Blogi z podróży
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych „RODO”. Prosimy o zapoznanie się, jak będziemy przetwarzać Państwa dane po 25 maja 2018 r. Szczegóły: zakładka "Dane osobowe, Regulamin. Polityka prywatności" w dolnym menu strony.

Zakupy w Austrii

W Austrii zakupy można robić zarówno w kameralnych i ekskluzywnych  butikach, jak i w dużych domach towarowych oraz na targowiskach i pchlich targach przy krętych uliczkach, gdzie moźna znaleźć bardzo ciekawe i tanie rzeczy.Najważniejsze ulice handlowe Austrii to:Największe i najciekawsze centra handlowe w Austrii:

Niedaleko Wiednia znajduje się Shopping City Süd w Vösendorf, zajmujące pow. 230.000 m kw. 10.000 miejsc parkingowych i 300 sklepów czeka od poniedziałku do piątku, oprócz nich apteki i salony wnętrzarskie, odzież sportowa i zabawki.

Po drugiej stronie Wiednia znajduje się Shopping Center Nord, z 77 sklepami i restauracjami, zajmujące pow. 26.000m  kw. Centrum posiada również kino z 8 nowoczesnymi salami. Atutem centrum jest dobry dojazd, bezpłatne parkingi i opieka dla dzieci, aby rodzice mogli spokojnie pochodzić po sklepach.

W Dolnej Austrii centrum zakupowe Fischapark kusi hasłem: "So grün. So groß. Und so viel los." ("Takie zielone. Takie wielkie. Takie szalone"). Centrum powstało w Wiener Nesutadt, a uwzględniając założenia ekologiczne zostało wkomponowane w naturalne warunki okolic Fischa. Do dyspozycji odwiedzających jest 1.440 bezpłatnych miejsc parkingowych. Na 20.800 m kw. rozmieszczonych jest wiele sklepów - oferta obejmuje usługi fryzjerskie, butiki i lokale gastronomiczne.

Klimatyzowane centrum Traisenpark w St. Pölten oferuje miejsca na 1.000 samochodów, a 70 specjalistycznych sklepów i przytulnych lokali tworzy przemyślaną i wszechstronną ofertę.

Burgenland kusi najbardziej oryginalną i atrakcyjną ofertą zakupową w Austrii. Według wyjątkowej koncepcji powstało centrum Designer Outlet Center w Parndorf. W 70 sklepach sprzedawane są artykuły ponad 320 najlepszych marek w niesamowicie korzystnych cenach.

Największe centrum zakupowe Górnej Austrii znajduje się na przedmieściach Linz. Plus City w Pasching przyprawi miłośników zakupów o zawrót głowy. Dodatkowej porcji emocji i zabawy dostarczą liczne imprezy, atrakcje kulinarne w restauracjach i kino Hollywood MegaPlexx.

Shopping City Seiersberg w Grazu o pow. 55.000m kw jest trzecim pod względem wielkości centrum zakupowym Austrii i największym w Styrii. Szeroka oferta gastronomiczna - od modnych kawiarenek po szykowne lokale z kuchnią sródziemnomorską - wzbogaca atrakcyjną ofertę zakupową.


City Arkaden w Klagenfurcie to najnowocześniejsze i największe centrum handlowe w Karyntii. 120 sklepów, kawiarni i restauracji  na 27.000 m kw. powierzchni, dwupoziomowy parking na 800 miejsc. Znane marki europejskie w tym 40 po raz pierwszy w Karyntii, a 15 po raz pierwszy w Austrii. Blisko karynckiej starówki. 

Przy samej trasie A1 leży Europark w Salzburgu. Ponad 80 butików międzynarodowych marek zaprasza  na rozrywkę, relaks i zakupy.

Pierwszym austriackim centrum handlowym było założone w roku 1970 centrum DEZ w Innsbrucku. 110 sklepów, restauracji i kawiarni, średnio ponad 18.000 odwiedzających dziennie  - to właśnie największe centrum Tyrolu. Ponadto 2.800 bezpłatnych miejsc parkingowych, bezpłatna opieka dla dzieci i ciekawe imprezy.

Na zakupy w miłym chłodzie do Vorarlbergu zaprasza w pełni klimatyzowane centrum Dornbirner Messepark z ponad 60 sklepami. Na chwilkę przerwy i wytchnienia można udać się do 8 restauracji, kawiarni i barów bistro.


Pchle targi i targowiska Wiednia

Der Wiener Flohmarkt to cotygodniowy, sobotni, pchli targ. Handluje się tu materiałami, przedmiotami użytkowymi, skarbami znalezionymi na strychu, muzycznymi rarytasami, książkami, biżuterią, gadżetami z ostatnich dekad, wyrobami artystycznymi z różnych kręgów kulturowych oraz przedmiotami, których przeznaczenie pozostaje zagadką.
Taka forma sprzedawania staroci funkcjonuje w Wiedniu od średniowiecza – od 1977 roku wiedeński pchli targ odbywa się przy Wienzeile, a wśród osób prywatnych pojawiają się stoiska handlarzy.

Linke Wienzeile
między stacją metra Kettenbrückengasse i Pilgramgasse
sobota w godz. 6.30 - 18.00
"Brzuch Wiednia” - największy targ w Austrii. Można tu kupić wszystko, czego potrzeba w kuchni: owoce i warzywa, mięso i ryby, chleb i ser. Ale na zielonych stoiskach gęsto ustawionych wzdłuż ulicy Wienzeile sprzedawane są także takie przysmaki jak perski kawior, sushi, ostrygi czy olej z pestek dyni. Wtajemniczeni przekazują sobie informacje o najlepszych miejscach na kupno wybranego towaru. U braci Umar czekają najświeższe owoce morza w całym mieście, u Herty Gruber legendarne T-Bone steki, których jakość stawiana jest na równi z wołowiną Kobe. Perski sprzedawca z Zielarni może zaoferować nie tylko dowolną przyprawę świata, ale także wytwarza olejek z czarnuszki, znany i stosowany na całym Dalekim Wschodzie jako środek leczniczy na wiele dolegliwości.

Przy zachodnim krańcu Naschmarktu w soboty odbywa się dodatkowo wiejski targ, na którym rolnicy sprzedają własne plony i regionalne wyroby. Kilka kroków od targu odbywa się cotygodniowy pchli targ, na którym można pobuszować wśród antyków, książek, starych płyt, bibelotów i różnych ciekawostek. W Wiedniu sobota jest ogólnie najlepszym dniem dla miłośników targów. W tygodniu jest co prawda czynnych aż 25 targów, ale w weekend oferują dodatkowe smakołyki.

Na targu Karmelitermarkt w soboty odbywa się największy Slow-Food-Corner w mieście: sprzedawane są tu wyłącznie tradycyjne, rodzime i regionalne produkty, pochodzące z firm działających zgodnie z zasadami ekologii. Ekologiczne warzywa, alpejski łosoś, chleb z pieca opalanego drewnem leżą na stoiskach obok serów z najlepszych, małych, austriackich serowni oraz wędlin z mięsa wieprzowego ze starych ras trzody.

Targ Brunnenmarkt przy Ottakring z kolei – prowadzony głównie przez Turków – w sobotę poszerza ofertę o Yppenmarkt, na którym swoje produkty sprzedają rolnicy z okolic. Na styku obu targów mieści się wiedeńska firma: „Der Staud“. W nowoczesnym pawilonie sprzedaje się słynne na całym świecie marmolady oraz przetwory warzywne w słoikach. Nowym rytuałem związanym z zakończeniem tygodnia stało się sobotnie śniadanie w jednym z barów na Yppenmarkt.

Salzburg

Najstarszy, a dla wielu najpiękniejszy targ odbywa się w Salzburgu. W roku 996 cesarz Otto III udzielił arcybiskupowi Salzburga prawa do organizowania codziennego targu w Salzburgu. Targ zwany „Schranne“ istnieje do dziś i odbywa się w każdy czwartek w cieniu kościoła św. Andrzeja. Na 190 stoiskach (wiele rodzin prowadzi swoje stoiska od dwóch lub trzech pokoleń) sprzedawane są artykuły spożywcze, kwiaty. Targ słynie zwłaszcza z wiejskich przysmaków – są stoiska z samymi, gotowymi do odgrzania różnymi rodzajami knedli – od takich z czerstwych bułek po knedle z mięsem. Targ Schranne otwarty jest od godz. 5 do 13:00. W każdy czwartek przybywają tu tłumnie Salzburczycy, a nawet sąsiedzi z Bawarii lub Górnej Austrii. Targ pięknie prezentuje się w odświętnej szacie: stoiska przyozdobione w okresie adwentu i przed świętami Wielkiej Nocy tworzą bardzo malowniczy obraz.Linz

Pod względem wizualnym targ Südbahnhofmarkt w Linz nie może konkurować z targiem salzburskim, ale jako największy targ owocowo-warzywny w Górnej Austrii uchodzi za nadzwyczaj barwny i ożywiony. Przede wszystkim w piątki i soboty, kiedy obok stałych stoisk swoje małe stanowiska ustawiają zjeżdżający z okolicy chłopi oraz ogrodnicy, a na ich stolikach pojawia się np. zaledwie dziesięć kalarepek albo dwa kilo węgierek. Ponadto w każdą sobotę w pawilonie w kształcie jabłka odbywa się transmitowana na żywo audycja radia ORF pt. „Arcimboldo – na żywo z targu“. Biorą w niej udział słynni kucharze i właściciele lokali gastronomicznych, szykujący na oczach widzów różne specjały oraz częstujący nimi publiczność.

Innsbruck

Największy austriacki targ w hali odbywa się w Innsbrucku. W pięknie odnowionej, secesyjnej hali targowej przez sześć dni w tygodniu sprzedawane są produkty spożywcze, przysmaki i kwiaty. W każdy pierwszy piątek miesiąca odbywa się wystawa pod hasłem „Kobiety i rękodzieło artystyczne“, na której swoje dzieła pokazuje ponad 60 uczestniczek.

Bregenz

Równie urozmaicony jest odbywający się pod gołym niebem nastrojowy, cotygodniowy targ przy Kornmarktplatz w Bregenz. Sprzedawcy z całego Vorarlbergu oferują niespotykanie szeroki asortyment towarów, słynący z oryginalnych produktów. Paul Bentele, znany producent maści z Bregenz, sprzedaje maść nagietkową, maść z tłuszczu świstaka, z koziego masła, kamfory, arniki oraz maści na gojenie ran. Alan Cohen, urodzony w Nowym Jorku, od wielu lat sprzedaje swoje wyśmienite, domowe makarony.


Graz

W Grazu odbywa się targ z największą ofertą produktów ekologicznych: od roku 1928 wiejski targ przy Kaiser-Josef-Platz czynny jest od piątej rano. W ofercie znajdują się świeże warzywa i owoce, pyszne wędzonki, wiejski boczek, rodzime gatunki ryb. Oczywiście trzeba tu koniecznie wymienić styryjskie specjały, takie jak olej z pestek dyni, fasola wielokwiatowa, miód i słodki moszcz. Miłośnikom sera polecamy dział „Kasalm“: tam sprzedawane są wyłącznie sery pochodzące z tradycyjnej produkcji na bazie surowego mleka oraz bio-mleka. W ofercie około 80 gatunków, w tym parmezan, chevrette, pecorino i camembert.

Targ odbywający się w sercu styryjskiej stolicy najpełniej i najpiękniej reprezentuje wszystkie austriackie targi wiejskie. Od Jeziora Nezyderskiego do Jeziora Bodeńskiego w setkach miejsc odbywają się mniejsze, ale zawsze niesamowicie urozmaicone targi. Bardzo malowniczy jest wiejski targ w Gars am Kamp z bogatą ofertą świeżych ziół czy też  Pielachtaler Bauernmarkt w Hofstetten. Niesamowity targ odbywa się w każdy piątek w  Regau. Tam rolnicy sprzedają swoje wyroby w hali, w przyjaznych dla konsumentów godzinach, czyli od 16:00 do 19:00.

Klagenfurt

Wielu rolników spotyka się co czwartek i sobotę na targu w Klagenfurcie przy Benediktinerplatz. Szeroka oferta produktów w pełni odzwierciedla rozmaitość austriackich przysmaków, sprzedawanych na lokalnych targowiskach tego landu. Warto zaznaczyć, że targ ów jest doskonałym przykładem zjednoczenia regionów nowej Europy. W zupełnie naturalny sposób wśród stoisk z produktami austriackimi pojawiają się stoiska chłopów z sąsiedniej Słowenii oraz włoskiego okręgu Friuli. Obok karynckich kolegów zachwalają oni swoje specjały ubogacające kuchnię i piwniczkę.

Źródło www.austria.info


Podziel się informacją:

1 z 1 »

Wersje językowe

urlopletter

Zapisz się na nasz newsletter, to nie kosztuje.
Zobacz archiwum
Ważne! Nikomu nie udostępniamy Twojego adresu

Zasady cookies

Nasz portal używa plików cookie w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Kursy walut

EUR
4.43
USD
4.05
CHF
4.17
GBP
4.98
Średnie kursy, 28-05-2020
Żródło: NBP