Blogi z podróży

Kalendarz wydarzeń

Styczeń 2020
pn wt śr cz pt sb nd
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9

linki

NASZA SONDA

Kartą, czy gotówką? Jak płacisz za granicą?
obojętnie
nie jeżdżę za granicę
wyłącznie kartą
tylko gotówką
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych „RODO”. Prosimy o zapoznanie się, jak będziemy przetwarzać Państwa dane po 25 maja 2018 r. Szczegóły: zakładka "Dane osobowe, Regulamin. Polityka prywatności" w dolnym menu strony.

Blog użytkownika Urloplany

Wakacje w Hiszpanii - co warto wiedzieć?

Hiszpania to kraj przyciągający ciekawą kulturą, piaszczystymi plażami, pięknymi miastami czy smaczną kuchnią. To także kraj wesołych, otwartych ludzi. Kiedy myślimy o Hiszpanii pierwsze co przychodzi nam na myśl to flamenco, corrida, tapas czy sangria. To jednak nie wszystko. Oto, co warto wiedzieć przed wyjazdem.Podróż i komunikacja

Z Polski do Hiszpanii najlepiej wybrać się samolotem. Jest to zdecydowanie najszybszy i czasami nawet najtańszy środek transportu. Podróż trwa zazwyczaj około 3 godzin. Polska posiada bezpośrednie połączenia między innymi z Madrytem, Malagą, Barceloną czy Alicante. Podróż zazwyczaj odbywa się liniami lotniczymi Ryanair, Wizzair czy hiszpańskim Vuelingiem. Przy odrobinie szczęścia, realna staje się cena 200 - 400 zł za lot w dwie strony, podczas gdy podróż np. autokarem to wydatek nawet 500-700 zł w jedną stronę. Nie mówiąc już o długości przejazdu.

Hiszpania

Chcąc przemieszczać się wewnątrz kraju najlepiej jest wynająć samochód. Jest to najtańszy, najbardziej komfortowy i najatrakcyjniejszy sposób podróżowania. Po drodze można podziwiać piękne krajobrazy. W Hiszpanii infrastruktura jest bardzo dobra, największe miasta są połączone ze sobą autostradami lub drogami szybkiego ruchu, którymi podróżuje się za darmo. Podczas jazdy należy jednak bardzo uważać. Hiszpanie rzadko używają kierunkowskazów! Parkując nasz samochód, dla bezpieczeństwa warto dać choć kilka centów parkingowym. Samochody tych, którzy zapłacili choć niewielką sumę strzeżone są w pierwszej kolejności i z większą uwagą.

Kolej to w Hiszpanii dość drogi środek transportu. Bilety trzeba zamawiać z dużym wyprzedzeniem, gdyż tuż przed podróżą ich ceny gwałtownie rosną. Dodatkowo w pociągach hiszpańskich obowiązuje rezerwacja miejsc, a liczba pasażerów musi odpowiadać liczbie miejsc. Jak te się skończą nigdzie nie pojedziemy, gdyż do pociągów nie zostanie wpuszczona nawet jedna nadprogramowa osoba a jazda na stojąco, bez wyznaczonego miejsca jest całkowicie niedozwolona.

Chcąc przemieszczać się po Hiszpanii warto śledzić ceny biletów lotniczych, gdyż często można trafić na okazje i polecieć z jednego miasta do drugiego za cenę mniejszą niż cena biletu kolejowego. Stosunkowo tanie są autobusy, trzeba jednak pamiętać, że Hiszpania to duży kraj i podróż z jednego końca kraju na drugi zajmuje wiele godzin.


Zakwaterowanie


Cena pokoju zależy od miasta, do którego się udajemy. W dużych miejscowościach, typowo turystycznych jest zawsze drożej. Najtańszy będzie nocleg w hostelu w wieloosobowym pokoju, który można wynająć już za ok. 10 euro ze śniadaniem wliczonym w cenę. W czasie tzw. długich weekendów, świąt czy jakichś innych ważnych wydarzeń ceny wzrastają, trudniej też o dostępność miejsc. Warto więc zarezerwować nocleg z odpowiednim wyprzedzeniem. Często, zwłaszcza, gdy podróżujemy dużą grupą opłaca się poszukać np. mieszkania do wynajęcia na jedną lub kilka nocy, oferty są dostępne na takich portalach jak np. airbnb.com czy couchsurfing.org


Kuchnia


Hiszpańskie dania obfitują głównie w owoce morza, ryby oraz świeże owoce i warzywa z okolicznych upraw, przez co hiszpańska kuchnia jest uważana za jedną z najzdrowszych w Europie, a tutejsza oliwa z oliwek jest podobno najlepsza na świecie. Warto ją przywieźć jako jeden z souvenirów. Lepiej odejść nieco od miejsc typowo turystycznych i spróbować typowej kuchni śródziemnomorskiej w miejscu, gdzie stołują się na co dzień mieszkańcy. Warto spróbować tradycyjnych potraw jak tapas, gazpacho, bocadillo z szynką jamon serrano czy paella. Tę ostatnią je się na obiad, nie na kolację, stąd w niektórych restauracjach nie znajdziemy paelli w wieczornym menu. Najtańszym daniem w restauracjach jest zazwyczaj tzw. Menu del Dia, dwudaniowy zestaw obiadowy z deserem i napojem. Koszt takiego zestawu to ok. 10 euro. Taniej jest zawsze w barach studenckich w pobliżu uczelni. Wegetarianie powinni udać się do sieci restauracji FresCo, płaci się tam jedynie 9 euro i można jeść wszystko w dowolnych ilościach.


Zdrowie

Przed wyjazdem najlepiej wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczania Zdrowotnego EKUZ, którą otrzymamy bezpłatnie w każdym oddziale NFZ-u. Karta upoważnia nas do darmowej porady lekarskiej. W Hiszpanii nie ma też problemu z dostępem do leków - np. do wykupienia antybiotyku nie potrzebujemy recepty. Leki są jednak znacznie droższe niż w Polsce warto więc zaopatrzyć się w kilka z nich jeszcze przed wyjazdem. Studenci mogą dodatkowo wyrobić kartę EURO 26 czy ISIC, która oprócz ubezpieczenia, oferuje także atrakcyjne zniżki w restauracjach, sklepach, muzeach itp. Warto też pamiętać o tym, że idąc do lekarza należy się udać do przychodni właściwej dla naszego miejsca zamieszkania. Najlepiej więc spytać właściciela mieszkania albo pracownika recepcji naszego hotelu, do którego lekarza należy się udać.


Kilka problemów


Jadąc do Hiszpanii trzeba się także liczyć z tym, że może nas spotkać kilka trudności. Jeden z najpoważniejszych to bariera językowa. Hiszpanie niechętnie uczą się języków obcych. Dobrze więc przed wyjazdem przyswoić sobie choć kilka podstawowych zwrotów po hiszpańsku. W miejscach typowo turystycznych jest nieco lepiej i zazwyczaj można się dogadać po angielsku, jednak nie zawsze i nie wszędzie. Niekiedy nawet hiszpański okazuje się niewystarczający. Mieszkańcy Barcelony np. posługują się na co dzień językiem katalońskim.

Druga trudność to liczne kradzieże. W miejscach zatłoczonych należy bardzo pilnować swoich rzeczy, gdyż kieszonkowcy potrafią okraść nas tak, że nawet tego nie poczujemy. Warto więc zachować czujność i stosować się do podstawowych zasad bezpieczeństwa np. nie wychodzić nigdzie samemu, zwłaszcza w nocy. Kobiety mogą się spotkać na ulicy z gwizdami czy propozycjami seksualnymi, nie tyle ze strony Hiszpanów co ze strony emigrantów z innych stron świata, należy więc być na to przygotowanym.

Jeśli chcemy coś załatwić w banku należy udać się tam rano, gdyż banki - nie wiedzieć czemu - są czynne w godzinach 8.00 do 13.00, maksymalnie 14:00. Raz w tygodniu mają dyżur popołudniowy, ale kolejki wtedy są tak duże, że lepiej sprawę załatwić wcześniej.

Supermarkety w Hiszpanii są zamknięte w niedziele, warto więc zrobić zakupy przed weekendem.

Pewne trudności mogą także spotkać palaczy. O ile w Polsce papierosy można kupić dosłownie wszędzie, o tyle w Hiszpanii trzeba się udać do estanco, czyli specjalnego sklepu specjalizującego się w sprzedaży papierosów i akcesoriów tytoniowych.

Wysyłając paczkę do Hiszpanii albo podając nasz hiszpański adres zamieszkania trzeba pamiętać o tym, aby najpierw podać numer budynku, potem piętra, a na końcu numer mieszkania, który zazwyczaj jest określony literą a nie liczbą, jak w Polsce.

W hiszpańskiej komunikacji miejskiej nie wolno jeść. Kierowcy nie zawahają się upomnieć pasażera, a nawet odmówić mu miejsca w autobusie czy metrze, jeśli tylko zobaczą go z jedzeniem.

Należy też uważać na małe, często prowadzone przez Azjatów sklepiki. Produkty tam nie mają cen i dopiero przy kasie dowiadujemy się ile coś kosztuje. Często cena jest dostosowana indywidualnie do danego klienta, zgodnie z wolą sprzedającego. Łatwo więc można zostać oszukanym.


Co zabrać ze sobą w podróż?

Przed wyjazdem warto zaopatrzyć się w kilka rzeczy, które w Hiszpanii są bardzo drogie albo trudno dostępne dla obcokrajowców.

Po pierwsze leki, zwłaszcza przeciwbólowe czy na przeziębienie. Lekarze w Hiszpanii niechętnie je przepisują, są też oczywiście dużo droższe niż w Polsce.

Miłośnicy herbaty powinni się w nią zaopatrzyć przed wyjazdem. W Hiszpanii herbata jest napojem mało popularnym, w sklepach znajdziemy zaledwie trzy albo cztery rodzaje herbaty, które w dodatku mają dziwny smak. W niektórych mieszkaniach czy hostelach na próżno szukać też czajnika elektrycznego.

Kolejna rzecz to kosmetyki. Tym razem nie chodzi o ceny, ale o wybór. W Hiszpanii nie znajdziemy sklepu typu Rossmann z dużym wyborem różnorodnych produktów. Skazani jesteśmy na kosmetyki z supermarketu albo z droższych drogerii, jak np. Sephora.

Dla Polaków przydatna może się też okazać.... poduszka. Hiszpańskie poduszki często mają bowiem formę miękkich wałków i mogą się one dla nas okazać bardzo niewygodne.

Oprócz dowodu osobistego warto zabrać ze sobą także paszport. W niektórych miejscach np. wyrabiając kartę turystyczną, oferującą zniżki do zwiedzanych obiektów, wymaga się pokazania paszportu jako dowodu tożsamości. Wszystko zależy oczywiście od danego urzędnika, z którym się zetkniemy, ale lepiej być przygotowanym na taką ewentualność.


Ciekawostki

Woda z kranu w Hiszpanii jest bardzo dobrej jakości i całkowicie zdatna do picia.

Sklepy są otwarte do późna, nawet do 21. Trzeba jednak pamiętać, że część z nich jest zamknięta na kilka godzin w ciągu dnia, w okresie tzw. sjesty.

Przechodzenie na czerwonym świetle w Hiszpanii nie jest traktowane jako wykroczenie i nie podlega sankcji.

Zakupy warto robić na bazarach i targach, gdzie można znaleźć prawdziwe cuda w niskich cenach. Tzw. rastro to targ z rzeczami używanymi i okazjami. Warto udać się na targ tuż przed jego zamknięciem, można wtedy dostać kilka rzeczy w cenie jednej, zwłaszcza owoce, warzywa czy świeże soki.

W hiszpańskich sklepach można płacić większością kart płatniczych i kredytowych. Często razem z kartą wymaga się pokazania dowodu tożsamości. Co ciekawe, tzw. płacenie zbliżeniowe nie cieszy się w Hiszpanii zbyt dużą popularnością. Sprzedawca może więc być zdziwiony, jeśli zapytamy go o taką możliwość.

Warto też mieć na uwadze, że Hiszpanie żyją zgodnie z filozofią życia mańana, czyli bardzo powoli, nigdzie się nie spiesząc, zupełnie inaczej niż w Polsce. Trzeba więc być przygotowanym na to, że autobus się spóźni a pan np. w kasie sprzedającej bilety każe nam czekać kilka minut, gdyż akurat pije kawę czy czyta gazetę. Cóż, będąc w Hiszpanii trzeba nauczyć się podejścia, jak nie zdążę na ten autobus to pojadę następnym, w końcu nigdzie mi się nie spieszy, a życie trzeba celebrować.

Hiszpania to jeden z ulubionych wakacyjnych kierunków Polaków. To kraj kontrastów, z jednej strony morze i piaszczyste plaże, a z drugiej to jeden z najbardziej górzystych krajów Europy. Bogata kultura i wiele atrakcji sprawi, że nikt nie będzie się tam nudził, a wakacje będą niezwykłe i niezapomniane. Kto raz odwiedzi Hiszpanię będzie chciał do niej wracać.

Dodano: 26.02.2015 14:36
Ostatnia aktualizacja: 14.01.2020
Miejsce: Hiszpania

Komentarze: 0

Wersje językowe

urlopletter

Zapisz się na nasz newsletter, to nie kosztuje.
Zobacz archiwum
Ważne! Nikomu nie udostępniamy Twojego adresu

Kursy walut

EUR
4.23
USD
3.80
CHF
3.94
GBP
4.96
Średnie kursy, 20-01-2020
Żródło: NBP

Zasady cookies

Nasz portal używa plików cookie w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.