Blogi z podróży
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych „RODO”. Prosimy o zapoznanie się, jak będziemy przetwarzać Państwa dane po 25 maja 2018 r. Szczegóły: zakładka "Dane osobowe, Regulamin. Polityka prywatności" w dolnym menu strony.

Wakacje na Sri Lance. Sri Lanka


FLAGA SRI LANKI


Flaga Sri Lanki
Flaga Sri Lanki
W sanskrycie wyspę określa się mianem Sinhaladvipa. Sinha oznacza lwa.  Złoty lew na fladze symbolizuje dążenie do pokoju, mądrość i inteligencję. Cztery liście to cnoty buddyzmu - miłość, współczucie, litość i spokój. Miecz to symbol niepodległości. Kolor pomarańczowy jednego z pasów oznacza Tamilów, zielony muzułmanów i Moorów. Żółte obramowanie flagi oznacza inne mniejszości etniczne i religijne zamieszkujące Sri Lankę i odnosi się do kolonialnej przeszłości kraju.
WAŻNE TELEFONY I ADRESY


Straż Pożarna - 11/2433333
Policja - 119 lub 11/2422222
Pogotowie Ratunkowe - 11/2691111
Serwis wypadkowy 11/2691111
Informacja turystyczna 11/2437571
Informacja kolejowa dla turystów 11/2435838


Honorowy Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Kolombo
konsul honorowy: Desamanya Kandiach Ken Balendra (język konsula angielski, syngaleski)
Phoenix Ventures Ltd., 2nd Floor, 409 Galle Road, Kolombo 3
Tel.: (00 94) 11 2565612 Faks: (00 94) 11 4727060 e-mail: CheryID@brandix.com

Ambasada Sri Lanki w Polsce
Warszawa, ul. Niedźwiedzia 2 C, 02-737-Warszawa, Poland
Tel. +48 22 853 88 96, +48 22 853 88 97. Fax. +48 22 843 53 48
strona internetowa: www.srilankaembassy.com.plATRAKCJE TURYSTYCZNE SRI LANKI


KOLOMBO - dzielnica fortowa: wieża zegarowa z latarnią morską w sercu dawnego fortu. Pettah - dzielnica bazarowa (na północ od dworca kolejowego) - szczególnie warto przejść się ulicą Fourth Cross Street pełną sklepów z herbatą i ziołami oraz zobaczyć baśniowy meczet Dżami-ul-Alfar, a także Wolvendaal Kerk - kościół pochodzący z okresu panowania Holendrów (1749 r.). Można obejrzeć świątynie hinduistyczne Starą i Nową kowil Kathiresan, kościół katolicki pw. Św. Antoniego oraz ogromną katedrę św. Łucji, mogącą pomieścić ok. 6 tys. wiernych. Wyspa Niewolników - ze świątyniami buddyjskimi i hinduistycznymi. Park Viharamahadevi ze stawami pokrytymi kwiatem lotosu, drzewami hebanowca, cytrynowymi i eukaliptusami. Obok ratusz oraz meczet Dewatagaha. W tej okolicy znajdują się modne domy towarowe (Pardise Road i Odel), w których można zaopatrzyć się w pamiątki. Muzeum Narodowe m.in. ze wspaniałą kolekcją lankijskich masek. Ogrody Cynamonowe - ekskluzywna dzielnica bogaczy, ambasad i renomowanych szkół. Zoo Dehiwala z ciekawymi zwierzętami nie występującymi już na wyspie w stanie dzikim.

ZACHODNIE WYBRZEŻE - dobrze zagospodarowane plaże ciągną się wzdłuż całego wybrzeża. Przed wylotem lub po przylocie warto zatrzmać się w Negombo (10  km od lotniska). Jest tu plaża oraz targ rybny, na którym można zaopatrzyć się codziennie o godz. 7 rano w świeże ryby i ponoć najlepsze na wyspie owoce morza. Warto zwrócić uwagę na tradycyjne łodzie-dłubanki "oruwa" wyposażone w kwadratowy żagiel.

Więcej o atrakcjach ZACHODNIEGO WYBRZEŻA


POŁUDNIOWE WYBRZEŻE
- Galle - piękne miasto, jedna z większych atrakcji Sri Lanki z murami starego fortu i bastionami, po których można zrobić wieczorny spacer oraz najstarszym protestanckim kościołem na wyspie (1755 r.), otoczone dżunglą. 20 km od Galle rozciągają się plantacje herbaty oraz las deszczowy Kottawa.

Więcej o atrakcjach POŁUDNIOWEGO WYBRZEŻA


THE HILL COUNTRY
- Kandy - Świątynia Zęba - najważniejsza świątynia buddyjska w kraju z relikwią Buddy, stoi nad jeziorem.  Pałac Królewski, w którym mieszczą się Muzeum Narodowe, Łaźnie Królewskie, wspaniała drewniana sala audiencyjna, w której podpisano akt przekazania Cejlonu Brytyjczykom, Muzeum Słonia Radży. Obok trzy najważniejsze w Kandy świątynie - zwane dewale Pattini, Natha i Maha Wisznu. Ostoja Przyrody Udawattekele - tuż obok centrum miasta.

Więcej o atrakcjach THE HILL COUNTRY


TRÓJKĄT KULTUROWY
- tą nazwą określa się obszar wyznaczony przez trzy wielkie lankijskie stolice: Kandy, Anuradhapurę i Polonnaruwę. Znajdują się tu zabytki mające wyjątkową wartość dla całego świata.

Więcej o atrakcjach TRÓJKĄTA KULTUROWEGO


WSCHODNIE WYBRZEŻE
- wspaniałe plaże (w małych wioskach Nilaveli koło Trikunamalai, Uppuweli Kalkudah, Arugam Bay), świetne nadmorskie widoki i możliwości uprawiania surfingu.

Więcej o arakcjach WSCHODNIEGO WYBRZEŻA


PÓŁNOC
- Dżafna - stolica północy i tamilskiej części Sri Lanki.  Holenderska twierdza (Dutch Fort) z XVIII wieku, uważana za największą twierdzę w Azji. Kolonialne wille i kościoły, z których największy jest katedra Najświętszej Marii Panny. Najwspanialsza na Sri Lance hinduistyczna świątynia Nallur Kandaśwamy - ośrodek ważnych obchodów religijnych, zwanych Nallur (trwają latem, kulimnacją jest sierpniowa pełnia Księżyca).

Więcej o atrakcjach PÓŁNOCY


NARODOWE DOBRA

Narodowym kwiatem Sri Lanki jest niebieska lilia wodna (Nymphaea stellata). Narodowym drzewem: NA  (Mesua nagassarium). Narodowy ptak to "wali kukula", zwany też cejlońskim ptakiem dżungli (Gallus lafayettis), popularny we wszystkich parkach Sri Lanki.

Niebieska lilia wodnaNarodowe drzewo Sri LankiWali kukula - narodowy parki Sri Lanki


FAUNA I FLORA SRI LANKI:


Na Sri Lance jest wiele parków narodowych. Wśród nich są parki typowo górskie, ale są też obejmujące trawiaste sawanny, czy obszary torfowisk i bagien z licznymi ptakami. Bardzo ciekawy jest park Hikkaduwa obejmujący rafę koralową. Najstarszymi (od 1938 roku) roku są Parki Narodowe Yala i Wilpattu. Ten ostatni jest największym 1100 km kw.

Najważniejsze zwierzęta na Sri Lance: słoń indyjski (najwięcej ok. 500 sztuk żyje w parku Uda Walawe), lamparty, małpy (w tym endemiczny makak manga, hulman i langur białobrody), jelenie, niedźwiedzie wargacze, dzikie bawoły, kanczyle indyjskie, największy gatunek nietoperza owadożernego (zwany latającym lisem) i liczne gatunki kotowatych. Żyją tu też niebezpieczne dla człowieka gady: kobra indyjska, żmija łańcuszkowa, pyton tygrysi, krokodyle (m.in. różańcowy i błotny), pająki (w tym jadowita tarantula). Są też liczne jaszczurki, ślimaki i pijawki.  Najciekawszym przykładem wśród ptaków jest sowa bosonoga, ale żyją tu też takie ptaki jak: bojownik indyjski, żołny, pawie indyjskie, dławigady indyjskie, pelikany, warzęchy, kormorany, szczudłaki, nektarniki żółtobrzuche, czaple, bączki, zimorodki, dzioborożec orientalny.

Najważniejsze rośliny: palmy kokosowe, sandałowce, drzewa chlebowe, hebanowce i drzewiaste paprocie. Przy ujściach rzek i na wybrzeżach rosną lasy namorzynowe.


NAJWYŻSZY PUNKT


  • Najwyższy punkt: szczyt Pidurutalagala - 2,524 m n.p.m.
  • Najniższy punkt: wybrzeża nad oceanem -0 m n.p.m.


STOLICA SRI LANKI


Oficjalną stolicą Sri Lanki jest Sri Dźajawardanapura Kotte, do której przeniesiono parlament, by zdecentralizować Kolombo. Jednak większość instytucji centralnych nadal znajduje się w Kolombo. Faktycznie Sri Dźajawardanapura Kotte jest przedmieściem Kolombo.


PODZIAŁ ADMINISTRACYJNY SRI LANKI


Sri Lanka podzielona jest na 25 dystryktów i 9 prowincji
Podział administracyjny Sri Lanki
Podział administracyjny Sri Lanki
Źródło: Wikipedia
 
USTRÓJ POLITYCZNY SRI LANKI


Sri Lanka jest republiką demokratyczno-socjalistyczną. Głową państwa jest prezydent, który jest też naczelnym dowódcą armii. Wybierany jest w wyborach powszechnych maksymalnie na dwie 6-letnie kadencje. To on powołuje premiera i ministrów spośród członków parlamentu.

W jednoizbowym parlamencie zasiada 225 posłów, wybieranych na 6 lat.JĘZYKI URZĘDOWE


Są dwa: sygnaleski, który jest językiem większości i językiem narodowym oraz tamilski - język mniejszości, który używany jest głównie na północy wyspy. Głównym językiem łączącym Sri Lankę ze światem jest język angielski. Nazwy miejsc, znaki drogowe, kursy autobusów opisane są zwykle we wszystkich trzech językach.


POWIERZCHNIA KRAJU


  65 525 km2


LICZBA LUDNOŚCI


Ponad 21 milionów. Sygnalezi stanowią 74 %, Tamilowie - 18%. Na wyspie mieszkają też Maurowie oraz niewielka społeczność ludu Wedda, który uznawany jest za najbardziej pierwotny na tym terenie.


WALUTA

Rupia lankijska (LKR lub Rs) dzieli się na 100 centów (1USD = ok. 98 LKR). W obiegu są monety 5, 10, 25 i 50 centowe oraz banknoty 10, 20, 50, 100, 200, 500 i 1000. Banki są czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-14.30. W soboty i niedziele są zamknięte. Do wymiany pieniędzy konieczny jest paszport. Kwit wymiany należy zachować do wyjazdu. Jeśli zostaną nam rupie przy wyjeździe możemy je wymienić z powrotem na euro i dolary wyłącznie w Bank of Ceylon na lotnisku, pod warunkiem posiadania kwitu z wcześniejszej wymiany. Nie można ich wydać w sklepie duty-free, bowiem wwóz i wywóz tutejszej waluty jest zabroniony.  Popularne karty kredytowe (Mastercard, Visa) są przyjmowane w sklepach i restauracjach w większych miastach i kurortach turystycznych. Należy jednak uważać - zdarzało się, że zawartość kont po operacji w sklepach, restauracjach, a nawet w sklepach na lotniskach znikała.


STREFA CZASOWA

Jadąc na Sri Lankę należy przesunąć zegarki do przodu o 4,5 godziny przy czasie letnim oraz 5,5 godziny przy czasie zimowym.


KLIMAT - KIEDY JECHAĆ NA WAKACJE NA SRI LANKĘ  I JAK SIĘ UBRAĆ


Na nizinach Sri Lanki występuje klimat typowo tropikalny ze średnią roczną temperaturą 27°C w Kolombo. Na terenach górzystych jest chłodniej, a średnia temperatura powyżej 2000 metrów nad poziomem morza spada poniżej 16°C . Słonecznych dni na Sri Lance jest bardzo dużo, nawet w czasie monsunów. Na wyspie nie ma pór roku. Południowo-zachodni monsun przynosi deszcz w okresie od maja do lipca na południu kraju i w centralnych regionach wyspy. Północno-wschodni monsun przynosi deszcze na północy i wschodzie wyspy głównie w grudniu i styczniu. Na wakacje należy zabrać wygodną i przewiewną bawełnianą odzież, wygodne buty, nakrycie głowy, lekką kurtkę na wieczór oraz okulary przeciwsłoneczne i kremy z filtrami przeciwsłonecznymi. Warto wziąć też szal, czy chustę, które konieczne będą przy wejściu do świątyń.


NA GRANICY


Od 1 stycznia 2012 r. przed wjazdem na Sri Lankę należy zarejestrować się w tzw. systemie elektronicznej autoryzacji wjazdu - Electronic Travel Authorization (ETA) na stronie internetowej www.eta.gov.lk i opłacić wniosek wizowy kartą kredytową. Kosztuje to 30 USD (cena z grudnia 2014 r.). Można też zrobić to na lotnisku w Kolombo. Wtedy płaci się o 5 USD drożej. Rejestrując się przez internet otrzymuje się informację zwrotną o przyznaniu (lub nie) wizy wjazdowej. Od tego czasu są 3 miesiące na wjazd do tego kraju. W przypadku nieprzyznania wizy pieniądze nie są zwracane. Podczas rejestracji trzeba złożyć oświadczenie, iż posiada się pieniądze na każdy dzień pobytu (min. 30 USD dziennie) oraz bilet powrotny.

 ► Więcej NA GRANICY SRI LANKI


KOSZTY I ZAKUPY


Sri Lanka jest krajem dla średniozamożnego podróżnika. Drożej jest w Kolombo i okolicach, taniej na prowincji.

100 LKR - ok. 2,5 PLN (kurs z grudnia 2014)

Ceny w lokalach: posiłek w niedrogiej restauracji - ok. 200 LKR, duży posiłek w restauracji Mc Donald - 600 LKR, ryż & curry - 100-200 LKR, smażone krewetki (1 kg) - ok. 1500 LKR, ryba z frytkami i surówką - 800-1000 LKR, śniadanie (kawa, sok, tost z dżemem, jajko) - 400-500 LKR, piwo krajowe (0,5 l) - 180 LKR, piwo importowane (0,33 l) - 350 LKR, cola - 82 LKR

Ceny w marketach: ryż (1 kg) - 60-160 LKR, woda mineralna (1,5 litra) - 90 LKR, mleko (1 l) - 156 LKR, pepsi cola - (1,5 litra) - 200 LKR, biały chleb (500 g) - 70 LKR, margaryna (250 g) - 280 LKR, jajka (12 szt.) - 188 LKR, świeży kurczak (1 kg) - ok. 400-500 LKR, lokalny ser (1 kg) - 1526 LKR, pomidory (1 kg) - 100 LKR, ziemniaki (1 kg) - 117 LKR, arak (0,5 l) - od 200 LKR w górę, piwo Lions (0,65 l) - 160 LKR, kokos z ulicznego stragany - 30 LKR

Ceny przejazdów: lokalny transport (pojedynczy bilet) - 30 LKR, taksówka - za trzaśnięcie drzwiami - 50 LKR, 1 km - 45 LKR

Ceny z grudnia 2014 na podstawie www.numbeo.comRELIGIA


Sri Lanka jest krajem wielu wyznań. Większość wyznaje buddyzm (70%). Inne religie to hinduzim (16%), islam (7%), chrześcijaństwo (7%).


GOSPODARKA SRI LANKI

Na Sri Lance dynamicznie rozwija się produkcja artykułów spożywczych, tkanin, konstrukcji portowych, branży telekomunikacyjnej, ubezpieczeń i bankowości. Uprawia się głównie ryż, herbatę, kokosy, zboża, przyprawy, nasiona oleiste. Na mięso i mleko hoduje się krowy, na jajka i mięso - drób. Około 800 tysięcy Lankijczyków pracuje za granicami kraju, głównie na Bliskim Wschodzie. Przysyłają do domów ok. 1 miliarda USD rocznie.OPIEKA MEDYCZNA NA SRI LANCE

Przed  wyjazdem na Sri Lankę nie ma obowiązku szczepień ochronnych, ale zalecane jest zaszczepienie się przeciw żółtaczce typu A i B oraz tężcowi. W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień należy kontaktować się z wojewódzką stacją sanitarno - epidemiologiczną. Koszt dziennego pobytu w szpitalu publicznym wynosi ok. 30 USD. Opłata ta nie uwzględnia kosztów usługi lekarskiej i lekarstw. Na Sri Lance nie jesteśmy objęci ochroną, jaką daje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Konieczne jest ubezpieczenie komercyjne. Obowiązkowe jest zabranie lub kupno na miejscu repelentów na komary oraz posiadanie moskitiery (hotele, w których nie ma klimatyzacji zwykle są wyposażone w moskitiery). W niektórych rejonach komary mogą roznosić malarię oraz dengę. Nie wolno pić wody z kranu, ani myć w niej zębów.

Z opieki medycznej na Sri Lance najlepiej korzystać w większych ośrodkach miejskich, bądź też w punktach prywatnych – z uwagi na niezbyt wysoki standard opieki publicznej. Transport chorego do kraju też pokrywamy z własnej kieszeni. Warto zatem rozejrzeć się za ubezpieczeniem dodatkowym.
BEZPIECZEŃSTWO


Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca ostrożność przy wyjazdach do północnych i północno-wschodnich regionów wyspy: Jaffna, Mannar, Mulattivu i Vavuniya. Warto też wiedzieć, że po wojnie na niektórych obszarach pozostały jeszcze miny, stoją tam zwykle tablice. Jednak lepiej nie zapuszczać się samemu w nieznane miejsca w tych częściach wyspy. Należy ściśle stosować się do wskazówek i poleceń ze strony służb bezpieczeństwa. Do najczęstszych przestępstw dotykających turystów należą oszustwa z wykorzystaniem kart bankowych. Zaleca się korzystanie z kart wyłącznie w bezpiecznych i pewnych punktach obsługi klientów.

W większych miastach i ośrodkach turystycznych działają specjalne posterunki policji do udzielania pomocy turystom. Wchodząc na plażę należy zwrócić uwagę na znaki. Wzdłuż wybrzeża Sri Lanki przepływają okresowo silne prądy wodne, wówczas ogłaszany jest zakaz kąpieli.

Należy unikać fotografowania obiektów wojskowych i innych oznakowanych odpowiednimi informacjami ostrzegawczymi.


HISTORIA SRI LANKI

Buddyzm na terenie Sri Lanki wprowadzony został mniej więcej w połowie III wieku przed naszą erą. Cywilizacja rozwinęła się najszybciej w miastach Anuradhapura (królestwo od ok. 200 roku p.n.e. do ok. 1000 r n.e) i Polonnaruwa (od ok 1070 do 1200). Do dziś zachowały się tam ślady starożytnej cywilizacji. W XIV wieku dynastia z południowych Indii ustanowiła w północnej Sri Lance Królestwo Tamilskie. Wybrzeża wyspy były kontrolowane przez Portugalczyków (XVI wiek) i Holendrów (XVII wiek). Od 1796 roku Sri Lanka była w rękach Brytyjczyków, a od 1802 roku stała się kolonią Korony Brytyjskiej i była pod jej panowaniem do 1815 roku. Jako Cejlon stała się niepodległa od 1948 roku. Nazwa Cejlon została zmieniona na Sri Lankę w 1972 roku.KUCHNIA SRI LANKI


Kuchnia lankijska jest bardzo ostra. I to pierwsza rzecz, do której się trzeba przyzwyczaić jadąc na Sri Lankę. Drugą jest to, że Lankijczycy jedzą palcami, bo - jak twierdzą - łatwiej wydobyć w ten sposób smak potraw. Co jedzą? Narodową potrawą jest ryż z curry. Przyrządzany jest na różne sposoby. Dodawane są do niego warzywa, mięso, ryby. Bardzo popularnymi dodatkami są kurczak, suszona ryba, wołowina lub baranina. Bardzo popularne są też hoppers, smażone na ogniu małe naleśniki, spożywane zwykle na śniadanie lub podwieczorek. Mogą mieć jajko w środku, mogą być jedzone z dodatkiem miodu i jogurtu. Narodowym trunkiem Sri Lanki jest arak - wódka wyrabiana na bazie kwiatów palmy. Pije się ją czystą lub w koktajlach z sokiem passiflory.DOJAZD NA SRI LANKĘ


Jedyną drogą, by dostać się na Sri Lankę jest droga lotnicza. Nasz narodowy przewoźnik PLL LOT nie lata wprawdzie bezpośrednio na Cejlon, jednak można spokojnie znaleźć połączenie z międzylądowaniem z Pragi, Wiednia, czy Budapesztu. Można też skorzystać z lotów czarterowych organizowanych przez nasze biura podróży lub po prostu w jednym z nich wykupić zroganizowaną wycieczkę.

Znajdź LOT NA SRI LANKĘJAK PORUSZAĆ SIĘ PO SRI LANCE


Najwygodniej zwiedzać wyspę wynajętym samochodem z kierowcą. Wbrew pozorom nie jest to bardzo droga opcja - średnie ceny wahają się od 60 do 90 USD na osobę za dzień. W ramach ceny jest zwykle hotel ze śniadaniem oraz paliwo. Wstępy do obiektów płaci się ekstra. Warto obejrzeć wcześniej samochód, którym macie jeździć (zdarza się, że kierowcy proponują tut-tuka - jest dobry na odległość nie dłuższą niż 10 km).

Wszechobecne na wyspie są tuk-tuki (trzykołowe kilkuosobowe motory z zamykaną kabiną lub tylko z dachem). Są dobre na krótsze trasy, ale o cenę przejazdu trzeba się ostro targować. Nie powinny kosztować więcej niż 50 rupii za kilometr.

Autobusy: dojechać można nimi dosłownie wszędzie. Są tanie i jest ich kilka rodzajów. Czerwone to autobusy państwowe, przejazdy nimi są najtańsze. Białe to autobusy prywatne - bilety są nieco droższe, ale jak wszędzie trzeba się targować. Ceny nie powinny być wyższe niż kilkadziesiąt rupii za kilometr. Najdroższe są autobusy ekspresowe i klimatyzowane, ale ceny i tak nie są wysokie. Bilety kupuje się od osób, które zwykle stoją koło autobusu.

Pociągi: nie są zbyt szybkie, ani punktualne, ale wygodne i bardzo tanie oraz docierają do większych miast. Bilety kupuje się na dworcach, mają zwykle 3 klasy. Do każdego rodzaju klasy na dworcu jest osobne okienko. Najbardziej zatłoczony jest zwykle pociąg z Kolombo do Kandy, który ma podczepione wagony widokowe. Dlatego bilety na niego warto kupić wcześniej i być wcześniej na peronie, by złapać miejsce siedzące.


ELEKTRYCZNOŚĆ


230 i 240 V, 50 Hz. Jeśli zabieracie ze sobą laptopa przydatny będzie stabilizator. Trzybiegunowe wtyczki starego typu, które bywają jeszcze w hotelach, należy odbezpieczyć, wkładając w górny otwór ołówek lub długopis

DOMENA INTERNETOWA – .lk

KOD SAMOCHODOWY – CL

KOD TELEFONICZNY – +94

zwiń treść...

ostatnie zdjęcia z tego miejsca dodaj zdjęcia zobacz wszystkie

Brak zdjęć dla tego miejsca, możesz dodać pierwsze

byłem tam

Jeszcze nikt nie napisał o tym miejscu, możesz być pierwszy
byłeś też, napisz.. ostatnie wpisy..

porady o tym miejscu

Jeszcze nikt nie napisał o tym miejscu, możesz być pierwszy
poradź innym.. ostatnie rady..

na forum o tym miejscu

Jeszcze nikt nie wypowiedział się o tym miejscu, możesz być pierwszy
wypowiedz się.. ostatnio na forum..

Mapa

Kraj Wybrany
kraj
Region Miejsce Wybrane miejsce Obiekt Film Blog Zdjęcie Porada

Wersje językowe

urlopletter

Zapisz się na nasz newsletter, to nie kosztuje.
Zobacz archiwum
Ważne! Nikomu nie udostępniamy Twojego adresu

Zasady cookies

Nasz portal używa plików cookie w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Kursy walut

EUR
4.25
USD
3.91
CHF
3.99
GBP
5.11
Średnie kursy, 18-02-2020
Żródło: NBP