Blogi z podróży
Willa Home

ul. Tadeusza Kościuszki 20
87-720 Ciechocinek

Dlaczego warto dodać | Ostatnio dodane
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych „RODO”. Prosimy o zapoznanie się, jak będziemy przetwarzać Państwa dane po 25 maja 2018 r. Szczegóły: zakładka "Dane osobowe, Regulamin. Polityka prywatności" w dolnym menu strony.

Wakacje w Finlandii. Finlandia


FLAGA FINLANDII

Flaga Finlandii
 
Flaga Finlandii w obecnym kształcie jest symbolem kraju od czasu wojny domowej w 1918 roku. Zanim stała się flagą narodową od 1861 roku była używana jako bandera jachtów. Kolor niebieski symbolizuje liczne jeziora Finlandii, a biały - śniegi północy. Wzorem nawiązuje do flag innych krajów skandynawskich.Hymn Finlandii


WAŻNE TELEFONY I ADRESY


Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Finlandii
Helsinki, Armas Lindgrenin tie 21, 00570
Tel.: +3589 618 280 Tel. dyżurny: +358 503 293 567
helsinki.amb.sekretariat@msz.gov.pl, www.helsinki.polemb.net

Więcej polskich placówek w Finlandii


ATRAKCJE TURYSTYCZNE FINLANDII

 • Helsinki i okolice: XIX-wiecznu Plac Senacki i katedra, muzea i galerie: Kiasma i Ateneum, podziemny kościół Temppeliaukio, przeprawa promem na wyspę Suomenlinna.
 • Turku i okolice: średniowieczny zamek z ciekawymi lochami, Vanha Rauma - umieszczona na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO, rejs na wyspę Naantali lub Hanko, Naantali z piękną Starówką i krainą Mumuników, skansen Luostarinmaki, historyczna rezydencja Louhisaari w wiosce Askainen.
 • Finlandia południowa: Langinkoski koło Kotki – wędkowanie w carskiej rezydencji wędkarskiej, przejażdżka łódką wokół wysp Parku Narodowego Archipelagu Ekenas, Hanko - miasteczko, wspaniałych rosyjskich willii.
 • Pojezierze Fińskie: Valamo - jedyny w Finlandii klasztor prawosławny, Petäjävesi, Zamek Olavinlinna w Savonlinnie, gdzie odbywa się słynny Festiwal Operowy, Ośrodek Sztuki Retretti w Punkaharju - czyli muzeum w jaskini, Kuopio - największa na świecie sauna opalana drewnem, Parki Narodowe Linnansaari i Koli.
 • Wyspy Alandzkie: Sund - średniowieczny zamek Kastholm, Mariehamn - barwny port pełen jachtów
 • Laponia: Rovaniemi za Kołem Podbiegunowym i kraina św. Mikołaja, Kemi, Oulanka - NIedźwiedzie Koło i najbardziej dzikie zakątki Finlandii, zjawisko zorzy polarnej, Levi, Yiias i Saariselka – najważniejsze fińskie stacje narciarskie, Pustkowie Saariselka, Park Narodowy Lemmenjoki i okolice Kilpsijarv.

Na plaży Finlandii
Na nartach w Finlandii
Nordic Walking w Finlandii
Uzdrowiska w Finlandii
Na rowerze po Finlandii

Zabytki Finlandii na liście UNESCO


KILKA FIŃSKICH LICZB

 • 1.800.000 - tyle saun znajduje się w Finlandii (ok. 500 to tradycyjne sauny)
 • 5.200.000 - telefonów komórkowych posiadają mieszkańcy Finlandii (Nokia to fińska marka)
 • 188.000 - tyle jezior jest w Finlandii (stanowią 10% całkowitej powierzchni)
 • 180,000 - tyle jest fińskich wysp
 • 203.000 - tylu doliczono się reniferów
 • 200.000 - tyle pływa sztuk łososi
 • 35 - tyle jest parków narodowych w Finlandii


CAŁKOWITA GRANICA MORSKA FINLANDII

1250 km


SĄSIEDZI

Długość granic: lądowa 2628 km. Sąsiedzi: Rosja: 1313 km, Szwecja: 586 km, Norwegia: 729 km


NAJWYŻSZY I NAJNIŻSZY PUNKT

Najwyższy: Haltiatunturi – 1328 m n.p.m.
Najniższy: Bałtyk 0 m n.p.m.


STOLICA FINLANDII

Helsinki (ok. 580 tys. mieszkańców). Inne ważne ośrodki to: Espoo (ok. 250 tys. mieszkańców), Tampere (ok. 210 tys.), Vantaa (ok. 195 tys.), Turku (ok. 175 tys.)


PODZIAŁ ADMINISTRACYJNY FINLANDII

Od 1 stycznia 2010 Finlandia jest podzielona na 20 regionów. Regiony - na 72 podregiony, a te z kolei na 342 gminy.


USTRÓJ POLITYCZNY FINLANDII

Finlandia jest republiką półprezydencką. Na czele kraju stoi prezydent wybierany w wyborach powszechnych na 6-letnią kadencję. Mianuje on m.in. premiera i na jego wniosek ministrów. Władzą ustawodawczą jest parlament (Eduskunta) wybierany w wyborach powszechnych na 4 lata. Składa się z 200 parlamentarzystów.


JĘZYKI URZĘDOWE

Językami urzędowymi w Finlandii jest fiński i szwedzki. Język fiński należy do grupy języków ugrofińskich. Poza Finlandią językami tej grupy posługują się mieszkańcy Estonii i Węgier. Językiem fińskim posługuje się ponad 90 procent mieszkańców Finlandii. W użyciu jest też język szwedzki oraz w znikomej części rosyjski i estoński. Wielu Lapończyków natomiast posługuje się językiem lapońskim jako ojczystym.POWIERZCHNIA KRAJU

 338 145 km²


LICZBA LUDNOŚCI

Około 5,3 mln ludzi. Po Norwegii i Islandii jest najrzadziej zaludnionym krajem w Europie. Procent zamieszkujących Finlandię obcokrajowców (głównie Rosjan, Estończyków i Szwedów) jest najniższy w Europie.


WALUTA

1 euro (EUR) = 100 eurocentów


STREFA CZASOWA

Obowiązuje czas wschodnioeuropejski (GMT/UTC+2), czyli godzina do przodu w stosunku do Polski.


KIEDY JECHAĆ NA WAKACJE DO FINLANDII

Pory roku w Finlandii wyglądają inaczej w różnych częściach kraju. W Laponii lato trwa mniej niż 2,5 miesiąca, temperatury w styczniu wahają się od -3 ° C do -30 ° C. Zimą słońca nie widać całymi tygodniami. Noc polarna panuje tu od 26 listopada do 17 stycznia. Jesień trwa 2-3 tygodnie i jest bardzo kolorowa, warto więc tu zawitać we wrześniu. Lato natomiast to świetny okres do uprawiania turystyki żeglarskiej, kajakowej, rowerowej i pieszej oraz do obserwacji ptaków.
Południowa część Finlandii leży w strefie klimatu umiarkowanego ciepłego. Lata są tu cieplejsze w porównaniu z innymi krajami północnymi. Zima w Finlandii zaczyna się i kończy w różnych terminach: od połowy grudnia do końca marca trwa na Wyspach Alandzkich, od końca listopada do końca marca na południowym wybrzeżu, od połowy listopada do połowy kwietnia w środkowej Finlandii i od końca października do końca kwietnia na północy.KOSZTY W FINLANDII

Finlandia jest jednym z droższych krajów w Europie. O wiele droższe niż w Polsce jest jedzenie oraz alkohol. Zakupy spożywcze najlepiej robić w supermarketach (popularną i tanią siecią jest Lidl), a warzywa kupować na targowiskach, ale i tak trzeba przygotować się na spore wydatki. Za chleb zapłacić trzeba ok 2 €, masło kosztuje podobnie. Woda mineralna to wydatek ok. 1,5 €, gotowe kanapki kosztują 3-5 €, a gotowe potrawy do podgrzania 5-7 €. Natomiast pomidory, czy ogórki na targowisku to wydatek ok. 3 € za kilogram.

Więcej o zakupach i cenach w Finlandii


RELIGIA

Dominującym wyznaniem w Finlandii jest luteranizm, do którego przyznaje się ponad 83% mieszkańców. Prawosławie wyznaje niewiele ponad 1 % społeczeństwa. Status kościołów narodowych mają na równi fiński Kościół Ewangelicko-Luterański i fińska Cerkiew prawosławna. Mieszkańcy płacą 1-2% swoich dochodów na jeden z tych kościołówGOSPODARKA FINLANDII

Finlandia zaliczana jest do grupy najbogatszych krajów UE. Posiada obfite złoża bogactw mineralnych, m.in. rudy miedzi, żelaza, cynku, w miejscowości Kemi wydobywa się chrom, w Orivesi złoto. Odkryto też złoża platyny i diamentów. Jednak największym bogactwem Finlandii są lasy dostarczające surowca dla przemysłu celulozowo-papierniczego i drzewnego. Dobrze rozwinięta jest branża elektroniczna, w której dominującą rolę odgrywa firma Nokia wytwarzająca głównie telefony komórkowe. Warunki klimatyczne nie sprzyjają rolnictwu, ale uprawia się zboża i ziemnaki. Hoduje się trzodę chlewną, a na północy renifery. Finlandia słynie też z połowów ryb.


OPIEKA MEDYCZNA W FINLANDII

W Finlandii nie ma zagrożeń sani­tarno­-epidemiologicznych, nie są też konieczne żadne szczepienia. Osoby ubezpieczone w polskim NFZ podróżujące po Finlandii mają prawo do skorzystania w nagłych przypadkach z publicz­nej opie­ki medycznej w ramach ubezpieczenia. Udając się do lekarza, należy posiadać Euro­pejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). W Finlandii obowiązuje częściowa odpłatność za wizytę lekarską. By mieć lepszą opiekę i w razie czego zapewniony transport do Polski trzeba koniecznie wykupić prywatne ubezpieczenie turystyczne.

Więcej o opiece medycznej w Finlandii


BEZPIECZEŃSTWO W FINLANDII

Poziom przestępczości w Finlandii jest średni. Należy uważać na coraz częstsze kradzieże kieszon­kowe, wyrywanie torebek, telefonów komórkowych itp., zwłaszcza w dużych centrach handlowych, na dworcach, w zaludnionych centralnych punktach miast i podczas imprez maso­wych. Nie ma ograniczeń w podróżowaniu po kraju z wyjątkiem zamkniętych obszarów wojskowych, które są wyraźnie oznakowane.

Więcej o bezpieczeństwie w FinlandiiHISTORIA FINLANDII

Po raz pierwszy o Lapończykach pisał już rzymski historyk Tacyt w 98 r. n.e. Wiadomo, że w IX wieku fińskie plemiona tworzyły na terenach dzisiejszej Finlandii zalążki państwowości. W XI wieku do Finlandii przybyli pierwsi misjonarze ze Szwecji, wkrótce potem Finlandia na długie lata weszła w skład Królestwa Szwecji. Jej losy splatały się też w kolejnych latach z Polską i Rosją. Od 1995 roku Finlandia jest członkiem Unii Europejskiej, a od 2002 roku ma jako walutę EURO.

Więcej o historii Finlandii


KUCHNIA FINLANDII

Kuchnia fińska podobna jest do kuchni innych krajów skandynawskich oraz Rosji. W Zachodniej Finlandii bazuje głównie na mięsie i rybach, we wschodniej  - na warzywach i grzybach. Powszechnie wykorzystuje się tu zboża (żyto, jęczmień, owies) i jagody (borówka, żurawina) oraz produkty mleczne. Dużym powodzeniem cieszy się poławiany w Bałtyku śledź przygotowany w różnych postaciach (wyśmienity jest w żurawinie). Smakołykami są: ryba pieczona w glinie, ryba nadziewana słoniną czy zupa rybna. Szczególną rybną specjalnością kuchni fińskiej jest duży pieróg rybny (kalekukko). Wśród alkoholi popularnością cieszy się wódka Ryyppy. Warto spróbować mięsa renifera i łosia (są dość drogie). Dobry jest też fiński chleb razowy (ruisleipä).

Więcej o kuchni Finlandii


DOJAZD DO FINLANDII

Z Polski najprościej jest do Finlandii dopłynąć promem - i to zarówno, gdy jedzie się bez samochodu, jak i z samochodem. Gdynia utrzymuje stałe połączenie promowe z Helsinkami ► Sprawdź promy Można też dolecieć samolotem - regularne połączenie utrzymywane jest między Gdańskiem i Helsinkami, są też loty z Warszawy i Krakowa. Nie zawsze jednak są utrzymywane - radzimy więc sprawdzić na stronie konkretnego lotniska. Jeśli ktoś nie chce płynąć promem może jechać przez Petersburg, wokół Zatoki Fińskiej. Przez Białystok i Suwałki, Litwę, Łotwę i Estonię do Tallina prowadzi droga Via Baltica. Jest fragmentem międzynarodowej drogi E67 z Warszawy.  80-kilometrowy odcinek Tallin-Helsinki pokonuje się promem.

Jak dojechać do Finlandii:
Samolotem
Samochodem
Promem
Na granicy FinlandiiNOCLEGI W FINLANDII

Możliwości noclegów w Finlandii jest mnóstwo - poczynając od luksusowych hoteli przez hotele B&B, pensjonaty i - o wiele tańsze - hostele, na schroniskach młodzieżowych i akademikach kończąc. Nocować można w gospodarstwach agroturystycznych oraz na kempingach, a nawet w igloo, lodowym hotelu lub jednej z kilku śnieżnych wiosek w Laponii.


DOMENA INTERNETOWA
– .fi

KOD SAMOCHODOWY – FIN

KOD TELEFONICZNY – +358

zwiń treść...

ostatnie zdjęcia z tego miejsca dodaj zdjęcia zobacz wszystkie

Lista regionów

Poznaj ten kraj

Promem do Helsinek najłatwiej jest dopłynąć z Gdyni . Połączenie obsługuje Finnlines - fiński armator należący do włoskiej grupy Grimaldi. Prom na linii Gdynia-Helsinki...

więcej..
Porady dla turystów

ZAPRASZAMY

Sporturystyka

na forum o tym miejscu

Jeszcze nikt nie wypowiedział się o tym miejscu, możesz być pierwszy
wypowiedz się.. ostatnio na forum..

Mapa

Kraj Wybrany
kraj
Region Miejsce Wybrane miejsce Obiekt Film Blog Zdjęcie Porada

Komentarze:

08.07.2011, 15:58

Dla wszystkich osób, które mają dość gorących plaż w południowych kurortach polecam Finlandię. Kraj jest absolutnie magiczny, pełen pięknych miejsc, ciekawych zabytków, a przede wszystkim posiadający najpiękniejsze jeziora na świecie. Całość zwieńcza wspaniały folklor i niesamowita życzliwość mieszkańców !!!

Wersje językowe

urlopletter

Zapisz się na nasz newsletter, to nie kosztuje.
Zobacz archiwum
Ważne! Nikomu nie udostępniamy Twojego adresu

Zasady cookies

Nasz portal używa plików cookie w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Kursy walut

EUR
4.34
USD
3.93
CHF
3.96
GBP
4.92
Średnie kursy, 23-09-2019
Żródło: NBP