Blogi z podróży
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych „RODO”. Prosimy o zapoznanie się, jak będziemy przetwarzać Państwa dane po 25 maja 2018 r. Szczegóły: zakładka "Dane osobowe, Regulamin. Polityka prywatności" w dolnym menu strony.

Wakacje na Karaibach. Karaiby

WAŻNIEJSZE WYSPY KARAIBÓW:KUBA


Kuba jest największą wyspą Karaibów i 16. co do wielkości wyspą świata. Leży w archipelagu Wielkich Antyli. Otaczają ją niewielkie wysepki (doliczono się ich około 1600). Największą jest Isla de la Juventud. Stolicą Kuby jest Hawana. Największe miasta to: Santiago de Cuba, Camagüey, Holguin, Guantánamo. Kuba to bardzo ciekawa wyspa - łączy tętniące życiem latynoskie rytmy z surowymi rządami komunistów, ograniczającymi prawa obywateli. Dopiero w 2011 roku władze Kuby wydały dekret znoszący zakaz podróży niektórym Kubańczykom do Hawany - stolicy kraju, a także wprowadziły ułatwienia w wyjazdach zagranicznych.

Jednak Kuba to też bogata, ciekawa historia i wiele zabytków wpisanych na światową listę UNESCO. Wyspa "jak wulkan gorąca" kusi nie tylko fanów leżenia pod palmą i kąpieli w Morzu Karaibskim. Na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO jest a z dziewięć kubańskich zabytków. To: zespół zabytkowy w Hawanie i jego system fortyfikacji, Trynidad i dolina Los Ingenios, Zamek San Pedro de la Roca w Santiago de Cuba, Park Narodowy Desembarca del Granma, Dolina Viales, krajobraz architektoniczny pierwszych plantacji kawy w południowo-wschodniej części Kuby, Park Narodowy Alejandro de Humboldt oraz Zabytkowe centrum Cienfuegos.

Uwaga! Polacy, jadący na Kubę muszą posiadać wizę lub tzw. kartę turysty (Tarjeta de Turista), która też jest rodzajem wizy, wydawanej wyłącznie w celach turystycznych. Wizy wydaje konsulat kubański w Warszawie, a karty turysty (indywidualne lub grupowe) można otrzymać na Kubie lub w niektórych biurach podróży. Przy przekraczaniu granicy wymagany jest 3-miesięczny okres ważności paszportu, licząc od planowanej daty wyjazdu z Kuby. Turysta obowiązany jest również posiadać bilet powrotny lub umożliwiający kontynuację podróży.


DOMINIKANA


Republika Dominikany jest drugą co do wielkości - po Kubie - wyspą na Morzu Karaibskim. Uważana jest za najpiękniejszą wyspę archipelagu. Dominikana to rajskie plaże o białym piasku, gaje palmowe, nurkowanie na rafach koralowych, gra w golfa na dobrze przygotowanych polach, windsurfing i taniec w rytmie karaibskiej muzyki. To wyspa, gdzie średnia temperatura wynosi od 28-31 stopni.

Dominikana posiada bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturę turystyczną - najbardziej znanymi regionami wypoczynkowymi są Punta Cana i Puerto Plata, których plaże uważane są za najpiękniejsze na Karaibach. Językiem oficjalnym na wyspie jest hiszpański. Stolicą jest Santo Domingo - najstarsze  osiedle europejskie (Dominikana skolonizowana była przez Hiszpanów) na terenie obu Ameryk, założone w 1496 roku. Tu też, jak głosi legenda, spoczywa ciało Krzysztofa Kolumba.

Warto też zwiedzić Półwysep Semana -  jedno z najpiękniejszych miejsc na wyspie, gdzie można spotkać wieloryby w ich naturalnym środowisku (styczeń-marzec), zajrzeć na karnawał w La Vega (luty). Jeśli twoją pasją jest windsurfing, jedź na północ na Cabarete – to jedna z 10 najlepszych plaż windsurfingowych na świecie. Jeśli nurkujesz wybierz się na Playa Fronton z najpiękniejszą rafą koralową na wyspie. Jeśli fascynujesz się przyrodą wybierz się do Punta Cana, która zachwyca dzikością.

Uwaga! Polacy wjeżdżający do Dominikany nie potrzebują wiz. Muszą jednak posiadać bilet powrotny oraz wystarczające środki finansowe na pokrycie kosztów pobytu. Przepisy celne nie określają wysokości kwoty wymaganej na każdy dzień. Przy wjeździe na Dominikanę należy wykupić na granicy kartę turystyczną (ok. 15 USD), która często jest już wliczona w cenę biletu lotniczego.JAMAJKA


Jamajka to jedna z najchętniej odwiedzanych wysp karaibskich. Jest monarchią konstytucyjną, jej głową jest królowa brytyjską, a wyspą zarządza w jej imieniu gubernator. Językami urzędowymi na wyspie są angielski, kreolski i jamajski. Jamajka to palmy kokosowe, piękne plaże i krystalicznie czysta woda, ale też bogata historia i wiele zabytków.

Stolicą  Jamajki jest Kingston, inne ważniejsze miasta to Montego Bay i Spanish Town. Kingston słynie z muzeum Boba Marleya, prekursora muzyki reggae na świecie, który stąd pochodził. Warto też się przejść uliczkami Spanish Town (część Kingston), zwiedzić Katedrę St. Jamesa, która jest najstarszą katedrą anglikańską na wyspie oraz ogrody botaniczne Hope, w których można podziwiać tropikalną roślinność. Bardzo ciekawa jest też Błękitna Laguna (jezioro o szmaragdowej barwie) w Górach Błękitnych w pobliżu Porto Antonio.

Ogromnym walorem Jamajki jest jej klimat. Nie ma tu pór roku, roczna średnia temperatura wynosi ok. 27 °C na wybrzeżu, a w wyższych partiach gór spada niewiele poniżej 20 stopni.

Uwaga! By wjechać na Jamajkę obywatele polscy nie potrzebują wiz. Paszport musi być ważny co najmniej 6 miesięcy. Wymaga się okazania biletu powrotnego. W przypadku turystów indywidualnych (bez wykupionego pakietu turystycznego) służby migracyjne mogą żądać okazania środków finansowych potrzebnych na czas pobytu (gotówka lub karty kredytowe) oraz prosić o szczegółowy plan pobytu. Turysta powinien pokazać rezerwację w hotelu, czy zaproszenie do przyjaciół.WYSPY BAHAMA


Bahamy, podobnie jak Jamajka, są monarchią konstytucyjną, której głową jest królowa brytyjska. Spośród 700 wysp tego archipelagu, leżących na Oceanie Atlantyckim, zamieszkałych jest zaledwie 30. Żyje tu około 300 tysięcy osób, z czego dwie trzecie na wyspie New Providence. Stolicą jest Nassau, a językiem urzędowym angielski.

Bahamy uważane są za bardzo religijny kraj, dominuje tu protestantyzm. Jednak w południowej i wschodniej części wyspy popularne są obrzędy voodoo. Ciekawym wydarzeniem jest parada muzyczna Junkanoo, która odbywa się na Bahamach w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia oraz w Nowy Rok. Kolorowo ubrani ludzie tańczą na ulicach w rytm dźwięków wygrywanych na bongo.

Uwaga! Od obywateli polskich przy pobytach do 90 dni nie jest wymagana wiza. Paszport musi być ważny co najmniej przez 6 miesięcy od daty wjazdu. Konieczne może być również okazanie biletu powrotnego lub umożliwiającego dalszą podróż do innego kraju oraz środków finansowych na pokrycie kosztów pobytu. Przy wyjeździe pobierana jest opłata wyjazdowa w wysokości 15 dolarów.


ARUBA


Leżąca w archipelagu Małych Antyli Aruba wchodzi w skład Królestwa Niderlandów. Mieszka tu około 120 tysięcy ludzi. Na wyspie obowiązuje języki holenderski, choć można tam też dogadać się po hiszpańsku i angielsku. Stolicą Aruby jest Oranjestad, który słynie z pastelowych domów i luksusowych sklepów. Aruba to ciepłe morze, piękne wybrzeże i bardzo ciepły kliimat z niewielką ilością opadów (leży w klimacie równikowym).

GWADELUPA


Leży w archipelagu Małych Antyli i jest terenem zamorskim Francji. Co ciekawe, z tej racji należy też do... Unii Europejskiej, a więc obowiązują na jej terenie unijne przepisy. Na Gwadelupę składa się osiem większych i kilkadziesiąt mniejszych wysp. Dwie największe połączone są mostem. Na zachodniej wyspie - Basse-Terre - znajdują się czynny wulkan La Soufrière oraz lasy tropikalne. Wschodnia wyspa - Grande Terre - to piękne piaszczyste plaże. Temperatura w dzień nigdy nie spada tu poniżej 25°C!

Stolicą Gwadelupy jest Basse-Terre, ale największym miastem jest Pont-a-Pitre. Językiem urzędowym jest francuski, ale mówi się też po kreolsku. Jedną z najciekawszych atrakcji Gwadelupy są trzy wodospady Chutes de Carbet. Najwyższy ma 115 metrów wysokości. Wokół wodospadów wiedzie szlak turystyczny.

Warto zwiedzić zachodnią część wyspy (Basse-Terre) z parkiem Mamelles. To cztery hektary lasów tropikalnych, w których występują rzadkie gatunki roślin, żyją dzikie zwierzęta, a w krajobrazie przeważają wiszące wysoko nad ziemią mosty. Gwadelupa to też m.in. wulkan La Soufrière, zamek Marie Galante czy punkt widokowy Pointe des Châteaux.BARBADOS


Barbados leży w archipelagu Małych Antyli i jest określany jako jedno z najcieplejszych miejsc na naszym globie. Najlepszy czas na wakacje tutaj to okres od grudnia do kwietnia, kiedy panuje tu pora sucha. Latem wyspę nawiedzają cyklony.

Barbados jest monarchią konstytucyjną, jego głową jest królowa brytyjska, a w jej imieniu krajem rządzi gubernator. Wyspę odkryli Portugalczycy, którzy nadali jej nazwę od tutejszej odmiany figowca. Nazwali go "os barbados", co oznacza "drzewa brodate".

Językiem urzędowym na Barbadosie jest angielski, stolicą Bridgetown. Normą jest tu analfabetyzm. Według Wikipedii, 97,4% osób powyżej 15 roku życia nie umie czytać i pisać. Jednka Barbados to świetne miejsca dla zwolenników windsufringu, paralotniarstwa, nurkowania i surfingu.


CURACAO


Curacao jest zamorskim terytorium Holandii. Wchodzi w skład archipelagu Małych Antyli. Stolica wyspy - Willemstad - nazywana jest małym Amsterdamem i znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Słynie ze ślicznych budynków w pastelowych barwach.

Curacao znane jest na świecie z likierów o tej samej nazwie. Są wytwarzane ze skórek gorzkiej odmiany pomarańczy uprawianych na wyspie. Curacao to świetne miejsce dla nurków. Są tu zarówno ściany do nurkowania, jak i płytkie miejsca do snorkowania. Atrakcją są też plaże z delikatnym piaskiem.PORTORYKO (PUERTO RICO)


Wyspa Portoryko to terytorium Stanów Zjednoczonych. To zarówno nazwa wyspy, jak i pięknej miejscowości, która jest celem podróży wielu turystów. Stolicą wyspy jest San Juan, w którym znajduje się wiele zabytków i ciekawa, bardzo kolorowa, starówka. Można przejść się zabytkową promenadą, zwiedzić historyczną potężną budowlę warowną, czy kościół San José.
 
W mieście Catano turyści mogą zwiedzić fabrykę rumu Bacardi i zobaczyć jak przebiega proces jego destylacji. Do fabryki można dopłynąć tylko promem. W miejscowości Ponca znajdują się: słynna katedra z czasów kolonialnych, neoklasyczna rezydencja Casa Wiechers-Villaronga, czy gorzelnia rumu Serralles.


HAITI


Haiti jest pięknym krajem o zapierających dech w piersiach widokach, z wpisanym na listę UNESCO Narodowym Parkiem Historycznym. Leży na Hispanioli - tej samej wyspie co Dominikana.  Mimo wszystko nie jest to miejsce polecane na wakacje. Na Haiti notowana jest wysoka przestępczość, zdarzają się porwania dla okupu, częste są trzęsienia ziemi, a poziom sanitarny pozostawia wiele do życzenia.

Haiti jest najbiedniejszym krajem zachodniej półkuli i jednym z najbiedniejszych na świecie. Około 80% społeczeństwa żyje w skrajnej biedzie. Stolicą Haiti jest Port-au-Prince. Jeśli ktoś chciałby odwiedzić wyspę może sobie zrobić mały wypad z Dominikany. Nie polecamy tam wyjazdów w okresie od kwietnia do czerwca oraz od października do listopada (pory deszczowe).

Ciekawostką jest, że na Haiti żyje sporo osób polskiego pochodzenia. To potomkowie legionistów przysłanych na wyspę do stłumienia powstania czarnej ludności. Mieszkają obecnie w mocno izolowanych wioskach górskich w Mountaines Noires, w północno-zachodniej części kraju, przede wszystkim w Cazale.

zwiń treść...

ostatnie zdjęcia z tego miejsca dodaj zdjęcia zobacz wszystkie

Brak zdjęć dla tego miejsca, możesz dodać pierwsze

Poznaj ten kraj

Ten kurort jest doskonale znany miłośnikom pięknych plaż oraz morskich kąpieli. To bez wątpienia najpopularniejszy ośrodek wypoczynkowy na Karaibach. Turyści, którzy chcą...

więcej..
Porady dla turystów

ZAPRASZAMY

Sporturystyka

porady o tym miejscu

Jeszcze nikt nie napisał o tym miejscu, możesz być pierwszy
poradź innym.. ostatnie rady..

na forum o tym miejscu

Jeszcze nikt nie wypowiedział się o tym miejscu, możesz być pierwszy
wypowiedz się.. ostatnio na forum..

Mapa

Kraj Wybrany
kraj
Region Miejsce Wybrane miejsce Obiekt Film Blog Zdjęcie Porada

Wersje językowe

urlopletter

Zapisz się na nasz newsletter, to nie kosztuje.
Zobacz archiwum
Ważne! Nikomu nie udostępniamy Twojego adresu

Zasady cookies

Nasz portal używa plików cookie w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Kursy walut

EUR
4.43
USD
3.95
CHF
4.11
GBP
4.95
Średnie kursy, 05-06-2020
Żródło: NBP