Na grzyby
10 rad na bezpieczne grzybobranie
Grzyby są polskim przysmakiem od wieków, a Polacy są największymi grzybiarzami wśród narodów całej Europy. Choć na ogół znamy się na grzybach, co roku odnotowuje się w Polsce co najmniej kilka śmiertelnych przypadków, a wiele osób z zatruciami ląduje w szpitalach.
Oto kilka rad, jak zbierać grzyby, jeść je i przeżyć:
- Nie zbieraj grzybów do foliowych torebek - szybko się psują, łamią, zaparzają i nie nadają się potem do spożycia. Do zbierania grzybów konieczny jest wiklinowy, sztywny koszyk, wykonany z materiału przepuszczającego powietrze lub łubianka np. taka, w jakiej sprzedaje się truskawki
- Tego, że grzyb nie jest trujący musisz być pewien nie na 100, ale nawet na 200 procent. Nie zbieraj gatunków nieznanych i grzybów bardzo młodych. Nie zbieraj też grzybów starych, miękkich, wodnistych lub zmurszałych. Nawet jadalne w tym stanie mogą spowodować zatrucie.
- Jeśli nie jesteś wytrawnym znawcą zbieraj wyłącznie grzyby z rurkami pod kapeluszem. Wśród nich nie ma gatunków śmiertelnie trujących.
- Zabranie ze sobą do lasu atlasu grzybów to nie wstyd! Bardzo dokładnie porównaj rosnącego osobnika z tym na ilustracji w atlasie. Jeśli kiełkuje w tobie choć ziarnko niepewności, daj sobie z tym grzybem spokój. Jeśli koniecznie musisz go mieć, skorzystaj z pomocy pracowników stacji sanitarno-epidemiologicznej. Ich porady są bezpłatne
- Pamiętaj, że czerniejąca srebrna łyżeczka wrzucona do gotujących się grzybów, czy zabarwiona cebula podczas gotowania nie świadczą o tym, że grzyby są jadalne czy trujące. To mity. Nie zawsze też grzyby śmiertelnie trujące są gorzkie. Istnieją też takie o bardzo przyjemnym smaku, które są bardzo niebezpieczne. Muchomor sromotnikowy zwany "leśną śmiercią" ma słodki i przyjemny smak.
- Nie zbieraj grzybów przy drogach o dużym natężeniu ruchu, przy zakładach produkcyjnych, rosnących w rowach lub na skraju lasu. Grzyby łatwo wchłaniają metale ciężkie i inne zanieczyszczenia.
- Na grzybobranie ubierz się w wygodny strój, zabierz kurtkę lub pelerynę przeciwdeszczową. Ubierz też wysokie buty lub kalosze. I nie chodzi tu wyłącznie o twój komfort, ale i o zabezpieczenie przeciw żmijom, które mogą siedzieć w zaroślach.
- Nie podawaj grzybów dzieciom do 12 roku życia. Grzyby są ciężkostrawne, nie powinny ich też jeść osoby mające kłopoty z układem pokarmowym.
- Jeśli po zjedzeniu grzybów dopadną nas nudności, bóle brzucha, biegunka, podwyższona temperatura, skurce mięśni, drgawki, zaburzenia pracy serca lub układu krążenia, zaburzenia świadomości, silnie rozszerzone źrenice to mogą być objawy zatrucia. Jak najszybciej wywołaj wymioty i zgłoś się do lekarza. Możesz napić się osolonej wody. Nigdy nie mleka, ani alkoholu!
- Pamiętaj, że wśród ofiar zatruć grzybami są również doświadczeni zbieracze grzybów!
Podziel się informacją:
porady pisane przez Was
Porada z działu: Na grzyby
Porada z działu: Na grzyby
Hotele przydrożne
uważajcie często jest tam stala kadra która nie zna języków obcych...
Porada z działu: Na grzyby
zbieranie grzybów
Jak już znajdziemy dobrego grzyba to nie wycinamy go tylko łapiemy za nóżkę tuż przy...
Porada z działu: Na grzyby
Grzybobranie
Wybierając się na grzyby zakryjmy maksymalnie swoje ciało aby nie złapać żadnego kleszcza.
Porada z działu: Na grzyby
oj!
Zawsze ubieraj sie cieplo , najleoiej zeby nie byla widoczna twoja skura
przed nalozeniem...
Porada z działu: Na grzyby
Porada z działu: Na grzyby
Sezon na pinki
Teraz jest czas na zbiór PINEK.Jest ich mnóstwo w lesie.Polecam...
Porada z działu: Na grzyby
Porada z działu: Na grzyby
Porada z działu: Na grzyby
Opcja tylko dla zalogowanych
Wybrana opcja dostępna jest wyłącznie dla zalogowanych użytkowników. Zarejestruj się już teraz, szybko, łatwo i za darmo!Komentarze:
porady są naprawde skuteczne sama zatrułam sie kiedyś grzybem.wiem jak cięzko jest potem z tego wyjśc
Grzyby. ciekawe i miłe zajęcie działkowe . wiem bo sama często podróżuję na grzyby. Ale te porady są ważne, bo w takich sprawach trzeba być delikatnym i ostrożnym. Zawsze czai się niebezpieczeństwo , nawet w banałach .
nigdy nie zbieraj grzybów będąc w stanie wskazującym po spożyciu - zatrucie murowane bo nie rozpoznasz jakiegos okazu. Jak z kumplami idziemy do lasu to zawsze ktoś musi być trzeźwy.
Zawsze po grzybobraniu przeprowadzam z innymi uczestnikami selekcję, czy wszystkie grzyby są jadalne, żeby wyeliminować ewentualne pomyłki. W razie wątpliwości wyrzucamy "podejrzane" obiekty.
Zawsze po grzybobraniu przeprowadzam z innymi uczestnikami selekcję, czy wszystkie grzyby są jadalne, żeby wyeliminować ewentualne pomyłki. W razie wątpliwości wyrzucamy "podejrzane" obiekty.
Pierwszym moim skojarzeniem z tytułem tego artykułu były żmije. Widzę, ze autor zamieścił w artykule kwestię dotyczącą zabezpieczenia przed żmijami oraz odpowiedniego obuwia.
Ja również uwielbiam zbierać grzyby ale zawsze mam kogoś kto sprawdzi po mnie moje grzyby..., przezorność nigdy nie zaszkodzi nikt nie jest nieomylny, a na błędy nie ma tu miejsca!
uwielbiam zbierać grzyby te porady na pewno mi się przydadzą bo nie jestem za bardzo doświadczona w tej dziedzinie
Idąc na grzyby zakryjmy maksymalnie ciało żeby nie złapać żadnego kleszcza.