Uważaj na timesharing
Porady turystyczne. Pułapki timesharing i holiday clubs
Jadąc na wakacje, najczęściej do Hiszpanii, Portugalii, czy na Wyspy Kanaryjskie możesz spotkać się z ofertą timesharingu lub holiday clubs (kluby wakacyjne). Oferty polegają na nabyciu przez klienta prawa do użytkowania budynku lub apartamentu w oznaczonym czasie, w każdym roku, płacąc jego właścicielowi ryczałtowe wynagrodzenie.
Zazwyczaj wszystko zaczyna się niepozornie. Zrelaksowani konsumenci są "werbowani" podczas wakacji, gdy ich czujność jest osłabiona. Organizatorzy timesharingu wprowadzają konsumentów w błąd zachęcając wielkimi wygranymi i nagrodami za udział w bezpłatnej prezentacji ich produktów. Zaproszenia na tego rodzaju spotkania są rozdawane w hotelach, a nawet już na lotniskach. Prezentacje trwają po 3-5 godzin, a "wyjątkowa oferta" obowiązuje tylko danego dnia. Konsumenci wabieni są kolorowymi zdjęciami i zalewani morzem socjotechnicznych sztuczek. Na koniec otrzymują do podpisania obszerną umowę, której często nie czytają. Z takiego urlopu wiele osób powraca nie tylko z dobrym humorem, ale także z udziałem w nieruchomości w słonecznym kurorcie.
Pamiętać nalezy, że timesharing jest zwykle umową długoterminową na 3, 13 lub nawet 30 lat i choć reklamowany jest jako nowoczesna i elastyczna usługa kryje w sobie wiele pułapek.
Timesharing stanowi obecnie jeden z głównych obszarów zainteresowań europejskiego prawa konsumenckiego z różnych powodów. W szczególności zwraca się uwagę na liczne nadużycia i naruszenia interesów nabywców udziałów timesharingowych.
Zanim podpiszesz umowę timesharingu, przeczytaj porady turystyczne Europejskiego Centrum Konsumenckiego:
- Nigdy nie należy podejmować decyzji pochopnie.
- Nie należy obawiać się odmówić osobie, która stara się przekonać nas na ulicy, w domu czy w hotelu, iż jej oferta jest najkorzystniejsza i druga taka już nam się nie trafi.
- Obietnice i ceny mogą brzmieć kusząco, ale to są tylko zapewnienia agenta, co innego może znaleźć się w treści prospektu czy końcowej umowy.
- Przed podpisaniem umowy należy zdobyć jak najwięcej informacji o produkcie albo usłudze. Warto zapytać organizatora timesharingu, czy możliwe jest zabranie umowy (i wszystkich towarzyszących jej dokumentów) do domu, aby ją spokojnie przeczytać i się zastanowić. Jeżeli nie ma on nic do ukrycia, nie będzie miał nic przeciwko temu.
- Należy ostrożnie podchodzić do promocji, które uzależniają znaczne obniżenie ceny od natychmiastowej decyzji (często przybierają one postać - "Today Only").
- Pamiętać należy, że zakup udziału w apartamencie w Hiszpanii to nie są drobne zakupy w sprawach bieżących. Warto spokojnie porównać oferty składane nam przez organizatora.
- Nie należy podpisywać dokumentów pod presją czasu lub osób.
- Konsumentowi przysługuje prawo do uzyskania od przedsiębiorcy wyczerpującej informacji, wyjaśnień i odpowiedzi na pytania o wszystkie postanowienia, które wydają się niejasne.
- Warto zastanowić się, czy lubimy monotonię, ponieważ istotą timesharingu jest spędzanie tego samego tygodnia, w tym samym miejscu przez wiele lat. Oczywiście istnieje możliwość przystąpienia do systemu, w którym uczestnicy wymieniają się swoimi udziałami (np. RCI) - jednakże wiąże się to z dodatkowymi kosztami. Nie możemy mieć wówczas gwarancji, że spędzimy urlop tam, gdzie będziemy tego chcieli.
- Jeżeli w danym roku okaże się, że z przyczyn od nas niezależnych nie mamy czasu albo możliwości skorzystania z wakacji, i tak będziemy zobowiązani zapłacić przedsiębiorcy wynagrodzenie za swój udział.
- Warto spokojnie zastanowić się, czy tego typu oferta ściśle określona na wiele kolejnych lat, jest odpowiednia do naszych oczekiwań i charakteru. Może zorganizowana wycieczka okaże się w naszej konkretnej sytuacji życiowej bardziej odpowiednim rozwiązaniem.
- Firma timesharingowa nie ma prawa pobierania żadnych zaliczek, udzielania gwarancji, blokady środków pieniężnych na rachunku czy wyraźnego uznawania długu osoby, która kupiła udziały w stosunku do firmy je sprzedającejprzed upływem terminu do odstąpienia od umowy.
- Należy również zwracać uwagę na nieuczciwe klauzule zawarte w umowie, np.
- zakazujące odstąpienia od umowy
- nakładające obowiązek zapłaty odstępnego
- nakładające obowiązek zapłaty wygórowanej kary umownej
- określające właściwość sądów odległych od miejsca zamieszkania konsumenta
- niejasno określające koszty
O pułapkach timesharingu można przeczytać więcej na stronie internetowej Europejskiego Centrum Konsumenckiego. www.konsument.gov.pl
Opcja tylko dla zalogowanych
Wybrana opcja dostępna jest wyłącznie dla zalogowanych użytkowników. Zarejestruj się już teraz, szybko, łatwo i za darmo!Komentarze:
Przeczytałem i analizowałem dokładnie wszystkie ostrzeżenia i zdecydowałem się podpisać dla swojej średniej wielkości firmy. Wysyłam na wakacje wyróżniających się pracowników. Dla nich to znak, że firma inwestuje w kadry, dba o samopoczucie. Umowa z Holiday Travel Center, chyba najdłużej działające biuro zajmujące się timesharngiem.
Od maja 2012 roku obowiązują przepisy regulujące zasady zawierania umów o timeshare. Teraz kontrakt zawierany na czas dłuższy niż rok (z możliwością przedłużenia) pozwala korzystać w każdym roku i w oznaczonym czasie z co najmniej jednego miejsca zakwaterowania (np. apartamentu, pokoju w hotelu, mieszkania itp). Na takich zasadach można też wykupić z rabatem np. przelot samolotem do miejsca zakwaterowania, czy wynająć samochód. Do tej pory biura podróży nie świadczyły tego rodzaju usług, bo nie były regulowane w polskim prawie. Ograniczałyi się tylko do wydawania kart rabatowych swoim stałym klientom. Sposób wykorzystywali też nieuczciwi przedsiębiorcy. Teraz warto wiedzieć, że od umowy timesharingu można bez żadnych konsekwencji odstąpić w ciągu 14 dni od jej podpisania bez podania przyczyny i bez dodatkowych kosztów. Nie trzeba więc np. zwracać pieniędzy za tzw. utracone korzyści, które przedsiębiorca mógłby osiągnąć, gdybyśmy od umowy nie odstąpili. Firma wynajmująca nam coś długoterminowo nie może też od nas wymagać żadnych zaliczek, czy też gwarancji bankowych. Firma musi też powiadomić cię o przysługujących ci prawach jeszcze przed podpisaniem umowy i przekazać formularz odstąpienia od umowy. Jeśli tego nie zrobi termin odstąpienia umowy przedłuża się o rok!