej w Cenniku

inne obiekty..

byłem tam

Jeszcze nikt nie napisał o tym miejscu, możesz być pierwszy
byłeś też, napisz.. ostatnie wpisy..

porady o tym miejscu

Jeszcze nikt nie napisał o tym miejscu, możesz być pierwszy
poradź innym.. ostatnie rady..

na forum o tym miejscu

Jeszcze nikt nie wypowiedział się o tym miejscu, możesz być pierwszy
wypowiedz się.. ostatnio na forum..

Mapa

Kraj Wybrany
kraj
Region Miejsce Wybrane miejsce Obiekt Film Blog Zdjęcie Porada

Wersje językowe

urlopletter

Zapisz się na nasz newsletter, to nie kosztuje.
Zobacz archiwum
Ważne! Nikomu nie udostępniamy Twojego adresu

Zasady cookies

Nasz portal używa plików cookie w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Kursy walut

EUR
4.30
USD
3.91
CHF
3.91
GBP
4.89
Średnie kursy, 14-10-2019
Żródło: NBP