Blogi z podróży
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych „RODO”. Prosimy o zapoznanie się, jak będziemy przetwarzać Państwa dane po 25 maja 2018 r. Szczegóły: zakładka "Dane osobowe, Regulamin. Polityka prywatności" w dolnym menu strony.

Wakacje w Bośni i Hercegowinie. Sarajewo

KRÓTKA HISTORIA SARAJEWA


Sarajewo założone zostało przez Turków Osmańskich w roku 1462, ale okolice dzisiejszego miasta zamieszkiwane były od czasów prehistorycznych (ok. 4500 lat temu). Nazwa Sarajewo pochodzi od tureckiego wyrazu "saraj" oznaczającego "pałac". Ślady osad neolitycznych odkryto w Butmi, które dziś jest dzielnicą Sarajewa. W kolejnej jego dzielnicy - Ilidża - odkryto pozostałości po osadzie rzymskiej.

W XV wieku Sarajewo było pierwszą turecką bazą administracyjno-wojskową w Bośni, a potem stało się centrum bosanskiego sandżaku, co spowodowało jego szybki rozwój. Z wielu miast (m.in. z Wenecji i Wiednia) ciągnęły tu karawany bogatych kupców.

Największy rozkwit miasta miał miejsce w XVI w. za czasów Gazi Husrev-bega - namiestnika sułtana. Powstały wówczas w mieście wodociągi, meczet, łaźnia, biblioteka oraz pierwsza szkoła islamska. To w tym czasie prawosławni mieszkańcy wybudowali pierwszą cerkiew, a żydzi - pierwszą synagogę. Wszyscy żyli zgodnie aż do roku 1687, kiedy to wojska księcia Eugeniusza Sabaudzkiego niemal całkowicie zniszczyły miasto.

Po tym wydarzeniu stolicę przeniesiono do Travnika. Miasto zaczęło się podnosić z upadku od roku 1878, czyli po objęciu władzy w Sarajewie przez monarchię austro-węgierską. Pojawiły się tramwaje, zainstalowo elektryczność, zbudowano nowoczesne fabryki. Rozkwit przerwała I wojna światowa, która właśnie w Sarajewie się zaczęła. W 1914 roku zamordowani tu zostali arcyksiążę i austriacki następca tronu Franciszek Ferdynand i jego żona Sofia.

Po raz kolejny miasto rozkwitło po II wojnie światowej za rządów Josefa Broz Tito.  Sarajewo było stolicą republiki Bośni i Hercegowiny, która weszła w sklad Jugosławii. Natrudniejszy okres dla Sarajewa to lata 1992-1995, kiedy to po rozpadzie Jugosławii, miasto oblegane było przez Serbów.

Zginęło wówczas 10 650 osób cywilnych, w tym 1 601 dzieci, 50 tysięcy zostało rannych. Oblężenie trwało 1425 dni (43 miesiące) i było najdłuższym oblężeniem miasta we współczesnej historii świata. Jedynym łącznikiem mieszkańców Sarajewa ze światem był tunel. 35 tysięcy budynków zostało zniszczonych (w tym szpitale, przedszkola, biblioteki, meczety, kościoły itp.) O losach mieszkańców w tych latach opowiadają m.in. film dokumentalny „Miss Sarajevo”, dramaty „Aleja snajperów” i „Grbavica” (2005). Zespół U2 i Luciano Pavarotti nagrali też piosenkę "Miss Sarajevo".
 ATRAKCJE TURYSTYCZNE SARAJEWA


 • Stare Miasto z ciekawym ratuszem
 • Najstarsza XV-wieczna dzielnica miasta Baščaršija - ze starym rynkiem, na którym można zakosztować atmosfery dawnego Sarajewa oraz kupić świeże owoce, warzywa i porozmawiać z mieszkańcami. Rynek był dwukrotnie uszkodzony w czasie wojny, teraz odzyskał ponownie swoją  atmosferę. Baščaršija oznacza główny bazar. Ta handlowa część miasta zbudowana została na podobieństwo arabskich placów targowych.
 • Me­czet Gazi Hu­srev-be­ga - najbardziej rezprezentacyjny na Bałkanach. Trzeba też zobaczyć powią­za­ne z nim bu­dyn­ki (me­dre­sa, Mo­ri­ća Han, harem). Zbudowany w 1531 r. jest jednym z najważniejszych budynków dla wyznawców islamu w Bośni i Hercegowinie. W jego pobliżu warto obejrzeć XVII-wieczną wieżę zegarową (była kilkakrotnie przebudowywana). To jedna z najwyższych i najpiękniejszych tego typu wież w BiH. Zegar został przywieziony z Londynu.
 • Meczet królewski - najstarszy meczet w Sarajewie zbudowany na rozkaz sułtana Sulejmana Wspaniałego w 1566 roku. Na jego terenie jest cmentarz.
 • Stara Synagoga przy ulicy Velika Avlija. To obecnie najstarsza i jedna z dwóch czynnych synagog w Sarajewie. Do czasu wybuchu II wojny światowej była najważniejszym centrum kultury i religii sefardyjskich Żydów na Bałkanach.
 • Katedra - powstała w latach 1884-1889. Była pierwszą rzymskokatolicką katedrą Sarajewa od czasu zburzenia katolickiego kościoła pod koniec XVII wieku. Katedra zbudowana jest w stylu neogotyckim z dwoma dzwonnicami po obu stronach wejścia i ogromną rozetą między nimi.
 • Studnia Sebilj - przepiękna ażurowa studnia zbudowana z drewna. Jest ostatnim fragmentem wodociągu zbudowanego w 1537 roku, choć sama konstrukcja studni powstała prawie dwa wieki później. Studnia Sebilj jest jednym z symboli Sarajewa. Jej kopie są w Belgradzie (Serbia) i w Turcji.
 • Cerkiew pw. Archaniołów Gabriela i Michała - bardzo cenny zabytek architektury chrześcijańskiej w Sarajewie. W środku wiele ciekawych starych ikon oraz relikwie - ręka św. Tekli i grób św. Dzieciątka, do którego pielgrzymują pary nie mogące doczekać się potomka.
 • Inat kuca - tzw. "dom przekory". Dziś jest tu restauracja serwująca typowo bośniackie dania.
 • Dugi Bezistan - bazar podobny do Misir Bazaru w Stambule. Wzniesiony został w pierwszej połowie XVI wieku.
 • Vjecna Vatra (Wieczny Ogień) - miejsce poświęcone pamięci Bośniaków, Chorwatów i Serbów, którzy zginęli podczas II wojny światowej
 • Muzeum Narodowe Bośni i Hercegowiny - założone w 1888 roku. W jego zbiorach - poza eksponatami archeologicznymi, czy historii naturalnej - jest unikalna żydowska hagada (opowiadanie, saga) z około 1350 roku.
 • Ars Aevi - muzeum sztuki współczesnej w Sarajewie. Jest tam około 130 prac światowej sławy artystów m.in. Michelangelo Pistoletto, Braco Dimitrijevića czy Josepha Kosutha.
 • Muzeum Tunelu - tunel, który pozwalał przeżyć ludności Sarajewa w czasie wojny. Zbudowany w 1993 r., wykorzystywany był do dostaw żywności, paliwa i amunicji do oblężonego miasta. Dostępne do zwiedzania jest ok. 25 metrów tunelu.
 • Ulica Kazandżiluk, na której mieszkańcy od pięciu wieków utrzymują się z robienia kotłów i cynowych naczyń.
 • Most Romea i Julii – symbol oblężonego Sarajewa. Historia mówi, że zastrzelona tam została para młodych ludzi, próbujących przedostać się na drugą stronę. Most jest symbolem wojennego cierpienia i niesprawiedliwości.
 • Park wodny Vrelo Bosne z wodą termalną  - "Termy Ilidża". Ilidża to dzielnica Sarajewa (dojedziecie tam z centrum tramwajem nr 3). Jest to jeden z największych kompleksów tego tego typu w Europie. Otwarty codziennie w godz. 9-22, a w soboty do 2 w nocy. Więcej www.terme-ilidza.ba Bilet całodzienny dla osoby dorosłej to 14 KM - w dni powszednie, 16 KM - w weekendy i święta. Wstęp od godz. 15 to odpowiednio - 12 i 14 KM. W soboty od godz. 22 do 02 - 10 KM.
 • Klasztor derwiszów - stoi na skrzyżowaniu ulic Sagrdźije i Logaviny, zbudowany w latach 1638-1640. Można go zwiedzić, pamiętając o odpowiednim stroju.
 • Warto zwrócić uwagę na tzw. "róże Sarajewa". To zagłębienia w asfalcie na ulicach i placach wypełnione czerwoną żywicą (dziś często już wypłowiałą, choć powstał plan rekonstrukcji "róż"). To ślady powstałe podczas wojny 1992-95 na skutek uderzeń pocisków moździerzowych. Przybierały one kształ kwiatu. Po wojnie czerwoną żywicą wypełniono te miejsca, w których zginęli ludzie.W OKOLICY SARAJEWA:


 • Wodospad Skakavec - 13 km na północ od Sarajewa, na górze Bukovik. Najwyższy (98 metrów) i jeden z najpiękniejszych wodospadów w Bośni i Hercegownie. Roztacza się stąd piękny widok na Sarajewo. By się tam dostać należy podjechać z Sarajewa autobusem do wsi Nahorevo.
 • Góry Bjelasnica i Igman - 25 km na południe od centrum Sarajewa -  zimą ośrodek narciarski, latem - świetne tereny do wędrówek i wspinaczki. Znane są z Zimowej Olimpiady w 1984 roku. Należy chodzić tylko wyznaczonymi szlakami - ciągle można natknąć się jeszcze na miny z okresu wojny lat 1992-1995.
 • Lukomir - wioska na terenie gór Bjelasnica, około 40 km od Sarajewa, na wysokości 1500 m n.p.m., dostępna tylko od maja do listopada. Najwyżej położona i najbardziej odosobniona wioska BiH. Słynie z kamiennych domów krytych gontem i pięknego położenia. Elektryczność i wodę doprowadzono tam dopiero w 2002 roku. Kobiety od wieków chodzą tam w ręcznie dzianych strojach. By się dostać do Lukomira najlepiej podjechać autobusem z Ilidży (Sarajewo) do wioski Hrasnica. Z Hrasnicy, leżącej u podnóża góry Igman, biegnie północny szlak (nie ma tam niebezpieczeństwa min).
 • Kanion Rakitnicy (dopływu Neretwy) - można się do niego dostać z wioski Lukomir górską ścieżką. Leży 800 metrów poniżej wsi. Kanion ma długość 30 km zaliczany jest do najgłębszych i najpiękniejszych w Europie.
 • Jaskinie Bijambare - około 40 km od Sarajewa. Dojazd samochodem w kierunku Tuzli do miejscowości Nisici i stąd lokalną drogą do jaskiń. To kompleks jaskiń odkrytych w 1923 roku. Ich długość to 420 metrów, większa ich część jest udostępniona dla turystów.


SARAJEWO PRAKTYCZNIE


 • By w miarę dokładnie zwiedzić Sarajewo potrzebne są 2-3 dni. Jeden dzień to stanowczo za mało. Jeśli chce się również zwiedzić okolice miasta, potrzebny jest tydzień.
 • Główne ulice okrążające Stare Miasto są jednokierunkowe. Jeździ się nimi w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara.
 • Parkowanie w Sarajewie jest płatne. Za postój płaci się w parkomatach. Parkingi strzeżone znajdziesz m.in. przy ul. Branilaca Sarajeva oraz Sagrd zije.
 • Informacja turystyczna znajduje się też w dzielnicy Baščaršija, przy ul. Ferhadija www.sarajevo-tourism.com
 • Wszystkie linie komunikacji miejskiej spotykają się nad rzeką Miljacką. Po mieście kursuje kilka linii tramwajowych jadących wzdłuż rzeki do Ilidży, wiele linii autobusowych oraz trolejbusy. Bilety (UWAGA! Do każdego rodzaju pojazdu obowiązują inny bilety!) kupuje się w kioskach lub u konduktora. Bilet kosztuje 1,6 KM w kiosku i 1,8 KM u konduktora w pojeździe. Bilet dzienny w rejonie A kosztuje 5 KM. Szczegóły: http://gras.co.ba
 • Międzynarodowy port lotniczy Sarajewa mieści się około 12 km od  centrum miasta i ok. 6 km od głównego dworca kolejowego stolicy. Wydostać się można z niego tylko taksówką (ok. 25-30 KM). By było taniej, warto dojechać taksówką do Ilidży na pętlę, a stamtąd tramwajem.
 • Główny dworzec kolejowy mieści się blisko centrum, w sąsiedztwie dworca autobusowego ul. Put zivota 2. Zwykle opłaca się kupować bilet w obie strony
 • Główny dworzec autobusowy, ul. Put zivota 8 - mieści się obok głównego dworca kolejowego - obsługuje głównie komunikację na terenie Bośni i Hercegowiny oraz autobusy jadące do/z Chorwacji. Natomiast autobusy, jadące do Serbii, miast Republiki Serbskiej oraz Czarnogóry jeżdżą z dworca Lukavica, który leży  we wschodniej części miasta (Istocno Sarajevo) w Republice Serbskiej. Dostać się można do niego trolejbusem nr 103 z Placu Austriackiego lub autobusem linii 31E, który zatrzymuje się na każdym przystanku tramwajowym.
zwiń treść...

Poznaj ten kraj

Pociągi w Bośni i Hercegowinie są wygodnym, ale dość wolnym środkiem transportu. Podróżowanie koleją nie jest tak popularne jak autobusem, ale tańsze. Pociągi są w miarę...

więcej..
Porady dla turystów

Obiekt premium

logo urloplany
To miejsce czeka, by zaprezentować Państwa hotel, pensjonat, kwaterę, ośrodek, restaurację, bar, sklep, wypożyczalnię sprzętu turystycznego, atrakcję turystyczną itp. Chcesz pokazać się w najlepszym miejscu, skontaktuj się z nami: kontakt@urloplany.pl TERAZ SUPER RABATY!
Więcej w Cenniku

inne obiekty..

ZAPRASZAMY

Sporturystyka

Mapa

Kraj Wybrany
kraj
Region Miejsce Wybrane miejsce Obiekt Film Blog Zdjęcie Porada

Wersje językowe

urlopletter

Zapisz się na nasz newsletter, to nie kosztuje.
Zobacz archiwum
Ważne! Nikomu nie udostępniamy Twojego adresu

Zasady cookies

Nasz portal używa plików cookie w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Kursy walut

EUR
4.30
USD
3.86
CHF
3.82
GBP
4.89
Średnie kursy, 23-05-2019
Żródło: NBP