Planujesz urlop w Polsce? Spodziewasz się krewnych z małymi dziećmi? Wynajmujesz pokoje letnikom? Podczas wakacji też można zachorować. Wizyta u lekarza bywa niezbędna. Oto kilka porad turystycznych dla osób wybierających się na urlop w Polsce:
Weź dowód ubezpieczenia
Każdy turysta obowiązkowo musi mieć przy sobie dokument ubezpieczenia zdrowotnego, potwierdzający, że składka zdrowotna opłacana jest na bieżąco. Dowodem ubezpieczenia zdrowotnego są: legitymacja ubezpieczeniowa z aktualnym wpisem (traci ważność po dwóch miesiącach), legitymacja studencka, ostatni odcinek renty lub emerytury, wyciąg bankowy, czyli dowód, że składka została opłacona, jakikolwiek dowód wpłaty (jeżeli ubezpieczasz się indywidualnie), zaświadczenie od pracodawcy, że opłacił składkę.
Uwaga! Najlepszym dokumentem jest zaświadczenie z zakładu pracy potwierdzające ubezpieczenie pracownika i jego rodziny (ich dane są tam wpisane) i odprowadzanie składek. W oddziałach NFZ takie druczki leżą na ladzie, wystarczy go poświadczyć w firmie.
W przypadku braku dokumentu ubezpieczenia zdrowotnego lekarz nie powinien odmówić porady, ale może zażądać kaucji. Kaucję możemy odzyskać, gdy doniesiemy dokument poświadczający, że jesteśmy ubezpieczeni.
Porada lekarska w przychodni zdrowia
Krewny, których gościsz w czasie wakacji z drugiego końca Polski lub z innego kraju Unii Europejskiej w przypadku, gdy zdarzy się im choroba, mają prawo do pomocy lekarza w przychodni nie tylko w ciągu dnia, ale również w nocy i w święta, w tym również do pomocy wyjazdowej. W uzasadnionych przypadkach możesz więc dla swojego gościa zamówić wizytę domową. Identyczna pomoc należy się tobie i twoim bliskim, gdy będziesz podróżować po Polsce.
Gdy twój gość złapie katar czy zagorączkuje, ale jego stan zdrowia nie będzie budził poważniejszych obaw, zaprowadź go do swojego lekarza rodzinnego. Gdy rola pacjenta przypadnie tobie, pomocy szukaj w najbliższej przychodni w miejscowości, w której wypoczywasz lub poradź się gospodarzy, u których mieszkasz. Lekarz musi założyć pacjentowi kartę, zbadać go, udzielić porady. W razie potrzeby wystawi receptę, którą można zrealizować w każdej aptece.
Pomoc lekarska nocą i w święta
Jeżeli objawy choroby wystąpią w nocy czy w dzień świąteczny, pomocy lekarskiej udzieli twojemu krewnemu lekarz internista, pediatra i pielęgniarka z tzw. nocnej i świątecznej opieki stacjonarnej. Jeżeli do tej pory sam z niej nie korzystałeś, upewnij się, z którą placówką ma podpisaną umowę twoja przychodnia. Taka sama pomoc należy ci się podczas urlopu na terenie kraju.
Mammografia także dla gościa
Warto wiedzieć, że z badań mammograficznych finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia możemy korzystać w całej Polsce, bez względu na miejsce zamieszkania. Wystarczy tylko zatelefonować do przychodni, która wyposażona jest w tego rodzaju aparat i umówić się na badanie.
Pilna pomoc na oddziale ratunkowym
Bez względu na to, czy chory jest gościem z głębi kraju czy turystą zagranicznym, w przypadku silnych dolegliwości (np. bóle w klatce piersiowej, wysoka gorączka u dziecka, uraz, podejrzenie udaru, przegrzania, biegunka), które wystąpiły nagle, ma prawo bez skierowania zgłosić się do szpitalnego oddziału ratunkowego. Oddziały ratunkowe służą pomocą chorym w stanie zagrożenia życia i zdrowia. Najlepiej wezwać karetkę, która przewiezie pacjenta do najbliższego szpitala. Oddziały ratunkowe przyjmują wszystkich pacjentów w stanach zagrożenia życia i zdrowia bez względu na wiek, porę dnia czy nocy. Każdy chory powinien mieć przy sobie jakiś dokument potwierdzający ubezpieczenie. Turysta zagraniczny - kartę ubezpieczenia zdrowotnego. Jeżeli go nie ma, musi go dostarczyć później, w przeciwnym razie szpital obciąży go kosztami medycznej pomocy.
Gdy na urlopie nagle zabraknie leku
W wyjątkowych wypadkach farmaceuta w aptece może wydać lek na receptę bez recepty w najmniejszym terapeutycznym opakowaniu, z wyłączeniem środków odurzających, substancji psychotropowych i prekursorów kategorii I. Fakt wydania leku farmaceuta odnotowuje na sporządzonej przez siebie tzw. recepcie farmaceutycznej. Musisz podać aptekarzowi swoje dane i adres zamieszkania. Weź ze sobą do apteki jakiś dokument. Być może są w nim informacje potwierdzające twoją chorobę, co bardzo uprości całą procedurę. Pamiętaj jednak, że recepta farmaceutyczna jest w 100 proc. płatna, co oznacza, że nawet za lek, który normalnie otrzymujesz za opłatą ryczałtową, będziesz musiał zapłacić pełną cenę.
Jolanta Gromadzka-Anzelewicz
KLIKNIJ W TYTUŁ TEMATU, KTÓRY CIĘ INTERESUJE:
Porada z działu: Jak się leczyć w Polsce
Porada z działu: Jak się leczyć w Polsce
zdrowie
Jeżeli cierpisz na jakąś chorobe to pamiętaj o niebednych lekach.
Porada z działu: Jak się leczyć w Polsce
lekarze
zabierz ze sobą na wakacje RUMUA aby mieć dostęp do darmowej pomocy medycznej
Porada z działu: Jak się leczyć w Polsce
Apteczka
Na pewno wielu z was zastanawia się co włozyc do apteczki...
- bandaże elastyczne -...
Porada z działu: Jak się leczyć w Polsce
Porada z działu: Jak się leczyć w Polsce
Nałęczów leczy serce
Najwierniejszym kuracjuszem Nałęczowa był Bolesław Prus. Przyjeżdżał co roku przez 28...
Porada z działu: Jak się leczyć na urlopie w Polsce
Opcja tylko dla zalogowanych
Wybrana opcja dostępna jest wyłącznie dla zalogowanych użytkowników. Zarejestruj się już teraz, szybko, łatwo i za darmo!