Samochodem po Chorwacji
Dzięki dobrze rozwiniętej sieci dróg Chorwację wygodnie zwiedza się samochodem. Drogi są lepsze niż polskie, przez wszystkie miejscowości przebiegają szosy o twardej nawierzchni, a główne drogi przecinają kraj z północy na południe i z zachodu na wschód.
W Chorwacji istnieje kilkaset kilometrów autostrad. Autostradami (z niewielkimi przerwami) połączone są największe miasta chorwackie. Są płatne.
PRZEPISY DROGOWE
W Chorwacji można posługiwać się polskim prawem jazdy (kierujący powinien posiadać dowód rejestracyjny pojazdu oraz dowód ubezpieczenia OC). Nie jest wymagane posiadanie „zielonej karty”. Ze względu na czasochłonne procedury odszkodowawcze zaleca się wykupienie polisy autocasco (AC). Kary za łamanie przepisów ruchu drogowego są bardzo wysokie, w niektórych przypadkach nawet do 2000 Euro. Bezwzględnie należy przestrzegać:
- ograniczeń prędkości, obowiązku używania świateł mijania w nocy i w warunkach ograniczonej widoczności oraz przez całą dobę w okresie zimowym.
- obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa na wszystkich zajętych siedzeniach w pojeździe;
- zakazu korzystania z telefonu komórkowego (dozwolona instalacja typu hands-free);
- zasad parkowania (pojazdy parkujące w niedozwolonych miejscach są w krótkim czasie odholowywane na parkingi policyjne, a kierowcy karani wysokimi mandatami).
- samochód powinien być wyposażony w apteczkę, trójkąt, gaśnicę i linę holowniczą.
- kamizelka odblaskowa jest obowiązkowym wyposażeniem samochodu.
INFORMACJA O STANIE DRÓG
Przed podróżą dobrze jest zasięgnąć informacji o sytuacji w ruchu drogowym i promowym, kontaktując się z HAK-iem (Centrum Informacji HAK-u: +385 1 4640 800) lub śledząc informacje II PR Chorwackiego Radia (98,5 Mhz)
W RAZIE WYPADKU
- O wypadku drogowym najpierw należy zawiadomić policję (tel.: 92). Nie jest to konieczne jedynie w przypadku kolizji z niewielką szkodą materialną.
- Trzeba zabezpieczyć miejsce wypadku, założyć kamizelkę odblaskową, postawić trójkąt, podjąć wszelkie działania, które uniemożliwiłyby dalsze zagrożenie bezpieczeństwa i zaczekać na policję.
- W przypadku jakiegokolwiek uszkodzenia pojazdu należy obowiązkowo zażądać od policji zaświadczenia o uszkodzeniu pojazdu, bez którego nie można przekroczyć granicy.
- Jeśli konieczne jest usunięcie uszkodzenia lub transport pojazdu do punktu serwisowego, należy wezwać pomoc drogową, dzwoniąc pod numer telefonu 987 (przy połączeniach zagranicznych należy wybrać: +385 1 987).
CENY PALIW
Stacje benzynowe czynne są codziennie od godz.7.00 do godz.19.00 lub 20.00; w sezonie letnim do godz.22.00.Dyżurne stacje benzynowe we wszystkich większych miastach oraz przy głównych drogach międzynarodowych czynne są całą dobę.
Stacje benzynowe sprzedają: Eurosuper 95, Super 95, Super 98, Super Plus 98, Euro Diesel, Diesel, a w większych miastach i na autostradach także gaz. Ceny paliw są zbliżone do obowiązujących w Polsce.
Informacje o cenach paliw i punktach sprzedaży gazu:
www.ina.hr
www.omv.hr
www.tifon.hr
www.hak.hr
OPŁATY ZA AUTOSTRADY
Większość z autostrad i dróg szybkiego ruchu jest płatna, cena w przeliczeniu wynosi ok. 12 zł/100 km, płatny jest też tunel pod górą Ucka na Istrii (ok. 12 zł) i most na wyspę Krk (ok. 7 zł). Nie ma możliwości zapłaty kartą płatniczą, można płacić w EUR.Płatne autostrady:
• A1 Zagrzeb- Bosiljevo-Zadar-Szybenik – Split - Šestanovac
• A2 Zagrzeb - Zaprešić - Krapina - Macelj
• A3 Bregana - Zagrzeb -Slavonski Brod-Županja- Lipovac
• A4 Zagrzeb-Varaždin-Goričan
• A5 Dakovo-Sredanci
• A6 Zagrzeb-Karlovac-Bosiljevo-Vrbovsko-Rijeka
• A7 Rijeka-Rupa
• A10 – Mali Prolog - Ploče
Opłaty obowiązują też na niektórych drogach ekspresowych:
• “Istryjski Y“ z punktami opłaty drogowej “Tunel Učka” i wiadukt “Mirna”;
Informacje: www.hak.hr
OGRANICZENIA PRĘDKOŚCI
• 50 km/h w terenie zabudowanym• 90 km/h poza terenem zabudowanym
• 110 km/h drogi ekspresowe i drogi szybkiego ruchu,
• 130 km/h na autostradach
• 80 km/h dla samochodów z przyczepami kempingowymi
• 80 km/h dla autobusów i autobusów z małymi przyczepami
DOPUSZCZALNA ILOŚĆ ALKOHOLU WE KRWI
0.5 promila. Dla kierowców zawodowych w trakcie wykonywania pracy – 0,0 promila. Jednak spowodowanie wypadku przez kierowcę, w którego organizmie wykryto alkohol w ilościach nawet śladowych, zawsze jest traktowane jako czyn popełniony pod wpływem alkoholu i karane szczególnie dotkliwie.
Opcja tylko dla zalogowanych
Wybrana opcja dostępna jest wyłącznie dla zalogowanych użytkowników. Zarejestruj się już teraz, szybko, łatwo i za darmo!