Blogi z podróży
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych „RODO”. Prosimy o zapoznanie się, jak będziemy przetwarzać Państwa dane po 25 maja 2018 r. Szczegóły: zakładka "Dane osobowe, Regulamin. Polityka prywatności" w dolnym menu strony.

Wakacje w Estonii. EstoniaFLAGA ESTONII


 
Flaga Estonii podzielona jest na trzy kolory: niebieski - symbol wiary i wierności, ale też kolor Bałtyku i licznych jezior w tym kraju, czarny - symbol dawnych ziem estońskich cierpienia narodu, ale też tradycyjnego kaftana estońskich chłopów, biały - dążenia do oświecenia i cnoty, ale też białych nocy.

WAŻNE TELEFONY I ADRESY

 • Policja - numer 110, zarówno z telefonu stacjonarnego, jak i ko­mórkowego.
 • W Estonii działa numer alarmowy 112, umożliwiający kontakt ze służbą medyczną, strażą pożarną oraz policją.
 • Taksówki: Tallink Takso 1921, Reval Takso 601 4600
 • Lotnisko w Tallinie: 605 8888
 • Port w Tallinie: 631 8550

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Estońskiej
Estonia, Tallin, Suur-Karja 1 / Vana-Turg 2/4, 10140
Tel.: +372 62 78 201 Tel. dyżurny: +372 55 32 114 Faks: + 372 64 45 221
eetalamb@msz.gov.pl
www.tallinn.polemb.net


ATRAKCJE TURYSTYCZNE ESTONII

 • Tallin - stolica Estonii ze starówką wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO, soborem Aleksandra Newskiego, basztą Gruba Małgośka i najwyższym budynkiem w średniowieczu – kościołem św. Olafa, a także zespołem pałacowym, który powstawał pod okiem cara Piotra I oraz piaszczystą plażą na Piricie
 • Tartu - drugie co do wielkości miasto kraju, zwane sercem Estonii ze względu na rodzącą się tu tożsamość narodową. Znajduje się tu jeden z najstarszych uniwersytetów północy oraz drewniane dzielnice: Suupilinn, Karlova
 • Park Narodowy Lahemaa - pierwszy park narodowy na obszarze Estonii, utworzony w 1973 roku. Leży na północy kraju. Najcenniejsze są tu bagna oraz liczne niewielkie jeziorka. Są tu małe zatoczki z dawnymi rybackimi wsiami, dziś przeobrażonymi na letniskowe wioski i poniemieckie dwory
 • Park Narodowy Soomaa - z dużą ilością bagien
 • Pärnu - letnia stolica Estonii z ładną, długą plażą i sympatyczną starówką
 • Kuressaare - z najlepiej zachowaną średniowieczną fortecą w państwach nadbałtyckich. Do dziś zachowała się część wysokiego muru, którym otoczony był zamek. W środku muzeum z ekspozycją dokumentująca dzieje wyspy od czasów prehistorycznych do odzyskania niepodległości.
 • Rezerwat Rebala w w Joelahtme o powierzchni 25 km kw. Sławę zawdzięcza odkryciu cmentarzysk datowanych na epokę brązu (800-500 p.n.e.). Tu odkryto największą liczbę zabytków archeologicznych w Estonii
 • Saaremaa - największa spośród około 1,5 tysiąca wysp Estonii. Jej symbolem jest wiatrak. Warto obejrzeć kratery, które powstały po uderzeniu meteorytu. Jest ich wiele, ale największy ma 100 metrów średnicy
 • Wodospad Jagala o wysokości 7,2 m i bursztynowym kolorze wody, nazywany Estońską Niagarą. Jeden z najwspanialszych estońskich pomników przyrody. Wiosną i jesienią wodospad jest najbardziej okazały, zimą zamarznięta woda tworzy fantazyjne formy
 • Wyspa Hiiumaa z latarnią morską w Kõpu oraz kurortem Kardla
 • Haapsalu - nadmorskie miasteczko, w którym zatrzymywał się car Piotr I (nadal tu stoi jego willa)
Plaże Estonii
Narty w Estonii
Wakacje z dziećmi
Wędrówki po Estonii
Na rowerze
Windsurfing w Estonii
Nurkowanie w Estonii

Zabytki Estonii na liście UNESCO


CAŁKOWITA GRANICA MORSKA ESTONII

374 kmSĄSIEDZI

Długość granic: całkowita lądowa 633 km. Sąsiedzi: Łotwa - 339 km, Rosja - 294 kmNAJWYŻSZY I NAJNIŻSZY PUNKT

Najwyższy: Suur Munamägi 318 m n.p.m. w południowo-wschodniej Estonii, niedaleko granicy z Łotwą i Rosją
Najniższy: Bałtyk 0 m n.p.m.


STOLICA ESTONII

Stolicą Estonii jest Tallin (ok. 400 tys. mieszkańców). Inne ważne ośrodki to: Tartu (ok. 100 tys. mieszkańców), Narwa (ok. 70 tys.), Kohtla-Järve (ok. 50 tys)


PODZIAŁ ADMINISTRACYJNY ESTONII

Estonia jest podzielona na 15 prowincji. Te z kolei dzielą się na 227 gmin miejskich (33) i wiejskich (194)


USTRÓJ POLITYCZNY ESTONII

Estonia jest republiką, na jej czele stoi prezydent, który reprezentuje państwo i wyznacza premiera. Organem wykonawczym jest rząd z premierem na czele, który odpowiada przed jednoizbowym parlamentem składającym się ze 101 posłów. Ustrój kształtuje konstytucja z 1992 roku.


JĘZYKI URZĘDOWE

Estoński (należący grupy języków ugrofińskich). Wielu Estończyków zna również język rosyjski, choć  niechętnie się nim posługują.

POWIERZCHNIA KRAJU

45 226 km²


LICZBA LUDNOŚCI

Około 1,3 mln ludzi. 65% to Estończycy, Rosjanie stanowią – 28% mieszkańców kraju, Ukraińcy – 2,5%, Białorusini – 1,5%, Finowie – 1%, inne nacje – 2%.


WALUTA

1 euro (EUR) = 100 eurocentów (od 1 stycznia 2011)


STREFA CZASOWA

Różnica czasu w porównaniu z czasem polskim wynosi +1 godzina


KIEDY JECHAĆ NA WAKACJE DO ESTONII

Klimat Estonii jest umiarkowany, przejściowy od morskiego do kontynentalnego. Latem dzień trwa do 18 godzin i słońce w południe znajduje się wysoko, zimą dzień jest krótki - do 6 godzin. Średnia temperatura w styczniu i lutym wynosi od -2°C (Sarema) do -6°C (w głębi kraju), lipca – 16–17°C. Lato nie jest upalne. Średnia temperatura to ok. 19°C. Najwięcej deszczów pada w lipcu, sierpniu i wrześniu, najmniej wiosną i wczesnym latem. Śnieg leży od grudnia do marca. Najlepszymi miesiącami na odwiedzenie Estonii są maj i czerwiec. Można też przyjechać we wrześniu, ale trzeba wziąć pod uwagę poruszanie się z parasolem.


KOSZTY W ESTONII

Estonia nie należy do krajów tanich. Po wprowadzeniu euro w styczniu 2011 roku ceny w Estonii poszybowały jeszcze w górę, choć poprzednio były zbliżone do cen obowiązujących w Polsce. Podwyżki najbardziej dotknęły paliw, które podrożały o kilkanaście procent.

Więcej o zakupach i cenach w Estonii


RELIGIA

Większość Estończyków nie praktykuje żadnej religii. Tradycyjnym wyznaniem jest protestantyzm (wyznaje go ok. 14% ludności, z czego 10% to wyznawcy luteranizmu)GOSPODARKA ESTONII

Gospodarka Estonii opiera się w większości na usługach, przemyśle, rybołówstwie i w niewielkim stopniu rolnictwie. Estonia uchodzi za jeden z najlepiej skomputeryzowanych krajów Europy. Coraz większe znaczenie mają wpływy z turystyki. Spore zyski przynosi też port morski w Tallinnie, który należy do największych na Bałtyku


OPIEKA MEDYCZNA W ESTONII

W Estonii nie ma zagrożenia sani­tarno-epidemiologicznego, nie wymaga się też specjalnych szcze­pień. Jedynie latem zalecane jest szczepienie prze­ciwko boreliozie, ponieważ Estonia należy do krajów o podwyższonym ryzyku ukąszenia przez kleszcze. Osoby ubezpieczone w pol­skim NFZ powinny zaopatrzyć się przed wyjazdem w kartę EKUZ. Na jej podstawie można korzystać w nagłych przypadkach z publicznej opieki medycznej w ra­mach ubez­pieczenia. Ale tylko nagłych wypadkach! By mieć lepszą opiekę i w razie czego zapewniony transport do Polski trzeba koniecznie wykupić prywatne ubezpieczenie turystyczne.

Więcej o opiece medycznej w Estonii


BEZPIECZEŃSTWO W ESTONII

Nie ma żadnych ograniczeń w podróżowaniu po Estonii. Zagrożenie przestępczością jest podobne jak w Polsce. Najczęściej można się spotkać z kradzieżami kieszonkowym pie­niędzy i dokumentów oraz pobiciem. To ostatnie dotyczy zwłaszcza osób samotnie poruszających się po mieście, szczególnie nocą i po spożyciu alkoholu. W ostatnich latach nie odnotowano zagrożenia terrorystycznego.

Więcej o bezpieczeństwie w Estonii


HISTORIA ESTONII

Najstarsze ślady osadnictwa w Estonii pochodzą sprzed 8000 r. p.n.e. Wiadomo też, że mniej więcej 5 tysięcy lat temu osiedliły się tam plemiona ugrofińskie, które przyniosły na te ziemie podstawy obecnie używanego w Estonii języka. Obecna Estonia - będąca od II wojny światowej do 1991 roku jedną z republik ZSRR - dopiero odbudowuje na nowo swoją narodowość. Od 2004 roku jest członkiem NATO i Unii Europejskiej, a w styczniu 2011 roku jako obowiązującą walutę przyjęła EURO.

Więcej o historii Estonii


KUCHNIA ESTONII

Kuchnia Estonii opiera się głównie na mięsie, rybach i chlebie. Je się tu niewiele warzyw i owoców. Do specjałów należą korp - sernik z kminkiem i solą oraz kahja - napój na bazie młodego piwa, miodu i śmietany podawany z dodatkiem białego sera. Jedną z potraw, na którą warto zwrócić uwagę są śliwki w bekonie. Pije się tu bardzo dużo piwa. Specjalnością Estonii są nalewki owocowe, szczególnie nalewka z maliny moroszki - arktycznego gatunku maliny. Są one niezbyt drogie. 

Więcej o kuchni Estonii


DOJAZD DO ESTONII

Z Warszawy do Tallina latają samoloty kilku przewoźników (m.in. LOT-u i Lufthansy). Z kilku polskich miast dojechać można autokarem. Przykładowa cena biletu na autokar z Warszawy do Tallina rozpoczyna się od  99 zł w jedną stronę. Z Polski nie ma bezpośredniego pociągu do Tallina, jechać trzeba przez Litwę i Łotwę. Można oczywiście dojechać samochodem. Z Suwałk do Tallina jest około 650 km. Trzeba jednak bardzo uważać. Za naruszenie przepisów grożą wysokie mandaty.

Jak dojechać do Estonii:
Samolotem
Samochodem
Promem
Autokarem
Na granicy Estonii


NOCLEGI W ESTONII

W Estonii jest wiele możliwości noclegu - poczynając od luksusowych hoteli przez hotele B&B, pensjonaty i - o wiele tańsze - hostele, na schroniskach młodzieżowych i akademikach kończąc. Nocować można w gospodarstwach agroturystycznych (gdzie można się dogadać z właścicielem w sprawie rozbicia namiotu), oraz na kempingach. Na polach namiotowych jest bardzo spokojnie, zaplecze sanitarne często przewyższa to znane z Polski. Często oprócz pryszniców dostępna jest sauna.

Więcej: gdzie spać w Estoni


DOMENA INTERNETOWA – .ee

KOD SAMOCHODOWY – EST

KOD TELEFONICZNY – +372

zwiń treść...

Lista regionów

Tallin  

Poznaj ten kraj

W Estonii honorowana jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), jednak tylko w przypadku niezbędnej pomocy medycznej. Zakres tej pomocy ustala lekarz, biorąc pod uwagę...

więcej..
Porady dla turystów

ZAPRASZAMY

Sporturystyka

Mapa

Kraj Wybrany
kraj
Region Miejsce Wybrane miejsce Obiekt Film Blog Zdjęcie Porada

Komentarze:

08.07.2011, 16:09

Tallin to przepiękne miasto !!! Wszystkim (a szczególnie tym, którzy wybierają się gdzieś promem i mają chwilkę wolnego), polecam zwiedzanie starówki. Jest imponująca, doskonale odrestaurowana, aż ma się wrażenie, że przeniosło się w czasie !!!

Wersje językowe

urlopletter

Zapisz się na nasz newsletter, to nie kosztuje.
Zobacz archiwum
Ważne! Nikomu nie udostępniamy Twojego adresu

Zasady cookies

Nasz portal używa plików cookie w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Kursy walut

EUR
4.34
USD
3.93
CHF
3.96
GBP
4.92
Średnie kursy, 23-09-2019
Żródło: NBP