Blogi z podróży
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych „RODO”. Prosimy o zapoznanie się, jak będziemy przetwarzać Państwa dane po 25 maja 2018 r. Szczegóły: zakładka "Dane osobowe, Regulamin. Polityka prywatności" w dolnym menu strony.

Wakacje na Słowacji. Słowacja

FLAGA SŁOWACJI

Flaga Słowacji
 
Pierwsza flaga słowacka pojawiła się w 1848 r. i choć była identyczna z flagą Rosji, nie była jej kopią. Ułożone identycznie barwy biała, niebieska i czerwona pochodziły od herbu Słowacji, który widnieje na obecnej fladze. Takiej flagi używała od 23 czerwca 1939 r. do 1945 r. Słowacja. W 1990 roku w Czechosłowacji oficjalnie w użyciu były sztandary narodowych republik: czeskiej (biało-czerwony) i słowackiej (biało-niebiesko-czerwony). Po rozpadzie Czechosłowacji (1993 r.) Słowacy pozostali przy swych kolorach narodowych, zamieszczając na fladze herb. Flagę przyjęto jednak wcześniej, w Konstytucji uchwalonej 1 września 1992 roku.

Zobacz też: hymn SłowacjiWAŻNE TELEFONY I ADRESY

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Słowackiej
Bratysława, Hummelova 4, 814 91
Tel.: 00 421 2 59490211 Tel. dyżurny: 00 421 2 59490211, bratyslawa.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.bratyslawa.polemb.net

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Liptowskim Mikulaszu

konsul honorowy: Tadeusz Frąckowiak (język konsula polski, słowacki, niemiecki)
Liptowski Mikulasz, Námestie osloboditel’ov 1, 03101
Tel.: (00-421-44) 552-88-10 Tel. dyżurny: (00-421) 908-662-294
konzul@verex.sk

Telefony alarmowe:
 • zintegrowany system ratunkowy - 112
 • policja - 158
 • straż miejska (Mestská polícia – cała Słowacja) - 159
 • pogotowie ratunkowe - 155
 • straż pożarna - 150
 • informacja o numerach telefonów na terenie całej Słowacji - 1181
 • górskie pogotowie ratunkowe HZS - 18300.


ATRAKCJE TURYSTYCZNE SŁOWACJI

 • Bratysława i okolice: zamek w Bratysławie, Pałac Prymasowski z salą lustrzaną i kolekcją gobelinów, Hlavne namestie – zabytkowy rynek, panorama Dunaju, Nowy i Stary Most, Park Janka Kral'a,  Katedra św. Marcina, zamek Devin, Kamzik – szczyt z ośrodkiem turystycznym i widokową wieżą telewizyjną, Rusovce – dzielnica z pałacem i ruinami rzymskiego castrum Gerulata.
 • Słowacja zachodnia: Trnawa – słowacki Rzym z piękną starówką i zabytkowymi kościołami, Cerveny Kamen – potężny zamek z labiryntem lochów, Velky Meder – największe kąpielisko termalne zachodniej Słowacji, Trenczyn – zamek na skale nad Wagiem, Komarno – twierdza, jedna z największych w Europie, Pieszczany – największy kurort w kraju z zabytkową dzielnicą uzdrowiskową na wyspie na Wagu, Beckov – zabytkowe miasteczko u stóp ruin zamku
 • Słowacja środkowa i północna: Bańska Szczawnica – średniowieczne miasto wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO, Bańska Bystrzyca, Dolina Demianowska ze wspaniałymi jaskiniami, Zamek Orawski - średniowieczna twierdza w świetnym stanie nad Orawą, Zuberec – skansen wsi orawskiej na początku ślicznej doliny w Tatrach Zachodnich, Vlkoliniec – górska wioska w Wielkiej Fatrze, wpisana na listę UNESCO, jako rezerwat architektury drewnianej, Tesarskie Mlynany – największe arboretum na Słowacji, Bojnice – znakomicie zachowane zamczysko
 • Słowacja wschodnia i południowa: Słowacki Raj z wąwozami, jaskiniami i atrakcyjnymi szlakami turystycznymi, Słowacki Kras – kraina jaskiń i licznych gotyckich kościółków ze średniowiecznymi freskami, Lewocza – średniowieczne miasto z gotyckim kościołem, Koszyce – największe miasto wschodniej Słowacji z katedrą św. Elżbiety i śliczną starówką, drewniane cerkiewki w łemkowskich  wsiach wokół Bardejowa i Świdnika, Spisske Podhradie – miasteczko u podnóża najrozleglejszych w Europie Środkowej ruin zamku.
 • Uzdrowiska i SPA
 • Zwiedzanie jaskiń

► Zobacz zabytki Słowacji wpisane na listę UNESCO
Parki narodowe Słowacji

Gdzie spać

► BLOG: "Słowacja nie tylko zimą jest grzechu warta"
CAŁKOWITA GRANICA LĄDOWA SŁOWACJI

1 740 km


SĄSIEDZI

Słowacja graniczy z Austrią (127 km), Polską (597 km), Czechami (240 km), Ukrainą (98 km) oraz Węgrami (678 km). Słowacja nie ma dostępu do morza


NAJWYŻSZY PUNKT

Gerlach 2655 m n.p.m. Jest równocześnie najwyższym szczytem Tatr i całego łańcucha KarpatSTOLICA SŁOWACJI

Stolicą Słowacji jest Bratysława (ok. 430 tys. mieszkańców). Inne ważne ośrodki to: Koszyce (ok. 240 tys.), Nitra (ok. 87 tys.), Żylina (ponad 90 tys.), Trenczyn (ok. 60 tys.)
PODZIAŁ ADMINISTRACYJNY SŁOWACJI

Słowacja dzieli się na 8 województw (kraje) i 79 powiatów. Powiaty (okresy) dzielą się na gminy miejskie lub wiejskie. W Słowacji jest 138 miast i 2883 gminy. Kraje Słowacji to: Bratysławski ze stolicą w Bratysławie, Trnawski ze stolicą w Trnawie, Trenczyński ze stolicą w Trenczynie, Nitrzański ze stolicą w Nitrze, Żyliński ze stolicą w Żylinie, Bańskobystrzycki ze stolicą w Banskiej Bystrzycy, Preszowski ze stolicą w Preszowie, Koszycki ze stolicą w Koszycach.

► Więcej o podziale administracyjnym SłowacjiUSTRÓJ POLITYCZNY SŁOWACJI

Słowacja jest republiką demokratyczną o systemie rządów parlamentarno-gabinetowych. Na czele państwa stoi prezydent, wybierany na 5 lat w wyborach powszechnych. Ratyfikuje on umowy międzynarodowe, wysyła  ambasadorów, jest zwierzchnikiem sił zbrojnych, mianuje premiera i rząd. Prezydent dzieli się władzą wykonawczą z premierem, który stoi na czele gabinetu mającego poparcie większości jednoizbowego parlamentu – 150-osobowej Rady Narodowej Republiki Słowackiej. Rząd i prezydent mogą zostać odwołani przez społeczeństwo w drodze referendum, co jak na Europę Środkową jest rozwiązaniem oryginalnym.JĘZYKI URZĘDOWE

Słowacki


POWIERZCHNIA KRAJU

49 035 km²


LICZBA LUDNOŚCI

ok. 5 mln 455 tysięcyWALUTA

Od 1 stycznia 2009 Słowacja należy do strefy euro. Obowiązującą walutą jest euro, które dzieli się na 100 centów.


STREFA CZASOWA

W Słowacji obowiązuje taki sam czas jak w Polsce


KLIMAT - KIEDY JECHAĆ NA SŁOWACJĘ

Słowacja leży w strefie klimatu umiarkowanego - północna część kraju posiada klimat chłodniejszy, południowa jest cieplejsza. Średnia temperatura stycznia waha się od 0 °C do –6 °C, lipca - od 16 °C do 20 °C. Na przyjazd tutaj dobra jest każda pora roku. Górskie ośrodki są idealne, by przyjechać na narty. Po nich świetnym relaksem są baseny termalne i kąpieliska. Zamki, kościoły i jaskinie można zwiedzać niezależnie od pory roku. Jednak, poza większymi miastami, wiele muzeów i zamków od października do maja jest zamkniętych. Warto także pamiętać, że w Tatrach słowackich szlaki turystyczne w wyższych partiach gór są niedostępne od późnej jesieni do lata.

Na granicy SłowacjiKOSZTY

Słowacja była kiedyś tanim krajem dla Polaków. Wszystko zmieniło się po 1 stycznia 2009 roku, kiedy to na Słowacji wprowadzono euro. I choć ceny w kraju nie wzrosły drastycznie, to jednak wysoki kurs euro w stosunku do złotówki sprawił, że Słowacja przestała być dla nas krajem tanim. Słowacy próbują rozmaitych promocji, by nie stracić klientów z Polski.

► Zobacz ceny i co kupić na Słowacji


RELIGIA

84,1% Słowaków uważa się za ludzi wierzących. Najwięcej z nich - bo 68,9% jest wyznania rzymskokatolickiego, 6,9% - ewangelicko-augsburskiego, 4,1% - grekokatolickiego, 2% kalwińskiego, 0,9% prawosławnego.


GOSPODARKA SŁOWACJI

Słowacka gospodarka jest jedną z najszybciej rozwijających się w Europie. W  2004 roku Słowacja została przyjęta do Unii Europejskiej. W styczniu 2009 r. korona słowacka została zastąpiona przez euro. Ponad 49% kraju zajmują obszary rolnicze, głównie zlokalizowane na południu. W gospodarce kraju duży udział ma też przemysł. Największe ośrodki przemysłowe to: Bratysława, Koszyce, Żylina, Bańska Bystrzyca, Martin, Nitra. Słowacja jest 32. największym producentem stali na świecie, ważny jest dla niej też przemysł motoryzacyjny. Produkowanych jest tu kilka znanych marek samochodów, elektronika i AGD. Bardzo istotna jest turystyka.


TURYSTYKA NA SŁOWACJI

Główne ośrodki turystyczne na Słowacji to Bratysława, Tatry, Słowacki Raj, Słowacki Kras oraz kąpieliska termalne. Najczęściej kraj odwiedzają Czesi, Polacy i Węgrzy. Słowacja nie należy do krajów bardzo popularnych turystycznie, lecz liczba przyjazdów regularnie rośnie.

Narty na Słowacji


OPIEKA MEDYCZNA NA SŁOWACJI

By uzyskać podstawową opiekę lekarską na Słowacji należy przed wyjazdem z Polski wyrobić sobie w NFZ  Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). W Słowacji należy korzystać ze świadczeń placówek, które podpisały umowę z jednym z 5 towarzystw ubezpieczeń zdrowotnych (Zdravotna Poistovna).  EKUZ nie zapewnia jednak pokrycia kosztów transportu medycznego do Polski oraz obowiązujących na Słowacji opłat za świadczenia medyczne, dlatego aby uniknąć obciążenia tymi kosztami, wskazane jest wykupienie dodatkowego prywatnego ubezpieczenia. Odpłatne jest też ratownictwo górskie. Przed wyjazdem np. na narty trzeba wykupić prywatne ubezpieczenie turystyczne, pokrywające świadczenia związane z wypadkiem narciarskim.

Więcej o opiece medycznej na Słowacji


BEZPIECZEŃSTWO

Na Słowacji nie istnieje jakieś szczególne zagrożenie przestępczością. Nie ma też żadnych szczególnych  norm prawnych lub zwyczajowych, których nieprzestrzeganie mogłoby prowadzić do sytuacji konfliktowych. Nie ma ograniczeń w poruszaniu się po kraju. Turyści i taternicy wędrujący w wysokich partiach gór zobowiązani są zgłosić trasę, przewidywany czas wyprawy w góry i czas powrotu np. w schronisku lub placówce HZS (Horská záchranná služba). Brak zgłoszenia się po powrocie przez dłużej niż 6 godzin uznawany jest za prośbę o pomoc. W przypadku akcji ratowniczej poszukiwani ponoszą jej koszty, chyba że mają komercyjne ubezpieczenie. Należy bezwzględnie przestrzegać okresów zamknięcia tras i szlaków turystycznych - od 1 listopada do 15 czerwca.


HISTORIA SŁOWACJI

Dzieje Słowacji są burzliwe. Była częścią Polski, potem Węgier, przez wiele lat stanowiła integralną część Czechosłowacji. Samodzielnym krajem jest tak naprawdę od 1 stycznia 1993 roku, kiedy Czechosłowacja została podzielona na Czechy i Słowację.

Więcej o historii Słowacji


KUCHNIA SŁOWACJI

Słowacja serami stoi. To tutaj produkowana jest wspaniała słowacka bryndza, która jest drugim produktem zarejestrowanym i chronionym przez Unię Europejską. Pierwszym był skalicky trdelnik - słodkie ciasto drożdżowe w kształcie walca, puste w środku. Na listę unijną wpisane są też inne słowackie sery: oscypek (slovensky ostiepok), tekowski ser salami, czy też plecione w warkoczyki serki, zwane korbacikami. Natomiast słowacką potrawą narodową są bryndzove halusky - kluski ziemniaczane z bryndzą i skwarkami.

Więcej o kuchni Słowacji


DOJAZD NA SŁOWACJĘ

Na Słowację z Polski najwygodniej jest dotrzeć samochodem. Jednak dla osób, które niechętnie jeżdżą autami są też inne możliwości. Z Gdańska i Warszawy do Popradu we wschodniej Słowacji zimą latają samoloty, które umożliwiają narciarzom szybkie przemieszczenie się wraz ze sprzętem. Niektóre przygraniczne miejscowości mają lokalne połączenia autobusowe z miastami na Słowacji. Z Zakopanego na Słowację jeżdżą też busy. Na Słowacje można też dotrzeć pociagiem. Z Polski prowadzą trzy linie kolejowe:
 • Zwardoń – Czadca – Żylina;
 • Nowy Sącz – Muszyna – Plaveč – Preszów – Koszyce;
 • Zagórz – Łupków – Medzilaborce – Humenné.
Jak jeździć po Słowacji samochodem

DOMENA INTERNETOWA – .sk

KOD SAMOCHODOWY – SK

KOD TELEFONICZNY – +421

zwiń treść...

Lista regionów

Poznaj ten kraj

Hymnem państwowym Słowacji jest "Nad Tatrou sa blýska". Pieśń powstała w 1844 r. podczas wyprawy bratysławskich studentów do Lewoczy. Tekst napisał Janko...

więcej..
Porady dla turystów

ZAPRASZAMY

Sporturystyka

Mapa

Kraj Wybrany
kraj
Region Miejsce Wybrane miejsce Obiekt Film Blog Zdjęcie Porada

Wersje językowe

urlopletter

Zapisz się na nasz newsletter, to nie kosztuje.
Zobacz archiwum
Ważne! Nikomu nie udostępniamy Twojego adresu

Zasady cookies

Nasz portal używa plików cookie w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Kursy walut

EUR
4.42
USD
3.96
CHF
4.14
GBP
4.92
Średnie kursy, 02-06-2020
Żródło: NBP