Porady turystyczne. Na granicy Egiptu
By wjechać do Egiptu potrzebna jest wiza. Można ją otrzymać w egipskim przedstawicielstwie dyplomatycznym lub na każdym lotnisku w Egipcie po opłaceniu 15 USD. Wizy turystyczne wystawiane są na pobyt 30-dniowy.
Paszport powinien być ważny co najmniej o 6 miesięcy dłużej niż wiza. W razie uszkodzenia lub utraty paszportu należy zwrócić się do Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Kairze o wydanie paszportu tymczasowego, a następnie wystąpić do lokalnego urzędu paszportowego o potwierdzenie wjazdu oraz wizę wyjazdową. Wiza taka jest wtedy ważna przez 7 dni. Bez takiej wizy nie można wyjechać z Egiptu.
PRZEPISY CELNE
- Podróżny wwożący do Egiptu rzeczy osobiste znacznej wartości (kamera, aparat fotograficzny) powinien wypełnić deklarację celną i zadbać, aby została podstemplowana przez celnika.
- Wywóz z Egiptu bez zgody władz celnych większych ilości towarów, np. leków, grozić może ich konfiskatą i grzywną.
- Wwiezienie do Egiptu walut obcych nie wymaga wypełnienia deklaracji celnej – pod warunkiem, że nie przekraczają one równowartości 10 tys. USD. Wywieźć można bez zgłaszania także najwyżej 10 tys. USD (lub równowartość w innych walutach) lub co najwyżej 5 tys. LE. Ograniczenia zastosowano również w odniesieniu do waluty miejscowej: opuszczając Egipt, turysta może wywieźć najwyżej 5 tys. EGP. Podróżnym indywidualnym, nie objętym specjalnymi umowami, nie przysługuje zwrot podatku VAT od zakupionych towarów.
- Egipskie prawo dopuszcza wwiezienie maksymalnie 200 papierosów (lub 25 cygar bądź 200 g tytoniu) oraz 2 litrów alkoholu. Zabronione jest wwożenie narkotyków, broni palnej i bawełny.
- Również wywożenie narkotyków, broni palnej i bawełny jest nielegalne. Zakupione w Egipcie złoto i srebro można wywieźć tylko z przeznaczeniem na własny użytek lub w niewielkiej ilości.
- Import i eksport antyków i przedmiotów ponad stuletnich regulują surowe przepisy egipskiego prawa. Aby wywieźć tego rodzaju przedmiot, konieczne jest uzyskanie odpowiedniego pozwolenia.
- Nie istnieją żadne ograniczenia dotyczące ilości waluty przywożonej lub wywożonej z Egiptu. Podróżni są jednak proszeni o zadeklarowanie kwot przekraczających 500 funtów egipskich lub równoważną sumę w innej walucie.
- Uwaga! Przemyt wszelkiego rodzaju narkotyków (w tym również marihuany), obrót nimi bądź ich zażywanie karane są nawet śmiercią. Za środek halucynogenny uważany jest również mak.
MELDUNEK
Cudzoziemiec nie ma obowiązku zameldowania się, ale za to obowiązek zameldowania cudzoziemca spoczywa na właścicielu obiektu, w którym turysta się zatrzymuje. W hotelach zajmują się tym pracownicy recepcji, którzy dane z paszportu przekazują policji. W przypadku prywatnego wynajmu, podpisuje się stosowną umowę na wynajem z właścicielem budynku mieszkalnego, który zgłasza policji zamieszkanie cudzoziemca. Jeśli wynajem dotyczy krótkiego czasu, np. tylko kilku dni, umowa nie musi być spisywana, choć właściciel zatrzymuje paszport, aby na policji zgłosić przebywanie cudzoziemca. Przy krótkich wynajmach paszport zatrzymywany jest przez właściciela przez cały czas wynajmu. Ważne jest więc, aby dysponować jego kserokopią, zwłaszcza podczas wycieczek.
Źródło: MSZ
Opcja tylko dla zalogowanych
Wybrana opcja dostępna jest wyłącznie dla zalogowanych użytkowników. Zarejestruj się już teraz, szybko, łatwo i za darmo!