Porady użytkownika Beata1612
Formalności związane z przewozem zwierząt - LUCYNA
Zgodnie z art. 5 rozporządzenia (WE) Nr 998/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 26 maja 2003 r. w sprawie wymogów dotyczących zdrowia zwierząt, stosowanych do przemieszczania zwierząt domowych o charakterze niehandlowym i zmieniającego Dyrektywę Rady 92/65/EWG, zwierzęta towarzyszące (psy, koty i fretki) przemieszczane w celach niekomercyjnych z Polski na terytorium państw Unii Europejskiej muszą spełniać następujące wymagania:
1) Posiadać paszport, który wydawany jest dla psów, kotów i fretek. Paszport dla zwierzęcia może wystawić tylko upoważniony lekarz weterynarii, poświadczający ważność szczepienia przeciwko wściekliźnie. Jeżeli zwierzę zostało poddane innym szczepieniom, leczeniom lub profilaktyce, wszystkie dane powinny zostać zapisane w paszporcie.
By nasze zwierzątko otrzymało paszport należy spełnić kilka warunków:
oznaczyć zwierzę tatuażem, który powinien znajdować się na małżowinie usznej bądź pachwinie, lub wszczepić mu mikroczip po lewej stronie szyi;
aktualne świadectwo szczepienia przeciwko wściekliźnie (szczepionka ważna jest po implantacji mikroczipa). W pierwszej kolejności zwierzę muszą zostać zidentyfikowane za pomocą mikroczipu, zgodnego z wymogami normy ISO 1784 lub Aneksu A do normy ISO 11785, dopiero w następnej kolejności może zostać zaszczepione przeciw wściekliźnie. Szczepienie uzyskuje ważność po upływie 21 dni od jego dokonania w przypadku pierwszego szczepienia wykonanego u zwierzęcia w wieku powyżej 3 m-ca życia. W przypadku kolejnych szczepień przeprowadzanych regularnie w odstępach rocznych (dawki przypominające), szczepienie uzyskuje ważność w dniu podania dawki przypominającej szczepionki.
Rejestry lekarzy upoważnionych do wystawiania paszportów dla psów, kotów i fretek prowadzą właściwe okręgowe rady lekarsko-weterynaryjne. Listy lekarzy upoważnionych do wystawania paszportów dla zwierząt domowych w poszczególnych województwach, są dostępne na stronie internetowej Krajowej Izby Lekarsko- Weterynaryjnej pod adresem www.vetpol.org.pl. Wpisy do paszportu i kwestionariusza zwrotnego muszą być wykonane starannie, czytelnie, pismem drukowanym. Lekarz weterynarii przy wypełnianiu druków powinien używać oficjalnych nazw państw.
W przypadku wyjazdu do Wielkiej Brytanii, Szwecji, Irlandii lub na Maltę należy przeprowadzić dodatkowe badanie krwi celem określenia poziomu przeciwciał neutralizujących wirus wścieklizny z wynikiem pozytywnym w laboratorium zatwierdzonym przez Komisję Europejską (właściwe terytorialnie okręgowe rady lekarsko-weterynaryjne) na próbce krwi pobranej na 120-365 dni po ostatnim szczepieniu przeciw wściekliźnie. Zwierzę może wjechać na terytorium Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej nie wcześniej niż po upływie 6 miesięcy od uzyskania pozytywnego wyniku ww. badania (tzn. miano przeciwciał w surowicy musi wynosić co najmniej 0.5 IU/ml). Po uzyskaniu wyniku powyższego badania należy udać się do lekarza weterynarii upoważnionego do wystawiania paszportów dla zwierząt towarzyszących (lista lekarzy wyznaczonych znajduje się na stronie internetowej www.vetpol.org.pl) w celu wprowadzenia informacji o wszystkich ww. czynnościach do paszportu zwierzęcia. Dodatkowo na 24-48 godzin przed wyjazdem, zwierzę musi zostać odrobaczone i poddane profilaktyce przeciwkleszczowej - te czynności również muszą zostać potwierdzone w paszporcie zwierzęcia. Zwierzę może wjechać na terytorium Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Pólnocnej jedynie zatwierdzoną przez DEFRA trasą i korzystając z usług zatwierdzonego przewoźnika (lista zatwierdzonych tras wjazdu i autoryzowanych przewoźników dostępna jest dostępna na stronie internetowej www.defra.gov.uk). Aby zwierzę zostało wpuszczone na terytorium Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej musi być bezwzględnie zachowana kolejność powyższych działań.
UWAGA!!! Przemieszczanie z Polski na terytorium Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej psów, kotów i fretek w wieku poniżej trzech miesięcy, nieszczepionych przeciwko wściekliźnie jest niedozwolone.
Autor: LUCYNA
Ostatnia aktualizacja: 20.02.2019
Komentarze: 0
Opcja tylko dla zalogowanych
Wybrana opcja dostępna jest wyłącznie dla zalogowanych użytkowników. Zarejestruj się już teraz, szybko, łatwo i za darmo!