Strefa Rezerwacji
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych „RODO”. Prosimy o zapoznanie się, jak będziemy przetwarzać Państwa dane po 25 maja 2018 r. Szczegóły: zakładka "Dane osobowe, Regulamin. Polityka prywatności" w dolnym menu strony.


Wakacje w Finlandii. Finlandia


FLAGA FINLANDII

Flaga Finlandii
 
Flaga Finlandii w obecnym kształcie jest symbolem kraju od czasu wojny domowej w 1918 roku. Zanim stała się flagą narodową od 1861 roku była używana jako bandera jachtów. Kolor niebieski symbolizuje liczne jeziora Finlandii, a biały - śniegi północy. Wzorem nawiązuje do flag innych krajów skandynawskich.Hymn FinlandiiWAŻNE TELEFONY I ADRESY


Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Finlandii
Helsinki, Armas Lindgrenin tie 21, 00570
Tel.: +3589 618 280 Tel. dyżurny: +358 503 293 567
helsinki.amb.sekretariat@msz.gov.pl, www.helsinki.polemb.net

Więcej polskich placówek w Finlandii


ATRAKCJE TURYSTYCZNE FINLANDII

 • Helsinki i okolice: XIX-wiecznu Plac Senacki i katedra, muzea i galerie: Kiasma i Ateneum, podziemny kościół Temppeliaukio, przeprawa promem na wyspę Suomenlinna.
 • Turku i okolice: średniowieczny zamek z ciekawymi lochami, Vanha Rauma - umieszczona na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO, rejs na wyspę Naantali lub Hanko, Naantali z piękną Starówką i krainą Mumuników, skansen Luostarinmaki, historyczna rezydencja Louhisaari w wiosce Askainen.
 • Finlandia południowa: Langinkoski koło Kotki – wędkowanie w carskiej rezydencji wędkarskiej, przejażdżka łódką wokół wysp Parku Narodowego Archipelagu Ekenas, Hanko - miasteczko, wspaniałych rosyjskich willii.
 • Pojezierze Fińskie: Valamo - jedyny w Finlandii klasztor prawosławny, Petäjävesi, Zamek Olavinlinna w Savonlinnie, gdzie odbywa się słynny Festiwal Operowy, Ośrodek Sztuki Retretti w Punkaharju - czyli muzeum w jaskini, Kuopio - największa na świecie sauna opalana drewnem, Parki Narodowe Linnansaari i Koli.
 • Wyspy Alandzkie: Sund - średniowieczny zamek Kastholm, Mariehamn - barwny port pełen jachtów
 • Laponia: Rovaniemi za Kołem Podbiegunowym i kraina św. Mikołaja, Kemi, Oulanka - NIedźwiedzie Koło i najbardziej dzikie zakątki Finlandii, zjawisko zorzy polarnej, Levi, Yiias i Saariselka – najważniejsze fińskie stacje narciarskie, Pustkowie Saariselka, Park Narodowy Lemmenjoki i okolice Kilpsijarv.

Na plaży Finlandii
Na nartach w Finlandii
Nordic Walking w Finlandii
Uzdrowiska w Finlandii
Na rowerze po Finlandii

Zabytki Finlandii na liście UNESCO
KILKA FIŃSKICH LICZB

 • 1.800.000 - tyle saun znajduje się w Finlandii (ok. 500 to tradycyjne sauny)
 • 5.200.000 - telefonów komórkowych posiadają mieszkańcy Finlandii (Nokia to fińska marka)
 • 188.000 - tyle jezior jest w Finlandii (stanowią 10% całkowitej powierzchni)
 • 180,000 - tyle jest fińskich wysp
 • 203.000 - tylu doliczono się reniferów
 • 200.000 - tyle pływa sztuk łososi
 • 35 - tyle jest parków narodowych w Finlandii


CAŁKOWITA GRANICA MORSKA FINLANDII

1250 km


SĄSIEDZI

Długość granic: lądowa 2628 km. Sąsiedzi: Rosja: 1313 km, Szwecja: 586 km, Norwegia: 729 km


NAJWYŻSZY I NAJNIŻSZY PUNKT

Najwyższy: Haltiatunturi – 1328 m n.p.m.
Najniższy: Bałtyk 0 m n.p.m.


STOLICA FINLANDII

Helsinki (ok. 580 tys. mieszkańców). Inne ważne ośrodki to: Espoo (ok. 250 tys. mieszkańców), Tampere (ok. 210 tys.), Vantaa (ok. 195 tys.), Turku (ok. 175 tys.)


PODZIAŁ ADMINISTRACYJNY FINLANDII

Od 1 stycznia 2010 Finlandia jest podzielona na 20 regionów. Regiony - na 72 podregiony, a te z kolei na 342 gminy.


USTRÓJ POLITYCZNY FINLANDII

Finlandia jest republiką półprezydencką. Na czele kraju stoi prezydent wybierany w wyborach powszechnych na 6-letnią kadencję. Mianuje on m.in. premiera i na jego wniosek ministrów. Władzą ustawodawczą jest parlament (Eduskunta) wybierany w wyborach powszechnych na 4 lata. Składa się z 200 parlamentarzystów.


JĘZYKI URZĘDOWE

Językami urzędowymi w Finlandii jest fiński i szwedzki. Język fiński należy do grupy języków ugrofińskich. Poza Finlandią językami tej grupy posługują się mieszkańcy Estonii i Węgier. Językiem fińskim posługuje się ponad 90 procent mieszkańców Finlandii. W użyciu jest też język szwedzki oraz w znikomej części rosyjski i estoński. Wielu Lapończyków natomiast posługuje się językiem lapońskim jako ojczystym.POWIERZCHNIA KRAJU

 338 145 km²


LICZBA LUDNOŚCI

Około 5,3 mln ludzi. Po Norwegii i Islandii jest najrzadziej zaludnionym krajem w Europie. Procent zamieszkujących Finlandię obcokrajowców (głównie Rosjan, Estończyków i Szwedów) jest najniższy w Europie.


WALUTA

1 euro (EUR) = 100 eurocentów


STREFA CZASOWA

Obowiązuje czas wschodnioeuropejski (GMT/UTC+2), czyli godzina do przodu w stosunku do Polski.


KIEDY JECHAĆ NA WAKACJE DO FINLANDII

Pory roku w Finlandii wyglądają inaczej w różnych częściach kraju. W Laponii lato trwa mniej niż 2,5 miesiąca, temperatury w styczniu wahają się od -3 ° C do -30 ° C. Zimą słońca nie widać całymi tygodniami. Noc polarna panuje tu od 26 listopada do 17 stycznia. Jesień trwa 2-3 tygodnie i jest bardzo kolorowa, warto więc tu zawitać we wrześniu. Lato natomiast to świetny okres do uprawiania turystyki żeglarskiej, kajakowej, rowerowej i pieszej oraz do obserwacji ptaków.
Południowa część Finlandii leży w strefie klimatu umiarkowanego ciepłego. Lata są tu cieplejsze w porównaniu z innymi krajami północnymi. Zima w Finlandii zaczyna się i kończy w różnych terminach: od połowy grudnia do końca marca trwa na Wyspach Alandzkich, od końca listopada do końca marca na południowym wybrzeżu, od połowy listopada do połowy kwietnia w środkowej Finlandii i od końca października do końca kwietnia na północy.KOSZTY W FINLANDII

Finlandia jest jednym z droższych krajów w Europie. O wiele droższe niż w Polsce jest jedzenie oraz alkohol. Zakupy spożywcze najlepiej robić w supermarketach (popularną i tanią siecią jest Lidl), a warzywa kupować na targowiskach, ale i tak trzeba przygotować się na spore wydatki. Za chleb zapłacić trzeba ok 2 €, masło kosztuje podobnie. Woda mineralna to wydatek ok. 1,5 €, gotowe kanapki kosztują 3-5 €, a gotowe potrawy do podgrzania 5-7 €. Natomiast pomidory, czy ogórki na targowisku to wydatek ok. 3 € za kilogram.

Więcej o zakupach i cenach w Finlandii


RELIGIA

Dominującym wyznaniem w Finlandii jest luteranizm, do którego przyznaje się ponad 83% mieszkańców. Prawosławie wyznaje niewiele ponad 1 % społeczeństwa. Status kościołów narodowych mają na równi fiński Kościół Ewangelicko-Luterański i fińska Cerkiew prawosławna. Mieszkańcy płacą 1-2% swoich dochodów na jeden z tych kościołówGOSPODARKA FINLANDII

Finlandia zaliczana jest do grupy najbogatszych krajów UE. Posiada obfite złoża bogactw mineralnych, m.in. rudy miedzi, żelaza, cynku, w miejscowości Kemi wydobywa się chrom, w Orivesi złoto. Odkryto też złoża platyny i diamentów. Jednak największym bogactwem Finlandii są lasy dostarczające surowca dla przemysłu celulozowo-papierniczego i drzewnego. Dobrze rozwinięta jest branża elektroniczna, w której dominującą rolę odgrywa firma Nokia wytwarzająca głównie telefony komórkowe. Warunki klimatyczne nie sprzyjają rolnictwu, ale uprawia się zboża i ziemnaki. Hoduje się trzodę chlewną, a na północy renifery. Finlandia słynie też z połowów ryb.


OPIEKA MEDYCZNA W FINLANDII

W Finlandii nie ma zagrożeń sani­tarno­-epidemiologicznych, nie są też konieczne żadne szczepienia. Osoby ubezpieczone w polskim NFZ podróżujące po Finlandii mają prawo do skorzystania w nagłych przypadkach z publicz­nej opie­ki medycznej w ramach ubezpieczenia. Udając się do lekarza, należy posiadać Euro­pejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). W Finlandii obowiązuje częściowa odpłatność za wizytę lekarską. By mieć lepszą opiekę i w razie czego zapewniony transport do Polski trzeba koniecznie wykupić prywatne ubezpieczenie turystyczne.

Więcej o opiece medycznej w Finlandii


BEZPIECZEŃSTWO W FINLANDII

Poziom przestępczości w Finlandii jest średni. Należy uważać na coraz częstsze kradzieże kieszon­kowe, wyrywanie torebek, telefonów komórkowych itp., zwłaszcza w dużych centrach handlowych, na dworcach, w zaludnionych centralnych punktach miast i podczas imprez maso­wych. Nie ma ograniczeń w podróżowaniu po kraju z wyjątkiem zamkniętych obszarów wojskowych, które są wyraźnie oznakowane.

Więcej o bezpieczeństwie w FinlandiiHISTORIA FINLANDII

Po raz pierwszy o Lapończykach pisał już rzymski historyk Tacyt w 98 r. n.e. Wiadomo, że w IX wieku fińskie plemiona tworzyły na terenach dzisiejszej Finlandii zalążki państwowości. W XI wieku do Finlandii przybyli pierwsi misjonarze ze Szwecji, wkrótce potem Finlandia na długie lata weszła w skład Królestwa Szwecji. Jej losy splatały się też w kolejnych latach z Polską i Rosją. Od 1995 roku Finlandia jest członkiem Unii Europejskiej, a od 2002 roku ma jako walutę EURO.

Więcej o historii Finlandii


KUCHNIA FINLANDII

Kuchnia fińska podobna jest do kuchni innych krajów skandynawskich oraz Rosji. W Zachodniej Finlandii bazuje głównie na mięsie i rybach, we wschodniej  - na warzywach i grzybach. Powszechnie wykorzystuje się tu zboża (żyto, jęczmień, owies) i jagody (borówka, żurawina) oraz produkty mleczne. Dużym powodzeniem cieszy się poławiany w Bałtyku śledź przygotowany w różnych postaciach (wyśmienity jest w żurawinie). Smakołykami są: ryba pieczona w glinie, ryba nadziewana słoniną czy zupa rybna. Szczególną rybną specjalnością kuchni fińskiej jest duży pieróg rybny (kalekukko). Wśród alkoholi popularnością cieszy się wódka Ryyppy. Warto spróbować mięsa renifera i łosia (są dość drogie). Dobry jest też fiński chleb razowy (ruisleipä).

Więcej o kuchni Finlandii


DOJAZD DO FINLANDII

Z Polski najprościej jest do Finlandii dopłynąć promem - i to zarówno, gdy jedzie się bez samochodu, jak i z samochodem. Gdynia utrzymuje stałe połączenie promowe z Helsinkami ► Sprawdź promy Można też dolecieć samolotem - regularne połączenie utrzymywane jest między Gdańskiem i Helsinkami, są też loty z Warszawy i Krakowa. Nie zawsze jednak są utrzymywane - radzimy więc sprawdzić na stronie konkretnego lotniska. Jeśli ktoś nie chce płynąć promem może jechać przez Petersburg, wokół Zatoki Fińskiej. Przez Białystok i Suwałki, Litwę, Łotwę i Estonię do Tallina prowadzi droga Via Baltica. Jest fragmentem międzynarodowej drogi E67 z Warszawy.  80-kilometrowy odcinek Tallin-Helsinki pokonuje się promem.

Jak dojechać do Finlandii:
Samolotem
Samochodem
Promem
Na granicy FinlandiiNOCLEGI W FINLANDII

Możliwości noclegów w Finlandii jest mnóstwo - poczynając od luksusowych hoteli przez hotele B&B, pensjonaty i - o wiele tańsze - hostele, na schroniskach młodzieżowych i akademikach kończąc. Nocować można w gospodarstwach agroturystycznych oraz na kempingach, a nawet w igloo, lodowym hotelu lub jednej z kilku śnieżnych wiosek w Laponii.


Hotele w Finlandii > Rezerwuj  Wycieczki  > Rezerwuj
Bilety lotnicze > Rezerwuj Ubezpieczenia turystyczne > Rezerwuj


DOMENA INTERNETOWA
– .fi

KOD SAMOCHODOWY – FIN

KOD TELEFONICZNY – +358

zwiń treść...

ostatnie zdjęcia z tego miejsca dodaj zdjęcia zobacz wszystkie

Lista regionów

Poznaj ten kraj

By wjechać do Finlandii nie jest potrzebna wiza. Dokumentem uprawniającym do wjazdu do tego kraju na czas nie dłuższy niż 90 dni jest paszport bądź dowód osobisty. Na co dzień nie...

więcej..

ZAREZERWUJ HOTEL NA URLOP - reklama

Booking.com

Wygraj 1500 złotych

inne obiekty..

na forum o tym miejscu

Jeszcze nikt nie wypowiedział się o tym miejscu, możesz być pierwszy
wypowiedz się.. ostatnio na forum..

Mapa

Kraj Wybrany
kraj
Region Miejsce Wybrane miejsce Obiekt Film Blog Zdjęcie Porada

Komentarze:

08.07.2011, 15:58

Dla wszystkich osób, które mają dość gorących plaż w południowych kurortach polecam Finlandię. Kraj jest absolutnie magiczny, pełen pięknych miejsc, ciekawych zabytków, a przede wszystkim posiadający najpiękniejsze jeziora na świecie. Całość zwieńcza wspaniały folklor i niesamowita życzliwość mieszkańców !!!

Wersje językowe

urlopletter

Zapisz się na nasz newsletter, to nie kosztuje.
Zobacz archiwum
Ważne! Nikomu nie udostępniamy Twojego adresu

Kup polisę on-line

ubezpieczenia

Wyszukaj lot

Wyszukaj hotel

Booking.com

Zasady cookies

Nasz portal używa plików cookie w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Kursy walut

EUR
4.32
USD
3.71
CHF
3.71
GBP
4.83
Średnie kursy, 23-07-2018
Żródło: NBP