Blogi z podróży
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych „RODO”. Prosimy o zapoznanie się, jak będziemy przetwarzać Państwa dane po 25 maja 2018 r. Szczegóły: zakładka "Dane osobowe, Regulamin. Polityka prywatności" w dolnym menu strony.

Wakacje na Węgrzech. Węgry


FLAGA WĘGIER

Flaga Węgier
Flagę Węgier ustanowiono w 1848 r., ale jej kolory po raz pierwszy pojawiły się na sznurze królewskiej pieczęci w 1618 r. W 20-leciu międzywojennym na fladze widniał węgierski herb. Od 1957 roku powszechnie występuje flaga bez herbu, choć spotka się ją również z herbem.
Poczytaj też o hymnie Węgier: "Boże, błogosław Węgrów" - "Isten áldd meg a magyart"WAŻNE TELEFONY I ADRESY

 • Pogotowie ratunkowe - 104
 • Policja - 107
 • Straż pożarna - 105
 • Numery międzynarodowe - 199
 • Pomoc ogólna - 112
 • Numer kierunkowy na Węgry: 36
 • Numer kierunkowy do Budapesztu: 1 (+ numer siedmiocyfrowy)
 • Międzynarodowy numer kierunkowy: 00 + numer kierunkowy kraju + numer lokalny
 • Krajowy numer kierunkowy na rozmowy międzymiastowe: 06 + numer kierunkowy + numer lokalny
 • Numery telefonów komórkowych na Węgrzech są dziewięciocyfrowe, po wybraniu 06, pierwsze dwie cyfry zależą od operatora: 20, 30 lub 70.

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Węgierskiej, Budapeszt, Varosligeti fasor 16, 1068
Tel.: +36 20 4729502, Tel. dyżurny: +36 1 4138200 Faks: +36 1 3511722
e-mail: budapeszt.amb.sekretariat@msz.gov.pl, www.budapeszt.msz.gov.pl
Telefon dyżurny po godzinach pracy placówki: +36 20 4729502


Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Segedynie, konsul: Karol Biernacki (język polski, węgierski), Segedyn, Rákoczi tér 1. (siedziba Urzędu Marszałkowskiego Województwa Csongrád), 6741
Tel.: +36 70 313 94 84 Faks: +36 62 420 080
e-mail: konsulszeged@gmail.com, www.szegedkonzul.huATRAKCJE TURYSTYCZNE WĘGIER


Budapeszt

Stolica Węgier i jedno z najpiękniejszych miast świata. Składa się z dwóch części: Budy i Pesztu, które dzieli Dunaj. Zarówno po jednej, jak i drugiej stronie są ciekawe miejsca. Peszt: neogotycki gmach Parlamentu z przełomu XIX i XX w., Andrássy - najpiękniejsza arteria miejska z XIX-wieczną zabudową (wpisana na listę UNESCO). Najważniejsze zabytki Budy: Wzgórze Gellerta (na nim XIX-wieczna cytadela i pomnik Wolności oraz wspaniały widok na panoramę miasta), gotycki kościół św. Macieja, romańska baszta Rybacka, Zamek Królewski. Warto też zwiedzić najwyższy budynek w mieście - Bazylikę św. Stefana i piątą co do wielkości synagogę w Europie przy ulicy Dohány, a także Park Memento - zbiór komunistycznych pomników. Trzeba też pójść na spacer wzdłuż naddunajskiej promenady i odwiedzić Wyspę Małgorzaty.


W okolicy Budapesztu

Zakole Dunaju - musisz tam być, jeśli chcesz zobaczyć zapierające w piersiach widoki, wzgórza i doliny z maleńkimi wioskami i historycznymi ruinami. Miejsce to uważane jest za jedno z najbardziej niesamowitych części kraju. Rozpoczyna się w mieście Esztergom (Ostrzyhom), kończy się w Szentendre. Ciekawe miejsca:
 • Vác - z wystawą zmumifikowanych mieszkańców miasta minionych wieków
 • Visegrád (Wyszehrad) - małe miasteczko z trzema zamkami, 35 km na północ od Budapesztu
 • Esztergom (Ostrzyhom) -  z bazyliką - najwyższym budynkiem na Węgrzech
 • Wzgórza Budy i leżące na północ Wzgórza Pilis - gdzie można zejść do podziemnego świata jaskiń.
 • Gödöllő - spacer po ogrodach wokół pałacu królewskiego, podążając śladami cesarza Franciszka Józefa i jego żony, Elżbiety (Sisi), królowej Węgier.
 • Szentendre - 20 km od Budapesztu - z ruinami obozu rzymskiego, najstarszym na Węgrzech zegarem słonecznym na Templom tér i największym w kraju skansenem (80 domów, 3 kościoły, 200 budynków gospodarczych), z muzeum wina i marcepanu
 • Wioska Etyek - 26 km od Budapesztu znana z białych win, klimatycznych piwniczek, a także studia filmowego KordaJeziora Balaton i Heviz

 • Balaton - zwany węgierskim morzem - to woda, piasek, surfing, wędkarstwo, żeglarstwo,
  mapa Węgier
    koncerty, kluby, imprezy, siatkówka plażowa, rowery, ale też eleganckie zamki i senne wioski, piękne krajobrazy i  czyste powietrze. Sezon trwa tu od czerwca do końca sierpnia.
 • Heviz - około 10 km od Balatonu - największe na świecie jezioro termalne. Jego dno pokrywa gruba warstwa torfu. Latem woda osiąga temperaturę 33-34 stopni C, w zimie 26-28 stopni C. Kąpać się tu można cały rok, a woda, wskutek silnych właściwości radioaktywnych i domieszki siarki, posiada doskonałe właściwości lecznicze.
 • Warto też zwiedzić: XIX-wieczne miasto Balatonfüred oraz Tihany, skąd rozpościera się wspaniały widok na jezioro. Badacsony z licznymi piwniczkami winnymi,  Kékkút i Theodora Quelle - ze źródłami i wodami mineralnymi. Festetics w Keszthely - jeden z trzech największych pałaców barokowych w kraju. Mały Balaton - raj dla zagrożonych gatunków roślin i ptaków.  Największe plantacje orzecha włoskiego w Europie - południowe brzegi jeziora Balaton.
Puszta i Jezioro Cisa

Puszta leży na wschód od Dunaju. To najbardziej płaska i spokojna część Węgier oraz największy obszar trawiasty w Europie. Przecinają ją rzeki, biegną przez nią parki narodowe. Warto zobaczyć:

 • Park Narodowy Hortobágy - pełen żurawi i rogatego szarego bydła. Tu powstał gulasz (gulyás) wymyślony przez pasterzy, którzy wrzucili niegdyś wszystko co mieli do jednego garnka, dodali trochę papryki i postawili na ogniu. Puszta Hortobágy to największy teren stepowy w zachodniej Europie. Bagnista część parku jest ostoją ptactwa wodnego.
 • Jezioro Cisa - kraina dzikiej przyrody i raj dla sportowców. Można tu polować, wędkować, chodzić na wędrówki, jeździć konno, na rowerze, pływać, jeździć na nartach wodnych.
 • Rezerwat Ptaków w Tiszavalk - wpisany na listę Dziedzictwa Światowego UNESCO. Można tu spotkać około 200 gatunków ptaków.
 • Debreczyn (Debrecen) - drugie co do wielkości miasto Węgier, znane też jako kalwiński Rzym. Mieści się tu Uniwersytet im. Lajosa Kossutha. Warto zobaczyć: Park z Botanikus kert (ogrodem botanicznym), Állatkert (zoo), Vidámpark (wesołe miasteczko), Aquaticum (kąpielisko, termy, pływalnia i park wodny). W tutejszym centrum sztuki współczesnej znajduje się największa sala wystawowa w Europie Środkowej. Debreczyn jest odpowiednikiem naszego Torunia, można tu kupić doskonałe debreczyńskie pierniki
 • Segedyn (Szeged) - jedno z największych miast Węgier. Leży nad Cisą i zwane jest "miastem słońca" ze względu na dużą liczbę dni słonecznych. Mieści się tu jeden z najpiękniejszych zabytków sakralnych   - XIX-wieczny Kościół Wotywny Dom Templom. Mierzy ponad 81 m długości i 51 m szerokości, a szczyty wież sięgają 93 m. Ciekawym miejscem jest dzielnica żydowska z Nową Synagogą, uznawaną za jedną z najpiękniejszych w Europie i najpiękniejszą na Węgrzech. W Segedynie na powierzchni 4400 m kw. mieści się też ogromne spa.
 • Uzdrowisko Hajdúszoboszló z najdłuższym kompleksem spa w Europie.


Region Egeru i Tokaju

To północ Węgier z najwyższym szczytem kraju Kékestető, kilometrami szlaków turystycznych, jaskiń, jezior, wodospadów, mocnych win czerwonych, miejsc wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

 • Szlaki gór Mátra -  można wejść na najwyższy szczyt Węgier, Kékestető
 • Park Narodowy Aggtelek - na pograniczu Węgier i Słowacji z systemem jaskiń Baradla o długości 26 km, podziemnym teatrem, stalaktytami i stalagmitami. Na terenie parku leżą dwie miejscowości Aggtelek i Jósvafő. W lasach żyją m.in. jelenie, wilki, rysie, dziki, a z ptactwa - orzeł cesarski i myszołów. Można tu spotkać również konie huculskie.
 • Region Tokaj-Hegyalja - wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO od 2002 r. -  najbardziej znany region wina na Węgrzech. Wokół wulkanicznej góry Tokaj panuje specyficzny klimat, który ułatwia rozwijanie się szlachetnej pleśni. Nadaje ona niespotykany aromat winom. Powstaje tu m.in. białe deserowe Tokaj Aszú. Stolica regionu - Tokaj. Wieś Tolcsva - muzeum winiarstwa i piwnice "Oremus". Najważniejsze uprawy winne we wsiach: Bodrogkeresztúr, Bodrogkisfalud, Mád, Mezőzombor, Rátka, Szegi, Tarcal i Tállya. Można tu napić się palinki - węgierskiej wódki z brzoskwiń, śliwek i wiśni oraz gorzkiego likieru Unicum, który powstaje na skutek moczenia 40 węgierskich roślin (przepis jest trzymany w tajemnicy).
 • Eger - słynie z czerwonego wina "Egri Bikaver" (Bycza Krew). Urocze miasteczko, które oprócz  win, oferuje kąpieliska termalne i mnóstwo historycznych budynków (m.in. turecki minaret oraz zamek). Szépasszonyvölgy -  piwnice winne.
 • Hollókő - unawana za najpiękniejszą wioskę Węgier, wpisana na listę UNESCO. Czas tu zatrzymał się kilkaset lat temu, kobiety wciąż noszą przepastne kolorowe spódnice, mężczyźni - czarne buty, filcowe kamizelki i okrągłe kapelusze. Biały kościół z 1889 roku uważany jest za arcydzieło architektury ludowej. Wioskę otacza Park Przyrody Hollókő, w którym można poznać tradycyjną uprawę na wąskich poletkach. Nieopodal wioski - ruiny XIII- wiecznego zamku.
 • Mofeta w Mátraderecske  - sucha łaźnia wykorzystująca wyziewy gazów wulkanicznych
 • Gorące źródła w Egerszalók - pochodzące z dwóch starożytnych źródeł termalnych wypływają ze zbocza wzgórza
 • Miszkolc - trzecie do wielkości miasto Węgier w dolinie rzeki Szinwa u podnóża Gór Bukowych. Jest uzdrowiskiem ze źródłami mineralnymi (słynne kąpieliska jaskiniowe w dzielnicy Tapolca). Jedną z atrakcji jest warowny zamek z XIII wieku Diosgyor i liczne groty, których jest ponad 300. Tu znajduje się jedyne w Europie kąpielisko termalne w jaskini - Burlang furdo. Jest ono wypełnione ciepłą wodą, tworzącą naturalne bicze wodne. Cenny zabytek - XVIII-wieczna Cerkiew Świętej Trójcy z 16-metrowym ikonostasem i 88 ikonami. Słynie z cudownej ikony Madonny z Kazania, podarowanej przez carycę Katarzynę II.

Panonia

Rozciąga się na zachód od Dunaju i na wschód od granicy austriackiej. To najbardziej zróżnicowana część Węgier - wyśmienite wino, duże jeziora, średniowieczne kościoły i klasztory, zamki i fortece,  muzyczne i historyczne festiwale odbywają przez cały rok.
 • Opactwo Benedyktyńskie w Pannonhalma - z XI w. - najstarszy zabytek sakralny Węgier. Do najcenniejszych obiektów należą: kościół św. Marcina, późnogotyckie krużganki, refektarz, biblioteka ze zbiorami, liczącymi 400 tys. woluminów. W pobliżu opactwa - piękne arboretum powstałe w miejscu, gdzie średniowieczni mnisi uprawiali lecznicze zioła.
 • Pecz - miasto z katedrą św. Piotra i Pawła. Obok - jeden z najstarszych zachowanych cmentarzy wczesnochrześcijańskich i  unikatowy zabytek architektury datowany na IV w. Tworzy ją system podziemnych korytarzy i grot, nad którymi wznoszą się okazałe kaplice, bogato zdobione malowidłami o tematyce religijnej.
 • Székesfehérvár - jest tu bazylika koronacyjna, w której koronowani byli królowie Węgier. Warto zobaczyć barokowy zamek Eszterházy w Fertőd

► Zobacz zabytki Węgier wpisane na listę UNESCO


SĄSIEDZI


Węgry graniczą z: Austrią (366 km), Chorwacją (329 km), Serbią (151 km) Słowenią (102 km), Ukrainą (103 km), Rumunią (443 km) i Słowacją (677 km)


NAJWYŻSZY PUNKT, NAJNIŻSZY PUNKT


Najwyższy punkt: Kékes - 1014 m n.p.m.  w górach Mátra na północy kraju w regionie Karpat
Najniższy punkt: na wysokości 79 m n.p.m. w dolinie rzeki Cisy na granicy z Serbią a dokładnie w Gyálarét (część Segedynu)


 

STOLICA WĘGIER


Stolicą Węgier jest Budapeszt (około 1,7 mln mieszkańców). Inne ważne ośrodki to: Debreczyn (ok. 200 tys.), Segedyn (ok. 170 tys.), Miszkolc (166 tys.), Pecz (156 tys.)PODZIAŁ ADMINISTRACYJNY WĘGIER


Węgry podzielone są  na komitaty (megye). Jest ich 19. Dzielą się one na powiaty (kistérség). Jest ich 168. Te z kolei dzielą się na gminy (települései). Miejskich gmin (város) jest 214, wiejskich (község i nagyközség) - 2898. Rangę równą powiatom mają miasta na prawach komitatu (megyei jogú város, obecnie 23). Szczególny status, równy komitatowi, ma Budapeszt (főváros), który dzieli się na dzielnice (kerület)

Więcej o podziale administracyjnym WęgierUSTRÓJ POLITYCZNY WĘGIER


Węgry są demokratyczną republiką o charakterze parlamentarno-gabinetowym. Parlament jest jednoizbowy. Posłów wybiera się co cztery lata w wyborach powszechnych i tajnych. Prezydenta wybiera Zgromadzenie Narodowe na okres pięciu lat (może kandydować na drugą kadencję). Węgry to członek Unii Europejskiej od 1 maja 2004 roku.


JĘZYKI URZĘDOWE


Językiem urzędowym jest węgierski

Podstawowe zwroty i nazwyPOWIERZCHNIA KRAJU


93 030 km²LICZBA LUDNOŚCI


Blisko 10 milionów

Węgry i ich mieszkańcy


WALUTA


Forint węgierski (HUF). 100 HUF - ok. 1,40 zł (kurs z maja 2013 r.)
Monety: 5, 10, 20, 50, 100, 200 HUF
Banknoty: 500, 1,000, 2,000, 5,000, 10,000, 20,000 HUF


STREFA CZASOWA


GMT + 1 godzina, czyli taki sam jak w Polsce. Czas letni: od ostatniej niedzieli marca do ostatniej niedzieli października + 1 godzinaKLIMAT - KIEDY JECHAĆ NA WAKACJE NA WĘGRY


Węgry leżą w strefie klimatu konynentalnego. Są krajem ciepłym, jednak zimy - choć krótkie nie są zbyt łagodne. Rzadko pada śnieg, a jeśli się utrzymuje to tylko na północy kraju w najwyższych częściach. Najzimniejszym miesiącem jest styczeń, najcieplejszym sierpień. Lata są długie i bardzo ciepłe. Średnia dobowa wynosi w lipcu od 20 °C na zachodzie do 25 °C na południu. W górach - 17–18°.
Średnie temperatury: styczeń - 1,6 °C, marzec - 5,6 °C, maj - 15,9 ° C, lipiec - 20,8 °C, wrzesień - 16,4 ° C, listopad - 4,8 °CKOSZTY I ZAKUPY


Ceny na Węgrzech są niewiele wyższe od cen w Polsce. Sklepy na ogół są czynne od poniedziałku do piątku od 10.00 do 18.00, a w soboty od 9.00 do 13.00. Nie ma przerw obiadowych. Sklepy spożywcze oraz centra handlowe są czynne od poniedziałku do piątku od 7.00 do 19.00, a w soboty od 7.00 do 14.00. Duże centra handlowe, centra rozrywkowe oraz niektóre sklepy prywatne (wiele z nich jest czynnych 24 godziny na dobę) pracują także w niedziele. Przykładowe ceny: chleb 1 kg 200-250 HUF, masło 250g 400 HUF, salami 1 kg 3000-5000 HUF.

Więcej o cenach na Węgrzech
Banki i bankomaty


RELIGIA


Ponad 54% Węgrów jest wyznania rzymskokatolickiego, około 21% protestanckiego, głównie kalwińskiego, a około 6% luterańskiego. Uczestniczenie w mszach świętych nie jest na Węgrzech zbyt popularne - korzysta z tego zaledwie około 10%. W samym Budapeszcie do kościołów w niedzielę chodzi około 2-4% mieszkańców.
GOSPODARKA WĘGIER


Podstawą gospodarki Węgier jest rolnictwo. I trudno się dziwić, bowiem aż 50% powierzchni kraju zajmują grunty orne. Uprawia się kukurydzę, buraki cukrowe, słonecznik, ziemniaki, konopie i tytoń, a także dużo warzyw i owoców: paprykę, pomidory, cebulę, morele, brzoskwinie, jabłonie, śliwy. Bardzo ważna jest uprawa winorośli. Na Węgrzech znajdują się też niewielkie złoża surowców mineralnych, ropy naftowej i gazu ziemnego. Rozwinięty jest też m.in. przemysł chemiczny, maszynowy, sprzętu gospodarstwa domowego, samochodowy, spożywczy, odzieżowy i obuwniczy.TURYSTYKA NA WĘGRZECH


Turystyka jest bardzo ważną gałęzią w gospodarce kraju. Z danych Wikipedii wynika, że kraj ten odwiedza około 30 mln turystów rocznie. Zalety to duża i nowoczesna baza hotelowa, znane kąpieliska nad Balatonem, liczne miejscowości wypoczynkowe i uzdrowiska (Eger, Hajduszoboszlo, Sopron, Hollókő, Pecz, Jawaryn, Szentendre, Ostrzyhom).

Na Węgry na narty
Wędrówki po Węgrzech
Węgry na rowerze
Węgry w siodle
Węgry na wodzie
Na Węgry na ryby
Nurkowanie na Węgrzech
OPIEKA MEDYCZNA NA WĘGRZECH


Na Węgrzech nie ma zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych, nie są też wymagane specjalne szczepienia. W razie wypadków i nagłych zachorowań udziela się bezpłatnie pierwszej pomocy lekarskiej. Wymagana jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), którą wraz z paszportem lub dowodem osobistym przekazuje się lekarzowi. EKUZ uprawnia tylko do korzystania z podstawowych usług medycznych, dlatego wyjeżdżającym za granicę zaleca się wykupienie dodatkowych ubezpieczeń prywatnych, które pokryją koszty leczenia w szerszym zakresie, opieki medycznej w prywatnych szpitalach i klinikach, czy też transportu medycznego (np. z powodu nieszczęśliwych wypadków, kosztów leczenia poza EKUZ). Świadczenia zapewnione przez EKUZ nie obejmują tych przypadków.

Więcej o opiece medycznej na Węgrzech


BEZPIECZEŃSTWO


Nie ma szczególnego zagrożenia przestępczością. Dość często jednak zdarzają się kradzieże kieszonkowe na trasach uczęszczanych przez turystów. Najwięcej odnotowuje się w centrach handlowych, w środkach komunikacji miejskiej, w miejscach atrakcyjnych turystycznie. Często spotyka się przypadki wystawiania zawyżonych rachunków w restauracjach, pensjonatach czy kwaterach prywatnych. Każdą kradzież należy zgłosić policji. Policja sporządza protokół, który jest konieczny w razie ubiegania się o odszkodowanie lub wypłatę ubezpieczenia. Jest także podstawą do wydania nowych dokumentów, jeśli na przykład złodziej ukradł nam paszport lub dowód. Warto też wiedzieć, że obywatel polski ma obowiązek zgłaszać utratę dowodu osobistego osobiście w konsulacie (www.budapeszt.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne).

► Więcej o bezpieczeństwie na WęgrzechHISTORIA WĘGIER


Teren Węgier już w I wieku p.n.e zamieszkiwali Celtowie, którzy założyli w zakolu Dunaju prowincję Panonia. Gdy upadł Rzym, na tereny te przybyli kolejno kolejno: Hunowie, Wandalowie i Awarowie, a na początku IX wieku powstało tu słowiańskie Państwo Wielkomorawskie, które upadło w IX wieku za sprawą Madziarów pod wodzą Arpada. Ci ostatni panowali na Węgrzech do 1301 roku. Właśnie z dynastii Arpadów wywodzi się pierwszy węgierski król Stefan I Święty

Więcej o historii Węgier


KUCHNIA WĘGIER


Kuchnia Węgier to kuchnia mięsna, choć nie stroni się też od spożywania ryb słodkowodnych. Charakterystyczną przyprawą jest sproszkowana papryka. Wbrew panującej opinii węgierskie potrawy nie są zbyt ostre. Do najbardziej znanych należą gulasz, zupa gulaszowa, bogracz, paprykarz cielęcy, leczo. Rzeki Dunaj i Cisa oraz jezioro Balaton dostarczają ryb słodkowodnych. Najsłynniejszą jest balatońska odmiana sandacza zwana fogas. Narodowym napojem jest pálinka, wódka z zacieru owocowego. Najpopularniejsza jest körte pálinka – gruszkówka. Najlepsza barack pálinka (morelowa) pochodzi z okolic Kecskemét. Doskonałe są też wina, m.in Egri Bikaver i tokaj. Węgry kojarzą się też z:  kiełbasą z miasta Gyula (gyulai kolbász), salami i likierem ziołowym Unicum. To produkty wytwarzane tu od wieków, nazywane "Hungaricum", które właśnie z takim oznaczeniem można kupić w sklepach.

Więcej o kuchni Węgier


DOJAZD NA WĘGRY


Do Budapesztu dolecieć można obecnie (2013 r.) tanimi liniami lotnicznymi. Z Warszawy latają samoloty Ryanair. Bilet można już kupić za ok. 200 zł w obie strony. Z Warszawy do Budapesztu jeżdżą też pociągi, a z różnych miast Polski można się też dostać autokarem. Cena biletu w jedną stronę to około 300 zł. Jeśli jedzie się w kilka osób należy rozważyć opcję podróży samochodem. Z Warszawy do Budapesztu jest 680 km, z Krakowa - 400  km.

Jak dojechać na Węgry:

Samolotem
Samochodem
Autokarem
Pociągiem
Na granicy Węgier

DOMENA INTERNETOWA – .hu

KOD SAMOCHODOWY – HA

KOD TELEFONICZNY – +36

zwiń treść...

Lista regionów

Budapeszt  

Poznaj ten kraj

Węgry nie mają dostępu do morza, jednak jest tu kilka miejsc, z których można podziwiać podwodny świat. To głównie stare jeziora pokopalniane. Oto one:...

więcej..
Porady dla turystów

ZAPRASZAMY

Sporturystyka

Mapa

Kraj Wybrany
kraj
Region Miejsce Wybrane miejsce Obiekt Film Blog Zdjęcie Porada

Wersje językowe

urlopletter

Zapisz się na nasz newsletter, to nie kosztuje.
Zobacz archiwum
Ważne! Nikomu nie udostępniamy Twojego adresu

Zasady cookies

Nasz portal używa plików cookie w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Kursy walut

EUR
4.34
USD
3.93
CHF
3.96
GBP
4.92
Średnie kursy, 23-09-2019
Żródło: NBP