Uwaga na wyroby z chronionych zwierząt
Nie bierz węża do walizki - czyli uwaga na wyroby z chronionych zwierząt i roślin
Co roku, w walizkach Polaków wracających z zagranicznych wojaży, celnicy znajdują kilka tysięcy wyrobów wykonanych z ginących gatunków roślin i zwierząt.
W 2009 roku na polskiej granicy u turystów znaleziono podczas kontroli celnej setki okazów fauny i flory z gatunków chronionych, w tym ponad 170 kg koralowców rafotwórczych, zęby kaszalota, wyroby z kości słoniowej, ozdoby z kłów niedźwiedzia i zębów hipopotama, torebki z węży i waranów, skorupy żółwi, a także spreparowane ptaki drapieżne.
Wszystkie te wyroby wykonano z gatunków zwierząt zagrożonych wyginięciem i chronionych przez Konwencję Waszyngtońską (CITES). Wiele z nich wytworzono zabijając zwierzęta lub niszcząc rośliny w ich naturalnym środowisku.
WWF - jedna z największych na świecie organizacji działających na rzecz ochrony środowiska naturalnego, która od prawie 50 lat przyczyniła się do ochrony wielu ginących gatunków zwierząt oraz unikalnych miejsc przyrodniczych na świecie - apeluje: zamiast przedmiotów z zagrożonych gatunków, przywieźcie z wakacji zdjęcia roślin i zwierząt w ich naturalnym środowisku. Radość z oglądania świata przyrody ma większą wartość niż przedmiot kurzący się na półce.
Przewóz przez granicę okazów objętych przepisami CITES zawsze wymaga specjalnych zezwoleń wydawanych przez Ministerstwo Środowiska. Jeżeli przewozisz bez zezwolenia okazy CITES, popełniasz przestępstwo! Grozi Ci konfiskata, grzywna, a także kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.
Nie kupuj i nie przywoź bez zezwolenia:
- skór i produktów wykonanych z kotowatych, niedźwiedzi i wilków
- skór i produktów (torebek, portfeli, butów, pasków do spodni itp) z węży, waranów, krokodyli, wielorybów i delfinów. Tylko w niektórych wypadkach można przywieźć do 4 sztuk takich wyrobów na osobę, ale tylko wtedy, gdy wyroby te wykonane zostały ze skóry krokodyla
- produktów tradycyjnej medycyny chińskiej, zawierających części tygrysa, róg nosorożca, wyciagi z woreczków żółciowych niedźwiedzia lub piżma
- wyrobów z kości słoniowej i rogu nosorożca
- koralowców rafotwórczych, wyrobów z żółwi morskich
- wyrobów z drewna tropikalnego, kaktusów, storczyków i sukulentów
- małp, papug, ptaków drapieżnych i żółwi lądowych
- wypchanych zwierząt i trofeów myśliwskich
- naszyjników, pierścionków i innych wyrobów, które zawierają części roślin i zwierząt chronionych
- żadnych innych przedmiotów wykonanych z gatunków roślin i zwierząt objętych postanowieniami Konwencji CITES i przepisami Unii Europejskiej
Bez zezwolenia i tylko na własny użytek możesz przywieźć:
- Kawior z gatunków jesiotra (Acipenseriformes spp.) - do 125 g na osobę
- Pałeczki deszczowe z kaktusów z rodziny Cactaceae spp. - do 3 sztuk na osobę
- Muszle skrzydelnika olbrzymiego (Strombus gigas spp.) - do 3 sztuk na osobę
- Muszle przydaczni (Tridacnidae spp.) – do 3 okazów na osobę, łącznie nie więcej niż 3 kg (okazem jest jedna, nieuszkodzona muszla, lub 2 pasujące połówki)
- Pławikoniki (Hippocampus spp.) - martwe okazy do 4 sztuk na osobę
- Wyroby z krokodyli (Crocodylia spp.) - tylko gatunków włączonych do Aneksu B, do 4 okazów na osobę (z wyłączeniem mięsa)
Ściągnij ilustrowany poradnik dla turystów wydany przez WWF
INNE PORADY DOTYCZĄCE PRZEKRACZANIA GRANICY (klinij w tytuł):
PRZEPISY CELNE W UNII EUROPEJSKIEJ |
PODATEK VAT W UNII EUROPEJSKIEJ |
GDZIE PASZPORT, GDZIE DOWÓD |
PRZEWOZIMY PIENIĄDZE |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
PRZEWOZIMY ZABYTEK | |||
![]() |
Opcja tylko dla zalogowanych
Wybrana opcja dostępna jest wyłącznie dla zalogowanych użytkowników. Zarejestruj się już teraz, szybko, łatwo i za darmo!