Blogi z podróży
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych „RODO”. Prosimy o zapoznanie się, jak będziemy przetwarzać Państwa dane po 25 maja 2018 r. Szczegóły: zakładka "Dane osobowe, Regulamin. Polityka prywatności" w dolnym menu strony.

Wakacje w Czechach. Praga

ATRAKCJE TURYSTYCZNE PRAGI

HRADCZANY:

Hradczany są dzielnicą Pragi położoną nad Wełtawą, na wzgórzu. To tu istniał dwór - najpierw książęcy, potem królewski i cesarski. Górują nad nią ogromny zamek i katedra. Koniecznie zobacz:

 • Zamek Praski na Hradczanach - największy na świecie zamek wpisany do Księgi Rekordów Guinessa (ok. 70 000 m kw. powierzchni) i najczęściej odwiedzany przez turystów zabytek Czech, wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Obecnie jest siedzibą prezydenta Republiki Czeskiej. Powstał w 870 roku, a zbliżony do obecnego kształt zyskał za czasów Karola IV. Na zamku istnieje kilka tras zwiedzania. Codziennie w południe na pierwszym dziedzińcu odbywa się uroczysta zmiana warty.
 • Złota Uliczka - najbardziej romantyczne miejsce na zamku. Kiedyś mieściły się tu kwatery alchemików cesarza Rudolfa II. Mieszkał tu i tworzył pisarz Franz Kafka, a obecnie na uliczkę wrócili rzemieślnicy i artyści.
 • Bazylika św. Jerzego - jedna z najstarszych budowli sakralnych na  zamku
 • Katedra św. Wita - góruje nad Zamkiem Praskim. Tu miały miejsce koronacje czeskich królów i królowych, znajdują się tu klejnoty koronacyjne m.in. złota korona św. Wacława. Tu też znajduje się kaplica z grobem św. Wacława - patrona Czech. Jej budowa trwała ponad 600 lat,  prace zakończono dopiero w 1929 r. Ma ponad 124 metry wysokości i 64 szerokości. Warto zwrócić uwagę na witraż przedstawiający Stworzenie Świata na zachodniej fasadzie. Ma powierzchnię 100 m2, a zbudowany jest z 27 tysięcy fragmentów szkła.
 • Stajnia Cesarska - zamieniona na galerię, w której odbywają się prestiżowe wystawy.
Oprócz zamku, na Hradczanach warto też odwiedzić Belweder Królowej Anny - jeden z najpiękniejszych obiektów renesansowych w Europie oraz posłuchać dźwięków Śpiewających Fontann. Warto też zobaczyć Loretę, w której przechowywana jest monstrancja z 6222 diamentami, nazywana "praskim słoneczkiem".


MALA STRANA

Dzielnica Pragi położona u stóp wzgórza, na którym stoi Zamek Praski. Warto zobaczyć:
 • Kościół św. Mikołaja - stoi przy Rynku, który sam w sobie wart jest obejrzenia (jego obecny kształt pochodzi z 1869 roku). Kościół wybudowany był dla zakonu jezuitów w stylu barokowym i pochodzi z lat 1704-1756.
 • Pałac i Ogród Waldsteina - to obszar między ulicami Valdštejnską i Letenską.  Pałac wybudowano dla cesarskiego generalissimusa Albrechta von Wallensteina w XVII wieku. W pałacu aktualnie ma swoją siedzibę czeski senat. Warto wejść do ogrodu w stylu francuskim, gdzie wybudowano w 1627 roku sztuczną grotę ze stataktytami. Latem w ogrodzie odbywają się koncerty i przedstawienia teatralne.
 • Muzeum Franza Kafki - niemieckojęzycznego pisarza pochodzenia żydowskiego, przez całe życie związanego z Pragą. Oprócz pierwszych wydań dzieł Kafki, można tu zobaczyć dzienniki, rękopisy, fotografie i rysunki. Pierwsza część wystawy jest poświęcona najważniejszym wydarzeniom w życiu pisarza. Druga pokazuje, w jaki sposób praskie zakątki zmieniły się w obrazy literackie. Częścią muzeum jest sklep oferujący dzieła twórcy oraz książki biograficzne. Muzeum mieści się przy ulicy Cihelná.
 • Praskie Dzieciątko - otoczona kultem rzeźba małego (47 cm) Jezuska, który ponoć potrafi uzdrawiać śmiertelnie chorych. Stoi w klasztorze Marii Panny Zwycięskiej na Małej Stranie i jest przebierana w zależności od okresu roku liturgicznego. Jezusek ma 60 różnych ubrań, najcenniejsze jest wyhaftowane przez cesarzową Marię Teresę
 • Petřín - to wzgórze pełne parków i ogrodów. W 1891 roku odbywała się tu Jubileuszowa Wystawa Praska. Wówczas zbudowano kolejkę linową (można nią jeździć na bilecie komunikacji miejskiej), wieżę widokową na wzór wieży Eiffla (60 metrów wysokości, czynna codziennie od 10-18) oraz Labirynt Luster. Na wzgórzu stoją dwa kościoły i słynny Mur Głodowy, wybudowany na polecenie Karola IV w XIV wieku. Mur prowadzi do obserwatorium astronomicznego i planetarium. Ze wzgórza Petřín bardzo dobrze widać Hradczany i Stare Miasto.
 • Sikający – oryginalna rzeźba Davida Černego z 2004, stojąca obok Muzeum Franza Kafki. Przedstawia dwóch mężczyzn (każdy po 210 cm wysokości), stojących na wprost siebie i oddających mocz do basenu w kształcie Czech. Penisy mężczyzn są ruchome, a strumień moczu-wody może być sterowany za pomocą SMS-ów. To pomysł autora na uczczenie wejścia Czech do Unii Europejskiej.

MOST KAROLA

Jeden z najładniejszych mostów na świecie oraz najstarszy praski most, istnieje od XIV wieku i łączy dwa brzegi Wełtawy. W 2007 roku obchodzono jego 650 urodziny! Zarówno od strony Malej Strany, jak i Starego Miasta zamykają go dwie duże bramy. Most zdobi 30 rzeźb barokowych z początku XVIII wieku. Przedstawiają świętych, postaci historyczne oraz biblijne. Szerokość mostu - 10 m, długość 516 m, most jest oparty na 16 filarach. Most, poza tym, że uznawany jest za bardzo romantyczne miejsce, słynie z tego, że 1393 r. zrzucono z niego do wody św. Jana Nepomucena, który odmówił wyjawienia tajemnicy spowiedzi królowej Zofii czeskiemu królowi Wacławowi IV. Na pamiątkę jest tam krzyż z pięcioma gwiazdami. Jeśli położysz na nim rękę tak, by każdy palec dotykał jednej gwiazdy, spełni się twoje życzenie! Stojąc na Moście Karola obejrzyj się też wokół - świetnie widać stąd Praski Hrad, Malą Stranę oraz wzgórze Petrin.


STARE MIASTO

To jedno z najważniejszych miejsc w Pradze, w którym aż roi się od zabytków. Zwiedzanie jest dość łatwe, nawet bez planu. Do zabytków i ważnych miejsc kierują strzałki. Zwiedzanie na ogół rozpoczyna się przejściem drogi królewskiej.

 • Rynek Staromiejski - liczy 9 000 m kw. powierzchni. Wokół niego piętrzą się kamienice pochodzące głównie z okresu baroku, ale jest również kilka ze średniowiecza. Warto obejrzeć dom Pod Kamiennym Dzwonem oraz pałac Goltz-Kinskych, gdzie organizowane są wystawy. Na Rynku stoi pomnik Jana Husa
 • Ratusz na Rynku Starego Miasta i zegar ratuszowy "Orloj" - XV-wieczny astronomiczny zegar na wieży Ratusza Staromiejskiego to jeden z najbardziej znanych zabytków Pragi. O każdej pełnej godzinie między 9.00 - 21.00 pojawiają się rzeźby 12 apostołów. Zegar pokazuje cztery czasy: środkowoeuropejski, staroczeski, babiloński i kosmiczny. Z wieży ratuszowej roztacza się piękny widok na całe miasto
 • Kościół Tyński - z dwoma wieżami i rzeźbą Madonny między nimi. We wnętrzu znajdują się ołtarz, ambona oraz średniowieczne nagrobki, w których pochowany jest m.in. astronom Tycho de Brahe. Istnieje przesąd związany z jego grobem - pogłaskanie go po prawym policzku sprawia, że ból zęba natychmiast ustaje
 • Brama Prochowa - to od niej zwykle zaczyna się zwiedzanie. To 65-metrowej wysokości budowla i jeden z głównych symboli Pragi. Ozdobiona figurami królów czeskich: Przemysława Ottokara II, Karola IV oraz Jerzego z Podiebradów i fundatora budowli – Władysława II Jagiellończyka. Można wspiąć się na galerię (wstęp płatny). Jej budowę rozpoczęto w XV wieku i niestety nie dokończono. W wiekach XVII i XVIII służyła jako skład prochu, stąd nazw Prašná brána - Brama Prochowa.
 • Miejski Dom Reprezentacyjny - secesyjna budowla obok Bramy Prochowej. To przebudowana na początku XX wieku średniowieczna siedziba królewska, w której rezydowali czescy królowie podczas wojen husarskich. Obecnie są tu sale wystawowe, koncertowe oraz restauracje
 • Klementinum - dawny jezuicki klasztor i uniwersytet z XVI-XVIII wieku. Obecnie mieści się tu Biblioteka Narodowa, która w swoich zbiorach ma około pięciu milionów książek.


MIASTO ŻYDOWSKIE JOSEFOV

To kolejna dzielnica Pragi, kiedyś zamieszkiwana przez Żydów jako getto. Przypomina nieco krakowski Kazimierz. Swą nazwę zawdzięcza Józefowi II, który przekazał Żydom prawa obywatelskie, walczył z dyskryminacją i zniósł obowiązek oznaczania żydowskich ubrań. Od XIII do XVIII wieku teren był otoczony przez mur. Znajduje się tu kilka synagog, w tym słynna - jedna z najstarszych w Europie nadal czynna - gotycka synagoga Staronova z XIII wieku oraz cmentarz żydowski, gdzie na powierzchni niemal 3,5 ha pochowano ponad 80 tysięcy ludzi.


WYSZEHRAD

Wzgórze na prawym brzegu Wełtawy, na którym znajdowała się druga, obok Hradczan, siedziba czeskich władców w X wieku. Największym obiektem na Wyszehradzie jest kościół św. Piotra i Pawła z XI wieku, przy którym znajduje się cmentarz. Chowano na nim najwybitniejszych Czechów. Najstarszą budowlą Wyszehradu i jedną z najstarszych w Czechach jest rotunda św. Marcina z XI wieku. Wyszehrad to też miejsce, gdzie znajdują się relikwie św. Walentego, tajemnicze wizerunki Cezara i platformy widokowe, z których podziwiać można miasto. Warto zarezerwować sobie na to miejsce 2-3 godziny.


NOWE MIASTO

Założone przez Karola IV. Jest nieco inne niż pozostałe części Pragi. Głównym miejscem jest ogromny plac, biegną tędy równe szeregi ulic i jest sporo różnych zabytków.
 • Ratusz Nowomiejski - pochodzi z 1377 roku. Przylega do niego park miejski.
 • Plac Wacława - ogromny plac pełen restauracji, klubów nocnych i sklepów. Stoją tu m.in. pomnik świętego Wacława oraz gmach Muzeum Narodowego. Plac ma wymiary 750 x 60 metrów. Był świadkiem wielu historycznych wydarzeń, w tym Aksamitnej Rewolucji w 1989 roku.
 • Dom Fausta - stoi na Rynku Nowego Miasta i jest miejscem, gdzie urzędowali najwybitniejsi alchemicy z czasów cesarza Rudolfa II. Mówi się o nim, że najbliżej stąd do piekła
 • Tańczący Dom - zwany też „Ginger i Fred” wybudowany w 1996 roku. Nazwę zawdzięcza kształtowi, w którym można dojrzeć zarys tańczącej pary
 • Browar Staropramen - drugi co do wielkości browar w Czechach. Istnieje od 1869 roku, nazwy Staropramen używa się od 1911 roku.


Okolice Pragi

 • Karlsztejn - zamek wzniesiony w roku 1348 przez czeskiego króla i cesarza rzymskiego Karola IV jako miejsce przechowywania skarbów królewskich. Leży pół godziny jazdy samochodem od Pragi
 • Średniowieczny zamek Konopiště, który był w posiadaniu Franciszka Ferdynanda d´Este
 • Piękne miasto Kutna Hora wpisane na listę UNESCO - koniecznie odbyć trzeba wędrówkę po podziemiach miasta. Co godzinę z muzeum górnictwa wyruszają wycieczki po sztolniach
 • Chroniony park krajobrazowy Kokořínsko, pełen skał i urwisk, pomiędzy którymi skrywają się ciekawe zabytki.
 • Krivoklatsko - leży około godziny drogi od Pragi - dziewicze krajobrazy i setki kilometrów ścieżek spacerowych i rowerowych. Do najważniejszych zabytków regionu należą m.in. Zamek Krivoklat, Ruiny Veliz, Libstejn czy Krasov.
 • Melnik - stolica regionu winnego, leżące nad doliną Wełtawy. Mielnik zachował średniowieczny układ urbanistyczny, można zwiedzać pozostałości murów miejskich i baszt z XV wieku i zasiąść na szklaneczką wina
 • Obszary krasowe z kompleksem jaskini Koněpruskiej, którą zwiedza się z przewodnikiem.

PRAGA PRAKTYCZNIE


Dojazd do Pragi:


Samochodem
Najłatwiej przekroczyć przejście graniczne w Jakuszycach koło Szklarskiej Poręby, dojechać do miasta Turnov, a tam wjechać na drogę szybkiego ruchu do Pragi

Samolotem
Bezpośrednio można polecieć samolotem do Pragi z Warszawy i Krakowa. Linię obsługują zarówno samoloty PLL LOT, jak i Czech Airlines
Więcej: samolotem do Czech

Pociągiem
Pociągi do Pragi kursują z większych polskich miast, m.in. z Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Poznania. W Pradze zatrzymują się na Dworcu Głównym (Hlavní nádraží) lub dworcu Holešovice. Pierwszy jest w centrum, drugi w dzielnicy Holešovice na północ od centrum.


Autobusem
Do Pragi jeździ wielu przewoźników z kilkunastu polskich miast. Przykładowo bilet z Warszawy do Pragi i z powrotem kosztuje około 200 złotych
Zarezerwuj bilet na autobus

Jak poruszać się po Pradze:


Jak dostać się z lotniska: Lotnisko Ruzyne leży w zachodniej części miasta, około 20 km od centrum. Dojazd zajmuje od 40 minut do godziny. Dojechać można następującymi autobusami:
 • nr 119 (Lotnisko - Dejvice), dalej metrem zielonym (linia A) bądź tramwajem do centrum
 • nr 100 (lotnisko - Zlicin) dalej metrem żółtym (linia B)
 • nr AE (lotnisko - dworzec kolejowy Praha Holesovice)


Jak poruszać się po Pradze: W Pradze do wyboru są tramwaje, autobusy dzienne i nocne oraz metro. Tramwaje poruszające się w dzień (w godz. 4.30-0.15) jeżdżą co 8-10 minut w dni powszednie i nie rzadziej niż co 15 minut w soboty oraz niedziele. Tramwaje nocne (w godz. 0.15-4.30) jeżdżą co około 40 minut. Autobusami jeździ się po centrum Pragi rzadziej, w większości przypadków obsługują przedmieścia stolicy.

 Metro w Pradze składa się z trzech linii A (zielona), B (żółta), C (czerwona). Najważniejsze dla turystów stacje leżą na trasie linii żółtej i zielonej (Namesti Republiki, Staromestska, Mustek, Narodni Trida, Malostranska i Hradcanska). W Pradze stosuje się ten sam bilet na wszystkie środki komunikacji miejskiej. Przykładowo bilet ważny przez 90 minut kosztuje 32 CZK (2013 rok).


Karty turystyczne

Planując zwiedzanie Pragi można zaopatrzyć się w kartę turystyczną Prague Card (http://www.praguecard.biz). Oferuje bezpłatny wstęp do 44 atrakcji turystycznych Pragi oraz do 30 kolejnych z rabatem, a w przypadku kupna przez internet (za dodatkową opłatą) nielimitowaną liczbę przejazdów tramwajami, autobusami i metrem. Ważna jest przez 2- 4 dni. Kosztuje od 34 euro. Opłaca się jednak głównie osobom bardzo intensywnie zwiedzającym muzea i galerie. Zanim się ją kupi, warto wczytać się w listę atrakcji, jakie oferuje.


Noclegi

W Pradze bez problemu moża znaleźć nocleg. Jeśli masz ograniczony budżet nie rezerwuj hotelu w centrum miasta - noclegi tu są drogie. Lepiej poszukać hotelu na obrzeżach miasta lub tańszego hostelu. Te ostatnie oferują noclegi w przyzwoitych warunkach, ale po znacznie niższych cenach.
 

Biuro Informacji Turystycznej

Pražská informační služba (czynna pn.–pt. 8.00–19.00)
Betlémské nám. 2, 11698 Praha 1
www.prague-info.cz
tourinfo@pis.cz
zwiń treść...

Poznaj ten kraj

Hotele w Czechach są oznaczone podobnie jak w całej Europie - gwiazdkami - od jednej do pięciu. Można je znaleźć w każdym mieście. Czechy zapewniają też tanie zakwaterowanie,...

więcej..
Porady dla turystów

Obiekt premium

logo urloplany
To miejsce czeka, by zaprezentować Państwa hotel, pensjonat, kwaterę, ośrodek, restaurację, bar, sklep, wypożyczalnię sprzętu turystycznego, atrakcję turystyczną itp. Chcesz pokazać się w najlepszym miejscu, skontaktuj się z nami: kontakt@urloplany.pl TERAZ SUPER RABATY!
Więcej w Cenniku

inne obiekty..

ZAPRASZAMY

Sporturystyka

byłem tam

Jeszcze nikt nie napisał o tym miejscu, możesz być pierwszy
byłeś też, napisz.. ostatnie wpisy..

na forum o tym miejscu

Jeszcze nikt nie wypowiedział się o tym miejscu, możesz być pierwszy
wypowiedz się.. ostatnio na forum..

Mapa

Kraj Wybrany
kraj
Region Miejsce Wybrane miejsce Obiekt Film Blog Zdjęcie Porada

Wersje językowe

urlopletter

Zapisz się na nasz newsletter, to nie kosztuje.
Zobacz archiwum
Ważne! Nikomu nie udostępniamy Twojego adresu

Zasady cookies

Nasz portal używa plików cookie w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Kursy walut

EUR
4.28
USD
3.79
CHF
3.80
GBP
4.97
Średnie kursy, 23-03-2019
Żródło: NBP