Blogi z podróży
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych „RODO”. Prosimy o zapoznanie się, jak będziemy przetwarzać Państwa dane po 25 maja 2018 r. Szczegóły: zakładka "Dane osobowe, Regulamin. Polityka prywatności" w dolnym menu strony.

Parki Narodowe Chorwacji

W Chorwacji jest osiem parków narodowych. Znajdują się w Górach Dynarskich, na wybrzeżu Adriatyku oraz na wyspach. Oto one:Park Narodowy Wysp Briońskich (Nacionalni Park Brijuni)

Wyspy Briońskie to archipelag 14 wysepek i raf w rejonie północnego Adriatyku, niedaleko półwyspu Istria. Po II wojnie światowej miał tu rezydencję marszałek Josip Broz Tito, w której przyjmował przywódców innych państw. Największe wyspy to Veliki Brijun (5,6 km kw.), Mali Brijun (1,1 km kw.) i Vanga (0,18 km kw.). Turyści mają wstęp tylko na dwie wyspy – Veliki Brijun i Mali Brijun. W 1983 roku na tym obszarze utworzono park narodowy, uważany za jeden z najpiękniejszych w Chorwacji. Obejmuje 33,9 km kw., z czego 7,42 km kw. stanowią wyspy.

Warto obejrzeć mury obronne na Veliki Brijuni, zamek rzymski w Zalewie Veriga oraz Muzeum Etnograficzne z kolekcją chorwackich strojów ludowych. Rośnie tu ok. 600 gatunków roślin, najczęściej to roślinność śródziemnomorska. Najciekawsze są lasy dębowo-wawrzynowe, drzewa poziomkowe, pistacja kleista, mirt i wrzosiec. Rosną tu też m.in.: sosna alpejska, sosna czarna, pinia, jodła grecka, cedry, eukaliptusy, cyprysy, sekwoje. Żyją liczne zwierzęta, szczególnie gatunki łowieckie - w 1893 r. przywieziono tu zające-szaraki, które rozmnożyły się błyskawicznie, a w 1902 r. jelenie, daniele i muflony. Ptasią rodzinę reprezentują mewy, kormorany, jastrzębie, kobuzy i myszołowy. Spotkać też można bociana czarnego. Wody archipelagu bogate są w typowe dla Adriatyku gatunki zwierząt: korale, gąbki, strzykwy, sole, pojawiają się też delfiny butlonose, które na stałe zamieszkują wody Lošinja.

Informacje:
tel.: +385 52 525 888
fax: +385 52 521 367
e-mail: brijuni@brijuni.hr
www.brijuni.hr


Park Narodowy Kornati (Nacionalni Park Kornati)

Archipelag wysp Kornati (nazwa pochodzi od największej wyspy Kornat o długości 25 i szerokości 2,5 km) położony w środkowej Dalmacji, niedaleko Zadaru, składa się z ok. 150 wysp i ma powierzchnię około 320 km kw. W 1980 roku ochroną w ramach parku narodowego objęta została południowa część archipelagu (69 km kw.).

Grupa wysp Kornati jest unikatem na skalę Morza Śródziemnego ze względu na chłopskie i rybackie chaty rozrzucone nad uroczymi zatoczkami, mnóstwo jaskiń, grot, szczelin, wąwozów i klifów. Najwyższe klify znajdują się na wyspie Klobučar (80 m wysokości), podmorskie ich części sięgają 100 metrów. Wyspy Kornati nie są zamieszkane, chętnie przyjeżdżają tu natomiast miłośnicy nurkowania i żeglarstwa.

Panuje tu śródziemnomorski, ale bardzo suchy klimat, stąd poza trawą, brakuje bujnej roślinności. Niewiele żyje też zwierząt lądowych (można spotkać jaszczurki, zające i kuny). Licznie natomiast reprezentowane są ptaki – sokoły wędrowne, rarogi górskie, puchacze, kormorany. Bogaty w faunę i florę jest świat podwodny - występuje tu kilkaset gatunków roślin oraz żyje prawie trzysta gatunków morskich zwierząt. Najliczniej (95 gatunków) reprezentowane są mięczaki (ośmiornice, kalmary, mątwy i langusty). Występuje też 25 gatunków gąbek, są koralowce, rozgwiazdy, strzykwy. Ryb jest tutaj ok. 65 gatunków (najbogatszy w ryby rejon Chorwacji), ale ich łowienie jest zabronione. Czasem pojawiają się delfiny.

Na Kornati wyznaczono 7 punktów do nurkowania. Jest też kilka punktów widokowych, z których można podziwiać cały park. Warto obejrzeć ruiny starych fortyfikacji, średniowieczne osady, twierdzę z czasów bizantyjskich, rzymską willę w Mala Proversa, stary chrześcijański kościół Św. Marii i średniowieczne osady.

Informacje:
tel.: +385 22 435 740
fax: +385 22 435 058
e-mail: kornati@kornati.hr
www.kornati.hr


Park Narodowy Krka (Nacionalni Park Krka)

Park Narodowy Krka o powierzchni 109 km kw. leży w środkowej Dalmacji, niedaleko miasta Szybenik. Założony został w roku 1985 w środkowym i dolnym biegu rzeki Krka. Jest najmłodszym parkiem narodowym w kraju. Słynie z siedmiu wspaniałych wodospadów, z których największy jest Skradinski buk o wysokości ponad 45 m. W centralnej części parku znajduje się jezioro Visovac, na którego wyspie stoi klasztor Franciszkanów, założony w roku 1445 roku.

W parku rośnie ok. 860 rodzajów roślin, w rzece Krce żyje 18 rodzajów ryb, wśród których jest 10 rzadkich gatunków. Występują tu 222 rodzaje ptaków, dzięki czemu wyspa zalicza się do najciekawszych miejsc dla ornitologów. Wśród ssaków najbardziej cenne są nietoperze, których jest aż 18 rodzajów.

W parku, poza wyznaczonymi punktami, nie wolno się kąpać, nurkować, łowić ryb bez zezwolenia, polować, zrywać roślin, fotografować w celach komercyjnych bez zezwolenia, poruszać się samochodem bez zezwolenia, biwakować lub rozpalać ogniska. Pieszo wędrować można oznaczonymi szlakami, organizowane są wycieczki do ujścia rzeki Cikoli. Od strony miejscowości Lozovac można wjechać na teren parku samochodem (ale tylko po sezonie - w lecie turystów wożą od parkingu autokary). Na terenie parku kursują statki i autobusy. Bilet do parku obejmuje wszystkie wejścia do parku i jest ważny cały dzień.

Informacje:
tel.: +385 22 201 777
fax: +385 22 336 836
e-mail: izleti@npkrka.hr
www.npkrka.hr


Park Narodowy Mljet (Nacionalni Park Mljet)

Mljet to wyspa na Adriatyku, o długości 37 km i szerokości nie większej niż 3 km. Jest na niej kilkanaście wsi i osad, w których na stałe mieszka około tysiąca ludzi. Najważniejszą jest Sobra, gdzie znajduje się jedyna na wyspie stacja benzynowa dla samochodów i łodzi motorowych oraz przystań, do której dobijają promy z położonego naprzeciw (na półwyspie Pelješac) Prapratno oraz z odległego kilkadziesiąt kilometrów na południe Dubrownika.

Wyspa jest najbardziej zalesionym terenem w Chorwacji, 75 procent jej powierzchni pokrywają lasy. Park narodowy założony w 1960 roku znajduje się w jej zachodniej części i obejmuje obszar 31 km kw., (ok. 30 proc. wyspy). Obejmuje on teren wokół dwóch jezior słonowodnych – Wielkiego (145 ha powierzchni, 46 m głębokości) i Małego (24 ha i 29 m). Oba słyną z tego, że są licznie zamieszkiwane przez ostrygi. Na wyspie żyją dziki i daniele, niegdyś w dużych ilościach występowały jadowite węże, dlatego w 1910 r. wpuszczono na Mljet mangusty, które żywią się wężami.

Na Wielkim Jeziorze jest mała wysepka Svieta Marija, na której wybudowano w XII wieku klasztor benedyktynów, pod wezwaniem Matki Boskiej. Małe jezioro jest cieplejsze i można się w nim kąpać od wiosny do jesieni. Obydwa jeziora są połączone z morzem dwoma wąskimi sztucznymi kanałami. Plaże są tu kamieniste, a na dnie morskim w okolicy wysp Korčula i Mljet rosną przepiękne czerwone koralowce. W wodach wokół Mljetu żyją rzadkie śródziemnomorskie foki mniszki.

Do parku Mljet dopłynąć można promem z Dubrownika lub Prapratno do Sobry i stamtąd dojechać do parku. Większość turystów przyjeżdża tu na jednodniową wycieczkę z Korćuli.

Informacje:
tel.: +385 20 744 041
fax: +385 20 744 043
e-mail: np-mljet@np-mljet.hr
www.np-mljet.hr


Park Narodowy Paklenica (Nacionalni Park Paklenica)

Paklenica jest najstarszym parkiem narodowym Chorwacji, utworzonym w 1949 roku. Leży w pobliżu miasta Starigrad w północnej Dalmacji, niedaleko Zadaru, we wschodniej części pasma górskiego Velebit. Składa się z dwóch kanionów: Mala i Velika Paklenica. Park jest rajem wspinaczkowym, w większym kanionie znajduje się Anića Kuk - 714-metrowa skała dla wspinaczy. W północnej części mieści się jaskinia Manita peć. W granicach parku są także: Vaganski Wierch – najwyższy szczyt pasma Velebit (1757 m n.p.m.) oraz Sveto brdo (Święta góra) - 1753 m n.p.m. z którego rozciąga się piękny widok na południowe stoki Velebitu.

Park zajmuje 3657 ha powierzchni i, poza kanionami, obejmuje las bukowy, który jest główną przyczyną ochrony tego rejonu. W 1978 roku został tu utworzony dodatkowo rezerwat biosfery pod auspicjami UNESCO. Większy kanion ma 14 km długości. Jego ściany są bardzo strome i wysokie (ok. 400 m), co przyciąga miłośników wspinaczki górskiej. Ciekawostką jest, że w pobliżu jego wejścia znajduje się podziemny kompleks wybudowany dla Josipa Broz Tito na przełomie lat 40. i 50. ubiegłego wieku. Mala Paklenica jest niższa i krótsza, a od Velikiej Paklenicy oddziela ją biegnący na wysokości 500 m n.p.m. płaskowyż, który nie wchodzi już w obręb parku.

Na terenie parku rośnie ok. 700 gatunków roślin, żyją tutaj m.in. rzadkie chrząszcze z rodziny biegaczowatych, a także ponad 80 gatunków motyli. Licznie reprezentowane są gady, płazy oraz ptaki. Spośród ponad 200 gatunków ptaków najciekawszy jest sęp płowy oraz sokół wędrowny gnieżdżący się na zboczach kanionów Wielkiej i Małej Paklenicy. Można tu też spotkać żbika, niedźwiedzia i jelenia. W parku są dwa miejsca widokowe: przełom Buljma na wysokości 1200 m n.p.m. i najwyższy szczyt Velebitu Vaganski Vrh (1754 m. n.p.m.).

Paklenica proponuje rzadką w Chorwacji możliwość uprawiania górskiej turystyki pieszej (na trasach są dwa schroniska), posiada też wiele tras wspinaczkowych o różnym stopniu utrudnienia. Najlepszym punktem na rozpoczęcie wędrówki jest Stari Grad-Paklenica, 45 km od Zadaru. We wsi Marasoviczi, 2 km od wejścia, jest parking samochodowy i punkt, gdzie można otrzymać mapy, przydatne zarówno do wędrówki, jak i wspinaczki.


Informacje:
tel.: +385 23 369 155, +385 23 369 202
fax: +385 23 359 133
e-mail: prezentacija@paklenica.hr
www.paklenica.hr


Park Narodowy Jezior Plitwickich (Nacionalni Park Plitvička jezera)

Park Narodowy Jezior Plitwickich, utworzony w 1949 roku, leży w środkowej części Chorwacji, ok. 140 kilometrów od Zagrzebia, niedaleko wschodniej granicy z Bośnią i Hercegowiną. Jest największym (29,5 tys. ha) i uważanym za najpiękniejszy w Chorwacji. W 1979 roku znalazł się na liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

Jest tutaj 16 jezior o łącznej długości 8 km, połączonych ze sobą 90 wodospadami i kaskadami, ciągnących się na wysokości od 503 do 639 m n.p.m. Jeziora zwiedza się spacerując drewnianymi kładkami lub też statkiem wycieczkowym. Największą atrakcją jest m.in: Veliki slap – największy, ponad 70 metrowy wodospad. W parku są również jaskinie. Największe to Supljara o długości 70 metrów i Golubinjaca o długości 160 metrów.

W parku rośnie tu ok. 1100 gatunków roślin, w lasach dominuje buk zwyczajny. Występują też: jodła pospolita, klon jawor, klon zwyczajny, dąb bezszypułkowy, wiąz górski, a z iglastych: świerk pospolity, sosna czarna i sosna zwyczajna. Jodłowo-bukowe lasy, które zachowały swój naturalny charakter, tworzą Puszczę Dynarską. Mimo czystych wód nie ma tu wielu gatunków ryb, są za to płazy - salamandra plamista, traszka górska, traszka zwyczajna, kilka rodzajów żab oraz gady - jaszczurki, żółwie błotne i żmije. Doliczono się ok. 140 gatunków ptaków, a wśród nich bociana czarnego, sokoła wędrownego, głuszca, czy orła przedniego. Okolice jezior zamieszkują wilki, lisy, kuny, borsuki i niedźwiedzie brunatne. W jaskiniach żyje 15 gatunków nietoperzy.

Park jest tłumnie odwiedzaną atrakcją turystyczną, latem przyjeżdża tu kilka tysięcy osób dziennie. Na jego teren wejść jedną z czterech bram, przy których są parkingi i punkty informacyjne. Zwiedza się go kilkunastoma oznakowanymi trasami, są odcinki, które pokonuje się pieszo, niewielkimi statkami lub pociągami drogowymi. Trasy oznakowane tak, aby dostosować ich stopień trudności do indywidualnych możliwości turystów – najkrótsze zajmują do 2 godzin, najdłuższe - do 8 godzin wędrówki. Turysta może wykupić bilet jednodniowy albo dwudniowy i w jego ramach zwiedzać park dowolnymi trasami. Nie wolno opuszczać szlaków, biwakować, rozpalać ognisk, łowić ryb i kąpać się w jeziorach. Można za to pojeździć konno, w niektórych miejscach wędkować oraz uprawiać rafting nad Una.

Do parku łatwo dojechać samochodem z północnej Dalmacji Środkowej, Istrii i Zagrzebia, dlatego nadaje się też on na jednodniową wyprawę z tych miejsc.

Informacje:
tel.: +385 53 751 015, +385 53 751 013
fax: +385 53 751 013
e-mail: info@np-plitvicka-jezera.hr
www.np-plitvicka-jezera.hrPark Narodowy Risnjak (Nacionalni Park Risnjak)

Park Narodowy Risnjak położony jest 15 km od wybrzeża Kvarneru i 18 km na północ od Rijeki. Utworzony został w 1953 r. i obejmuje powierzchnię 32 km kw. Należą do niego: najwyżej położona góra Snježnik (Śnieżnik), masyw Veliki Risnjak (Wielki Ryśniak) z najwyższym punktem 1528 m n.p.m. oraz okolice źródła rzeki Kupa. Teren parku należy do pasma Gór Dynarskich. Różnica wysokości wynosi tu ponad 1000 m. Najniżej położonym punktem jest dolina Leska (680 m n.p.m.), najwyższym natomiast szczyt Wielki Risnjak (1528 m n.p.m.). Ze względu na znaczną wysokość śnieg zalega tutaj ponad 115 dni w roku, a jego pokrywa może osiągać grubość nawet 4 metrów.

Teren parku pokrywają stare lasy, które były główną przyczyną, utworzenia tu parku narodowego. Rosną tu olbrzymie jodły o wysokości ponad 45 m i średnicy powyżej metra, świerki, jawory czy wiązy górskie. Można spotkać niedźwiedzia brunatnego, jelenie, sarny, górskie kozice oraz białego rysia, od którego park prawdopodobnie przybrał nazwę. Rośnie tu ponad 30 grup roślin, żyje 51 gatunków ptaków.

Ze szczytu Risnjak, przy dobrej pogodzie, widać Adriatyk i słoweńskie Alpy. Trasy turystyczne w parku są dobrze oznakowane, tereny są dziewicze, nietknięte ludzką ręką. Najbliższe większe miejscowości przy parku to Gerovo na północy, Gornje Jelenje na południu i Delnice na wschodzie. Najlepiej dojechać tu zjeżdżając z autostrady A6 przy Delnice lub Ostrovica, kierując się na północ w kierunku Crni Lug.

Informacje:
tel.: +385 1 836 133, +385 51 836 246
fax: +385 51 836 116
e-mail: np-risnjak@ri.t-com.hr
 www.risnjak.hr


Park Narodowy Velebitu Północnego (Nacionalni Park Sjeverni Velebit)

Park Narodowy Velebitu Północnego to najmłodszy park narodowy w Chorwacji. Utworzony został we wrześniu 1999 roku. Obejmuje 109 km kw. północnej części największego w kraju pasma górskiego Velebit. Znajdują się tu rezerwaty przyrody Hajdučki kukovi i Rožanski kukovi. Na szczycie Zavižan (1676 m n.p.m.) jest najwyżej położona stacja meteorologiczna w Chorwacji.

Informacje:
tel.: +385 53 665 380
fax: +385 53 665 390
e-mail: np.sjeverni.velebit@gs.t-com.hr
www.np-sjeverni-velebit.hr

Podziel się informacją:

1 z 1 »

Wersje językowe

urlopletter

Zapisz się na nasz newsletter, to nie kosztuje.
Zobacz archiwum
Ważne! Nikomu nie udostępniamy Twojego adresu

Zasady cookies

Nasz portal używa plików cookie w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Kursy walut

EUR
4.52
USD
4.15
CHF
4.26
GBP
5.05
Średnie kursy, 24-05-2020
Żródło: NBP