Blogi z podróży

Kalendarz wydarzeń

Sierpień 2019
pn wt śr cz pt sb nd
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8

linki

NASZA SONDA

Kartą, czy gotówką? Jak płacisz za granicą?
obojętnie
nie jeżdżę za granicę
wyłącznie kartą
tylko gotówką
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych „RODO”. Prosimy o zapoznanie się, jak będziemy przetwarzać Państwa dane po 25 maja 2018 r. Szczegóły: zakładka "Dane osobowe, Regulamin. Polityka prywatności" w dolnym menu strony.

Wakacje na Malcie. Valletta


Valetta była kiedyś ufortyfikowaną bazą kawalerów maltańskich, wzniesioną z piasku i kamienia. Jej powierzchnia to 0,55 km kw., liczba ludności wynosi ok. 8 tys. Miasto położone jest na półwyspie Sceberras pomiędzy dwiema zatokami Grand Harbour i Marsamxett Harbour i całe stanowi muzeum pod otwartym niebem. Tu stoi pałac Wielkiego Mistrza i katedra św. Jana, tu leży Grand Harbour (Wielki Port) oraz Three Cities (Trzy Miasta) – pierwotna siedziba kawalerów maltańskch, a w czasie panowania Brytyjczyków – słynne doki.

Malta. Wyspa Malta. Valetta
   Widok na Valettę ze Sliemy
    Źródło: Wikipedia, fot. Vlad beu, licencja: CC-BY-SA 3.0HISTORIA


Joannici, po przybyciu w 1530 na Maltę, obrali za swoją siedzibę Birgu, położone nad zatoką Grand Harbour (Wielki Port). Choć Birgu posiadało zamek (Castle Sant Angelo), to nie było w przypadku ataku z lądu dogodnym miejscem do obrony. Górujące nad nim półwyspy Sceberras i Isola stanowiły doskonałe miejsce, z którego można było prowadzić ostrzał artyleryjski zamku.

Jednak joannici, myśląc o Malcie tylko jako o tymczasowej bazie, początkowo ograniczyli prace fortyfikacyjne do umocnienia i rozbudowania zamku w Birgu oraz wzmocnienia murów dotychczasowej stolicy wyspy Mdiny. Dalsze prace, mające uniemożliwić zajęcie półwyspów Sceberras i Isola, rozpoczął dopiero wielki mistrz Jean de Homedes budując tam w 1552 dwa forty – na Sceberras Fort św. Elma, a na Isola Fort św. Michała.

W 1557 r. Jean Parisot de la Valette, po objęciu urzędu wielkiego mistrza, postanowił wzmocnić obronę na Sceberras, wznosząc umocnienia wokół całego półwyspu i budując na nim miasto. Jednak ze względu na brak funduszy i atak wojsk tureckich w 1565, prace te rozpoczęto dopiero w 1566. Kamień węgielny pod budowę miasta, nazwanego na cześć jego założyciela Valletta, został położony 28 marca 1566 roku.

Projekt miasta stworzył, przysłany przez papieża Piusa IV, włoski architekt – uczeń Michała Anioła, Francesco Laparelli. Układ ulic został oparty na tzw. planie hippodamejskim – ulice przecinają się ze sobą pod kątem prostym. Całe miasto zostało otoczone szeregiem umocnień oraz dodatkowo od strony lądu fosą. Ze względu na wysokie koszty i brak czasu (obawiano się ponownego ataku Turków) nie wyrównano różnic wysokości poszczególnych części półwyspu, w związku z czym część ulic została zastąpiona schodami. Miały one jednak niskie i długie stopnie, co mogło umożliwiać poruszanie się po nich rycerzom konno, bądź w ciężkich zbrojach.

Pierwszym budynkiem Valletty był kościół pod wezwaniem Matki Boskiej Zwycięskiej, w którym w 1568 pochowany został Jean Parisot de la Valette (później grób przeniesiono do konkatedry św. Jana). W 1569 Laparelli po opracowaniu planów dalszej rozbudowy miasta opuścił wyspę, zaś dalszymi pracami zajął się Maltańczyk Gerolamo Cessar.

W 1571, choć auberges (siedziby rycerzy poszczególnych prowincji zakonu) nie były jeszcze ukończone, wielki mistrz Pierre de Monte oficjalnie przeniósł siedzibę zakonu z Birgu do Valletty. W ciągu następnych lat Valletta z placu budowy zaczęła przeradzać się w prawdziwe miasto, skończono budowę siedmiu auberges (do dnia dzisiejszego zachowało się tylko pięć), wzniesiono Pałac Wielkich Mistrzów, konkatedrę św. Jana oraz szereg innych budynków. Nie udało się jednak wprowadzić, zaleconego przez papieża, podziału miasta na dwie części, z których jedną mieli zamieszkiwać wyłącznie członkowie zakonu. Malta Valletta brama

W 1575 otwarty został szpital Sacra Infirmeria, którego główna sala, o długości 56 m była i pozostaje jedną z największych w Europie. Dziś w odbudowanym po zniszczeniach, jakich doznał podczas II wojny światowej, budynku szpitala znajduje się centrum konferencyjne oraz Teatr Republiki.
W 1731 wielki mistrz Antonio Manoel de Vilhena wybudował Teatr Manoela (dziś trzeci najstarszy teatr na świecie).
W 1796 powstała Biblioteka Narodowa, w której zbiorach umieszczone zostało m.in. kilkadziesiąt tysięcy tomów będących własnością zakonu. Ze względu na atak i zajęcie Malty przez wojska francuskie w 1798 biblioteka otwarta została dopiero w 1812.

Źródło: Wikipedia, licencja CC-BY-SA 3.0Malta. Wyspa Malta. Valetta
             Maltańskie forty, ©www.urloplany.pl  

ATRAKCJE TURYSTYCZNE:

  • Konkatedra Św. Jana (St. John's Co-Cathedral) – wznosi się na placu św. Jana (Piazza San Gwann), uważana za jeden z najważniejszych zabytków na wyspie.
  • Pałac Wielkiego Mistrza przy Palace Square – warto zwiedzić komnaty oraz apartamenty wielkich mistrzów, gdzie na marmurowej tablicy w holu wyryto wszystkie ich nazwiska z lat 1530-1798
  • Teatr Manoela (Manoel Theatre) – mieści się przy Triq it–Tijatru (Old Theatre Street) – to perełka XVIII-wiecznej architektury, zbudowany w 1731 r. na zlecenie Wielkiego Mistrza Manoela de Vilheny. Niegdyś zaniedbany, dziś przywrócony do życia i nazwany Teatrem Narodowym Malty. Przedstawienia odbywają się po angielsku i maltańsku. Nie trzeba iść na przedstawienie, by móc zwiedzić teatr.
  • Basilica of Our Lady of Mount Carmel (bazylika Matki Boskiej Karmelitańskiej), przy Old Mint Street, znana też jako Kościół Karmelitów – zbudowana w 1570 roku, kompletnie zniszczona podczas II wojny światowej, potem odbudowana. Jej olbrzymia kopuła to charakterystyczny punkt Malty.
  • Palazzo Verdelin – przy Palace Square, odbywają się tam pokazy audiowizualne związane z historią Malty
  • Sacra Infirmeria (Święty Szpital) – przez dwa wieki, poczynając do 1574 roku, mieścił się tu słynny szpital kawalerów maltańskich, który szczycił się nie tylko najlepszym poziomem obsługi medycznej, ale i najdłuższym na świecie oddziałem tzw. Długim Holem (155 m). W XVIII wieku szpital liczył 563 łóżka i w razie potrzeby mógł być powiększony do ponad 900. Dziś mieści się tam Śródziemnomorskie Centrum Konferencyjne. Prezentowane są pokazy audiowizualne o historii Malty.
  • Grand Harbour (Wielki Port) – przed wiekami pełne statków i okrętów wojennych, dziś miejsce do którego zawijają wspaniałe wycieczkowce
  • Palazzo Parisio przy Merchant's Street – gdzie po zdobyciu Malty miał swoją kwaterę Napoleon. Dziś jest tam Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Malta. Wyspa Malta
         Malta. Fort Rinellea, ©www.urloplany.plMUZEA

 • Biblioteka Narodowa (National Library), nieopodal placu Republiki – ostatnia budowla wzniesiona w mieście przez joannitów. Jest tam ponad 300 tysięcy książek i dokumentów, w tym dekret podpisany przez Henryka VIII, w którym ogłasza się on głową Kościoła anglikańskiego.
 • Muzeum Konkatedry św. Jana (St John's Co-Cathedral Museum) – z najsłynniejszym obrazem Caravaggia "Ścięcie św. Jana Chrzciciela" – jeden z jego ostatnich i najlepszych obrazów. W muzeum znajduje się też wspaniała kolekcja 14 flamandzkich arrasów.
 • Narodowe Muzeum Archeologii (National Museum of Archeology) przy ulicy Melita – niegdyś był to jeden z zajazdów dla kawalerów maltańskich Auberge de Provence. Można tam znaleźć eksponaty, pochodzące z megalitycznych świątyni, w tym słynne figurki maltańskich grubych kobiet, a także umeblowanie grobowców punickich i rzymskich
 • Narodowe Muzeum Sztuk Pięknych (National Museum of Fine Arts)
 • Zbrojownia Pałacu Wielkich Mistrzów (Main Guard) – kiedyś była to kwatera gwardii paradnej, a pierwotnie kancelaria jonnitów, obecnie mieści się tam Włoski Instytut Kultury.
 • Fort św. Elma z 1488 roku, zbudowany na krańcu półwyspu – odegrał bardzo ważną rolę podczas oblężenia Turków. Latem odgrywana jest tu parada wojskowa, zwana In Guardia – historyczne kilkugodzinne widowisko. Obok mieści się National War Museum (Narodowe Muzeum Wojny) z najcenniejszym eksponatem – autentycznym Krzyżem Jerzego z 1942 roku.
 • Trzy Miasta w pobliży Valletty: Birgu (dziś Vittoriosa słynna z pałacu Inkwizytora i leżącego obok fortu St. Angelo), Isola (dziś Senglea), Bormla (dziś Cospicua). Kiedyś miasta były siedzibą joannitów, potem mieściły się tam słynne doki brytyjskiej marynarki, które były celem bombardowań w czasie II wojny
 • Fort St. Angelo – uznany za arcydzieło architektury militarnej. To tu mieściła się główna kwatera dowodzenia kawalerów maltańskich podczas oblężenia Turków w 1565 roku.


PRAKTYCZNIE

Zdecydowanie odradzamy poruszanie się samochodem po Vallettcie. Do miasta najlepiej wejść pieszo przez bramę miejską (City Gate), zwaną też Bramą Republiki. W pobliżu znajduje się dworzec autobusowy, skąd rozjeżdżaj się autobusy po całej Malcie.

zwiń treść...
Porady dla turystów

ZAPRASZAMY

Sporturystyka

top 3 obiekty

dodaj obiekt..

Obiekt premium

logo urloplany
To miejsce czeka, by zaprezentować Państwa hotel, pensjonat, kwaterę, ośrodek, restaurację, bar, sklep, wypożyczalnię sprzętu turystycznego, atrakcję turystyczną itp. Chcesz pokazać się w najlepszym miejscu, skontaktuj się z nami: kontakt@urloplany.pl TERAZ SUPER RABATY!
Więcej w Cenniku

inne obiekty..

byłem tam

Jeszcze nikt nie napisał o tym miejscu, możesz być pierwszy
byłeś też, napisz.. ostatnie wpisy..

porady o tym miejscu

Jeszcze nikt nie napisał o tym miejscu, możesz być pierwszy
poradź innym.. ostatnie rady..

na forum o tym miejscu

Jeszcze nikt nie wypowiedział się o tym miejscu, możesz być pierwszy
wypowiedz się.. ostatnio na forum..

Mapa

Kraj Wybrany
kraj
Region Miejsce Wybrane miejsce Obiekt Film Blog Zdjęcie Porada

Wersje językowe

urlopletter

Zapisz się na nasz newsletter, to nie kosztuje.
Zobacz archiwum
Ważne! Nikomu nie udostępniamy Twojego adresu

Zasady cookies

Nasz portal używa plików cookie w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Kursy walut

EUR
4.35
USD
3.92
CHF
4.00
GBP
4.76
Średnie kursy, 22-08-2019
Żródło: NBP