Blogi z podróży
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych „RODO”. Prosimy o zapoznanie się, jak będziemy przetwarzać Państwa dane po 25 maja 2018 r. Szczegóły: zakładka "Dane osobowe, Regulamin. Polityka prywatności" w dolnym menu strony.

Wakacje w Estonii. EstoniaFLAGA ESTONII


 
Flaga Estonii podzielona jest na trzy kolory: niebieski - symbol wiary i wierności, ale też kolor Bałtyku i licznych jezior w tym kraju, czarny - symbol dawnych ziem estońskich cierpienia narodu, ale też tradycyjnego kaftana estońskich chłopów, biały - dążenia do oświecenia i cnoty, ale też białych nocy.

WAŻNE TELEFONY I ADRESY

 • Policja - numer 110, zarówno z telefonu stacjonarnego, jak i ko­mórkowego.
 • W Estonii działa numer alarmowy 112, umożliwiający kontakt ze służbą medyczną, strażą pożarną oraz policją.
 • Taksówki: Tallink Takso 1921, Reval Takso 601 4600
 • Lotnisko w Tallinie: 605 8888
 • Port w Tallinie: 631 8550

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Estońskiej
Estonia, Tallin, Suur-Karja 1 / Vana-Turg 2/4, 10140
Tel.: +372 62 78 201 Tel. dyżurny: +372 55 32 114 Faks: + 372 64 45 221
eetalamb@msz.gov.pl
www.tallinn.polemb.net


ATRAKCJE TURYSTYCZNE ESTONII

 • Tallin - stolica Estonii ze starówką wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO, soborem Aleksandra Newskiego, basztą Gruba Małgośka i najwyższym budynkiem w średniowieczu – kościołem św. Olafa, a także zespołem pałacowym, który powstawał pod okiem cara Piotra I oraz piaszczystą plażą na Piricie
 • Tartu - drugie co do wielkości miasto kraju, zwane sercem Estonii ze względu na rodzącą się tu tożsamość narodową. Znajduje się tu jeden z najstarszych uniwersytetów północy oraz drewniane dzielnice: Suupilinn, Karlova
 • Park Narodowy Lahemaa - pierwszy park narodowy na obszarze Estonii, utworzony w 1973 roku. Leży na północy kraju. Najcenniejsze są tu bagna oraz liczne niewielkie jeziorka. Są tu małe zatoczki z dawnymi rybackimi wsiami, dziś przeobrażonymi na letniskowe wioski i poniemieckie dwory
 • Park Narodowy Soomaa - z dużą ilością bagien
 • Pärnu - letnia stolica Estonii z ładną, długą plażą i sympatyczną starówką
 • Kuressaare - z najlepiej zachowaną średniowieczną fortecą w państwach nadbałtyckich. Do dziś zachowała się część wysokiego muru, którym otoczony był zamek. W środku muzeum z ekspozycją dokumentująca dzieje wyspy od czasów prehistorycznych do odzyskania niepodległości.
 • Rezerwat Rebala w w Joelahtme o powierzchni 25 km kw. Sławę zawdzięcza odkryciu cmentarzysk datowanych na epokę brązu (800-500 p.n.e.). Tu odkryto największą liczbę zabytków archeologicznych w Estonii
 • Saaremaa - największa spośród około 1,5 tysiąca wysp Estonii. Jej symbolem jest wiatrak. Warto obejrzeć kratery, które powstały po uderzeniu meteorytu. Jest ich wiele, ale największy ma 100 metrów średnicy
 • Wodospad Jagala o wysokości 7,2 m i bursztynowym kolorze wody, nazywany Estońską Niagarą. Jeden z najwspanialszych estońskich pomników przyrody. Wiosną i jesienią wodospad jest najbardziej okazały, zimą zamarznięta woda tworzy fantazyjne formy
 • Wyspa Hiiumaa z latarnią morską w Kõpu oraz kurortem Kardla
 • Haapsalu - nadmorskie miasteczko, w którym zatrzymywał się car Piotr I (nadal tu stoi jego willa)
Plaże Estonii
Narty w Estonii
Wakacje z dziećmi
Wędrówki po Estonii
Na rowerze
Windsurfing w Estonii
Nurkowanie w Estonii

Zabytki Estonii na liście UNESCO


CAŁKOWITA GRANICA MORSKA ESTONII

374 kmSĄSIEDZI

Długość granic: całkowita lądowa 633 km. Sąsiedzi: Łotwa - 339 km, Rosja - 294 kmNAJWYŻSZY I NAJNIŻSZY PUNKT

Najwyższy: Suur Munamägi 318 m n.p.m. w południowo-wschodniej Estonii, niedaleko granicy z Łotwą i Rosją
Najniższy: Bałtyk 0 m n.p.m.


STOLICA ESTONII

Stolicą Estonii jest Tallin (ok. 400 tys. mieszkańców). Inne ważne ośrodki to: Tartu (ok. 100 tys. mieszkańców), Narwa (ok. 70 tys.), Kohtla-Järve (ok. 50 tys)


PODZIAŁ ADMINISTRACYJNY ESTONII

Estonia jest podzielona na 15 prowincji. Te z kolei dzielą się na 227 gmin miejskich (33) i wiejskich (194)


USTRÓJ POLITYCZNY ESTONII

Estonia jest republiką, na jej czele stoi prezydent, który reprezentuje państwo i wyznacza premiera. Organem wykonawczym jest rząd z premierem na czele, który odpowiada przed jednoizbowym parlamentem składającym się ze 101 posłów. Ustrój kształtuje konstytucja z 1992 roku.


JĘZYKI URZĘDOWE

Estoński (należący grupy języków ugrofińskich). Wielu Estończyków zna również język rosyjski, choć  niechętnie się nim posługują.

POWIERZCHNIA KRAJU

45 226 km²


LICZBA LUDNOŚCI

Około 1,3 mln ludzi. 65% to Estończycy, Rosjanie stanowią – 28% mieszkańców kraju, Ukraińcy – 2,5%, Białorusini – 1,5%, Finowie – 1%, inne nacje – 2%.


WALUTA

1 euro (EUR) = 100 eurocentów (od 1 stycznia 2011)


STREFA CZASOWA

Różnica czasu w porównaniu z czasem polskim wynosi +1 godzina


KIEDY JECHAĆ NA WAKACJE DO ESTONII

Klimat Estonii jest umiarkowany, przejściowy od morskiego do kontynentalnego. Latem dzień trwa do 18 godzin i słońce w południe znajduje się wysoko, zimą dzień jest krótki - do 6 godzin. Średnia temperatura w styczniu i lutym wynosi od -2°C (Sarema) do -6°C (w głębi kraju), lipca – 16–17°C. Lato nie jest upalne. Średnia temperatura to ok. 19°C. Najwięcej deszczów pada w lipcu, sierpniu i wrześniu, najmniej wiosną i wczesnym latem. Śnieg leży od grudnia do marca. Najlepszymi miesiącami na odwiedzenie Estonii są maj i czerwiec. Można też przyjechać we wrześniu, ale trzeba wziąć pod uwagę poruszanie się z parasolem.


KOSZTY W ESTONII

Estonia nie należy do krajów tanich. Po wprowadzeniu euro w styczniu 2011 roku ceny w Estonii poszybowały jeszcze w górę, choć poprzednio były zbliżone do cen obowiązujących w Polsce. Podwyżki najbardziej dotknęły paliw, które podrożały o kilkanaście procent.

Więcej o zakupach i cenach w Estonii


RELIGIA

Większość Estończyków nie praktykuje żadnej religii. Tradycyjnym wyznaniem jest protestantyzm (wyznaje go ok. 14% ludności, z czego 10% to wyznawcy luteranizmu)GOSPODARKA ESTONII

Gospodarka Estonii opiera się w większości na usługach, przemyśle, rybołówstwie i w niewielkim stopniu rolnictwie. Estonia uchodzi za jeden z najlepiej skomputeryzowanych krajów Europy. Coraz większe znaczenie mają wpływy z turystyki. Spore zyski przynosi też port morski w Tallinnie, który należy do największych na Bałtyku


OPIEKA MEDYCZNA W ESTONII

W Estonii nie ma zagrożenia sani­tarno-epidemiologicznego, nie wymaga się też specjalnych szcze­pień. Jedynie latem zalecane jest szczepienie prze­ciwko boreliozie, ponieważ Estonia należy do krajów o podwyższonym ryzyku ukąszenia przez kleszcze. Osoby ubezpieczone w pol­skim NFZ powinny zaopatrzyć się przed wyjazdem w kartę EKUZ. Na jej podstawie można korzystać w nagłych przypadkach z publicznej opieki medycznej w ra­mach ubez­pieczenia. Ale tylko nagłych wypadkach! By mieć lepszą opiekę i w razie czego zapewniony transport do Polski trzeba koniecznie wykupić prywatne ubezpieczenie turystyczne.

Więcej o opiece medycznej w Estonii


BEZPIECZEŃSTWO W ESTONII

Nie ma żadnych ograniczeń w podróżowaniu po Estonii. Zagrożenie przestępczością jest podobne jak w Polsce. Najczęściej można się spotkać z kradzieżami kieszonkowym pie­niędzy i dokumentów oraz pobiciem. To ostatnie dotyczy zwłaszcza osób samotnie poruszających się po mieście, szczególnie nocą i po spożyciu alkoholu. W ostatnich latach nie odnotowano zagrożenia terrorystycznego.

Więcej o bezpieczeństwie w Estonii


HISTORIA ESTONII

Najstarsze ślady osadnictwa w Estonii pochodzą sprzed 8000 r. p.n.e. Wiadomo też, że mniej więcej 5 tysięcy lat temu osiedliły się tam plemiona ugrofińskie, które przyniosły na te ziemie podstawy obecnie używanego w Estonii języka. Obecna Estonia - będąca od II wojny światowej do 1991 roku jedną z republik ZSRR - dopiero odbudowuje na nowo swoją narodowość. Od 2004 roku jest członkiem NATO i Unii Europejskiej, a w styczniu 2011 roku jako obowiązującą walutę przyjęła EURO.

Więcej o historii Estonii


KUCHNIA ESTONII

Kuchnia Estonii opiera się głównie na mięsie, rybach i chlebie. Je się tu niewiele warzyw i owoców. Do specjałów należą korp - sernik z kminkiem i solą oraz kahja - napój na bazie młodego piwa, miodu i śmietany podawany z dodatkiem białego sera. Jedną z potraw, na którą warto zwrócić uwagę są śliwki w bekonie. Pije się tu bardzo dużo piwa. Specjalnością Estonii są nalewki owocowe, szczególnie nalewka z maliny moroszki - arktycznego gatunku maliny. Są one niezbyt drogie. 

Więcej o kuchni Estonii


DOJAZD DO ESTONII

Z Warszawy do Tallina latają samoloty kilku przewoźników (m.in. LOT-u i Lufthansy). Z kilku polskich miast dojechać można autokarem. Przykładowa cena biletu na autokar z Warszawy do Tallina rozpoczyna się od  99 zł w jedną stronę. Z Polski nie ma bezpośredniego pociągu do Tallina, jechać trzeba przez Litwę i Łotwę. Można oczywiście dojechać samochodem. Z Suwałk do Tallina jest około 650 km. Trzeba jednak bardzo uważać. Za naruszenie przepisów grożą wysokie mandaty.

Jak dojechać do Estonii:
Samolotem
Samochodem
Promem
Autokarem
Na granicy Estonii


NOCLEGI W ESTONII

W Estonii jest wiele możliwości noclegu - poczynając od luksusowych hoteli przez hotele B&B, pensjonaty i - o wiele tańsze - hostele, na schroniskach młodzieżowych i akademikach kończąc. Nocować można w gospodarstwach agroturystycznych (gdzie można się dogadać z właścicielem w sprawie rozbicia namiotu), oraz na kempingach. Na polach namiotowych jest bardzo spokojnie, zaplecze sanitarne często przewyższa to znane z Polski. Często oprócz pryszniców dostępna jest sauna.

Więcej: gdzie spać w Estoni


DOMENA INTERNETOWA – .ee

KOD SAMOCHODOWY – EST

KOD TELEFONICZNY – +372

zwiń treść...

Lista regionów

Tallin  

Poznaj ten kraj

Estonia to 1500 wysp i 3.800 kilometrów wybrzeża. 1,1% powierzchni kraju zajmują jeziora. Z tego powodu nurkowanie jest coraz bardziej popularnym sportem w tym kraju. Amatorzy...

więcej..
Porady dla turystów

ZAPRASZAMY

Sporturystyka

Mapa

Kraj Wybrany
kraj
Region Miejsce Wybrane miejsce Obiekt Film Blog Zdjęcie Porada

Komentarze:

08.07.2011, 16:09

Tallin to przepiękne miasto !!! Wszystkim (a szczególnie tym, którzy wybierają się gdzieś promem i mają chwilkę wolnego), polecam zwiedzanie starówki. Jest imponująca, doskonale odrestaurowana, aż ma się wrażenie, że przeniosło się w czasie !!!

Wersje językowe

urlopletter

Zapisz się na nasz newsletter, to nie kosztuje.
Zobacz archiwum
Ważne! Nikomu nie udostępniamy Twojego adresu

Zasady cookies

Nasz portal używa plików cookie w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Kursy walut

EUR
4.25
USD
3.78
CHF
3.84
GBP
4.73
Średnie kursy, 22-07-2019
Żródło: NBP