Wakacje Bułgaria. Historia
Plemiona koczownicze z Azji Środkowej opanowały tereny dzisiejszej Bułgarii już w połowie IV tysiąclecia p.n.e. W V wieku p.n.e. powstało tu Królestwo Odrysów.
Potem tereny te zdobyli Rzymianie i w pierwszej połowie I wieku (6 – 9 r. n.e.) pomiędzy Dunajem a pasmem Starej Płaniny utworzyli rzymską prowincję Mezję. Tereny obecnej Bułgarii były też miejscem najazdów Hunów i Gotów.
W VI wieku zaczęły tu się osiedlać pasterskie plemiona słowiańskie, które zostały podbite ok. roku 680 przez Protobułgarów. Bułgaria założona została przez Asparucha w 681 roku. Szybko powstało potężne państwo ze stolicą w Plisce (od 895 w Presławiu), które istniało w latach 681-1018.
W 1018 tereny Bułgarii zostały podbite przez Bizancjum i pozostawały pod jego władzą do 1185 mimo antybizantyjskich powstań ludowych.
W latach 1186-1398 istniało drugie państwo Bułgarów, potem jego terytorium stało się częścią państwa osmańskiego.
3 marca 1878 roku, po klęsce Turcji w wojnie z Rosją, sporządzono traktat pokojowy w San Stefano, który przewidywał utworzenie Wielkiej Bułgarii, wasala Turcji, ale bez prawa stacjonowania w niej wojsk tureckich. W granicach wielkiego państwa bułgarskiego miały się znaleźć, oprócz samej Bułgarii, Tracja i Macedonia bez Salonik. Dlatego 3 marca - dzień zakończenia wielowiekowej tureckiej okupacji ziem bułgarskich - jest świętem narodowym tego kraju.
Na skutek wojen bałkańskich (1912-1913) Bułgaria utraciła znaczną część terytorium, dlatego też przystąpiła do I wojny światowej po stronie państw centralnych. Wojna zakończyła się jednak klęską, a Bułgaria straciła swoje krótkotrwałe zdobycze terytorialne (najboleśniej odczuła brak dostępu do Morza Egejskiego).
W II wojnie światowej opowiedziała się (wraz z m.in. Węgrami, Rumunią i Finlandią) po stronie państw Osi (rezultatem tego były niewielkie nabytki we wschodniej części Jugosławii oraz okupacja greckiego terytorium wokół Salonik). Zajęcie w 1944 kraju przez Armię Czerwoną spowodowało obalenie monarchii i ustanowienie republiki ludowej w 1946 roku. Władzę objęła Bułgarska Partia Komunistyczna.
Bułgaria była członkiem RWPG i Układu Warszawskiego. Masowe demonstracje w listopadzie i grudniu 1989 roku. wpłynęły na utworzenie demokratycznej republiki parlamentarnej (pierwsze wolne wybory 13 października 1991).
29 marca 2004 r. Bułgaria wstąpiła do NATO. 1 stycznia 2007 r. stała się członkiem Unii Europejskiej.
Na podstawie: Wikipedia, licencja CC-BY-SA 3.0
Opcja tylko dla zalogowanych
Wybrana opcja dostępna jest wyłącznie dla zalogowanych użytkowników. Zarejestruj się już teraz, szybko, łatwo i za darmo!