Blogi z podróży

Kalendarz wydarzeń

Wrzesień 2019
pn wt śr cz pt sb nd
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

linki

NASZA SONDA

Kartą, czy gotówką? Jak płacisz za granicą?
obojętnie
nie jeżdżę za granicę
wyłącznie kartą
tylko gotówką
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych „RODO”. Prosimy o zapoznanie się, jak będziemy przetwarzać Państwa dane po 25 maja 2018 r. Szczegóły: zakładka "Dane osobowe, Regulamin. Polityka prywatności" w dolnym menu strony.

Parki narodowe Finlandii

Nieskazitelna przyroda jest jedną z największych atrakcji turystycznych Finlandii. Lasy, tundra, strumienie, potoki, jeziora i wyspy są charakterystyczne dla krajobrazu tego kraju. Finlandia jest najbardziej zalesionym państwem Europy, lasy stanowią około 69% powierzchni kraju, z czego 12% objętych jest ochroną (parki narodowe, rezerwaty).


Finlandia ma 37 parków narodowych o łącznej powierzchni niemal 1000 km kw. Ostatnie - lasy Sipoonkorpi w pobliżu Helsinek i teren wokół Zatoki Botnickiej na zachodnim wybrzeżu - wpisane zostały na listę parków narodowych na początku 2011 roku. Celem utworzenia w Sipoonkorpi parku była ochrona starych lasów, źródeł, strumieni oraz rzadkich gatunków fauny i flory. Park jest jednym z najmniejszych w Finlandii, liczy zaledwie 18,5 km kw. powierzchni.

Park Narodowy wokół Zatoki Botnickiej jest obecnie największym parkiem morskim Finlandii. Rozciąga się na obszarze ponad 900 km kw., a większość jego terenów znajduje się pod wodą. Inne, największe i najciekawsze parki narodowe leżą na północy kraju, w Laponii. To m.in.: Park Narodowy Urho Kekkonena, Park Narodowy Oulanka i Lemmenjoki. Ten ostatni, razem z przylegającym do niego norweskim parkiem Øvre Anarjokka, tworzą największy obszar chroniony na kontynencie.

Oto słów kilka o najciekawszych parkach narodowych Finlandii:

Park Narodowy im. Urho Kekkonena (Laponia)


Założony został w 1983 roku. To drugi co do wielkości obszar chroniony Finlandii. Jego powierzchnia wynosi 2 550 km kw. Obejmuje gminy Inari, Sodankylä, Savukoski. Jest bardzo popularnym miejscem wędrówek w północnej Finlandii. Wytyczono w nim zarówno długie i trudne trasy dla wytrawnych piechurów oraz łatwe i krótkie trasy dla zwykłych turystów.

Park obejmuje m.in. puszczę Saariselkä, ścisły rezerwat przyrody Sompio, obszar wędkarski Nuortti. Są tu góry, dzikie wrzosowiska, rzeki, potoki, strumienie. Można spotkać stada reniferów, lemingi górskie, lisy polarne, rosomaki, wilki, łosie, orły przednie, puszczyki. W samym centum parku leży łatwy do przejścia obszar górski Raututunturi-Saariselkä, pełen wąwozów i wrzosowisk. Północną część parku zajmuje tundra. Południowo-zachodnią - lasy i torfowiska trudne do przejścia. Południowo-wschodnią - kanion rzeki Nuorttijoki i szczyt Naltiotunturi (430m).

Najpopularniejsze wśród turystów części parku to: dolina rzeki Suomujokilaakso, jezioro Luirojärvi i najwyższa góra parku Sokosti (718m). Łatwo dostępne są punkty widokowe na szczycie Kiilopää (546m) i Kaunispää (438m, można tam wjechać samochodem) blisko Saariselkä.

Poza szlakami dla turystów w parku przygotowano również ścieżki edukacyjne. Zaczynają się blisko drogi E75 przy centrum informacji w Tankavaara (4 ścieżki), w Kiilopää (3 ścieżki) oraz w Saariselkä nad rzeką Luttojoki (2 ścieżki).

W dzikiej części parku szlaki nie są oznakowane. Jeśli chcesz się tam zapuścić konieczne są dokładna mapa i kompas. Na terenie parku jest 5 pól namiotowych, są też chaty, w których można się przespać (trzeba o nie spytać w centrach informacji turystycznej). Ryby można łowić tylko po wykupieniu zezwolenia w biurze turystycznym. Uwaga! Komary tną niemiłosiernie, trzeba zaopatrzyć się w środek na nie.


Dojazd:
Z Gdyni do Helsinek dopłynąć można promem Finnlines. Na prom można zabrać samochód. Następnie kierować się trzeba na północ do Sodankylä, a potem 130 km również na północ autostradą arktyczną E75. (to ok. 1200 km). Pociągiem lub samolotem dojechać/dolecieć trzeba do Rovaniemi, stamtąd można autokarem dojechać do Kiilopää i Saariselkä.


Park
Narodowy Lemmenjoki (Laponia)


Założony został w 1956 roku, głównie po to, by chronić dolinę rzeki Lemmenjoki i stworzyć dobre warunki życia rdzennym mieszkańcom – Saamom. Obejmuje gminy Inari i Kittilä. Jest największym i najdalej na północ wysuniętym parkiem Finlandii. Jego powierzchnia to 2 859 km kw. Określany jest rajem dla fanów trekkingu. Jest tu około 60 km oznakowanych tras turystycznych. Przygotowano mostki i łódki służące do przeprawy turystów przez rzekę, otwarte chaty, w których bezpłatnie może zatrzymać się turysta i chaty płatne, które można rezerwować w informacji turystycznej. Do serca parku najłatwiej dotrzeć łodzią, którą można wynająć od lokalnych przedsiębiorców.

W parku tym spotkać można łosie, orły, niedźwiedzie brunatne. Lemmenjoki znany jest też szczególnie z tego, że można wykopać tam złoto.

Dojazd:
Z Gdyni do Helsinek dopłynąć można promem Finnlines. Na prom można zabrać samochód. Potem jechać trzeba na północ do Sodankylä, i dalej około 130 km na północ autostradą arktyczną E75. Pociągiem lub samolotem dojechać trzeba do Rovaniemi, potem do wiosek Inari i Njurgulahti. W dni robocze można dojechać do też do parku z Inari busem-taksówką. O godzinach jego odjazdu można dowiedzieć się w informacji turystycznej w Inari. Latem po południu bus czeka aż kolejna grupa turystów przypłynie łodzią i zawozi ich do Inari (ok. 50 km). O lokalne usługi taksówkarskie można pytać też pod numerem tel. 0400 396 312.

Park Narodowy Oulanka (Laponia)
Założony został w 1956 roku, w latach 1982 i 1989 był poszerzany. Obecnie liczy 270 km kw. powierzchni. Leży niedaleko koła polarnego, na wyżynnym obszarze, 50 km na północ do miasta Kuusamo. Jest określany jako jeden z najpiękniejszych parków narodowych Finlandii. Są tu skaliste klify, rwące rzeki, kaniony, wiszące mosty, katarakty i małe jeziorka. Ale najmocniej przyciągają turystów wodospady. Najbardziej znane to: Kiutaköngäs (ok. 1 km od informacji turystycznej), Taivalköngäs i Jyrävä. Warte obejrzenia są także katarakty Aallokkokoski i Myllykoski.

W parku Oulanka jest łącznie 85 kilometrów oznakowanych szlaków turystycznych, w tym cztery ścieżki dydaktyczne o długości 1-5 kilometrów. Wiedzie przez niego najbardziej znana trasa północnej Finlandii - Karhunkierros (szlak niedźwiedzia). Cała jej długość to 80 km, z czego 56 km prowadzi właśnie przez park narodowy Oulanka. Wiedzie ona przez najatrakcyjniejsze rejony Kuusamo, kaniony, wiszące mosty. Na trasie dostępnych jest 10 chat noclegowych.

Popularnym szlakiem jest również Pieni Karhunkierros – mały szlak niedźwiedzia. Liczy 12 km długości i oznaczony jest na zielono. Zaczyna się i kończy przy kempingu Retki-Etappi we wsi Juuma. Trasa prowadzi przez najpiękniejsze katarakty w okręgu Kuusamo, wiszące mosty, bagna i strome klify.

W parku Oulanka licznie występują renifery, a łosie spotkać można na każdym kroku. Można też natknąć się na niedźwiedzie brunatne, wilki i rosomaki. W jeziorach powszechny jest pstrąg (trzeba w informacji turystycznej wykupić pozwolenie na wędkowanie). Poza szlakami pieszymi, organizowany jest rafting i spływy kajakami. Namioty rozbijać i ogniska rozpalać można tylko w wyznaczonych miejscach. Spać można też w chatach noclegowych na szlakach. Podobnie jak w innych parkach narodowych w tym regionie jest tu mnóstwo komarów. Uwaga! W czerwcu i lipcu noce są tu jasne.


Dojazd:
Z Gdyni do Helsinek dopłynąć można wraz z samochodem promem Finnlines. Dalej kierować się trzeba na Rovaniemi lub Kuusamo do Käylä. Stąd jest około 10 km do Juumy (z Helsinek do Juuma jest 849 km) lub Kiutaköngäs, gdzie znajduje się centrum informacji. Można też dolecieć samolotem do Helsinek, Rovaniemi lub Kuusamo, a stąd do Ruka, Juuma, Käylä lub Hautajärvi dostać się autobusem.Park Narodowy Pyhä-Luosto (Laponia)


To jeden z najstarszych parków narodowych Finlandii. Powstał w 1938 roku jako Park Narodowy Pyhätunturi o powierzhni ok. 43 km kw. W 2005 roku dołączono do niego obszar Luosto. Dzięki temu cały Park Narodowy Pyhä-Luosto liczy 142 km kw. powierzchni. Leży około 60 km za kołem polarnym na północny wschód od Rovaniemi. Porasta go prastary las i jedne z najstarszych gór na świecie. Najwyższe szczyty to Noitatunturi (540 m) i Ukko-Luosto (514 m). Można tam spotkać podbiegunową roślinność i wiele zwierząt (renifery, niedźwiedź brunatny, łosie, wydry, lisy).

Park Pyhä-Luosto to około 150 kilometrów oznakowanych letnich szlaków turystycznych i 220 km dobrze utrzymanych tras narciarskich zimą. Dobrze przygotowana jest baza noclegowa.

Najczęściej odwiedzany  przez turystów jest wąwóz Isokuru. Jednym z najciekawszych szlaków jest Szlak Noitatunturi. Liczy 18 km i prowadzi okrężną trasą: Luontokeskus Visitor Centre – nature path – szczyt Noitatunturi – jezioro Annikilampi – kanion Isokuru – Luontokeskus. Na jego przejście potrzeba 6-8 godzin.

Po parku należy poruszać się tylko po wytyczonych ścieżkach. Namioty rozbijać można tylko w wzynaczonych miejscach, można też nocować w chatach.


Dojazd:
Z Gdyni do Helsinek dopłynąć można wraz z samochodem promem Finnlines. Następnie trzeba dojechać do Rovaniemi i kierować się na Pyhätunturi. Przed Kemijärvi należy skręcić w lewo na drogę E63 i dalej ponownie w lewo na Luosto (z Helsinek do Luosto jest ok. 941 km). Autobusem z Rovaniemi (z Helsinek do Rovaniemi jest 825 km) można dojechać do Pyhätunturi przez Kemijärvi lub Luosto.

Mapa z przykładowym dojazdem z Helsinek do Inari (ok. 1150 km).
Proszę powiększyć by znaleźć inne miejscowości i wytyczyć trasę
.


Wyświetl większą mapę
Podziel się informacją:

1 z 1 »

Wersje językowe

urlopletter

Zapisz się na nasz newsletter, to nie kosztuje.
Zobacz archiwum
Ważne! Nikomu nie udostępniamy Twojego adresu

Zasady cookies

Nasz portal używa plików cookie w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Kursy walut

EUR
4.34
USD
3.93
CHF
3.96
GBP
4.92
Średnie kursy, 23-09-2019
Żródło: NBP