Blogi z podróży
Willa Home

ul. Tadeusza Kościuszki 20
87-720 Ciechocinek

Dlaczego warto dodać | Ostatnio dodane

Kalendarz wydarzeń

Lipiec 2019
pn wt śr cz pt sb nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11

linki

NASZA SONDA

Kartą, czy gotówką? Jak płacisz za granicą?
obojętnie
nie jeżdżę za granicę
wyłącznie kartą
tylko gotówką
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych „RODO”. Prosimy o zapoznanie się, jak będziemy przetwarzać Państwa dane po 25 maja 2018 r. Szczegóły: zakładka "Dane osobowe, Regulamin. Polityka prywatności" w dolnym menu strony.

Nasi fani

ROZDALIŚMY JUŻ 358 KUBKÓW!  Trwa 34. edycja konkursu "Kubek za rady". Wpisuj rady dla turystów, wygrywaj kubeczki! Wygranych tej edycji nagrodzimy. Jeśli wygrałeś nagrodę w 33. edycji, przyślij adres: konkursy@urloplany.pl

Forum

Internauci polecają najciekawsze miejsca na weekend w Polsce

Oceń wątek
 
Ocena: 0,0

Postów Ostatni post/autor
Urloplany Urloplany Wysłany: 2012-06-03 12:12:51
FRANC-DEKER poleca - Czerna - Sanktuarium Karmelitów Bosych
Mało jakie miejsce oczarowało mnie tak mocno jak Czerna. Miejsce pełne magii, wiary, ukojenia duszy, ciszy. Cały kompleks wznosi się na stoku góry liczącej 430 m n.p.m. Wokół klasztoru znajdują się jurajskie skały i wąwozy, bukowe lasy i potok Eliaszówka. W lasach natomiast znajdziemy liczne ruiny dawnych zabudowań karmelitańskiej pustelni (najlepiej zachowana pustelnia św. Agnieszki, grota św. Onufrego, Hilarego).

Ze względu na piękno położenia teren ten został wpisany jako obszar chroniony Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie. Tak samo pod ochroną znajduje się Dolina Eliaszówki ciągnąca się od Czernej do Paczółtowic.

Most Pustelniczy zwany diabelskim, owiany tajemnicą i legendami. Jedna z nich mówi, że diabeł ukrył pod nim swój skarb. W Wielki Piątek gdy zajmuje się kuszeniem Chrystusa, skarbu nikt nie pilnuje. Kto chce skarb znaleźć ma na to tylko ten jeden dzień. Inaczej czeka go śmierć.

Zupełnie niezwykłe wrażenie wywołuje stary cmentarz klasztorny i kapliczki. Tak samo jak ogród i pomnik proroka Eliasza. Idąc ścieżkami drogi krzyżowej (ma 350 lat) dojdziemy na szczyt wzniesienia - punkt widokowy z którego roztacza się widok na całe Sanktuarium, Dolinę Eliaszówki oraz kamieniołomy w Paczułtowicach.

Aleja św. Józefa to miejsce medytacji i spacerów. Na klasztornym podwórzu znajduje się zabytkowa studnia wykuta przez zakonników w litej skale. Jednak do dzisiaj przed oczyma widzę źródło św. Eliasza, zwane także źródłem miłości, zostało one bowiem omurowane w kształcie serca.

Trzeba pamiętać, że klasztor w Czernej jest domem modlitwy i nie wszystkie miejsca są dostępne dla pielgrzymów i zwiedzających. To miejsce to raj dla duszy, która szuka wyciszenia, magii, a być może własnej drogi do Boga.

ps. Okolice sprzyjają wycieczkom rowerowym, zwiedzaniu jaskiń i Ojcowskiego Parku Narodowego, można odwiedzić Krzeszowice, Olkusz, Kraków.
Urloplany Urloplany Wysłany: 2012-06-03 12:16:13
dariagiese poleca Skansen w Osieku nad Notecią
Zwiedzałam wiele miejsc w Polsce, dlatego długo zastanawiałam się o czym napisać. Może o Łazienkach Warszawskich, może niezbyt wyszukane, ale dla mnie miejsce wyjątkowe.
Może pałac w Bożkowie, co prawda, jeśli ktoś się za ten piękny pałac nie weźmie, to za parę lat będzie to ruina, jednak będąc tam można sobie wyobrazić jego dawną świetność.

Jednak po dłuższym zastanowieniu nie muszę daleko sięgać wzrokiem aby natknąć się na miejsce magiczne dla mnie. Mowa tu o Muzeum Kultury Ludowe w Osieku nad Notecią, przez wszystkich zwany po prostu Skansenem, który leży zaledwie 50m. od mojego domu.

Idzie się piaszczystą drogą do starodawnej, drewnianej bramy, pociąga za sznur na którym przytwierdzony jest duży dzwon informujący że wchodzi gość. Po przejściu przez bramę naszym oczom ukazuje się wioska z XIX w.

Jest oczywiście kościół, szkoła, sklep, straż pożarna, kuźnia, tartak, karczma, chata sołtysa, chata rybaka. Są tez wiatraki, studnie, pasieka z ulami, kapliczki, wolnostojący piec chlebowy, piwnica ziemna. Oprócz tego wokół chat jest ogród, pole, stodoły, także jest las ze zwierzętami.

Jest też miejsce specyficzne, które zawsze mroziło mi krew w żyłach: pawilony z grobami. I od tych grobów wszystko się zaczęło. W początkach lat 70-tych zostało przypadkowo odkryte cmentarzysko kultury wschodniopomorskiej. Potem zaczęto badania archeologiczne, których wynikiem było odkrycie 581 grobów ciałopalnych i trzech palenisk kremacyjnych.

Następnie zrodziła się koncepcja, aby utworzyć na tych ziemiach Muzeum Kultury Ludowe. Bardzo często na skansenie są organizowane festyny, wtedy można zobaczyć jeżdżące bryczki, osoby, oczywiście w ubraniach ludowych, robiące z gliny garnki, wyplatające koszyki, tkające dywaniki, piekące pieczywo, robiące masło, młucące, podkuwające konie…

Skansen stanowi zwartą zabudowę na kształt małego miasteczka, aczkolwiek można znaleźć mnóstwo miejsc aby rozłożyć kocyk i po prostu posiedzieć: przy lesie, przy wiatrakach… Jest to bardzo wyjątkowe miejsce, na które warto poświęcić cały dzień, pozwiedzać, posiedzieć…

Jestem bardzo związana z tym miejscem, a to dlatego, że jak byłam małą dziewczynką moja babcia była tam kierowniczką. Spędzałam więc na skansenie całe dnie, traktowałam skansen jak drugi dom.

Do dziś pamiętam jak moja babcia przebierała pościele w jednej z chat, weszłam na chwilę do łóżka, gdzie zamiast materaca było oczywiście siano i wyskoczyło stamtąd kilka myszy z ogromnym piskiem… Pamiętam jak trzeba było zaopiekować się małą sarenką z lasu skansenowskiego, która straciła mamę. Moja mama ją wykarmiła i dorosła sarenka Basia zamieszkała znowu na skansenie i była atrakcją tego miejsca.

Pamiętam tez moje zdziwienie, jak kopano niewielki dół pod płot i natrafiono na kolejny grób… Aż łezka się w oku kręci na samą myśl o tym miejscu… Polecam…
Urloplany Urloplany Wysłany: 2012-06-03 12:20:50
Joanna Wach poleca - Góry Świętokrzyskie i okolice
Jeśli mogłabym polecić miejsce na weekendowy wypad byłyby to Góry Świętokrzyskie i okolice. Wycieczkę zaczynamy od wcześniejszej rezerwacji wstępu do przepięknej i unikatowej Jaskini Raj. Można ją zwiedzać tylko z przewodnikiem w grupach około 10-15 osobowych, trwa to ok. 40 minut. W środku temperatura jest dość niska 8-10 stopni a wilgoć sprawia, że jest naprawdę chłodno. Polecam więc ubrać sweter czy kurtkę i komfortowo ruszamy na podbój "Raju".

Wewnątrz oprócz przejmującego wnętrza samej jaskini pokrytej stalaktytami i stalagmitami natknąć się można na nietoperza a także zobaczyć jadowitego pająka Sieciarza jaskiniowego. Po tym doznaniu dojeżdżamy autem do Nowej Słupi i wyruszamy szlakiem na Święty Krzyż.

Ścieżką prowadzi szlak turystyczny oznakowany kolorem niebieskim. Droga rozpoczyna się bramą wprowadzającą do Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Dalsza wędrówka wiedzie przez Puszczę Jodłową. Przed schronem turystycznym możemy skręcić traktem w lewo (schodzimy ze szlaku), by po 50 m dojść do okazałego buka, pod którym leśnicy urządzili miejsce do wypoczynku. Drzewo wg legendy liczy ok. 600 lat, z tego względu otrzymało nazwę "buku Jagiełły". Idąc dalej pomiędzy łąkami podziwiamy reprezentacyjną fasadę zespołu klasztornego.

Przez bramę wjazdową podchodzimy pod mury klasztorne. Z góry rozpościera się piękny widok na okolicę. Klasztor jest obiektem zabytkowym, jest to czynny obiekt sakralny, przy którym istniał zakon Ojców Benedyktynów, a obecnie zamieszkują go Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej. Należy wiec zwiedzać go z należytym poszanowaniem.

Kolejnym miejscem które warto odwiedzić jest zamek królewski z przełomu XIII i XIV wieku, górujący nad miejscowością Chęciny. Atrakcją chęcińskiej warowni jest od niedawna "Biała Dama" - postać Królowej Bony, która w białej powłóczystej sukni i z pochodnią w dłoni pojawia się w nocy na murach zamku. Godnym polecenia miejscem jest również Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni.

Skansen zajmuje obszar 65 ha. Na jego terenie znajdują się obiekty, m.in.: dwór z Suchedniowa, kościół z Rogowa (w którym odprawiane są msze), organistówka z Bielin, dzwonnica z Kazimierzy Wielkiej, wiatrak z Grzmucina, spichlerz ze Złotej, kuźnia, liczne
zagrody i chałupy. Wszystkie obiekty są wyposażone w typowe meble i narzędzia codziennego użytku, część prezentuje warsztaty rzemieślników wiejskich z wyposażeniem, jak szewca czy stolarza.

Wnętrza obiektów udostępnione są do zwiedzania. We dworze z Suchedniowa prezentowane są wnętrza dworskie, a w organistówce - XIX-wieczna apteka i sklepik oraz pracownia krawiecka. Gorąco zapraszam na świętokrzyską ziemię, na pewno nie pożałujecie.
Urloplany Urloplany Wysłany: 2012-06-03 12:26:13
Łukasz Marcinow poleca - wycieczkę pasem polskich wyżyn
Pas wyżyn w Polsce jest bardzo atrakcyjny pod względem turystycznym. Warto wybrać sie na weekendową wycieczkę i zobaczyć przynajmniej najważniejsze i najpiękniejsze miejsca Wyżyn Polskich. Jakie miejscasą warte zobaczenia?

Swoją wycieczkę można zacząć od Wyżyny Krakowsko- Częstochowskiej.
Można przejść się Szlakiem Orlich Gniazd i zobaczyć cały urok tej części Polski. Idąc nim napewno zachwycimy się zamkiem w Ojcowie, w Piaskowej Skale, w Ogrodzieńcu oraz w Bobolicach. Nie powinno umknąć naszej uwadze ujście Wąwozu Korytania, w którym znajduje się źródełko Miłości. Ze skały wypływa tam woda. Można nawet zauważyć pod wodą wymurowane serce.

Podróżując dalej tym szlakiem zobaczymy Jaskinie na Biśniku. Posiada ona cztery otwory.Wchodzi się nim do obszernej jasnej komory powstałej po wybraniu namuliska. Z komory prowadzą dalej krótkie odgałęzienia pod dawnym poziomem dna. Jaskinię tworzy kilka salek połączonych niskimi przełazami. Cześć jaskini tworzy myty tunelik rozpoczynający się w obszernym oknie przebijającym skałę na wylot. Jedno z odgałęzień tuneliku prowadzi do malowniczego okna w skale, drugie za niewielkim prożkiem zamykają osady.

Kolejną ciekawą wyżyną jest Wyżyna Kielecko- Sandomierska.
Na tym terenie znajduje sie Świętokrzyski Park Narodowy. Zwiedzenie go wprawdzie zajmie dużo czasu, ale naprawdę warto go poświęcić. Można w nim zobaczyć między innymi Muzeum przyrodnicze na Świętym Krzyżu. W muzeum można obejrzeć minerały i skamieniałości, florę i faunę oraz eksponaty związane z zagrożeniami parku, a także ekspozycję o parkach krajobrazowych Gór Świętokrzyskich. Nie można tez ominąć wyjątkowej zagrody w Bodzentynie, w której to znajduje sie mnóstwo zabytków
etnograficznych.

Mówiąc o wyżynach nie można nie wspomnieć o Wyżynie Lubelskiej i
Roztoczu.
Ta pierwsza słynie z licznych wąwozów lessowych w okolicach Kazimierza Dolnego. Nikt kto przeszedł sie takim wąwozem nie żałuje tego. Warto odwiedzić też kolejny Park Narodowy- Roztoczański. Jest w nim wiele do zobaczenie, ale jest tam jedna rzecz, która przyciąga uwagę każdego przechodnia. Jest to Dąb Florian. Warto zrobić sobie pod
nim zdjęcie, ponieważ widok takiego drzewa nie zdarza się często. Idealne na weekend jest Roztocze. Jest to cicha, przepiękna, malownicza kraina. Można tak znaleźć zarówno skanseny czy kościoły, jak i romantyczne, tajemnicze miejsca.

Jak zatem widać są w Polsce, a w szczególności na Wyżynach Polskich miejsca, które urzekają swoją pięknością, ale też historią. Każde jest wyjątkowe i niepowtarzalne. Warto więc każde zobaczyć. Gorąco do tego zachęcam!!!
Urloplany Urloplany Wysłany: 2012-06-03 12:29:26
Katrzyna Wołoch poleca - Bolesławiec
Na weekendowy wypad poleciłabym wspaniałe, malownicze miasteczko położone na Dolnym Śląsku. To prawdziwa gratka dla miłośników historii - miasto posiada bardzo dobrze zachowaną średniowieczną siatkę ulic okalającą barokowy ratusz, zachowały się także spore fragmenty murów obronnych. Uroczy rynek z fontanną okalają kolorowe, odnowione kamienice, tuż obok jest barokowy kościół z XV wieku.

Bolesławiec jak wskazuje jego hasło jest miastem ceramiki i rzeczywiście jest ona tu obecna na każdym kroku – na skwerach, rondach stoją ogromne dzbany, filiżanki o charakterystycznym stempelkowym wzorze. Godne polecenia jest na pewno Żywe Muzeum Ceramiki, gdzie można zapoznać się z procesem produkcyjnym oraz spróbować swoich sił w zdobieniu naczyń.

Miasto posiada nowoczesny Aquapark, czynne w sezonie lodowisko oraz najdłuższy kamienny wiadukt kolejowy w Polsce. W przerwie zwiedzania warto odwiedzić kawiarnię „Pod Złotym Aniołem” w zabytkowej kamieniczce w Rynku, zjeść warto wpaść do „Opałkowej Chaty” lub „Niebieskiego Buraka” przy wylocie z miasta, zaś na wieczornego drinka polecam „Piwnicę Paryską”.

Najlepiej odwiedzić miasto podczas święta ceramiki, odbywającego się corocznie w sierpniu. Oprócz kiermaszu ceramiki, występów znanych artystów (w tym roku zaproszono m. In. Sonique), licznych atrakcji dla dzieci (garncarstwo, malowanie ceramiki, wykonanie ozdób pod okiem sympatycznych instruktorów) odbywa się parada glinoludów.

Organizatorzy zapraszają każdego, kto „ma w sobie dość fantazji, otwartości, szaleństwa i chęci by umazać się gliną i razem z nami pokazać, że wszyscy jesteśmy z tej samej gliny”. Fantastyczne przeżycie, naprawdę warto się przełamać i wziąć w niej udział. W Bolesławcu nie ma problemu ze znalezieniem noclegu (poszukującym fantazyjnych wnętrz polecam hotel „Garden”), leży niedaleko autostrady A4 i może stanowić świetną bazę wypadową do atrakcji w pobliskich miejscowościach takich jak zamki Czocha, Grodziec, Kliczków, Książ, Zamku Legend Śląskich w Pławnej. Ludzie są tu życzliwi, uśmiechnięci, a czas jakby wolniej płynie gdy na każdym kroku wita nas historia…
Urloplany Urloplany Wysłany: 2012-06-03 12:31:21
bernadetaaa poleca - Kamianna - miasto pszczół
Na weekendowy wypad za miasto szczególnie latem, kiedy dopisuje pogoda polecam z całego serca miejscowość- Kamianna. To urocze, malownicze miejsce położone niedaleko Krynicy, o małej liczbie, bo liczącej ok. 200 osób mieszkańców jest idealnym miejscem na relaks.

Miejsce to rozsławiły nie mieszkające tu osoby a w dużej mierze pszczoły, bo to ich królestwo. Warto zaglądnąć do Centrum Pszczelarstwa i dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o tych z pozoru zwykłych owadach. Można tu także zwiedzić muzeum pszczelarskie, pooglądać bogato zdobione ule, a przede wszystkim spróbować miodowych smakołyków.

Znany nam doskonale miód to nie jedyny pszczeli wyrób. Z miodu robi się tutaj batony miodowe, miodową gumę do żucia a nawet bombonierki. W Kamiannej znajduje się także Światowe Centrum Apiterapii czyli metody leczenia ludzi miodem i jego wyrobami. Po posileniu się miodowymi smakołykami warto rozejrzeć się po okolicy i wstąpić do zabytkowego drewnianego kościółka.

Sam teren dostarcza pozytywnej energii i jest malowniczym miejscem, idealnym do wypoczynku zarówno leniwego jak i aktywnego.
Urloplany Urloplany Wysłany: 2012-06-03 12:36:30
thecreoles09 poleca - Szczyrk
Na weekendowy wyjazd za miasto poleciłabym zdecydowanie Szczyrk. Jest to miasto z dobrym dojazdem- można dojechać samochodem, PKSem lub pociągiem z przesiadką na autobus w Bielsku Białej.

Miasto jest idealnym miejscem na wypad zarówno zimą ze względu na świetne warunki narciarskie oraz w lecie dla amatorów turystyki górskiej, ale i nie tylko. Najważniejszym punktem miasteczka jest góra Skrzyczne, na którą wiodą liczne szlaki (każdy wiedzie przez inne tereny) i która jest świetną bazą wypadową na inne szczyty np. Malinowską Skałę lub Baranią Górę.

Dla leniwych możliwy jest wjazd kolejką. Na szczycie można odpocząć przy soku/piwie/grillu w schronisku. Latem jest tłoczno! Ze Skrzycznego rozpościera się piękny widok na okolicę- z jednej strony widzimy stok Klimczoka, a z drugiej jezioro Żywieckie. W oddali widać majestatyczną królową- Babią Górę, obok Pilsko a przy ładnej pogodzie- Tatry!

Dla amatorów mocnych wrażeń Skrzyczne oferuje swoje stoki narowerowe wyczyny oraz loty z paralotnią. Skrzyczne jednak to nie jedyna możliwość spędzenia czasu w Szczyrku. Inną opcją, równie ciekawą, zwłaszcza dla tych, którzy nie lubią tłumów jest Klimczok, z
którego przysłowiowe dwa kroki dzielą do Szyndzielni i kolejki gondolowej (frajda dla dzieci) oraz na piękną Błatnią. Błatnia to mój osobisty faworyt- zwłaszcza jesienią, kiedy nie jest oblegana przez turystów i mieni się pięknymi kolorami.

Pod względem bazy noclegowej i gastronomicznej każdy znajdzie coś dla siebie- w miasteczku są zarówno hotele, domy wczasowe, jak i prywatne kwatery. Restauracje i lokale gastronomiczne zlokalizowane są wzdłuż głównej ulicy. Na przestrzeni ostatniego roku zainwestowano w utworzenie małego rynku oraz ścieżki rowerowej biegnącej wzdłuż rzeki.

Szczerze polecam Szczyrk- jeżdżę tam od dziecka i zawsze odkrywam coś nowego.
Urloplany Urloplany Wysłany: 2012-06-03 12:37:52
zalayeta poleca - Kłomino polski Czarnobyl
Poleciłbym moze nietuzinkowo, zwiedzenie opuszczonego miasta Kłomino. Można powiedzieć, ze jest to taki polski Czarnobyl, jeżeli chodzi o wygląd, nie skutki oczywisćie. Jest to interesujaca opcja, zwłaszcza biorąc pod uwagę oklepane miejsca w stylu plaż bałtyckich.
Urloplany Urloplany Wysłany: 2012-06-03 12:41:41
martajanas poleca - ciekawe miejsca Podkarpacia
Mieszkam na Podkarpaciu i dlatego chcę zachęcić do odwiedzenia moich stron. Tutaj każdy turysta może znaleźć coś dla siebie....

Rozpocznijmy naszą wycieczkę w niewielkiej wsi Trzcinica koło Jasła, gdzie na pięknym wzniesieniu znajduje się skansen Karpacka Troja. Jak w jakiejś bajce nagle przenosimy się w czasy króla Priama, Parysa i Heleny, a miejscem zdarzeń jest gród, w którym żyli nasi przodkowie.

Po godzinie - dwóch wyruszamy dalej, następny przystanek to Żarnowiec. Ta wieś leży w dolinie rzeki Jasiołki. Ta malownicza, rwąca rzeka płynie przy samym ogrodzeniu pięknego, starego parku, w którym znajduje się stary dworek. Kiedyś należał do Marii Konopnickiej i spacerując po jego wnętrzach czujemy atmosferę przełomu XIX i XX wieku, oglądając pamiątki i stare wydania dzieł Poetki, wracamy myślą do lat dzieciństwa, sierotki Marysi, krasnoludków.

I jeśli tylko pogoda pozwala udajemy się nad Jasiołkę, by odpocząć nad jej brzegiem. Ruszmy w dalszą drogę - odwiedzamy cmentarz w Zręcinie gdzie pochowany jest Ignacy Łukasiewicz ,a ponieważ to już pora na posiłek, w drodze do Krosna zatrzymujemy się na obiad. W zasadzie przy każdej drodze dojazdowej do miasta są dobre restauracje, do których można trafić bez przewodnika.

Wypoczęci ruszamy poznać Krosno - miasto to jest stolicą polskiego szkła. Warto przed wyjazdem odwiedzić stronę internetową Krosna, na której prezentowana jest historia i proponowane są atrakcje "Małego Krakowa". Na pewno trzeba zobaczyć zabytki w rejonie rynku, Muzeum Okręgowe, Muzeum Szkła przejść uliczkami starego miasta i popatrzeć z góry na przepływający Wisłok.

I już trzeba jechać dalej - pokonujemy serpentyny i za chwilę dojeżdżamy do Odrzykonia. Ruiny zamku położone są na wspaniałym wzgórzu, z którego rozciąga się wprost niesamowity widok na okolicę. Ten widok zapiera dech, a emocje są tym większe, że tutaj Aleksander Fredro umieścił akcję znanej wszystkim ze szkoły "Zemsty".

Po tym krótkim spotkaniu z historią udajemy się do Rezerwatu " Prządki". Znajdujące się w nim monumentalne skały w kształcie pracujących prządek widzieliśmy już wcześniej dojeżdżając do Krosna. Spacer ścieżką wśród skał wymaga od nas nieco wysiłku, więc kończąc spacer udajemy się na kwaterę w jednym ze znajdujących się w okolicy gospodarstw agroturystycznych bądź hotelu.

Jutro czeka nas jeszcze wiele wrażeń. Odwiedzimy skansen naftowy w Bóbrce i znane uzdrowiska w Iwoniczu i Rymanowie.

Myślę, że nie trzeba nikogo już przekonywać, że warto odwiedzić Podkarpacie. Przyroda, architektura, historia, technika. Łatwy dojazd, hotele, restauracje. Zapraszam.
Urloplany Urloplany Wysłany: 2012-06-03 12:43:18
lizzie poleca - Kraków w niekonwencjonalny sposób
Nad pewną zawiłą rzeczką,
Całkiem blisko, niedaleczko,
Leży miasto króla Kraka,
Wchodzi się doń przez Barbakan.

Brukowane ma uliczki,
Wokół stare kamieniczki,
Czasem słychać tętent koni,
Kiedy bryczki ciągną po nich.

Dech zapiera Główny Rynek,
Słychać granie katarynek.
W centrum placu Sukiennice
Dumnie prężą okiennice.

Obok kościół z wieżyczkami
Nierównymi - sprawdźcie sami!
Co godzinę z jednej wieży
Wytrąbiony hejnał bieży.

Nagle strzałą ugodzony
Milknie - w świata cztery strony.
Gaśnie dla upamiętnienia,
Łykam nagłą łzę wzruszenia.

W słońcu kąpią się gołębie,
Każdy chce choć po otrębie,
Gdy poderwą się do lotu,
Wokół szaro od trzepotu.

Lata temu na Wawelu,
Panowało władców wielu.
Dzisiaj leży w kryptach małych
Polskich królów poczet cały.

W jamie pod wawelskim wzgórzem
Mieszkał potwór w smoczej skórze.
Dziś spokojne są barany,
Bo smok pomnik ma blaszany.

Kraków inne ma oblicze,
Kiedy zboczyć pięć uliczek.
Dojdzie się do Kazimierza,
Tu czas wolniej się odmierza.

Tu w powietrzu czuć historię,
Polskich Żydów alegorię.
Na cmentarzu zegar staje,
Respekt budzą ich zwyczaje...

Kraków miastem jest magicznym.
Moim miastem. Miejscem ślicznym.
Bardzo bliskim sercu memu
W magii tej rozkochanemu.

Nad pewną zawiłą rzeczką,
Całkiem blisko, niedaleczko...

Wersje językowe

urlopletter

Zapisz się na nasz newsletter, to nie kosztuje.
Zobacz archiwum
Ważne! Nikomu nie udostępniamy Twojego adresu

Kursy walut

EUR
4.25
USD
3.78
CHF
3.84
GBP
4.73
Średnie kursy, 20-07-2019
Żródło: NBP

Zasady cookies

Nasz portal używa plików cookie w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.