Blogi z podróży
Ziemia Salzburska

Kalendarz wydarzeń

Sierpień 2019
pn wt śr cz pt sb nd
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8

linki

NASZA SONDA

Kartą, czy gotówką? Jak płacisz za granicą?
obojętnie
nie jeżdżę za granicę
wyłącznie kartą
tylko gotówką
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych „RODO”. Prosimy o zapoznanie się, jak będziemy przetwarzać Państwa dane po 25 maja 2018 r. Szczegóły: zakładka "Dane osobowe, Regulamin. Polityka prywatności" w dolnym menu strony.

Wakacje w Austrii. Ziemia Salzburska

ŚCIEŻKI I SZLAKI TEMATYCZNE ZIEMI SALSBURSKIEJ


Szlak kultury Ramingstein-Kulturwanderung

Znajduje się w rejonie Lungau i wprowadza w świat górnictwa. Ze względu na bogactwa naturalne, od XIV do XVIII w. region Lungau pełnił rolę ważnego ośrodka gospodarczego: w Ramingstein przez wieki wydobywane było srebro. Szlak kultury łączy zwiedzanie nieczynnej kopalni srebra ze szlakiem rudy Erzweg Dürnrain. Po założeniu kasku, nieprzemakalnej odzieży i czołówki wędrowcy ruszają do wnętrza góry. Podczas oprowadzania można poznać życie dawnych górników. Po dwóch godzinach uczestnicy wracają do centrum miejscowości. Tam zaczyna się szlak rudy Erzweg Dürnrain, prowadzący do zamku Finstergrün, symbolu Ramingstein. Twierdza pochodząca z XII wieku popadała w ruinę, kiedy w roku 1899 pewien węgierski hrabia zlecił budowę nowej twierdzy, naśladującej styl gotycki. Po spacerze w lesie obok dawnych sztolni i hałd wędrowcy wracają po 1,5 godziny marszu do Ramingstein.

Salzburski szlak hal

Długi, liczący 1.800 górskich połonin Salzburg jest landem o największej liczbie alpejskich pastwisk w Austrii. Ponad 500 szałasów czeka na wędrowców, gdzie podejmowani są miejscowymi przysmakami. Trasa liczy łącznie 350 km i jest podzielona na 30 dziennych etapów, które można pokonywać pojedynczo lub łączyć w kilkudniowe wyprawy, zawsze z możliwością noclegu w dolinie lub schroniskach. Mimo, iż na szlaku czekają liczne osobliwości historyczne i kulturowe, takie jak muzea i kościoły pielgrzymkowe w miejscowościach, z których wyruszają etapy, szlak nie jest związany z żadnym tematem. Piękno tej trasy ukazuje się podczas marszu. Bajecznie kolorowe łąki, pachnące górskie lasy i huczące wodospady - każdy etap zachęca do fizycznego i psychicznego odprężenia. Wystarczy usiąść nad mieniącą się tajemniczo taflą jeziora i zanurzyć stopy w wodzie, aby nabrać ochoty na wyprawę kolejnym odcinkiem szlaku.

Szlak złota Taurów

Leży w sercu Wysokich Taurów, na północ od głównego grzebienia Alp, w dolinie Raurisertal. Dolina słynie nie tylko jako miejsce lęgu jednego z najrzadszych gatunków ptaków drapieżnych w Europie, orłosępa brodatego, ale także z wydobywania złota, którym trudniono się tu do roku 1944.
W okresie rozkwitu kopalni złota w XIII i XIV w. na Rauris przypadało 10 procent światowego wydobycia tego kruszca, niektóre rodziny wzbogaciły się dzięki temu w krótkim czasie. Stopniowo jednak dobrodziejstwo góry słabło – proces wydobycia był na tyle kosztowny, że nie przynosił już spodziewanych zysków. Większość rodzin skoncentrowanych wokół kopalni zorientowała się zbyt późno i straciła prawie cały dorobek. Podążając szlakiem złota Taurów na nowo przeżywamy dawne dzieje górników. Dwugodzinna wyprawa prowadzi ukośnym podejściem do wlotu dawnych sztolni, w pobliże miejsc zakwaterowania, kuźni i innych zabytkowych obiektów. Po dotarciu do ostatniej oznakowanej stacji warto wspiąć się jeszcze kilkaset metrów dalej na Fragenter Scharte, skąd rozpościera się imponujący widok na okoliczne trzytysięczniki.


NARTY ZIEMIA SALZBURSKA


► Dolina Gastein
,
► Flachau,
► Lofer,
► Saalbach-Hinterglemm,
► Zell am See/KaprunWĘDRÓWKI PO ZIEMI SALZBURSKIEJ


Na szlaku wąwozów w dolinie Saalachtal

Sześć dni wędrówki to trasa z Lofer i z powrotem przez zapierające dech w piersiach połoniny krajobrazy i wąwozy Ziemi Salzburskiej. Wyjątkowym przeżyciem będzie wizyta w wąwozie Vorderkaserklamm między St. Martin i Weißbach. Po drodze, wiodącej przez dolinę Schüttachgraben, włączoną do obszaru chronionej natury, mijamy naturalne kąpielisko Vorderkaser. Wąwóz ma 400 metrów długości i głębokość 80 metrów – i kiedy spojrzy się na spadające z niego z hukiem masy wody i posłucha się grzmotu opadającej wody, nikogo nie powinien zdziwić fakt, że co roku wąwóz pogłębia się o kolejnych 6 mm.

Obok pomnika przyrody Seisenbergklamm koło Weienbach trasa wędrówki wiedzie przez mniejszy wąwóz Innersbachklamm między Lofer i Unken. Z platformy widokowej rozpościera się widok na cały wąwóz, a ze szczytu skalistej kotliny, onegdaj wypłukanej przez wodę, a teraz wypełnionej kamiennym osadem, można rozkoszować się uspokajającym działaniem niezmierzonych mas wody.

Wizyta w jaskini Lamprechtshöhle koło St. Martin to prawdziwa podziemna przygoda. Lamprechtshöhle jest najdłuższą jaskinią przechodnią na świecie, odkąd w 1993 roku odkryto drugi właz na wysokości ponad 2.000 m n.p.m. Część jaskini została zabezpieczona i otwarta dla zwiedzających, którzy przemierzając kładki i stopnie 600m w głąb jaskini, mogą podziwiać malownicze tunele i rozległą halę. Rozkosz szczególnie w upalne letnie dni.

W sumie 95 km, 31 godzin marszu; 2.400 m wejść pod górę, prawie 2.800 m zejść z góry.
Najlepszy okres: maj – październik, przyjazdy codziennie.

Trasa Saalachtaler Rundweg

Trasa Saalachtaler Rundweg jest tak zorganizowana, że umożliwia dopasowywanie codziennych etapów do indywidualnych potrzeb i możliwości, przede wszystkim tych najmłodszych wędrowców.
Szlak wędrówki wiedzie przez miejsca, które miłośnikom sportów zimowych wiele mówią: od Saalfelden 6-dniowa trasa prowadzi przez Maishofen, Maria Alm i Hintermoos, aż do Dienten i z powrotem przez Hintertal do Saalfelden. Warto odwiedzić ten region również latem. Malownicze przesmyki między halami i pastwiskami oraz zapierający dech w piersiach widok na góry w okolicy Pinzgau sprawiają, że nikt nie będzie chciał wracać do domu. I nikt nie zauważy, że w ciągu 6 dni pokonał piechotą 75 km…

Kto nabierze ochoty na wędrówkę na większej wysokości, powinien wypróbować szlak Saalachtaler Höhenweg. 5 dni to trasa po najpiękniejszych szańcach regionu, ponad łąkami i szczytami. Dech w piersiach zapierają dopiero wspaniałe widoki okalające pasma górskie Parku Narodowego Wysokie Taury. Na koniec zaś szybki skok adrenaliny – zjazd po letnim torze saneczkowym 300 metrów w dół.
Pełny dystans 65 km w łącznym czasie marszu ok. 24 godzin.


ATRAKCJE DLA DZIECI


Family SalzburgerLand

Wybierać można spośród licznych ofert dla dzieci i sprawdzonych rodzinnych hoteli. W 25 obiektach na Ziemi Salzburskiej rodzina jest w centrum wydarzeń. Ze swoim autorskim programem i ofertą przygotowaną specjalnie z myślą o rodzinnym wypoczynku każdy z hoteli wychodzi naprzeciw wielkim oczekiwaniom małych gości.

Wodny Świat Amadé Wagrain

Na 10.000 m kw. całoroczny kompleks basenów w Wagrain oferuje moc uciech dla całej rodziny. Wiele atrakcji pod dachem i na wolnym powietrzu gwarantuje niezapomniane przeżycia podczas wodnej zabawy.

Przygodowa twierdza Mauterndorf


Pasjonująca podróż w czasie do późnego średniowiecza czeka na całe rodziny w twierdzy Mauterndorf. Odwiedzający mogą poznać osobiście pana zamku, arcybiskupa Leonharda von Keutschach i jego następcę oraz co roku mogą wziąć udział w organizowanym w czerwcu wielkim średniowiecznym festynie.

Kopalnie soli Hallein – Bad Dürrnberg

Podczas zwiedzania kopalni soli Hallein można poznać tajemnice „białego złota“ i bogactwa miasta Salzburga. Ekscytujący jest już sam zjazd do wnętrza kopalni, gdzie osobiście wita gości „arcybiskup“. Zwiedzający pędzą potem na olbrzymich zjeżdżalniach do słonego jeziora, po którym pływają tratwy. Potem można jeszcze zajrzeć do celtyckiej wioski.

Park atrakcji Strasswalchen

Nowością w parku są atrakcje o nazwie Przygody Sindbada, zapierająca dech w piersiach przejażdżka pociągiem Wild Train oraz bajkowy czarodziejski leśny teatr. W każdy piątek rodzinny dzień ze zniżką na wstęp.

Płukanie złota w Rauris

Wydobycie złota w dolinie Raurisertal ma długą tradycję. Słuchając fachowych wskazówek każdy może zostać poszukiwaczem skarbów na trzech stanowiskach do płukania złota, a przy odrobinie szczęścia poszukiwania mogą okazać się owocne!

Bio - serownia w wiosce Schleedorf

Wszystkie etapy procesu produkcji, od mleka do gotowego sera, takie jak dodawanie podpuszczki, krojenie, moczenie w solance, są obrazowo objaśniane. Potem można oczywiście spróbować sera. Ponadto w pokazowej wiosce Schleedorf znajduje się muzeum rolnictwa AgriCultur, w którym można podziwiać prawdziwy, żyjący ul, tajemnicze, dzikie rośliny i liczne wystawy okolicznościowe.NAJLEPSZE KĄPIELSKA NA WAKACJE


Wolfgangsee

Największe jezioro Ziemi Salzburskiej o długości 11 km. W części należącej do landu Salzburg wokół jeziora leżą takie miejscowości jak: St. Gilgen i Strobl z licznymi hotelami i campingami.

Fuschlsee

Fuschlsee oraz małe Hintersee leżą w pięknym krajobrazie pojezierza Salzkammergut. U bram festiwalowego miasta, na pagórkowatym obszarze przedgórza alpejskiego, znajduje się region urlopowy Fuschlsee. Region oferuje wiele rozmaitych atrakcji, od pięknego zamku Fuschl po romantyczny, naturalny krajobraz.

Wallersee, Obertrumer See, Mattsee

Salzburger Seenland z ciepłym Wallersee oraz trzema jeziorami Trumer Seen jest odpowiednim miejscem dla miłośników delektowania się wypoczynkiem. Wokół jeziora można wędrować i robić długie spacery. Jezioro ma też wiele do zaoferowania miłośnikom aktywnych zajęć sportowych na lądzie i wodzie. Można też jeździć na rowerach po pagórkowatej okolicy oraz surfować na jeziorze Mattsee.

Zeller See

Na obrzeżach Parku Narodowego Wysokich Taurów leży otoczone górami Zeller See. Każdy czuje się tu wspaniale – w górach, a jednak nad wodą. Po dniu wędrowania na szczytach Europejskiego Regionu Sportowego czeka ochłoda w jeziorze – to właśnie oferuje miejscowość Zell am See.TERMY I SPA


Bad Gastein, Vigaun i Bad Hofgastein - to najważniejsze ośrodki termalne na Ziemi SalzburskiejWAKACJE NA ROWERZE NA ZIEMI SALZBURSKIEJ


Oferta Ziemi Salzburskiej obejmuje 6.000 km tras rowerowych. Właściwie każda miejscowość posiada oznakowane trasy w formie jednodniowych etapów o różnym stopniu trudności.

Prawdziwym rarytasem jest trasa przez Taury, od wodospadów Krimml, wzdłuż rzek Salzach i Saalach, w pobliżu licznych atrakcji turystycznych i przez miasto Salzburg dalej do Pasawy. Ze względu na wyjątkowy urok okolicy warto zaplanować etapy nie dłuższe niż 40 km. Chcąc w szczególny sposób chronić stawy przed przeciążeniem, można skorzystać z nowinki technicznej w postaci opracowanego i skonstruowanego w Szwajcarii pojazdu o nazwie Movelo, który można wypożyczyć w wielu miejscach. Movelo posiada silniczek wspomagający pedałowanie, co okazuje się szczególnie przydatne przy podjazdach. Opłata za wypożyczenie elektrycznego roweru wynosi 86.- € na czas trwania całej wycieczki.

Trzy kraje związkowe – Ziemia Salzburska, Górna Austria i Styria – otaczają potężny masyw Dachsteinu. Wyprawa z widokiem na Dachstein to jedna z ciekawszych wypraw dla wytrenowanych amatorów MTB.

O trasach rowerowych w Austrii przeczytaj też w rozdziale o wakacjach na rowerze


NURKOWANIE


Fuschlsee:

Fuschlsee kryje wiele gatunków ryb (sieje, szczupaki, płotki, klenie, okonie rzeczne, węgorze) i jest pod ochroną. Dlatego dopuszczone są grupy nurków liczące do 4 osób, które musza uzyskać pozwolenie (dostępne u nadzorcy wędkarstwa w zamku Schloss Fuschl).
Najlepszy czas na nurkowanie: jesień i wiosna.

Zeller See:

Biologicznie czyste, pierwotne jezioro alpejskie. Zachwyca szczególnie podwodnych fotografów: bardzo dużo ryb (szczupaki, pstrągi, sandacze, sieje, płotki, liny, leszcze i okonie) oraz ciekawa podwodna flora.
Najlepszy czas na nurkowanie: wiosna i jesień.WAKACJE POD ŻAGLAMI I NA DESCE


Jedenaście jezior kusi żeglarzy i miłośników windsurfingu, a każde ma do zaoferowania coś szczególnego: graniczne Wolfgangsee jest największym i najgłębszym jeziorem na Ziemi Salzburskiej. Jego długość to 11 km, a głębokość 100 m. Nad tym jeziorem mieści się najstarszy austriacki Yachtclub.

Pojezierze Flachgauer z Wallersee i jeziorami Trumer Seen to piękny pagórkowaty krajobraz u bram Salzburga. Wiatr zachodni jest tu tak silny, że okolice stały się absolutnym hitem dla amatorów surfingu. Szczególnie piękne jest jezioro Zeller See z widokiem na Kitzsteinhorn.

Nad wszystkimi większymi jeziorami są szkółki żeglarskie i surfingowe, gdzie początkujący i zaawansowani mogą brać udział w fachowo prowadzonych kursach oraz wypożyczać sprzęt. Surferzy chętnie spotykają się nad Hintersee, Wiestalstausee, na Badesee Uttendorf i jeziorze zaporowym Durlassbodenstausee.

Źródło www.austria.info

zwiń treść...

ostatnie zdjęcia z tego miejsca dodaj zdjęcia zobacz wszystkie

Brak zdjęć dla tego miejsca, możesz dodać pierwsze

Lista miejsc

Poznaj ten kraj

Agroturystyka stworzyła w Austrii nowy wymiar wypoczynku: spędzając urlop w gospodarstwie agroturystycznym można bez obaw wysłać swoje dzieci na podwórze. Jeśli masz...

więcej..
Porady dla turystów

Obiekt premium

logo urloplany
To miejsce czeka, by zaprezentować Państwa hotel, pensjonat, kwaterę, ośrodek, restaurację, bar, sklep, wypożyczalnię sprzętu turystycznego, atrakcję turystyczną itp. Chcesz pokazać się w najlepszym miejscu, skontaktuj się z nami: kontakt@urloplany.pl TERAZ SUPER RABATY!
Więcej w Cenniku

inne obiekty..

ZAPRASZAMY

Sporturystyka

byłem tam

Jeszcze nikt nie napisał o tym miejscu, możesz być pierwszy
byłeś też, napisz.. ostatnie wpisy..

porady o tym miejscu

Jeszcze nikt nie napisał o tym miejscu, możesz być pierwszy
poradź innym.. ostatnie rady..

na forum o tym miejscu

Jeszcze nikt nie wypowiedział się o tym miejscu, możesz być pierwszy
wypowiedz się.. ostatnio na forum..

Mapa

Kraj Wybrany
kraj
Region Miejsce Wybrane miejsce Obiekt Film Blog Zdjęcie Porada

Wersje językowe

urlopletter

Zapisz się na nasz newsletter, to nie kosztuje.
Zobacz archiwum
Ważne! Nikomu nie udostępniamy Twojego adresu

Zasady cookies

Nasz portal używa plików cookie w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Kursy walut

EUR
4.35
USD
3.92
CHF
4.00
GBP
4.77
Średnie kursy, 18-08-2019
Żródło: NBP