Gospodarka Bułgarii
Reformy z 1989 roku zniosły centralne planowanie bułgarskiej gospodarki, umożliwiając firmom przekształcenie się w prywatne przedsiębiorstwa z prawem do wypuszczania akcji.
Głównymi uprawami w Bułgarii są zboża (pszenica, kukurydza), rośliny przemysłowe (słonecznik, tytoń, bawełna) i warzywa (pomidor, ogórek, papryka). Duże znaczenie ma uprawa winorośli i drzew owocowych (jabłonie, brzoskwinie, śliwy).
Bułgaria jest największym na świecie eksporterem olejku różanego. Hodowla (głównie owiec, bydła i trzody chlewnej) i leśnictwo mają coraz bardziej poważne znaczenie. Ważnym działem gospodarki jest rybołówstwo. Poza łowiskami na Morzu Czarnym i wodach śródlądowych, bułgarskie trawlery łowią na Morzu Śródziemnym i Oceanie Atlantyckim.
W kraju występują złoża miedzi i niewielkie rud żelaza. Małe są także zasoby surowców energetycznych: węgla kamiennego, ropy naftowej i gazu ziemnego. Elektrownie wodne wytwarzają około 1/10 krajowej energii elektrycznej, 3/5 pochodzi z elektrowni cieplnych, reszta z elektrowni jądrowych zbudowanych według planów radzieckich. W latach rządów komunistycznych poczyniono inwestycje w przemyśle przetwórczym, dobrze więc się ma produkcja stali, miedzi, cynku, ołowiu, a także maszyn i urządzeń, chemikaliów i wyrobów przemysłu spożywczego.
Źródłem dochodów jest także turystyka, rozwinięta szczególnie na wybrzeżu Morza Czarnego.
Kraj ma dobrze rozwiniętą sieć dróg. Dużą rolę odgrywa transport morski i lotniczy. Główne porty morskie to Warna i Burgas.
Na podstawie: Wikipedia, autorzy, licencja CC-BY-SA 3.0
Opcja tylko dla zalogowanych
Wybrana opcja dostępna jest wyłącznie dla zalogowanych użytkowników. Zarejestruj się już teraz, szybko, łatwo i za darmo!