Opony to bezpieczeństwo
Przed wyjazdem należy sprawdzić ciśnienie we wszystkich oponach, także w zapasowej. Jeżeli mamy zbyt niski bieżnik, czyli ok. 1-2 mm, to znak, że czas wymienić ogumienie. Inaczej w przypadku deszczu opony będą o wiele gorzej pracować. Na mokrej jezdni pojawi się zjawisko tzw. aquaplaningu, czyli warstwa wody zacznie oddzielać nawierzchnię od opony, która z powodu niskiego bieżnika nie odprowadzi nadmiaru wody, co spowoduje natychmiastową utratę przyczepności.
Olej na dolewkę
Sprawdzone powinny być wszelkiego rodzaju oleje i płyny. Warto zabrać ze sobą niewielkie ilości płynów na tzw. dolewkę, choćby po to, by nie przepłacać na stacjach benzynowych. Dobrze jest mieć ze sobą także płyn do spryskiwaczy, bo jego brak, zwłaszcza przy kiepskiej pogodzie, znacznie ogranicza pole widzenia.
Czyste powietrze
Powinniśmy pamiętać o regularnej wymianie filtra przeciwpyłowego. W przeciwnym wypadku obieg powietrza będzie znacznie utrudniony, a szyby pokryją się parą, zwłaszcza w czasie opadów deszczu.
Sprawne hamulce
Nie zapominajmy o hamulcach. Klocki powinny być zawsze w odpowiednim stanie, więc gdy planujemy przejechać np. kilkaset albo kilka tysięcy kilometrów, warto je sprawdzić, a w razie potrzeby wymienić. Wtedy unikniemy nieprzyjemnych sytuacji, gdy dopiero charakterystyczny metaliczny chrobot zasygnalizuje nam, że klocki w naszym samochodzie właśnie się zużyły. Nowoczesne auta posiadają czujniki zużycia klocków i od momentu podania nam informacji przez komputer pokładowy z reguły możemy jeszcze na nich przejechać od 500 do 1000 km. Warto także sprawdzić stan zawieszenia, które na naszych, nie najlepszych drogach dość szybko się zużywa.
Co zabrać w podróż
Musimy mieć ze sobą trójkąt ostrzegawczy, gaśnicę i apteczkę, w której powinny znajdować się gumowe rękawice. Wyposażenie, które otrzymujemy przy zakupie nowego samochodu, z reguły jest kompletne, jednak zawsze dobrze jeszcze raz wszystko przejrzeć. Warto pamiętać, że w takich krajach jak Austria, Chorwacja, Hiszpania i Włochy obowiązkowe są kamizelki odblaskowe, a w niektórych istnieje obowiązek, aby założyli je wszyscy pasażerowie, którzy opuszczą niesprawny samochód, np. na autostradzie.
Przed wyjazdem warto dokładnie sprawdzić przepisy danego kraju, np. w internecie, tak aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji oraz wysokich mandatów.
Warto mieć podręczne narzędzia
Wymiana koła to czynność, z którą każdy kierowca powinien bez problemów sobie poradzić. Do tego musi mieć odpowiednie narzędzia, no, i koło zapasowe, a przynajmniej tzw. dojazdówkę. Mniej przydatne są coraz częściej stosowane zestawy naprawcze (ze względu na niewielką przestrzeń zajmowaną w bagażniku), które, niestety, nie uszczelnią np. przeciętej opony. Wtedy pozostanie nam jedynie wezwać pomoc drogową.
Pamiętaj o ubezpieczeniu
W większości państw europejskich respektowane jest polskie ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC). Ma ono zastosowanie w sytuacji, gdy posiadacz lub kierowca pojazdu wyrządza szkodę innym osobom i zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa jest za to cywilnie odpowiedzialny.
► Przeczytaj też o rodzajach ubezpieczeń
W niektórych krajach Starego Kontynentu nadal obowiązuje jednak
Zielona Karta, czyli Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczeniowy będący dowodem, że jego posiadacz objęty jest ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej. Jest on uznawany za ważny bez dodatkowych formalności i opłat, a minimalny okres, na jaki wystawiana jest Zielona Karta, wynosi 15 dni.
Jeżeli spowodujemy kolizję lub wypadek za granicą, musimy podać poszkodowanemu wszystkie dane dotyczące polisy OC lub Zielonej Karty. Jeżeli sprawcą wypadku będzie kierowca pojazdu zarejestrowanego w kraju, w którym doszło do wypadku lub kolizji, należy spisać jego dane osobowe (imię, nazwisko i adres) oraz dane posiadanej przez niego polisy OC (numer polisy, okres jej ważności, nr rejestracyjny pojazdu, którego dotyczy, nazwa i adres zakładu ubezpieczeń, który ją wystawił), a następnie zgłosić się do zakładu ubezpieczeń, który ją wystawił i który jest odpowiedzialny za likwidację szkody. Innym wyjściem jest skontaktowanie się po powrocie do kraju z Polskim Biurem Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, które na podstawie danych dotyczących polisy ubezpieczenia OC sprawcy wskaże reprezentanta ds. roszczeń zagranicznego zakładu ubezpieczeń, który zajmie się likwidacją szkody i wypłatą odszkodowania.
W zależności od rodzaju pakietu assistance możemy skorzystać z holowania auta do warsztatu, pokrycia kosztów pozostawienia samochodu na parkingu strzeżonym czy wynajmu auta zastępczego.
► Pobierz i zabierz w podróż oświadczenie o spowodowaniu wypadku za granicą
Źródło: www.weekendbezofiar.pl
Tomasz Szmandra
"Polska Dziennik Bałtycki"
KLIKNIJ W TEMAT, KTÓRY CIĘ INTERESUJE
Podróż autem
Przed wybraniem się w podróż samochodem sprawdżmy ciśnienie powietrza w oponach,...
Porada z działu: Przygotuj auto do podróży
Porada z działu: Przygotuj auto do podróży
Niezbędnik kierowcy
Czeka nas dłuższa podróż samochodem, ale co jak nasze auto złapie kontuzje? Na pewno...
Porada z działu: Przygotuj auto do podróży
Porada z działu: Przygotuj auto do podróży
Porada z działu: Przygotuj auto do podróży
Porada z działu: Przygotuj auto do podróży
bezpieczna jazda
Przed wyruszeniem na wakacje samochodem koniecznie dokonaj dokładnego przeglądu auta -...
Porada z działu: Przygotuj auto do podróży
Pieniądze na wycieczce
Gdy jedziecie do małego ośrodka w Polsce nie zabierajcie kart kredytowych raz nie ma tam...
Porada z działu: Przygotuj auto do podróży
Opcja tylko dla zalogowanych
Wybrana opcja dostępna jest wyłącznie dla zalogowanych użytkowników. Zarejestruj się już teraz, szybko, łatwo i za darmo!