
Wybierając się na zagraniczny urlop zabierz ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. To podstawowy dokument uprawniający do pomocy medycznej w przypadkach nagłych zachorowań w krajach Unii Europejskiej.
Na podstawie EKUZ w publicznych placówkach opieki zdrowotnej będą cię leczyć tak samo jak mieszkańców kraju, w którym wypoczywasz. To dobra wiadomość.
Gorsza to ta, że musisz być przygotowany na
dodatkowe wydatki u lekarza. Tak jak obywatele danego kraju będziesz musiał z własnej kieszeni pokryć część kosztów wizyty u lekarza, pobytu w szpitalu czy dopłacić w aptece za leki. Warto więc przed wyjazdem wykupić
dodatkowo polisę od następstw nieszczęśliwych wypadków. Szczególnie gdy zamierzasz żeglować, nurkować, wędrować po górach, pływać kajakiem itd. Nie jest to duży wydatek, a daje poczucie bezpieczeństwa i komfortu, bo w razie wypadku z polisy pokryjesz dodatkowe koszty, np. transportu do Polski, za który nie płaci NFZ.
Dla kogo karta EKUZ
Prawo do EKUZ mają osoby ubezpieczone w NFZ. Każdy ubezpieczony, także członek rodziny, otrzymuje własną kartę. Karta wydawana jest osobom wyjeżdżającym czasowo, np. w celach: turystycznych, w celu odwiedzenia rodziny lub znajomych, w związku z krótką podróżą służbową, w celu podjęcia studiów oraz pracownikom oddelegowanym do pracy za granicą przez polskiego pracodawcę, pracownikom transportu międzynarodowego.
W jakich krajach obowiązuje EKUZ
Karta EKUZ stosowania jest we wszystkich krajach należących do Unii Europejskiej i EFTA. Do nich należą:
Austria, Belgia,
Bułgaria,
Chorwacja,
Cypr,
Czechy,
Dania,
Estonia,
Finlandia, Francja,
Grecja,
Hiszpania,
Holandia, Irlandia,
Islandia,
Liechtenstein, Litwa,
Luksemburg, Łotwa,
Malta,
Niemcy,
Norwegia,
Portugalia,
Rumunia,
Słowacja,
Słowenia, Szwajcaria,
Szwecja,
Węgry,
Wielka Brytania oraz
Włochy.
Można z niej korzystać również w krajach poza Europą, w których stosowane są przepisu UE, czyli na terytoriach francuskich: Gwadelupa, Martynika, Reunion i Gujana Francuska; portugalskich: na Azorach i Maderze, hiszpańskich: Majorce, Minorce, Ibizie i Wyspach Kanaryjskich.
Przepisów unijnych nie stosuje się w przypadku: Danii - na obszarze Grenlandii i Wysp Owczych oraz Wielkiej Brytanii - na Wyspach Normandzkich: Jersey, Guernsey, Alderney, Herm, Sark oraz na Wyspie Man.
Z EKUZ SKORZYSTASZ W KRAJACH UE I EFTA

Źródło: NFZ
Uwaga: od 1 lipca 2013 roku karta EKUZ obowiazuje też w Chorwacji
Jak zdobyć kartę EKUZ
Trzeba zgłosić się z wypełnionym wnioskiem do NFZ wraz z dokumentem potwierdzającym opłacanie składki
- renciści i emeryci - z legitymacją lub ostatnim odcinkiem renty czy emerytury
- osoby prowadzące działalność gospodarczą - z dokumentem opłacenia składki na ubezpieczenie zdrowotne do ZUS
- osoby pracujące - z drukiem ZUA, RMUA lub innym zaświadczeniem wypisanym przez księgową czy dyrektora i potwierdzającym odprowadzenie składki zdrowotnej.
- uczniowie, studenci - z dokumentami potwierdzającymi: uprawnienie do świadczeń, (ubezpieczenie ojca lub matki), zgłoszenie do ubezpieczenia członka rodziny oraz legitymacją uczniowską lub studencką.
Karta EKUZ jest bezpłatna. Osobie, która zgłosi się z wymaganymi dokumentami, karta wydawana jest od ręki. Wnioski można również przesłać pocztą, drogą elektroniczną lub faksem.
Do czego nie uprawnia EKUZ
Karta uprawnia do uzyskania niezbędnego leczenia. Na jej podstawie udzielą ci podstawowej pomocy w nagłych wypadkach i zachorowaniach. O zakresie świadczeń (badanie, operacja, zastrzyki itp.) decyduje lekarz.
Musisz korzystać tylko z przychodni i szpitali publicznych. W większości krajów Unii i EFTA od osób ubezpieczonych pobiera się w placówkach medycznych opłaty. Jeżeli więc pacjenci mieszkający w danym kraju, muszą płacić określoną kwotę np. za pierwszą wizytę u lekarza, realizację recepty, pobyt w szpitalu, my też, choć okażemy kartę EKUZ, nie będziemy od niej zwolnieni. Karta EKUZ nie uprawnia do planowych zabiegów, operacji, kuracji, porad lekarskich. O tym, jakiej pomocy medycznej potrzebujesz, decyduje lekarz na miejscu. Posiadanie karty nie uprawnia do bezpłatnego transportu sanitarnego do kraju.
Jeżeli chorujesz przewlekle, zabierz ze sobą w podróż zapas potrzebnych ci leków. Pacjent chory przewlekle, np. na cukrzycę, w sytuacji, gdy nagle skończą mu się leki, nie musi przerywać urlopu. Ma prawo do porady lekarza i recepty.
EKUZ nie daje żadnych uprawnień, jeżeli celem podróży jest kuracja za granicą. Karta uprawnia do korzystania w innych państwach tylko z placówek, które działają w ramach powszechnego systemu ochrony zdrowia. Za leczenie prywatne pacjent musi zapłacić we własnym zakresie.
Jak długo ważna jest karta EKUZ
Okres ważności karty zależy od statusu osoby ubezpieczonej. EKUZ wydawana, w związku z wyjazdem turystycznym na pobyt czasowy, od dnia 1 stycznia 2011 r. dla:
1) osób posiadających w Centralnym Wykazie Ubezpieczonych status "ubezpieczony":
a) będących osobami zatrudnionymi,
b) prowadzących pozarolniczą i rolniczą działalność gospodarczą,
c) pobierających rentę,
d) będących studentami zgłoszonymi do ubezpieczenia zdrowotnego przez uczelnię,
e) będących członkami rodziny, za wyjątkiem dzieci powyżej 18 roku życia
-
wydawana jest na 6 miesięcy,
f) będących osobami pobierającymi świadczenie emerytalne - wydawana jest na okres 5 lat,
g) będących osobami zarejestrowanymi w Urzędzie Pracy jako osoba bezrobotna,
h) innych niż wymienione w lit. a-g
-
wydawana jest na 2 miesiące;
Jeżeli zapomnisz wyrobić EKUZ przed wyjazdem
Jeżeli masz uprawnienia do posiadania karty, a zapomniałeś o nią wystąpić przed wyjazdem, możesz skontaktować się telefonicznie, faksem lub za pośrednictwem osoby upoważnionej z oddziałem NFZ w twoim miejscu zamieszkania.
NFZ wystawi wówczas certyfikat zastępczy - papierowy dokument zastępujący EKUZ (jeśli miałeś zdrowotne ubezpieczenie), który można przesłać ci pocztą lub faksem. Jeżeli nie uda ci się tego załatwić i tak otrzymasz za granicą niezbędną pomoc medyczną, prawdopodobnie będziesz jednak musiał pokryć koszty leczenia. Zachowaj oryginały rachunków oraz wszystkie inne dokumenty otrzymane od lekarza. Po powrocie do kraju możesz ubiegać się o zwrot poniesionych wydatków.
►
POBIERZ DRUK EKUZ DO WYPEŁNIENIA
KLIKNIJ W TYTUŁ TEMATU, KTÓRY CIĘ INTERESUJE:
Zdrowie w UK
Jadac do UK nalepiej jest nie chorowac, poniewaz w wiekszosci przypadków i tak lepkarz...
Porada z działu: Jak się leczyć za granicą
Opcja tylko dla zalogowanych
Wybrana opcja dostępna jest wyłącznie dla zalogowanych użytkowników. Zarejestruj się już teraz, szybko, łatwo i za darmo!Komentarze:
Witam! Karta EKUZ owszem, ale warto również zainwestować także w ubezpieczenie turystyczne, które da spokojna głowę w razie kłopotów. To koszt ok. 100-300z, tyle co para markowych butów. Zapraszam na: mfind.pl/abc-zakupu/ubezpieczenie-turystyczne-warto-kupic-wybrac aby zapoznać się bliżej z takim ubezpieczeniem i jego wariantami. W razie pytań jestem do dyspozycji. Kamil Świderski - Mfind