Blogi z podróży

Kalendarz wydarzeń

Wrzesień 2019
pn wt śr cz pt sb nd
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

linki

NASZA SONDA

Kartą, czy gotówką? Jak płacisz za granicą?
obojętnie
nie jeżdżę za granicę
wyłącznie kartą
tylko gotówką
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych „RODO”. Prosimy o zapoznanie się, jak będziemy przetwarzać Państwa dane po 25 maja 2018 r. Szczegóły: zakładka "Dane osobowe, Regulamin. Polityka prywatności" w dolnym menu strony.

Czeskie legendy

Z legendami i podaniami związanych jest wiele miejsc w Czechach. Zapraszamy do odwiedzenia niektórych z nich, oferta jest naprawdę kusząca...


Magiczna Praga

Golem, Diabelski Słup, Dom Fausta...

Gdzieś w zakamarkach synagogi Staronovej, najstarszej budowli w w żydowskim Josefovie i najstarszej zachowanej synagogi w Europie, czai się Golem – olbrzym z gliny, którego stworzył podobno rabin Löw, aby ochraniał ciemiężoną społeczność żydowską .
Wieloma legendami otoczony jest Wyszehrad. Najbardziej znana legenda związana z tym miejscem opowiada o księżnej Libuszy, jednej z trzech córek księcia Kroka, która spoglądając ze skały wskazała miejsce, pośród lasów, gdzie w przyszłości powstanie wspaniałe miasto Praga. W wyszehradzkim parku znajdziemy tajemniczy Diabelski Słup – trzy kolumny przypominające kształtem piramidę. Nikt nie wie, do jakich celów służyły, a legenda mówi, że umieścił je tam diabeł
Dziwne rzeczy działy się również w tak zwanym Domu Fausta w Pradze (Karlovo náměstí 40). Z tym budynkiem wiąże się opowieść o Fauście, słynnym mistrzu czarnej magii, który zaprzedał swą duszę diabłu. Do piekła został podobno zabrany właśnie z tego domu. Otworu w suficie, który pozostał po tym wydarzeniu, długo nie dało się w żaden sposób zamurować. Dziś mieści się tu apteka.
Z najciekawszymi legendami i duchami praskimi spotkamy się w muzeum Mysteriae Pragensis

Praga, Czechy, Wyszehrad
Zamek Wyszehrad
Źródło: www.czechtourism.com


Czeski Krumlow

Co skrywa jeziorko?

Jedno z najstarszych i najpiękniejszych czeskich miast Krumlow, wpisane na listę UNESCO, owiane jest wieloma tajemnicami. Tu mieszkała w XV wieku pani Perchta z Rožmberka, po śmierci nazywana Białą Damą. Jej duch pojawia się podobno na zamkach w pobliskim Rožmberku, zwykle przed mającymi nastąpić ważnymi wydarzeniami. Według innej legendy na wysepce znajdującej się na jeziorku w parku zamkowym ukryty jest skarb, pilnie strzeżony przez nimfy a w domu na krumlowskim rynku (Náměstí Svornosti), w którym mieści się obecnie centrum informacji turystycznej, pojawia się czasami duch oberżysty...

Litomyśl

Pięć zagadkowych „G“

W Litomyślu, rodzinnym mieście Bedřicha Smetany, warto odwiedzić XVI-wieczny zamek, zabytek UNESCO. Znajdziemy tam portret mężczyzny, nad którego głową namalowano pięć liter G. Jak głosi legenda, kto odgadnie ich sens, dowie się także gdzie ukryty jest skarb. Dotychczas nikomu z odwiedzających nie udało się jeszcze rozwiązać tej zagadki...

Zamek Houska

Najbardziej tajemnicze miejsce w Czechach

Na podstawie przeprowadzonej ankiety na czeskim portalu turystycznym zamek Houska został uznany przez czytelników za najbardziej zagadkową, tajemniczą budowlę w Czechach.
Jedna z legend mówi, że wzniesiono go na skale, w której znajdował się otwór prowadzący do samego piekła. Nocą pojawia się tam podobno straszliwa postać mnicha, z twarzą zasłoniętą czarnym kapturem. Strzeże on wejścia do piekła i straszy śmiałków, którzy odważyli się odwiedzić zamek późną porą. Zagadka dotyczy także zdjęć robionych na zamku - podobno nigdy dobrze nie wychodzą.
Zamek Houska leży około 50 km na północ od Pragi, w przepięknej krainie, wśród lasów Kokorzyńskich, niedaleko jeziora Machy. Ze względu na świetną akustykę, na dziedzińcu odbywa się wiele koncertów.
W bliskiej okolicy znajdziemy kilka innych ciekawych zamków, na przykład Bezděz, Ralsko, Kokořin.

Pálava

Owiana legendą

Park krajobrazowy Pálava należy do najatrakcyjniejszych turystycznie miejsc regionu południowych Moraw. Czekają tu na nas malownicze łąki i lasy, skały wapienne, ruiny zamków ... i wiele legend. Między Mikulovem a Klenticą znajdziemy Kocią Skałę, która skrywa podobno skarby strzeżone przez nimfy. Warto wybrać się tam na wycieczkę, szczególnie w Wielką Niedzielę – wtedy podobno skała otwiera się.
Miasto Mikulov jest jednym z najważniejszych celów turystycznych regionu. Latem 2010 roku zapraszamy do podziemi tutejszego zamku na wystawę „Tajemnicze Podziemia“, która zaprezentuje bohaterów miejscowych legend i baśni. Wystawa potrwa do września 2010 roku.Znojmo

Podziemny labirynt

Podróżując po tajemniczych miejscach w Czechach warto zatrzymać się także we Znojmie na południu Moraw. Tutejsze podziemia tworzą labirynt przeplatających się wzajemnie korytarzy, o całkowitej długości 27 kilometrów. Turystów o mocnych nerwach zapraszamy do pokonania części trasy, która jest udostępniona zwiedzającym. Spotkamy tam baśniowe stwory, pracownię alchemika, żywe skały czy cele więzienne.


Holašovice

Południowoczeskie Stonehenge

Malownicza wioska Holašovice (14,5 km na zachód od Czeskich Budejovic) wpisana jest na listę UNESCO, nie jest to jednak jedyny powód, aby ją odwiedzić. Około 400 metrów na wschód od wsi znajdziemy bowiem krąg utworzony z wielkich głazów, nazywany południowoczeskim Stonehenge. Krąg składający się z 26 kamieni, wzorujący się na budowlach megalitycznych, wyrósł tu w roku 2008, emituje podobno silną, pozytywną energię. Budowla znajduje się na terenie prywatnym, jest jednak dostępna dla zwiedzających.


Velký Blaník

Śladami rycerzy

Z wieloma opowieściami związana jest góra Velký Blaník (w pobliżu miasta Vlašim, na południowy-wschód od Pragi). Najbardziej znaną jest legenda o blanickich rycerzach, którzy odpoczywają wewnątrz góry. Jeśli nadejdą naprawdę ciężkie czasy dla narodu czeskiego, rycerze wyjadą na koniach z góry i pomogą.
Malownicza kraina wokół Blaníku jest ulubionym celem wycieczek. Można zwiedzać ją także na rowerach wyznaczoną ścieżką rowerową „Śladami blanickich rycerzy“.

Jesionik i Rakovnicko

Zagadkowe kamienie

W okolicach miasta Rakovnik (ok. 40 km na zachód od Pragi) znajdziemy w lesie równoległe kilkusetmetrowe rzędy z kamieni różnych wielkości, tzw. Kounovskie Kamiennne Rzędy. Do
tej pory nie udało się wyjaśnić, do czego miały służyć. Zaprowadzi nas tam ścieżka edukacyjna.


Grupa skalna Piotrowe Kamienie (Petrovy kameny) w Wysokim Jesioniku (Hruby Jeseník) była w XVII wieku, w czasach procesów czarownic, uważana za miejsce schadzek czarownic.

Źródło: Czeska Centrala Ruchu Turystycznego-CzechTourism

Podziel się informacją:

Piwne SPA

Piwne SPA w Czechach

W rodzinnym browarze Chodovar w miejscowości Chodova Plana (ok. 9 km od Mariańskich Łaźni) znajdziemy prawdopodobnie największe piwne spa na świecie. Na gości czeka odprężająca, gorąca kąpiel, lecznicza woda mineralna, wyjątkowe ciemne piwo kąpielowe i odmładzające drożdże piwne z domieszką siedmiu rodzajów suszonych ziół leczniczych. Urozmaiceniem pobytu w spa jest zwiedzanie browaru, w którym piwo warzone jest tradycyjnymi metodami.

Pobyt w piwnym spa trzeba rezerwować nawet z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem.
Piwne Spa w czeskim Chodovar
Piwne SPA w czeskim Chodovar
©www.CzechTourism.com

Rodzinny browar w Chodovej Planie zbudowano nad prastarymi piwnicami wykutymi w granitowej skale. Najstarsza pisemna wzmianka o browarze pochodzi z roku 1573. Najstarsze zachowane dokumenty informujące o ilości produkowanego piwa są z roku 1634. Uwarzono tu wówczas 1920 wiader piwa, co odpowiada dzisiejszym 1173 hl. Dawne piwnice z XIV wieku do dziś są wykorzystywane przez browar.

Tutejsza restauracja oferuje znakomitą tradycyjną kuchnię. W ogrodzie browarnianym odbywa się corocznie tradycyjne święto piwa oraz mistrzostwa Europy w toczeniu beczek piwa.


Podziel się informacją:

Ponad 200 czeskich zamków ożywa wiosną


Czechy należą do czołówki europejskiej pod względem liczby zamków i pałaców. W trzynastu województwach znajdziemy ponad 200 tych zabytkowych obiektów. W sezonie wiosenno-letnim ich dziedzińce ożywiają liczne imprezy kulturalne: koncerty, przedstawienia teatralne, jarmarki z pokazami rzemiosł, tańców dawnych czy szermierki. Niektóre zamki proponują turystom niezwykłe, nocne zwiedzanie.


Drogocenny relikwiarz
Zamek w miejscowości Bečov nad Teplou (27 km od Karlowych Warów) przeszedł w ciągu stuleci liczne przebudowy. Po ostatniej renowacji ponownie zaprasza zwiedzających. W roku 1985 odkryto na zamku unikatowy romański relikwiarz św. Maura, którego wartość jest porównywalna do wartości klejnotów koronacyjnych. Relikwiarz uznano za jedno z najważniejszych znalezisk XX wieku w Czechach. Warto odwiedzić także pobliski zamek Kynžvart, położony u podnóża Lasu Slavkovskiego, w pobliżu Mariańskich Łaźni. Zbudowany został jako letnia rezydencja kanclerza Metternicha, który zgromadził tu wiele dzieł artystycznych, kolekcję monet, medali, porcelany i broni. Zamek otacza rozległy park angielski.


Największe ruiny zamkowe
Zamek Rabí (70 km od Pilzna) pochodzi z połowy XIV wieku. Do końca XV wieku został obwarowany i rozbudowany. Odgrywał znaczącą rolę w dziejach Czech. Obecnie na tych największych ruinach zamkowych w Czechach, udostępnione są dla zwiedzających pomieszczenia pałacowe. Najstarszą częścią zamku jest wysoka wieża, służąca do celów obronnych. Pod nią powstał mały dziedziniec ze studnią, wykutą ręcznie w skalnym podłożu, na głębokość 60 metrów. Do wycieczek po okolicy zachęcają liczne, oznaczone trasy rowerowe i piesze oraz malownicza dolina pobliskiej rzeki Otavy. Na zamek Rabí możemy wyruszyć pieszo, na rowerze lub łodzią po rzece Otavie. Kolejnym, wartym odwiedzenia miejscem w regionie jest gotycki zamek wodny Švihov, jeden z najmłodszych zamków czeskich. W kaplicy i kilku pomieszczeniach zachowały się rzeźby gotyckie i malowidła ścienne z XVI wieku.


Najbardziej bajkowy zamek
Zamek Czerwona Lhota (50 km od Czeskich Budziejowic) stoi na skalistej wysepce pośrodku stawu. Pierwotnie gotycka twierdza, podczas kolejnej przebudowy otrzymała charakterystyczny, czerwony dach. Do jego koloru nawiązuje nazwa Czerwona Lhota. Niezwykły, bajkowy zamek otacza park angielski. Warto odwiedzić także pobliski zamek Kratochvíle, zbudowany na wzór włoskich willi renesansowych. W ozdobionym malowidłami ściennymi i bogatą sztukaterią wnętrzu jest umieszczona wystawa dotycząca filmu rysunkowego i kukiełkowego.


Perełka architektury gotyckiej
Na zamek Czeski Šternberk (50 km od Pragi) dojedziemy ze stolicy Czech kolejką o nazwie Posázavský
Czeski Sternberk
   Czeski Šternberk
   Źródło: CzechTourism.com
  Pacifik. Z pewnością warto wybrać ten rodzaj transportu. Trasa wiodąca poprzez romantyczną okolicę rzeki Sázavy zachwyci każdego turystę. Zamek, perła architektury gotyckiej, wraz z potężnymi murami obronnymi, robi imponujące wrażenie. W drodze powrotnej do Pragi możemy odwiedzić zamek Průhonice. Rozległy park zamkowy, z najróżniejszymi gatunkami rzadkich roślin, jest czynny dla zwiedzających przez cały rok. Polecamy wiosenny spacer po parku, kiedy rozkwitają różnobarwne rododendrony i azalie. Park Průhonicki jest Narodowym Zabytkiem Kultury, wpisany został także na listę UNESCO.Zamek ze sztuczną jaskinią
Romantyczny zamek w Ploskovicach (90 km od Liberca) otacza rozległy park, pierwotnie urządzony w stylu ogrodów wersalskich. Tutejszą ciekawostką jest sztuczna jaskinia z fontannami i rzeźbami. Polecamy odwiedzić także zamek Krásný Dvůr z jednym z największych w Czechach parków w stylu angielskim, w którym znajdziemy liczne, niewielkie budowle, pawilony i jeziorka.


Wielka kolekcja malarstwa ściennego
W renesansowym zamku Zákupy (45 km od Liberca) znajdziemy windę osobową firmy Ringhofer z roku 1870. W tutejszej kaplicy św. Franciszka z Asyżu odbył się w roku 1900 ślub Ferdynanda d ' Este. Malarz Josef Navrátil pozostawił tu po sobie wielką kolekcję malarstwa ściennego i sufitowego. Goście mogą zwiedzać nie tylko sale zamkowe, lecz także przyległy park angielski i ogród francuski. Atrakcją turystyczną są także niedźwiedzie, którym wybieg urządzono w fosie zamkowej. Wycieczkę do Zákup możemy połączyć z wizytą na pobliskim zamku Lemberk lub Bezděz.


Filmowa „gwiazda“ Wysoczyzny

Tajemnicza atmosfera zamku Pernštejn (40 km od Brna) przyciąga czeskich i zagranicznych filmowców. Zamek wystąpił już w ponad czterdziestu bajkach i filmach. Majestatycznie wznosi się na skale nad miasteczkiem Nedvědice. Dzięki swemu położeniu, nigdy w ciągu swej niemal osiemsetletniej historii nie był zdobyty. Zwiedzając zamek przeniesiemy się w dawne czasy, do świata księżniczek, pojedynków rycerskich i zbójnickich potyczek. Podobna atmosfera panuje na jednym z najpotężniejszych czeskich zamków, w Lipnicy nad Sázavou. Zachwyca on zwiedzających monumentalną średniowieczną architekturą i wyjątkowymi widokami na okolicę. Na podzamczu znajdziemy dom Jaroslava Haška, autora słynnej powieści „Przygody dobrego wojaka Szwejka".


Zamek z powieści Bożeny Němcovej
Barokowy zamek Ratibořice (40 km od Hradca Kralovego), rozległy park zamkowy i okolice stały się słynne dzięki pisarce Bożenie Němcovej i jej powieści Babunia (Babička). Malownicza Dolina Babuni zachęca do spacerów, a także jazdy konnej. Na tutejszym zamku można obejrzeć XIX-wieczne ekspozycje związane z pisarką i postaciami z jej dzieła literackiego. Przyjemna atmosfera panuje także na barokowym zamku w miejscowości Chlumec nad Cidlinou. Ma on niezwykły kształt – trzy kwadratowe skrzydła są połączone walcowatą bryłą.


Muzeum hipologiczne
Teren wokół zamku w Slatiňanach (16 km od Pardubic) jest prawdziwym rajem dla turystów spragnionych relaksu, aktywnego wypoczynku, a także wrażeń kulturalnych. Na powierzchni kilku hektarów znajdziemy zamek, stadninę, rozległy park angielski, miejsca do uprawiania sportów i zwierzyniec z jeleniami i muflonami. Możemy przejść się aleją czereśniową lub aleją jadalnych kasztanów. Region szczyci się wieloletnią tradycją hipologiczną, nic więc dziwnego, że właśnie na zamku w Slatiňanach umieszczono ekspozycję hipologiczną, w skład której wchodzą przedmioty pochodzące z zamków i różnych instytucji na terenie Czech. Miłośnikom historii polecamy także zamek Svojanov, zbudowany w roku 1265 przez czeskiego króla Przemysła Ottokara lI.


Zamkowe muzeum wina
Rozległy zamek, leżący na występie skalnym, już od kilku stuleci dominuje nad Mikulovem i okolicą. W połowie XV wieku żyła tu słynna „biała dama“ - Perchta z Rožmberka, a w roku 1805 przebywał tu Napoleon, prowadząc rozmowy pokojowe z Austrią. Okolice Mikulova słyną z uprawy winorośli. Na zamku znajdziemy muzeum wina, a także niezwykłą, olbrzymią beczkę, pochodzącą z roku 1643, jedną z największych w Europie. Jej pojemność wynosi 1014 hektolitrów (135 tysięcy butelek). Kolejnym ciekawym zabytkiem w okolicy jest barokowy zamek Slavkov w pobliżu Brna. Obejrzymy tu galerię obrazów i muzeum poświęcone Bitwie Trzech Cesarzy w roku 1805..

Zamek Hluboka nad Wełtawą
Zamek Hluboka nad Wełtawą
Źródło" CzechTourism.com

Najstarszy morawski piec kaflowy
Znamienitym zabytkiem w regionie ołomunieckim jest zamek Šternberk (19 km od Ołomuńca), z gotycką walcowatą wieżą i fortyfikacją, z gotycką kaplicą i renesansowymi budynkami mieszkalnymi. Możemy tu obejrzeć pierwotne wyposażenie, cenne zbiory rzeźb i kolekcję zegarów. Kolejnym punktem naszej wycieczki może być zamek Velké Losiny. Niezwykłe wrażenie sprawia piękny dziedziniec arkadowy oraz park angielski z wieloma gatunkami roślin. W komnatach zamkowych znajdują się cenne dzieła artystyczne oraz przepiękny piec z kolorowych kafli zdobionych reliefami, najstarszy zachowany piec na Morawach, a prawdopodobnie także w całych Czechach.


Cenne malowidła rokokowe
Do najważniejszych zabytków regionu północnych Moraw należy barokowy zamek w miejscowości Kravaře (8 km od Opavy). W komnatach zamkowych możemy podziwiać między innymi ekspozycję o tematyce heraldycznej. Zamek otacza rozległy park angielski ze stawami i potoczkami. Rośnie tu niemal 100 gatunków drzew i krzewów, niektóre z nich mają ponad 200 lat. W parku możemy zagrać w golfa na dziewięciodołkowym polu. Miłośnicy turystyki rowerowej mają do dyspozycji trasę wiodącą z Jeseníka do Ostrawy. Podróżując po regionie warto odwiedzić także zamek w Bruntálu, z rokokowymi malowidłami ściennymi, o wyjątkowej wartości kulturalnej. Godna uwagi jest również galeria zamkowa z dziełami mistrzów włoskich, holenderskich, flamandzkich i niemieckich oraz biblioteka zamkowa.


Niezwykły park zamkowy
Perełką regionu wschodnich Moraw jest zamek Lešná (8 km od Zlina). Jego obecny wygląd pochodzi z roku 1887. Pierwotny zamek został wówczas zburzony i w tym samym miejscu rozpoczęto budowę nowej rezydencji. Nowy zamek był ogrzewany za pomocą ogrzewania centralnego, doprowadzono tu elektryczność, nie brakowało także wodociągu z gorącą i zimną wodą czy domofonu. Wokół zamku rozciąga się romantyczny park angielski z roślinnością pochodzącą z Europy, Ameryki Północnej i Azji. Jest on uznawany za jeden z najcenniejszych parków zamkowych na Morawach. Kolejnym punktem naszej wycieczki po regionie może być zlinskie ZOO, w pobliżu którego ulokowany jest zamek Vizovice.

Źródło: CzechTourism


Podziel się informacją:

Broumov - co kryją podziemia klasztorne


W roku 1213 król czeski Ottokar I z dynastii Przemyślidów podarował ziemie w rejonie dzisiejszego Broumova (północne Czechy) zakonowi benedyktynów z praskiego Břevnova. Po roku 1300 utworzono tu probostwo, a w miejscu ufortyfikowanego zamku gotyckiego zaczęto budowę klasztoru benedyktynów.


W okresie wojen husyckich klasztor był kilkakrotnie oblegany, nie zdobyto go jednak nigdy dzięki mocnym
Broumov zakrystia
   Broumov - zakrystia
   Źródło: CzechTourism
  murom obronnym. Obecny wygląd klasztor zawdzięcza przebudowie w latach 1728 – 1733 według projektu K.I. Dientzenhofera.

Po drugiej wojnie światowej niemieccy mnisi zostali stąd w przeważającej większości wysiedleni, pozostali zakonnicy również musieli opuścić klasztor. Od 1950 roku budynek pełnił funkcję więzienia dla księży, zakonników i sióstr z różnych zakonów. Klasztor wraz z pozostałymi obiektami sakralnymi wielokrotnie plądrowano i niszczono, więźniowie przebywali w nieludzkich warunkach, byli torturowani. W 1990 roku klasztor zwrócono benedyktynom.

Obecnie kompleks klasztorny jest udostępniony dla zwiedzających. W rozległych podziemiach znajdziemy 34 mumie pochodzące z krypty kościoła parafialnego św. Prokopa w oddalonym o 70 km od Broumova miasteczku Vamberk. W połowie lat osiemdziesiątych XX wieku obok kościoła w Vamberku prowadzone były prace wykopaliskowe, podczas których doszło do uszkodzenia kanalizacji. Spowodowało to przedostawanie się ścieków do krypty. Na skutek wilgoci mumie zaczęły rozkładać się, z około 50 sztuk udało się zachować 34. Na pewien czas zostały one umieszczone w filii Muzeum Powiatowego Gór Orlickich w Vamberku. Do klasztoru broumovskiego przewieziono je w roku 2000.

Kolejną tutejszą ciekawostką jest unikatowa replika Całunu Turyńskiego z 1651 roku. Warto zajrzeć także do kościoła klasztornego i zakrystii z cennymi, inkrustowanymi meblami i refektarzem, w którym znajduje się wystawa szat liturgicznych. Znajdziemy tu na przykład szatę zdobioną prawdziwymi granatami czeskimi. W klasztorze utworzono ogromną bibliotekę, której zbiory liczą około siedemdziesiąt tysięcy ksiąg. Godna uwagi jest ekspozycja starych druków, głównie biblii oraz galeria z obrazami Piotra Brandla i Molitora.

Nie możemy ominąć również kaplicy cmentarnej, będącej najstarszym zachowanym drewnianym obiektem sakralnym w środkowej Europie. Najstarsze malowidła na ścianach kościółka i suficie powstały już w XV wieku, kolejne na początku XVI oraz w pierwszej połowie XVII wieku.

Źródło: CzechTourism

Podziel się informacją:

1 z 1 »

Wersje językowe

urlopletter

Zapisz się na nasz newsletter, to nie kosztuje.
Zobacz archiwum
Ważne! Nikomu nie udostępniamy Twojego adresu

Zasady cookies

Nasz portal używa plików cookie w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Kursy walut

EUR
4.34
USD
3.93
CHF
3.96
GBP
4.92
Średnie kursy, 23-09-2019
Żródło: NBP