Ubezpieczenie w podróży
Ubezpieczenie w podróży - co warto wiedzieć?
Wyjazd w dowolne, obce środowisko jest zawsze obarczone swego rodzaju ryzykiem, tym większym, im z większą egzotyką mamy do czynienia. Sektor ubezpieczeń dla podróżnych jest na tyle rozbudowany, że właściwie każdy jest w stanie wybrać odpowiedni dla swoich potrzeb pakiet.
Co można ubezpieczyć?
Ubezpieczenia turystyczne w pierwszej kolejności skoncentrowane są na ochronie osobowej. Jest to jak

Jeśli wybierasz się w podróż, ubezpieczenie turystyczne jest konieczne
Fot. © www.urloplany.pl
- Ubezpieczenie kosztów leczenia – fundament właściwie każdej turystycznej polisy pakietowej. Nietrudno sobie wyobrazić sytuację, w której wskutek wypadku czy po prostu zwykłej choroby zmuszeni jesteśmy skorzystać z miejscowej opieki lekarskiej. Równie łatwo jest dostrzec zagrożenia, jakie wynikają z tego tytułu dla kieszeni turysty – kilkudniowy pobyt w europejskim szpitalu może po prostu zrujnować wyjazdowy budżet.
- NNW – ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków – tradycyjne ubezpieczenie NNW w wersji turystycznej pozwala na wypłatę odszkodowania na rzecz ubezpieczonego (ew. rodziny) w sytuacji, gdy doznał on uszczerbku na zdrowiu lub poniósł śmierć. NNW tak rozumiane może np. pokryć koszty transportu zwłok do kraju.
Drugą, zaraz po życiu i zdrowiu najważniejszą do zabezpieczenia kwestią jest oczywiście posiadane mienie. To, z czym jedziemy w podróż, również można ubezpieczyć od szkód:
- Ubezpieczenie bagażu – nie wymaga dopowiedzeń: wykupiona polisa umożliwia wypłatę odszkodowania w sytuacji, gdy bagaż podróżny został częściowo uszkodzony lub uległ zagubieniu/zniszczeniu,
- Ubezpieczenie konkretnego przedmiotu, np. elektroniki – szczególnie wartościowe przedmioty można ubezpieczyć od zniszczenia lub kradzieży, np. sprzęt foto.
Trzecią, równie istotną kategorią ubezpieczeń podróżnych są polisy chroniące przed roszczeniami osób trzecich, tzw. OC:
- Odpowiedzialność od szkód osobowych – przykładowo: zjazd ze stoku zakończył się na tyle niefortunnie, że wjechaliśmy w grupę osób, z których jedna wskutek tego działania doznała złamania ręki – w ramach wykupionej polisy dostanie ona odszkodowanie.
- Odpowiedzialność od szkód majątkowych – np.: nieumyślnie zatarliśmy silnik w wypożyczonej motorówce, właściciel weźmie odszkodowanie z naszej polisy OC.
Jakie są koszty ubezpieczenia?
Ceny polis zależą w pierwszej kolejności m.in. od deklarowanych sum gwarancyjnych i okresu, na jaki umowa będzie podpisywana. Ubezpieczenie np. w pakiecie KL, NNW i OC można mieć już od kilkunastu złotych dla jednej osoby przy całkiem przyzwoitych sumach gwarancyjnych. Zakładając, że w tygodniową podróż zagraniczną po Europie wybiera się trzyosobowa rodzina, koszt jej ubezpieczenia wyniesie tym samym mniej niż 100 zł.